Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω μια ερωτηση,σκεφτομαι να κανω μια αγορα απο το amazon και δεν ξερω αν θα πρεπει να παραγγειλω απο us η uk τι διαφορες εχει αν παραγγειλω απο το ενα και τι απο το αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια εχω μια ερωτηση,σκεφτομαι να κανω μια αγορα απο το amazon και δεν ξερω αν θα πρεπει να παραγγειλω απο us η uk τι διαφορες εχει αν παραγγειλω απο το ενα και τι απο το αλλο?

Το us έχει τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στο forum. Δεν έχω πιει και καφέ πρωι πρωί Θα με τρελάνει το Gearbest. Εκανα 4-5 παραγγελίες. Revolut-Paypal τροπος πληρωμής. Έστειλε το ενα δέμα όλα ok τα αλλά είναι processing και μου έστειλαν ενα email και μήνυμα στο Gearbest και μου ζητανε ταυτότητα ή διπλωμα οδηγησης(να φαίνεται μονο η υπογραφή και η φωτογραφία) και εναν λογαριασμο του σπιτιου και έχουν παγώσει τις παραγγελιες. Σας έχει τύχει κατι παρομοιο; Είναι ασφαλές να τους δώσω τα στοιχεια αυτά;

Και για δικιά μου ασφάλεια πείτε οτι Στέλνω παραποιημενες φωτο θα το καταλάβουν; Είναι δυνατόν; Αλλη μια φορά μου το εκανε η fastcardtech και τα ακυρωσα όλα. Εμπλεξα, διότι διαβάζω για να πάρεις λεφτά πίσω θα αργήσει πολύ σε περιπτωση ακύρωσης.

Υπόψιν πληρωμή με verified λογαριασμο Paypal.

Επεξ/σία από nickaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ανεβάσεις το μήνυμα που πήρες;

 

gearbest.jpg

 

 

Δηλαδή το γεγονός ότι πληρώθηκαν με Paypal Verified λογαριασμό δεν τους αρκεί; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το μήνυμα βγαίνει το συμπέρασμα ότι κάτι συμβαίνει με την κάρτα και, ειδικά, με το ονοματεπώνυμο του κατόχου, σε σχέση, υποθέτω, με το αντίστοιχο του παραλήπτη.

 

Είναι το ίδιο πρόσωπο και στα δύο ή διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το μήνυμα βγαίνει το συμπέρασμα ότι κάτι συμβαίνει με την κάρτα και, ειδικά, με το ονοματεπώνυμο του κατόχου, σε σχέση, υποθέτω, με το αντίστοιχο του παραλήπτη.

 

Είναι το ίδιο πρόσωπο και στα δύο ή διαφορετικό;

Ναι είναι το ίδιο... αλλά τώρα που το σκέφτομαι αν παίζει κάτι τέτοιο στο Gearbest - Paypal κλπ έχω όνομα: Nick και στην κάρτα Nikolaos αλλά αφού πληρώθηκαν μέσω paypal δεν φαίνεται αυτό, σωστά; 

Στις προηγούμενες παραγγελίες γιατί δεν είχαν θέμα όμως; Και τις έκανα την ίδια ημέρα. Μάλιστα την μία ήδη την έστειλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι λόγος να υποθέσουν ότι δεν είναι το ίδιο πρόσωπο, γιατί οι Κινέζοι δεν γνωρίζουν ότι το Nick είναι υποκοριστικό του Nikolaos.

 

Εν πάση περιπτώσει, το Gearbest είναι αξιόπιστο μαγαζί, κατά την άποψή μου, και δεν θα έχεις πρόβλημα να στείλεις τα στοιχεία ταυτοποίησης που ζητάνε, εξηγώντας παράλληλα τα παραπάνω. 

 

Edit

Σε ότι αφορά στην προσθήκη, υπάρχει η παροιμία "πολλές φορές πάει η στάμνα στη βρύση αλλά μια φορά σπάει"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Έχω εισερχόμενο πακέτο από Κίνα με Fedex, αξίας ~$350 μαζί με τα μεταφορικά.

Στο tracking μου βγάζει ότι το δέμα είναι διαθέσιμο προς εκτελωνισμό.

Διαβάζοντας και τη διαδικασία εδώ http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos/2/  σκέφτομαι να πάω να το εκτελωνίσω μόνος μου στο αεροδρόμιο, μια που απότι φαίνεται η διαδικασία παίρνει κάτι παραπάνω από μια ώρα.

Ξέρει κανείς όμως το ωράριο λειτουργίας των εμπλεκόμενων υπηρεσιών για να κάνω αυτή τη διαδικασία; Αν πάω κατά τις 4μμ θα προλάβω; Σάββατο λειτουργούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο forum. Δεν έχω πιει και καφέ πρωι πρωί Θα με τρελάνει το Gearbest. Εκανα 4-5 παραγγελίες. Revolut-Paypal τροπος πληρωμής. Έστειλε το ενα δέμα όλα ok τα αλλά είναι processing και μου έστειλαν ενα email και μήνυμα στο Gearbest και μου ζητανε ταυτότητα ή διπλωμα οδηγησης(να φαίνεται μονο η υπογραφή και η φωτογραφία) και εναν λογαριασμο του σπιτιου και έχουν παγώσει τις παραγγελιες. Σας έχει τύχει κατι παρομοιο; Είναι ασφαλές να τους δώσω τα στοιχεια αυτά;

 

Και για δικιά μου ασφάλεια πείτε οτι Στέλνω παραποιημενες φωτο θα το καταλάβουν; Είναι δυνατόν; Αλλη μια φορά μου το εκανε η fastcardtech και τα ακυρωσα όλα. Εμπλεξα, διότι διαβάζω για να πάρεις λεφτά πίσω θα αργήσει πολύ σε περιπτωση ακύρωσης.

 

Υπόψιν πληρωμή με verified λογαριασμο Paypal.

 

Εγώ δεν θα έστελνα ταυτότητα και φωτογραφία σε καμία περίπτωση. Μιλάμε για ένα μαγαζί. Αλίμονο αν στον κάθε ιδώτη στέλνουμε ταυτότητες και φωτογραφίες μας που είναι άγνωστο πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Ακύρωσε την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Έχω εισερχόμενο πακέτο από Κίνα με Fedex, αξίας ~$350 μαζί με τα μεταφορικά.

Στο tracking μου βγάζει ότι το δέμα είναι διαθέσιμο προς εκτελωνισμό.

Διαβάζοντας και τη διαδικασία εδώ http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos/2/  σκέφτομαι να πάω να το εκτελωνίσω μόνος μου στο αεροδρόμιο, μια που απότι φαίνεται η διαδικασία παίρνει κάτι παραπάνω από μια ώρα.

Ξέρει κανείς όμως το ωράριο λειτουργίας των εμπλεκόμενων υπηρεσιών για να κάνω αυτή τη διαδικασία; Αν πάω κατά τις 4μμ θα προλάβω; Σάββατο λειτουργούν;

 

Η διαδικασία εκτελωνισμού είναι άλλο θέμα και τα χρήματα που θα πληρώσεις τελείως άλλο.

 

Αυτό που θα κερδίσεις, αν κάνεις εσύ τον εκτελωνισμό, είναι η αμοιβή του εκτελωνισμού αλλά, αντ' αυτής, θα πληρώσεις για να πάρεις τη διατακτική και να ξεκινήσεις τη διαδικασία. 

 

Από τη διατύπωση του post, βγάζω το συμπέρασμα ότι ήσουν ενημερωμένος για τα επιπλέον έξοδα της επιλογής για την αποστολή του δέματος με courier.

 

Για το ωράριο λειτουργίας των υπηρεσιών, θα ρωτήσεις τη Fedex, όταν σου τηλεφωνήσουν για να σου ζητήσουν εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι να επιστρεψω κατι στο asos.com στην Αγγλια και μου εχει δωρεαν return.εχω εκτυπωση το χαρτι επιστροφης και μου λεει να βρω καποιο dhl service point για να στειλω το πακετο βεβαια πανω γραφει και ΕΛΤΑ helenic post,σε ταχυδρομειο πρεπει να το παω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Ξέρει κανείς πως κάνουμε track προιόντα απο banggood.?

Πάω στις παραγγελίες μου και στο tracking info κάνω κλίκ στον αρθμό αλλά με πάει σε μια σελίδα όπου δεν λέει πως το δέμα δεν βρέθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ξέρει κανείς πως κάνουμε track προιόντα απο banggood.?

Πάω στις παραγγελίες μου και στο tracking info κάνω κλίκ στον αρθμό αλλά με πάει σε μια σελίδα όπου δεν λέει πως το δέμα δεν βρέθηκε.

 

Για δοκίμασε εδώ το tracking number

https://www.17track.net/en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...