Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα! Θελω να αγορασω απο αμερικη εναν μετεωρολογικο σταθμο με κοστος 250$ +33$ μεταφορικα με International Priority Shipping to Greece και 66$  import chargers . Τι πιθανότητες εχω να μου ζητήσουν εξτρα χρηατα για τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχει σχέση η ισοτιμία των οργανισμών Visa/MasterCard, που αφορά σε μετατροπή νομισμάτων στις αγορές ειδών/υπηρεσιών από άλλες χώρες, με την ισοτιμία των τραπεζών, που αφορά στη μετατροπή (αγορά/πώληση) χαρτονομισμάτων.

 

 

================================================================


Μεταφέρω εδώ, όσο καλλίτερα μπορώ, μια ενδιαφέρουσα (αλλά άσχετη) συζήτηση που έγινε στο νήμα της Revolut.

 

Ο λόγος της μεταφοράς σ' αυτό το νήμα αναγράφεται στο 1ο post και συγκεκριμένα ότι:

 

Θα ήταν χρήσιμο αν οι συμφορουμίτες που χρησιμοποιούν κάρτες της Eurobank ενημέρωναν, σε άλλο κατάλληλο νήμα (πχ σ' αυτό το υπογραφής μου), αν χρεώνεται η προμήθεια και την αντίστοιχη κάρτα.

post-175541-0-35792000-1472701070_thumb.jpg

post-175541-0-99291200-1472701141_thumb.jpg

post-175541-0-86102400-1472701250_thumb.jpg

post-175541-0-09671800-1472701313_thumb.jpg

post-175541-0-89696600-1472701383_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πριν μερικές ημέρες αγορά με πιστωτική Πειραιώς από το sports direct. Είδα διάφορα στη χρέωση και πήρα τηλέφωνο στη τηλεφωνική Εξυπηρετηση. Μου είπαν ότι υπάρχει χρέωση 2% ανα συναλλαγή για νόμισμα εκτός ευρώ. Επίσης ρώτησα αν ισχύει και για αγορές με φυσική παρουσία το 2% και μου είπαν ναι! Π.χ. Αν πας ένα ταξίδι Αγγλία και αγοράζεις οτιδήποτε έχει +2% πέρα από την ισοτιμία του συναλλάγματος. Το κορυφαίο ήταν ότι μου είπαν ότι αυτό ισχύει εδώ και παρά πολύ καιρό (πριν τα cc παντός σίγουρα δεν ίσχυε).......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πριν μερικές ημέρες αγορά με πιστωτική Πειραιώς από το sports direct. Είδα διάφορα στη χρέωση και πήρα τηλέφωνο στη τηλεφωνική Εξυπηρετηση. Μου είπαν ότι υπάρχει χρέωση 2% ανα συναλλαγή για νόμισμα εκτός ευρώ. Επίσης ρώτησα αν ισχύει και για αγορές με φυσική παρουσία το 2% και μου είπαν ναι! Π.χ. Αν πας ένα ταξίδι Αγγλία και αγοράζεις οτιδήποτε έχει +2% πέρα από την ισοτιμία του συναλλάγματος. Το κορυφαίο ήταν ότι μου είπαν ότι αυτό ισχύει εδώ και παρά πολύ καιρό (πριν τα cc παντός σίγουρα δεν ίσχυε).......

 

 

Καλά και εμένα το 2010 σε ταξίδι στη Νέα Υόρκη, μου είχαν πει από Citibank τότε (τώρα τις κάρτες (τουλάχιστον) τις έχει πάρει η Alpha Bank) σε επανειλημμένη ερώτηση μου και με φυσική παρουσία στο κατάστημα, ότι ΔΕΝ υπάρχει προμήθεια, αλλά στην επιστροφή διαπίστωσα το αντίθετο. Μου είπαν από τότε πως για αγορές εκτός ευρώ υπάρχει προμήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά το αγγλικό αμαζον δεν στέλνει πια Ελλάδα υπολογιστές ; Προσπαθώ να αγορασω ένα chromebook και μου λέει οτι δεν γίνεται να σταλεί το αντικείμενο   στη διεύθυνσή μου.

Παλιά δεν είχα πρόβλημα, έχω αγοράσει από εκεί  το 360 και το xbox one. Μάλιστα πρι μια εβδομάδα περίπου που ήθελα να δω πόσο βγαίνει ο υπολογιστής με μεταφορικά με άφηνε κανονικά να κάνω την παραγγελιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στείλε link αν θες αλλά υπάρχει πιθανότητα να μπήκε κάποιο μαγαζί και να τον έβαλε φτηνότερα(που σημαίνει ότι μπαίνει σαν πρώτο στην σελίδα για να το αγοράσεις) και αυτό το μαγαζί να μην στέλνει Ελλάδα.

δες το Other Sellers on Amazon κάτω από το add to basket..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι κι αν έχω ψάξει (όχι πολλά προϊόντα βέβαια) τον τελευταίο καιρό στο Amazon, δεν έχω βρει κανέναν να στέλνει στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στείλε link αν θες αλλά υπάρχει πιθανότητα να μπήκε κάποιο μαγαζί και να τον έβαλε φτηνότερα(που σημαίνει ότι μπαίνει σαν πρώτο στην σελίδα για να το αγοράσεις) και αυτό το μαγαζί να μην στέλνει Ελλάδα.

δες το Other Sellers on Amazon κάτω από το add to basket..

Τελικά το συγκεκριμένο chromebook δεν στέλνει άν και είναι πωλητής το αμαζον, όχι μονο Ελλάδα αλλά και αλλού στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι κι αν έχω ψάξει (όχι πολλά προϊόντα βέβαια) τον τελευταίο καιρό στο Amazon, δεν έχω βρει κανέναν να στέλνει στην Ελλάδα...

Για ποιο αμαζον μιλας? το αμερικάνικο παντα ηταν δυσκολο για μας

 

Εγω τελευταία εχω αγορασει αρκετα πραγματα απο το γερμανικο χωρις κανενα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο αμαζον μιλας? το αμερικάνικο παντα ηταν δυσκολο για μας

 

Εγω τελευταία εχω αγορασει αρκετα πραγματα απο το γερμανικο χωρις κανενα πρόβλημα

 

Για το co.uk μιλάω. Τέλος πάντων εγώ ψάχνω συνήθως λίγο περίεργα πράγματα στο amazon, που δεν τα βρίσκω αλλού για αυτό ίσως. π.χ. την τελευταία φορά βρήκα κάτι ανταλλακτικά για ψεκαστήρα κηπουρικής και από Γερμανία νομίζω δεν έστελνε κανείς Ελλάδα. Πιο παλιά κάτι ανταλλακτικά για αυτοκίνητο που είναι δυσεύρετα στο ebay και είχα πάλι το ίδιο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, περιμένω ένα δέμα από Αμερική το οποίο το στείλανε με απλό ταχυδρομείο με ασφάλιση και ένα tracking το οποίο παρακολουθείτε μέχρι να μπει Ελλάδα και μετά τέλος. Το tracking ξεκινάει από UM κάτι νούμερα και τελειώνει σεUS.Απ το σύστημα τους βλέπω ότι Ελλάδα μπήκε 9 Αυγούστου, από κει και ύστερα το χάος. Δεν βγάζω άκρη πουθενά. Στο μεταξύ μου χουν έρθει 3 πακετάκια από Κίνα που τα χα παραγγείλει μετά το 15 Αύγουστο (ένα συστημένο και 2 χύμα). Παίζει ρόλο η χώρα προέλευσης του δέματος? Πάει ένας μήνας τώρα και δεν βγάζω άκρη. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με κάποιο τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...