Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tsigpan είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους

Πως γίνεται σήμερα που είναι αργία να έχουμε εξέλιξη σε δέματα όπως το δικό μου;

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
26/12/2018, 10:19:18 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)
26/12/2018, 06:45:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
3/12/2018, 17:21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ONpys8o.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα δικα μου τα κολλημενα απο 10-13 Νοεμβριου ακομα τα περιμενω παντως. Καποια αλλα που τα εστειλαν τελος Νοεμβρη- αρχες Δεκεμβρη εχουν ερθει (Ολα εκτος ΕΕ)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πραγματακι που περιμενα απο 8 Δεκεμβρη και δε φαινοταν στα ελτα, ξαφνικα εμφανιστηκε προς παραδοση!

Ουτε αφιξη ουτε καποια αλλη κινηση. (με αριθμο tracking Μαλαισιας)

 

Επισης παρελαβα και ενα απλο απο την Αγγλια μετα απο δεκα μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα προχθες παραγγελια ενα gaming mouse απο amazon.de (τελικο κοστος με μεταφορικα ~40euro,standard delivery,) αλλα ειδα οτι το εστειλαν χωρις tracking number.Ειναι συνηθες να γινεται κατι τετοιο?Αν τυχον δεν παραλαβω "μετα απο ευλογο χρονικο διαστημα" θα μπορεσω να βρω ακρη με amazon ευκολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αμαζόνα είναι η μεγαλύτερη αλυσίδα καταστημάτων ηλεκτρονικού εμπορίου, με αξιοπιστία στις μεθόδους αποστολής δεμάτων και, κυρίως, την after sales εξυπηρέτηση του πελάτη.

Από τη Γερμανία, τα δέματα ταξιδεύουν, συνήθως, οδικώς και πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να παραλάβεις το δικό σου. Σε κάθε περίπτωση, θα βρεις άκρη, αν κάτι πάει στραβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους ξεκολλησαμε .... θελω να πιστευω οτι Δευτερα θα το εχω στα χερια μου ...

 

28/12/2018, 09:27:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
27/12/2018, 19:01:53 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
27/12/2018, 16:58:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
14/12/2018, 08:13:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
10/12/2018, 16:26:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
6/12/2018, 22:10:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παρελαβα το δεμα απο gearbest παρολο που οπως ειχα γραψει ειχε κολλησει στον NL post. :D τωρα το μονο που απομενει ειναι και το banggood να μου το φερει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Camel4 είπε

Εκανα προχθες παραγγελια ενα gaming mouse απο amazon.de (τελικο κοστος με μεταφορικα ~40euro,standard delivery,) αλλα ειδα οτι το εστειλαν χωρις tracking number.Ειναι συνηθες να γινεται κατι τετοιο?Αν τυχον δεν παραλαβω "μετα απο ευλογο χρονικο διαστημα" θα μπορεσω να βρω ακρη με amazon ευκολα?

Εμενα μου ειχε στειλει το amazon uk (μεταπωλητης για την ακριβεια) δεμα αξιας 180+ ευρω χωρις tracking number.  Απλα το καταστημα ειναι απο τα πλεον αξιοπιστα και οτι και να γινει ( που σίγουρα ολα θα πανε καλα) τα χρηματα σου δεν τα χανεις.

Συγνωμη για το διπλο post, απλά προς ενημέρωση δείτε και το δικό μου δέμα το οποίο πηγα στο κεντρο διαλογης της πολης μου και το  παρελαβα σημερα.

28/12/2018, 07:48:21 Μ.Δ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
28/12/2018, 06:15:33 Μ.Δ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
28/12/2018, 05:55:51 Μ.Δ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
28/12/2018, 00:58:27 Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
28/12/2018, 00:31:43 Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
27/12/2018, 22:00:00 Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
27/12/2018, 08:09:08 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)
27/12/2018, 04:15:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
26/12/2018, 10:19:18 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)
26/12/2018, 06:45:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
3/12/2018, 17:21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω σήμερα:

28/12/2018, 08:09:51 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΙΑΝΟΜΕΑ
28/12/2018, 06:37:47 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

 

Από τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι έφυγε ο διανομέας και δεν τον πρόλαβαν... Αυτό για να βλέπετε πόσο γρήγοροι είναι στα ΕΛΤΑ και να μην τους κατηγορείτε :rolleyes:

5 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Εμενα μου ειχε στειλει το amazon uk (μεταπωλητης για την ακριβεια) δεμα αξιας 180+ ευρω χωρις tracking number.  Απλα το καταστημα ειναι απο τα πλεον αξιοπιστα και οτι και να γινει ( που σίγουρα ολα θα πανε καλα) τα χρηματα σου δεν τα χανεις.

Αξιόπιστο σίγουρα είναι αλλά γιατί να σε βάζουν σε αυτή τη διαδικασία;

Εγώ έχω παραγγελία από amazon.de με estimation 21/12 και δεν έχω παραλάβει ακόμα. Τους έστειλα μια ερώτηση και μου απάντησαν (με μεγάλη ευγένεια) ότι τα μικρά δέματα τα στέλνουν χωρίς tracking number και πως υπάρχει φόρτος αυτές τις ημέρες. Μου είπαν αν παραλάβω πριν τις 29/12 να επικοινωνήσω μαζί τους αλλιώς θα επικοινωνήσουν εκείνοι (που δεν θα παραλάβω καθότι σήμερα είναι 28 και αύριο Σάββατο)

Απλά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο Ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest πχ να σου στέλνει κάτι μέσα 7 μέρες, με tracking number και να στο παραδίδει κι όλας, και το Αμαζον όχι.

Και να μπλέκουν με ερωτήσεις, παράπονα, refunds, resends κλπ, ειδικά σε μια χώρα όπως την Ελλάδα όπου ο ταχυδρόμος βαριέται να σου γράψει μια ειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Εγώ έχω παραγγελία από amazon.de με estimation 21/12 και δεν έχω παραλάβει ακόμα. Τους έστειλα μια ερώτηση και μου απάντησαν (με μεγάλη ευγένεια) ότι τα μικρά δέματα τα στέλνουν χωρίς tracking number και πως υπάρχει φόρτος αυτές τις ημέρες. Μου είπαν αν παραλάβω πριν τις 29/12 να επικοινωνήσω μαζί τους αλλιώς θα επικοινωνήσουν εκείνοι (που δεν θα παραλάβω καθότι σήμερα είναι 28 και αύριο Σάββατο)

Γενικά, οι πωλητές εκτιμούν την ημερομηνία παράδοσης, με βάση τα στατιστικά στοιχεία που τους δίνει η μεταφορική τους, χωρίς να υπολογίζουν το τραγελαφικό σύστημα που επικρατεί στα ΕΛΤΑ, ειδικότερα, την περίοδο εορτών, με υπερβολικά μεγαλύτερο αριθμό δεμάτων που πρέπει να διαχειριστούν και να διεκπεραιώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...