Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω το κατάστημα αλλά φαίνεται ότι είναι κινέζικο και στέλνει μέσω EMS (παραλαμβάνεις από ΕΛΤΑ) ή με DHL, αν θέλεις το δέμα γρήγορα, αλλά αυτό σημαίνει οπωσδήποτε τελωνείο.

 

Έχουμε πει πολλές φορές ότι τα δέματα, από τρίτες χώρες, 1) με αξία CIF από 45 έως 150 ευρώ επιβαρύνονται με ΦΠΑ και 2) που εισάγονται μέσω ταχυδρομείου ακολουθούν διαφορετική διαδικασία εκτελωνισμού. Τελευταία, όμως, παρατηρείται ότι και σ' αυτά τα δέματα επιβάλλεται ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Ελπίζω να γράφω στο σωστό topic! Η ερώτηση μου απλή. Από όσο γνωρίζω το amazon.co.uk σου δίνει απόδειξη που μπορείς να βάλεις στην εφορία. Σε περίπτωση που είναι από 3ο πωλητή και fulfilled by amazon ισχύει το ίδιο; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα γνωρίζω, όλες οι αποδείξεις από Ευρωπαική Ένωση συνυπολογίζονταν στις αποδείξεις για το 2013 αλλά για το 2014 δεν έχει ξεκαθαρίσει το θέμα των αποδείξεων, ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σκέφτομαι να επιβαρυνθώ μια λίρα για αυτό.. Αν ισχύει αυτό που λες,μιας και δεν το ήξερα, τότε θα πάρω από εκείνον που το έχει φτηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω πακετο απο αμερικη με αρχικα LN στο τρακιινγκ και ενω εφυγε απο κειι 13/12 δεν φαινεται πουθενα στο  trckiing τι σττο καλο γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεφάλαιο 7 αναφέρονται τα links για να παρακολουθήσεις το δέμα σου από την ώρα που θα μπει στην Ελλάδα. Δοκίμασε με αυτό

 

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεφάλαιο 7 αναφέρονται τα links για να παρακολουθήσεις το δέμα σου από την ώρα που θα μπει στην Ελλάδα. Δοκίμασε με αυτό

 

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

στο ταχυδρομειο μου ειπαν οτι με κωδικο ln δεν μπορουν να εντοπισουν το πακετο γιατι εκτος αμερικης δεν εντοπιζεται ,πρεπει να περιμενω και αλλο αλλα περασαν ηδη 30 μερες και οτι λογω εορτων παραλαμβανουν δεματα του νοεμβρη ακομα απο αμερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τι γίνεται με παραγγελίες από εξωτερικό που δεν υπάρχει η δυνατότητα να έρθουν ως συστημένα και ο ταχυδρόμος τα αφήνει χύμα στην πόρτα του σπιτιου ?

 

Ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλα αντικείμενα που δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο, έχει τύχει να τα αφήνει ο ταχυδρόμος ΕΞΩ από την εξώπορτα στο πεζοδρόμιο (εννοείται με κίνδυνο να τα πάρει ο οποιοσδήποτε) και 1-2 φορές έτυχε να βρέξει κιόλας με αποτέλεσμα, όπως καταλαβαίνετε, τα αντικείμενα να καταστραφούν.

 

Δεν υπάρχει τρόπος να αφήνουν σημείωμα και να τα παίρνω από το ταχυδρομείο ? Τόσο παράλογο τους φαίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα και συγχαρητήρια για τη φοβερή δουλεία που έχετε κάνει όλοι.

Ενδιαφέρομαι να χτυπήσω απο ebay ένα Mac Pro και σηγκεκριμένα αυτό:

http://www.ebay.com/itm/191019463847?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Στα αρχικά post ο unforgiven περιέγραψε την διαδικάσία που σκέφτομαι να ακολουθήσω και εγώ.

Όπως ανέφερε δέν είχε τελωνειακους δασμούς λόγο της φύσεως του αντικειμένου (Surface PRO 128GB).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το Mac Pro που θέλω να αγοράσω απαλλάσεται απο τελωνειακούς δασμούς ή οχι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τι γίνεται με παραγγελίες από εξωτερικό που δεν υπάρχει η δυνατότητα να έρθουν ως συστημένα και ο ταχυδρόμος τα αφήνει χύμα στην πόρτα του σπιτιου ?

 

Ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλα αντικείμενα που δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο, έχει τύχει να τα αφήνει ο ταχυδρόμος ΕΞΩ από την εξώπορτα στο πεζοδρόμιο (εννοείται με κίνδυνο να τα πάρει ο οποιοσδήποτε) και 1-2 φορές έτυχε να βρέξει κιόλας με αποτέλεσμα, όπως καταλαβαίνετε, τα αντικείμενα να καταστραφούν.

 

Δεν υπάρχει τρόπος να αφήνουν σημείωμα και να τα παίρνω από το ταχυδρομείο ? Τόσο παράλογο τους φαίνεται ?

Σε μένα, όσες φορές τα αντικείμενα ήταν κάπως μεγάλα (μιλάμε για δέματα με κάποια βιβλία ή με 1 σκληρό δίσκο), πάντοτε ο ταχυδρόμος άφηνε ειδοποίηση και τα παρελάμβανα απ' το ταχυδρομείο.

Ποτέ δεν μου' χει τύχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο δέμα έξω απ' το σπίτι και να περιμένει υπομονετικά τον "ευτυχή" κάτοχό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τι γίνεται με παραγγελίες από εξωτερικό που δεν υπάρχει η δυνατότητα να έρθουν ως συστημένα και ο ταχυδρόμος τα αφήνει χύμα στην πόρτα του σπιτιου ?

 

Ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλα αντικείμενα που δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο, έχει τύχει να τα αφήνει ο ταχυδρόμος ΕΞΩ από την εξώπορτα στο πεζοδρόμιο (εννοείται με κίνδυνο να τα πάρει ο οποιοσδήποτε) και 1-2 φορές έτυχε να βρέξει κιόλας με αποτέλεσμα, όπως καταλαβαίνετε, τα αντικείμενα να καταστραφούν.

 

Δεν υπάρχει τρόπος να αφήνουν σημείωμα και να τα παίρνω από το ταχυδρομείο ? Τόσο παράλογο τους φαίνεται ?

 

 

Από όσα γνωρίζω, ο ταχυδρόμος παραλαμβάνει από το γραφείο και παραδίνει στους παραλήπτες δέματα που έχουν μέχρο το μέγεθος φακέλου Α4 και για όλα τα μεγαλύτερα αφήνει ειδοποιητήριο, για να πάει ο παραλήπτης να το παραλάβει από το γραφείο, όπως λέει και ο kostas_dr.

 

Αυτή τη διαδικασία μπορείς να την επιβεβαιώσεις και στο γραφείο ΕΛΤΑ της περιοχής σου.

 

 

 

 

Καλημέρα και απο εμένα και συγχαρητήρια για τη φοβερή δουλεία που έχετε κάνει όλοι.

Ενδιαφέρομαι να χτυπήσω απο ebay ένα Mac Pro και σηγκεκριμένα αυτό:

http://www.ebay.com/itm/191019463847?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Στα αρχικά post ο unforgiven περιέγραψε την διαδικάσία που σκέφτομαι να ακολουθήσω και εγώ.

Όπως ανέφερε δέν είχε τελωνειακους δασμούς λόγο της φύσεως του αντικειμένου (Surface PRO 128GB).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το Mac Pro που θέλω να αγοράσω απαλλάσεται απο τελωνειακούς δασμούς ή οχι;

 

Αφού θέλεις να πάρεις το ίδιο laptop, νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με τον unforgiven για να σου δώσει περισσότερες και σίγουρες πληροφορίες.

 

Όταν ξεκινήσεις, με το καλό, την αγορά και την ολοκληρώσεις, ενημέρωσε το topic, ώστε να ωφεληθούν και άλλοι από την εμπειρία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Μια ερώτηση μιας και με μια γρήγορη αναζήτηση δε βρήκα ακριβώς αυτό που ήθελα.

Αγοράζω χρόνια από εξωτερικό (amazon, ebay, play κλπ) αλλά σπανίως οι αγορές μου υπερβαίνουν τα 200-300 ευρώ.

Αρχικά να αναφέρω ότι έχω χρεωστική από την Πειραιώς και πρόσβαση στο ebanking (winbank).

Θέλω λοιπόν στις επόμενες ημέρες να κάνω μια αγορά ~1300 ευρώ από ebay οπότε λογικά πρέπει να αυξήσω το όριο των ημερησίων  συναλλαγών.

Η ερώτηση είναι η εξής: Αλλάζω μόνο το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΟΡΙΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ και το κάνω πχ 1500 ευρώ ή πρέπει να αλλάξω και πιο κάτω τα επιμέρους όρια και συγκεκριμένα το: Αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού & Αγορές εντός και εκτός Ελλάδας;

Επίσης στο paypal πρέπει να αλλάξω και εκεί κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...