Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεμπτό, φυσικά, δεν είναι αλλά η απάντηση που σου έδωσα ήταν:

"εκτός από ΦΠΑ θα πληρώσεις μάλλον και δασμό, με βάση τη δασμοφορολογική κλάση του στροφάλου, τον οποίο (δασμό) μπορεί να σου προσδιορίσει ένας εκτελωνιστής ή η αντιπροσωπεία".

 

Περιμένεις να σου δώσει εδώ απάντηση ένας από τους δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την ειρωνική διάθεση... νομίζω είναι σαφές το ερώτημά μου μήπως κάποιος ξέρει δασμολογικές κλάσεις και ποσοστά δασμολόγησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορία. Θέλω να αγοράσω από το play.com το AC3 κ πωλητής με (μεγάλη διαφορά) την χαμηλότερη τιμή, είναι από τον Καναδά. Ισχυρίζεται δε, ότι..

 

**BRAND NEW** May incur VAT/Customs charges. Expected delivery within 1 to 3 WEEKS FROM CANADA. The #1 Source for Movies & Games. All Movies are in NTSC Region 1 Format. Games are Region Free and Compatible Worldwide. Speedy international delivery.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο? Επίσης, εφόσων έρθει από Καναδά θα περάσει κ τελωνείο? Τι διαδρομή θα ακολουθήσει? Θα σταλεί πρώτα στην Αγγλία κ από εκεί μετά Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε δέμα που έρχεται από τρίτη χώρα περνάει από τελωνείο. Το αν θα χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμού ή όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και ένας από αυτούς είναι ο τρόπος αποστολής του δέματος (ταχυδρομείο courier κλπ), τον οποίο δεν αναφέρεις, όπως και την αξία και τα μεταφορικά. Γενικά, ο Καναδάς δεν είναι από τις χώρες που προτιμάμε για αγορές, εκτός σπανίων περιπτώσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικά είναι δωρεάν. Εχω ξαναγοράσει απο Play.com απλά οι πωλητές ήταν Αγγλοι κ όλα μου έρχονταν πάντα με δωρεάν μεταφορικά μέσω ΕΛΤΑ.

 

Παραθέτω και link

Link.png Site: http://www.play.com/Games/PC/4-/29506369/1009513991/Assassin-Creed-3/ListingDetails.html?searchstring=assassin%27s+creed+3&searchsource=0&searchtype=gameall&urlrefer=search&strefer=gameall&searchfilters=s{assassin%27s+creed+3}%2bc{362}%2b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με δεδομένο ότι η ατέλεια για αγορές από τρίτες χώρες είναι 45 22 ευρώ, το συγκεκριμένο, με αξία 6,78 ευρώ, δεν αντιμετωπίζει θέμα εξόδων εκτελωνισμού.

 

 

Edfit 31/8/14

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικά είναι δωρεάν. Εχω ξαναγοράσει απο Play.com απλά οι πωλητές ήταν Αγγλοι κ όλα μου έρχονταν πάντα με δωρεάν μεταφορικά μέσω ΕΛΤΑ.

 

Παραθέτω και link

Link.png Site: http://www.play.com/Games/PC/4-/29506369/1009513991/Assassin-Creed-3/ListingDetails.html?searchstring=assassin%27s+creed+3&searchsource=0&searchtype=gameall&urlrefer=search&strefer=gameall&searchfilters=s{assassin%27s+creed+3}%2bc{362}%2b

Τώρα που είδα το link αυτού που θες να αγοράσεις, από τον συγκεκριμένο πωλητή έχω αγοράσει γύρω στις 5 φορές παιχνίδι ανάλογης αξίας και δεν πλήρωσα ποτέ τελωνείο. Επίσης για τα παιχνίδια σε υπολογιστή τουλάχιστον, είναι σε όλο τον κόσμο ίδια. Δεν παίζει θέμα με NTSC και PAL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο ότι η ατέλεια για αγορές από τρίτες χώρες είναι 45 ευρώ, το συγκεκριμένο, με αξία 6,78 ευρώ, δεν αντιμετωπίζει θέμα εξόδων εκτελωνισμού.

22 ευρώ είναι η ατέλεια για εμπορικού χαρακτήρα,ακόμα τα μπερδεύεις..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ευρώ είναι η ατέλεια για εμπορικού χαρακτήρα

Ακυρο, αλλά τι σημαίνει αυτό? Οτι έως 22 ευρω δεν πληρώνεις τελωνείο?

Τώρα που είδα το link αυτού που θες να αγοράσεις, από τον συγκεκριμένο πωλητή έχω αγοράσει γύρω στις 5 φορές παιχνίδι ανάλογης αξίας και δεν πλήρωσα ποτέ τελωνείο. Επίσης για τα παιχνίδια σε υπολογιστή τουλάχιστον, είναι σε όλο τον κόσμο ίδια. Δεν παίζει θέμα με NTSC και PAL.

Μέσω play.com?  Ποσο καιρό έκανε να σου έρθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο, αλλά τι σημαίνει αυτό? Οτι έως 22 ευρω δεν πληρώνεις τελωνείο?

Μέσω play.com?  Ποσο καιρό έκανε να σου έρθει?

Μέσω play.com ναι. Αν θυμάμαι καλά μιάμιση με δύο εβδομάδες. Είχα αγοράσει το AC2 και το Need for Speed Underground 2 από αυτόν και μερικά άλλα που δεν τα θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο, αλλά τι σημαίνει αυτό? Οτι έως 22 ευρω δεν πληρώνεις τελωνείο?

 

 

 

Αν αυτό που θέλεις να αγοράσεις από τρίτη χωρα έχει αξία μαζί με τα μεταφορικά μικρότερη από 22 ευρώ και , δεν πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμού.

 

Για περισσότερα, διάβασε το τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό που θέλεις να αγοράσεις από τρίτη χωρα έχει αξία μαζί με τα μεταφορικά μικρότερη από 22 ευρώ και , δεν πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμού.

 

Για περισσότερα, διάβασε το τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού.

Μιας και το έφερε η κουβέντα,και επειδή προτρέπεις κάποιον να διαβάσει τον οδηγό,κάνε ένα κόπο και διόρθωσε κι εκεί ένα 45άρι αδιευκρίνιστο που είναι λάθος.

Είτε κάντο 22,είτε πρόσθεσε και το 22 με την απαραίτητη κατηγοριοποίηση γιατί έρχεται σε αντίθεση με ότι γράφεις στο από πάνω ποστ και γενικότερα στο κεφάλαιο του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα!

Να ρωτήσω αν γνωρίζει κανένας τι συμβαίνει με βιβλία και περιοδικά από τρίτη χώρα; Το συνολικό κόστος με τα μεταφορικά είναι κοντά στα 300€ και στέλνουν μόνο με fedex

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα βιβλία έχουν ΦΠΑ 6,5% μάλλον αλλά η εισαγωγή δέματος με τη FeDex θα στα χαλάσει.</p>

Εξοδα εκτελωνισμού εννοείς ε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...