Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

au contraire, mon capitan. ημουν πολυ σοβαρος οταν εγραψα το παραπανω,oχι για να κανω πλακα.

 

 

πουντα; hard evidences παρακαλω. οχι λογια.

Αμα σοβαρολογεις τοτε νομιζω οτι δεν μπορουμε να συζητησουμε σε σοβαρη βαση απλα για να σου λυσω την απορια ειχα ρωτησει και εγω εκει για δουλια αλλα δεν θελει.

 

Τωρα για την μισθοδοσια δεν μπορω να βρω κατι στο ιντερνετ αλλα για εμενα ειναι αληθεια γιατι τα εχω δει με τα ματια μου/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

no worries mate. ειναι μια ευκαρεια να το δαβασουν μερικοι, προκειμενου να μην πετανε συνεχεια αυτη την καραμελα. 

 

Συμφωνώ. Τώρα, για το αν θα σταματήσει η καραμέλα, πολύ αμφιβάλω. Είναι απ' αυτές που δεν κολλάνε μόνο στα δόντια, αλλά και στο μυαλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περναμε μια εθνικη κριση, το ιδιο το κρατος εχει φτασει αδυνατει να πληρωσει αυτους τους μισθους και επομενως πρεπει να παρθουν καποια μετρα για την αντιμετωπιση του προβληματος.

Συγκινήθηκα :P

Αν ήθελε το κράτος, θα μπορούσε να πληρώσει, αλλά αρμέγοντας μισθωτούς δεν πρόκειται να βρει και πολλά λεφτά.

Όσον αφορά την αλληλεγγύη, η μη αύξηση της τιμής του εισητηρίου συμπεριλαμβάνεται στα αιτήματα των απεργών (όπως και σε προηγούμενες απεργίες, συν τα γεγονότα στο σύνταγμα (τελευταία παράγραφος)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για την μισθοδοσια δεν μπορω να βρω κατι στο ιντερνετ αλλα για εμενα ειναι αληθεια γιατι τα εχω δει με τα ματια μου/

Καναλάρχες και υπουργοί δεν λένε ψέματα. Ειδικά οι υπουργοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχει κανει τσιφλικι απο την στιγμη που δεν ξεκουμπιζεται απο την δουλεια του, παρολο που δηλωνει οτι ειναι δυσαρεστημενος με τον νεο μισθο που θα παρει.

υπενθυμιζω οτι δεν ξυπνησε καποιο πρωι ο εργοδοτης του το κρατος και αρχισε να σκορπαει περικοπες μισθων παντου επειδη ετσι του ηρθε.

περναμε μια εθνικη κριση, το ιδιο το κρατος εχει φτασει αδυνατει να πληρωσει αυτους τους μισθους και επομενως πρεπει να παρθουν καποια μετρα για την αντιμετωπιση του προβληματος.

δεν ειναι καποιος πλουσιος εφοπλιστης που θελει να δωσει μισθους πεινας στους υπαλληλους υπο της απειλης απολυσεων, προκειμενου να παρει καινουργια μεζονετα στην ερωμενη του.

 

εδω υπαρχει εθνικο θεμα και ο υπαλληλος του ΜΕΤΡΟ αντι να λεει ευχαριστω που εχει ακομη την δουλεια, εκβιαζει μια ολοκληρη πολιτεια για να μην του πειραξουν τον μισθο.

αλληλεγγυη κατα τα αλλα αναμεσα στα λαικα στρωματα.

 

 

no worries mate. ειναι μια ευκαρεια να το δαβασουν μερικοι, προκειμενου να μην πετανε συνεχεια αυτη την καραμελα. 

Και σου ξαναλεω που να βρει δουλια καλε μου ανθρωπε με τετοια ανεργια ?

Τα λογια τα λεμε ευκολα αλλα ολοι οι περισσοτεροι στον ιδιωτικο τομεα κανετε τις κοτες (no offense)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες και χαιρσε σε λιγο που θα παει το εισητηριο 1.8 και ισως 2 ευρω να δουμε ποιος θα τον ρουφηξει.

 

Δηλαδή τα εισιτήρια θα αυξηθούν επειδή θα πληρώνουν τους υπαλλήλους λιγότερο;

 

Μιλάμε για μιγαδική μετα-οικονομία, όχι αστεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα εισιτήρια θα αυξηθούν επειδή θα πληρώνουν τους υπαλλήλους λιγότερο;

 

Μιλάμε για μιγαδική μετα-οικονομία, όχι αστεία.

Η μη αύξηση του εισητηρίου ήταν στα αιτήματα της απεργίας. Στάχτη στα μάτια θα μπορούσε να πει κάποιος, αλλά ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καναλάρχες και υπουργοί δεν λένε ψέματα. Ειδικά οι υπουργοί.

μη με κανεις να ανοιξω το στομα μου για τετοια θεματα γιατι θα φαω μπαν για 2 χρονια  :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκινήθηκα :P

Αν ήθελε το κράτος, θα μπορούσε να πληρώσει, αλλά αρμέγοντας μισθωτούς δεν πρόκειται να βρει και πολλά λεφτά.

Όσον αφορά την αλληλεγγύη, η μη αύξηση της τιμής του εισητηρίου συμπεριλαμβάνεται στα αιτήματα των απεργών (όπως και σε προηγούμενες απεργίες, συν τα γεγονότα στο σύνταγμα (τελευταία παράγραφος)).

 

οχι το κρατος αν ηθελε, επρεπε να ειχε απολυσει τους μισους αχρηστους απο κει. ποσοι δουλευουν εκει; 1000; και πηγε ο υπευθυνος και εδωσε 700 αναρρωτικες αδειες την ιδια μερα; αρα το ΜΕΤΡΟ μπορει να δουλεψει και με 300 ατομα.

επομενως τι τους θελουμε τους υπολοιπους; ας τους απολυσουν, να μειωθουν και τα λειτουργικα κοστη του ΜΕΤΡΟ. οποτε ετσι δεν θα χρειαστει να κοπουν οι μισθοι στους υπαλληλους του ΜΕΤΡΟ.

ειμαπε λαικη αλληλεγγυη. οριστε πως δουλευει.  

 

 

ωρα για την μισθοδοσια δεν μπορω να βρω κατι στο ιντερνετ αλλα για εμενα ειναι αληθεια γιατι τα εχω δει με τα ματια μου/

 

 

 

 

καλα και εγω εχω δει με τα ματια μου τον Αγγελο του Θανατου. ειχε ματια φιδιου.

 

Και σου ξαναλεω που να βρει δουλια καλε μου ανθρωπε με τετοια ανεργια ?

Τα λογια τα λεμε ευκολα αλλα ολοι οι περισσοτεροι στον ιδιωτικο τομεα κανετε τις κοτες (no offense)

 

επομενως το βουλωνει, δεχεται την περικοπη του μισθου του και καθεται με την δουλεια που εχει. και λεει και ενα ευχαριστω στον θεο που την εχει, εστω και αυτην.

αργοτερα οταν περασει η κριση και αλλαξουν τα οικονομικα δεδομενα, το ξανασυζηταμε.

ετσι δεν παει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι το κρατος αν ηθελε, επρεπε να ειχε απολυσει τους μισους αχρηστους απο κει. ποσοι δουλευουν εκει; 1000; και πηγε ο υπευθυνος και εδωσε 700 αναρρωτικες αδειες την ιδια μερα; αρα το ΜΕΤΡΟ μπορει να δουλεψει και με 300 ατομα.

επομενως τι τους θελουμε τους υπολοιπους; ας τους απολυσουν, να μειωθουν και τα λειτουργικα κοστη του ΜΕΤΡΟ. οποτε ετσι δεν θα χρειαστει να κοπουν οι μισθοι στους υπαλληλους του ΜΕΤΡΟ.

ειμαπε λαικη αλληλεγγυη. οριστε πως δουλευει.  

Ποστ 456, να μην λέμε τα ίδια.

 

επομενως το βουλωνει, δεχεται την περικοπη του μισθου του και καθεται με την δουλεια που εχει. και λεει και ενα ευχαριστω στον θεο που την εχει, εστω και αυτην.

αργοτερα οταν περασει η κριση και αλλαξουν τα οικονομικα δεδομενα, το ξανασυζηταμε.

ετσι δεν παει;

Έτσι θα ήθελες εσύ εννοείς. Κάποιοι όμως δεν το βούλωσαν, αντιστάθηκαν, Έστω και μάταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα εισιτήρια θα αυξηθούν επειδή θα πληρώνουν τους υπαλλήλους λιγότερο;

 

Μιλάμε για μιγαδική μετα-οικονομία, όχι αστεία.

Οπως ειπε ο φιλος ο τολης και φετος αλλα και σε παλιοτερες απεργιες οι υπαλληλοι του μετρο ηταν υπερ της μειωσεις αντιθετα λιγοι ειναι με το μερος τους.

 

Οχι δεν θα μειωθει αλλα ηταν ανταπαντηση στο σχολειο ρουφα την επιταξη, οπως λοιπον ρουφαει αυτος τωρα θα ρουφαμε και εμεις το 1.8 σε λιγο ή το 60 χ αν δεν εχεις και σου κοψουν προστιμο.

 

 

καλα και εγω εχω δει με τα ματια μου τον Αγγελο του Θανατου. ειχε ματια φιδιου.

 

 

Ειχε και ρομφαια ? :mrgreen: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

edit: Το google δεν με βοηθάει να βρω κάποιο εκκαθαριστικό, παρόλο που ο υπάλληλος του μετρό λέει στη συνέντευξη ότι τα έχουν δείξει στον αέρα. Το πιο κοντινό που βρίσκω, που δεν είναι άμεσο με τους υπαλλήλους αυτούς όμως, είναι αυτό:

http://taxalia.blogspot.com/2012/11/blog-post_2332.html

 

 

ΑΧαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα 950 ευρω ε; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...