Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια σχετικά με το αν θα κρατηθεί ένα δέμα που θέλω να παραγγείλω τελωνείο. Θέλω να αγοράσω ένα δαχτυλίδι από το https://www.wetanz.com/ αξίας 132 ευρώ περίπου. Το μαγαζί είναι Νέα Ζηλανδία.

 

Όταν πάω στο shipping έχει δύο επιλογές:

 

α) NZ Post 21 Days Untracked (6.5 ευρώ περίπου)

 

και

 

β) NZ Post International Courier 2-6 Days (26 ευρώ περίπου)

 

Η διαφορά χρημάτων δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Η λογική θα έλεγε να πάρω untracked που είναι απλό ταχυδρομείο και έρχεται με ΕΛ.ΤΑ. Όμως θα προτιμούσα να έχω tracking number έτσι για το piece of mind. Λέει πως είναι με NZ Post αλλά φοβάμαι μην το πάρει καμιά DHL/UPS εδώ και τρέχω και δεν φτάνω.

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσπάθησε να μάθεις μέσω ποιας μεταφορικής εξυπηρετείται στην Ελλάδα, αν και το πιθανότερο είναι από τα ΕΛΤΑ.

 

Στην τελευταία περίπτωση, είναι πιθανό να περάσει από τελωνείο με έξοδα τον ΦΠΑ επί της δηλωμένης αξίας και των μεταφορικών συν τέλος 12€ υπέρ ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον ΕΛ.ΤΑ γράφουν τελικά στο site που έψαξα λίγο περισσότερο. Λένε πως πιθανότατα θα παραδοθεί η παραγγελία από το ταχυδρομείο της χώρας. 

 

ΦΠΑ σε μεταφορικά και αξία προιόντος +12 ευρώ βγαίνει γύρω στο 50αρικο εξτρα, λέω να πάω με την επιλογή 1 χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν έχει ξεπεραστεί το όριο που έχει η τράπεζα για αγορές από το εξωτερικό; Θα έκανα αγορές με την leupay, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να ασχολούμαι με αυτό το θέμα, αλλά βλέπω ότι η Πειραιώς έχει καλύτερη ισοτιμία (τουλάχιστον για την λίρα Αγγλίας) απ' ότι η leupay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν έχει ξεπεραστεί το όριο που έχει η τράπεζα για αγορές από το εξωτερικό; Θα έκανα αγορές με την leupay, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να ασχολούμαι με αυτό το θέμα, αλλά βλέπω ότι η Πειραιώς έχει καλύτερη ισοτιμία (τουλάχιστον για την λίρα Αγγλίας) απ' ότι η leupay.

 

Πρέπει να γνωρίζεις ότι, για τη μετατροπή του συναλλάγματος, οι τράπεζες χρησιμοποιούν τις ισοτιμίες των οργανισμών (Visa/masrerCard) που εκδίδουν τις κάρτες.

 

Ακόμη ότι, η Πειριαώς αλλά και οι υπόλοιπες τράπεζες, εκτός ΕΤΕ, χρεώνουν και προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα ενα powerbank απο ali και ηρθε με σπασμενη την port και εχω στειλει φωτο βιντεο στον κινεζο οτι δεν φορτιζει μου το παιζει κινεζος.τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα ενα powerbank απο ali και ηρθε με σπασμενη την port και εχω στειλει φωτο βιντεο στον κινεζο οτι δεν φορτιζει μου το παιζει κινεζος.τι να κανω?

 

Αν πλήρωσες με Alipay (όχι απλά εισάγοντας τα στοιχεία της κάρτας σου έχεις κάποιες ελπίδες-ψάξτο). Αν όχι και ο Κινέζος συνεχίσει να το παίζει Κινέζος και του έχεις κάνει ήδη και αξιολόγηση, την πάτησες. Το μεγάλο μειονέκτημα του Aliexpress είναι ότι τα προϊόντα που πουλιούνται εκεί γενικά δεν έχουν καμία επίσημη (από την πλατφόρμα δηλαδή) εγγύηση. Την πάτησα πρόσφατα κι εγώ με ένα κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θα σας βάλω κάτι δύσκολο τώρα. Έχω ένα φίλο στο internet από την Αγγλία που μιλάμε αρκετό καιρό και μόλις άλλαξε υπολογιστή και του ζήτησα να μου δώσει ένα keyboard και ένα mouse που έμειναν απ'τον παλιό υπολογιστή. Όμως, νιώθω λίγο άβολα να του δώσω τη διεύθυνσή μου, δεν ξέρω γιατί, απλά δε νιώθω τόση εμπιστοσύνη, παράλογο μεν, αλλά θα ήθελα να το αποφύγω. Υπάρχει λοιπόν τρόπος να δημιουργήσω κάποιο προσωρινό P.O. box που θα λειτουργήσει σαν mirror για να πάρω το ποντίκι; Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θα σας βάλω κάτι δύσκολο τώρα. Έχω ένα φίλο στο internet από την Αγγλία που μιλάμε αρκετό καιρό και μόλις άλλαξε υπολογιστή και του ζήτησα να μου δώσει ένα keyboard και ένα mouse που έμειναν απ'τον παλιό υπολογιστή. Όμως, νιώθω λίγο άβολα να του δώσω τη διεύθυνσή μου, δεν ξέρω γιατί, απλά δε νιώθω τόση εμπιστοσύνη, παράλογο μεν, αλλά θα ήθελα να το αποφύγω. Υπάρχει λοιπόν τρόπος να δημιουργήσω κάποιο προσωρινό P.O. box που θα λειτουργήσει σαν mirror για να πάρω το ποντίκι; Σας ευχαριστώ πολύ

Δες το κεφάλαιο 3 του οδηγού του makfil. Εκεί θα δεις site που μπορείς να στείλεις τα πράγματα σε μια πλασματική διεύθυνση και μετά να σου σταλούν σπίτι σου. Νομίζω αυτό θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το κεφάλαιο 3 του οδηγού του makfil. Εκεί θα δεις site που μπορείς να στείλεις τα πράγματα σε μια πλασματική διεύθυνση και μετά να σου σταλούν σπίτι σου. Νομίζω αυτό θες.

 Δηλαδή το transport to greece? http://www.transport-to-greece.gr/en/forwarding-service.html

 

Αυτός ξέρει ότι μένω στην Ελλάδα , αν του πω γερμανική διεύθυνση θα προβληματιστεί... Το θέμα είναι να του πω ελληνική διεύθυνση απλά όχι τη δικιά μου, ή ένα PO box... Δεν ξέρω αν  αυτό γίνεται γιατί είναι πολύ συγκεκριμένο >_>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!! Θέλω να πάρω ένα λάπτοπ από Γερμανία και με τόσα που διάβασα για φόρους, τελωνεία κλπ αγριεύτηκα χαχα

Άμα στείλω το δέμα σε μία φίλη μου που μένει έκει (που έτσι κι αλλιώς αυτό θα γινόταν, γιατί φυσικά δεν στέλνουν Ελλάδα) και στη συνέχεια μου το στείλει αυτή σαν δώρο ή κάτι τέτοιο, δεν θα έχω θέμα έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...