Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω πρόσφατη περίπτωση γνωστού που έστειλε δέμα από Αμερική με USPS Priority Express και το παρέλαβε μέσα σε 3 μέρες!!!

 

(Διευκρινίζω το "έστειλε"= αγόρασε από την αμερικάνικη αμαζόνα κάτι που δεν το έστελνε στην Ελλάδα, μεσολάβησε το shipto.com, παραδόθηκε στην αποθήκη τους στη Νεβάδα, στάλθηκε με τον παραπάνω τρόπο και τον ίδιο ως αποστολέα και, μέσω Dubai, το παρέλαβε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημερινή εμπειρία με Prepaid της Πειραιώς (VISA - Πρώην Κύπρου):

 

Κανονικά αγορά από Banggood, τη δέχτηκε αμέσως.

 

Το Gearbest δεν τη δεχόταν με τιποτα. Πάω να πληρώσω με PayPal, δεν με άφηνε να πληρώσω με την κάρτα το paypal. Είχα balance σε λίρες, πήγα να πληρώσω και μου έβγαζε exchannge rates 1GBP = 1.32$. "Ουάου", σκέφτηκα...

 

Α ρε paypal με τα "δωρεάν" rates σου. Έτσι λοιπόν, αφαίρεσα την κάρτα από το account μου, έκανα request money στο 2ο μου email που δεν είχε paypal *ΣΕ ΔΟΛΑΡΙΑ* και του είπα να χρεώσει την κάρτα σε δολάρια και όχι σε "paypalο-€". Όλα καλά, τα λεφτά μπήκαν στο balance σε $, μου κράτησε και 3$ για τη συναλλαγή, και μετά πλήρωσα το gerbest κανονικά.

 

Πόσο κρατάει το paypal για το request money? Συνέφερε να το πληρώσω σε λίρες? (Πιστεύω όχι...)

 

 

TLDR:

Η VISA της πειραιώς δουλεύει κανονικά σε banggood και για request money σε paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημερινή εμπειρία με Prepaid της Πειραιώς (VISA - Πρώην Κύπρου):

 

Κανονικά αγορά από Banggood, τη δέχτηκε αμέσως.

 

Το Gearbest δεν τη δεχόταν με τιποτα. Πάω να πληρώσω με PayPal, δεν με άφηνε να πληρώσω με την κάρτα το paypal. Είχα balance σε λίρες, πήγα να πληρώσω και μου έβγαζε exchannge rates 1GBP = 1.32$. "Ουάου", σκέφτηκα...

 

Α ρε paypal με τα "δωρεάν" rates σου. Έτσι λοιπόν, αφαίρεσα την κάρτα από το account μου, έκανα request money στο 2ο μου email που δεν είχε paypal *ΣΕ ΔΟΛΑΡΙΑ* και του είπα να χρεώσει την κάρτα σε δολάρια και όχι σε "paypalο-€". Όλα καλά, τα λεφτά μπήκαν στο balance σε $, μου κράτησε και 3$ για τη συναλλαγή, και μετά πλήρωσα το gerbest κανονικά.

 

Πόσο κρατάει το paypal για το request money? Συνέφερε να το πληρώσω σε λίρες? (Πιστεύω όχι...)

 

 

TLDR:

Η VISA της πειραιώς δουλεύει κανονικά σε banggood και για request money σε paypal.

3.5%+0.34. Kαι όχι δεν συνέφερε σε λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τρόπος να δούμε την πορεία ενος δέματος απο Αμερική με USPS αφου φύγει απο Αμερική;  

Το 17tracknet το εντοπίζει οτι έχει φύγει απο Irvine California στις 8-1-2016, πήγε Los Angeles 9-1-2016 και μετά Jamaica New York στις 11-1-2016.  Να περιμένω να κλείσει ο μήνας και μετά να επικοινωνήσω με seller - ebay - paypal ;  Δέματα απο Κινα έχουν έλθει πιο γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τρόπος να δούμε την πορεία ενος δέματος απο Αμερική με USPS αφου φύγει απο Αμερική;  

Το 17tracknet το εντοπίζει οτι έχει φύγει απο Irvine California στις 8-1-2016, πήγε Los Angeles 9-1-2016 και μετά Jamaica New York στις 11-1-2016.  Να περιμένω να κλείσει ο μήνας και μετά να επικοινωνήσω με seller - ebay - paypal ;  Δέματα απο Κινα έχουν έλθει πιο γρήγορα...

για χαρά τσέκαρε εδώ κάποιες σελίδες μπορούν να σε βοηθήσουν...http://www.makeuseof.com/tag/10-package-tracking-websites-alternative-ways-track-shipments/   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι τα δέματα που ταξιδεύουν από Αμερική για Ελλάδα, με USPS, παρακολουθούνται μέχρι το τελευταίο σημείο του ταξιδιού τους στις ΗΠΑ και μετά εξαφανίζονται τα ίχνη τους όσο βρίσκονται στην Ευρώπη για να εμφανιστούν πάλι στα ΕΛΤΑ όταν έχουν σκαναριστεί.

 

Αλλά και τα παραπάνω sites φαίνεται ότι παρακολουθούν τα δέματα που διακινούνται με εταιρείες courier και όχι με το ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

:fear: Ζητώ τη βοήθειά σας και πρακαλώ για την... κατανόησή σας!

 

Προσπάθησα να κάνω αγορά από το sportsdirect σημερα. Επιχείρησα 3 φορες να πληρώσω με virtual prepaid mastercard της εθνικης, με επαρκέςυπόλοιπο. Τζίφος, το μθνημα ηταν πως την κάρτα δεν την έκανε δεκτή ο πάροχός μου. Εκανα εγγραφή στο paypal  λοιπόν, δηλωσα εκει την prepaid mastercard της εθνικης, επιχειρησα να πληρώσω 3 φορες με paypal,αλλά τζιφος κι ετσι. Μπαίνοντας στο λογαριασμό μου στην τράπεζα, ειδα οτι η prepaid  χρεώθηκε 3 φορες από 0,93 ευρώ, άλλη συναλλαγή δεν εγινε, στο sportsdirect η παραγγελία ειναι ακόμα στο καλάθι, σα να μην εγινε ποτε, και φυσικά τα χρηματα της παραγγελίας ειναι ακόμα στην κάρτα μου την prepaid.

Ti  έχω κανει λάθος;  Γιατι η paypal τραβηξε χρηματα για συναλλαγή που δεν εγινε;

Πως μπορώνα αγοράσω τελικα απο το συγκεκριμενο καταστημα; μπορώ να διεκδικησω πισω τα 0,93 Χ 3 που μου κρατησε η paypal;

 

ευχαριστώ εκ των προτερων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι η αγορά με κάρτα είναι λαχείο.

Σύνδεσες την κάρτα με το paypal κανονικά; Δηλαδή, πήρες τον 4ψήφιο κωδικό και τον έβαλες πάλι στο paypal για να γίνει η κάρτα confirmed;

 

Οι 3 χρεώσεις είναι από τις αντίστοιχες προσπάθειες που έκανες. Μην ανησυχείς, τα χρήματα θα επιστραφούν μετά από 10-15 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσες την κάρτα με το paypal κανονικά; Δηλαδή, πήρες τον 4ψήφιο κωδικό και τον έβαλες πάλι στο paypal για να γίνει η κάρτα confirmed;

oxi..... πως γινεται αυτο; υπάρχει καπου να διαβασω πως;

σευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi..... πως γινεται αυτο; υπάρχει καπου να διαβασω πως;

σευχαριστω!

 

Στην κάρτα που έχεις συνδέσει, θα πατήσεις Confirm και το paypal θα σε χρεώσει με 1,50€ στέλντοντας ταυτόχρονα ένα 4ψήφιο κωδικό. Θα τον βρεις αμέσως αν έχεις e-banking με την ένδειξη PAYPAL CODE XXXX ή, αν δεν έχεις, θα τηλεφωνήσεις στην τράπεζα και θα στον δώσουν. Έχοντας τον κωδικό, θα ξαναγυρίσεις στην κάρτα (στο paypal), και θα τον βάλεις στο αντίστοιχο πεδίο και θα ολοκληρωθεί η διαδικασία επαλήθευσης της κάρτας. Το ποσό θα επιστραφεί σε μια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω απο ισπανια με correos και κωδικο παρακολουθησης ποσο καιρο κανει ενα δεμα

Να ερθει;επισης οσες φορες το εχω κοιταξει στο ελτα μου πεταει οτι δεν υπαρχει καταχωρηση με τον κωδικο αυτο!RF*******ES ετσι ξεκιναει και τελειωνει

Ο κωδικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κάρτα που έχεις συνδέσει, θα πατήσεις Confirm και το paypal θα σε χρεώσει με 1,50€ στέλντοντας ταυτόχρονα ένα 4ψήφιο κωδικό. Θα τον βρεις αμέσως αν έχεις e-banking με την ένδειξη PAYPAL CODE XXXX ή, αν δεν έχεις, θα τηλεφωνήσεις στην τράπεζα και θα στον δώσουν. Έχοντας τον κωδικό, θα ξαναγυρίσεις στην κάρτα (στο paypal), και θα τον βάλεις στο αντίστοιχο πεδίο και θα ολοκληρωθεί η διαδικασία επαλήθευσης της κάρτας. Το ποσό θα επιστραφεί σε μια μέρα.

σευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...