Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το tvc-mall.com τι λέει;

μου φαίνεται νορμαλ κατάστημα.

το έψαξα λίγο στο νετ και δε βρήκα κάτι αρνητικό, πέρα απο κάτι σχόλια που υπάρχουν για όλα τα καταστήματα.

να τους εμπιστευτώ;

με Paypal εννοείται

 

Και εγώ που το έψαξα τώρα γιατί δεν το γνώριζα πριν το αναφέρεις, για νορμαλ μαγαζί δείχνει και μάλλον θα το δοκιμάσω σε λίγες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα...Εχω ενα θεμα...Αγορασα κατι απο το internert... Το προιον που μου ηρθε ειναι λαθος!! Τους το ειπα ...Τωρα σε αυτην την περιπτωση τι γινεται; Μου στελνουν ολο το ποσο πισω που εχω καταβαλει; Εγω θα στειλω το λαθος προιον πισω; Ποιος ειναι αυτος που επιβαρυνθει το ποσο επιστροφης!! Τι κανω σε αυτην την περιπτωση;;

ΑπάντησηΔιαγραφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση είναι πολύ γενική και δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση, δεδομένου ότι η πολιτική των καταστημάτων είναι διαφορετική σε μεγάλες αλυσίδες και σε ανεξάρτητους ιδιώτες. Επίσης, είναι διαφορετική η διαδικασία σε αγορές από την ΕΕ και από τρίτες χώρες.

 

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να συνεννοηθείς με τον πωλητή, για το θέμα σου, και θα σου πει τι πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα λαθος προιον... Τους το ειπα οτι μου εστειλαν λαθος το προιον... Το εχω πει και στο ebay... Και τους ζητησα η τα λεφτα πισω η να μου στειλουν το σωστο προιον!!  Αυτοι που μου ειπαν  οτι θελουν να δωσουν τα μισα χρηματα... Εγω δεν το δεχτηκα αυτο...!! Ερωτηση.... ;;Τι κανω στελνω το προιον πισω;  Ποιος αν ειναι θα πληρωσει τα εξοδα αποστολης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λες ότι αγόρασες μέσω ebay, κατά πάσα πιθανότητα από ιδιώτη.

Πώς πλήρωσες, μέσω Paypal ή με άλλο τρόπο;

Δώσε περισσότερες πληροφορίες, για την αγορά σου, γιατί μπορείς να ανοίξεις θέμα είτε στο ebay είτε στο Paypal, εάν έχεις αγοράσεις μέσω αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνεις τις πληροφορίες με το σταγονόμετρο. Δεν έχεις πει εάν η αγορά σου έγινε από ΕΕ ή από τρίτη χώρα και από ποια.

 

Οι επιλογές είναι είτε να δεχτείς τη μνήμη, εάν σου κάνει, και να σου επιστρέψει τα μισά χρήματα, όπως πρότεινε, ή κάποιο άλλο ποσό που θα συμφωνήσετε, είτε να ανοίξεις θέμα στο paypal. Για τις περιπτώσεις επιστροφής, δεν υπάρχουν γενικοί κανόνες και κάθε πωλητής έχει τη δική του πολιτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη.. .Εγινε η αγορα απο κινα.... Δεν θελω την μνημη αυτη... Εγω του ειπα να του επιστρεψω την μνημη... Και του ζητησα επισης να μου στειλει την σωστη μνημη... Και εχω ανοιξει θεμα στο ebay για την λαθος  παραλαβη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα των αγορών μέσω ebay θα βρεις πολλές αναφορές για τις επιστροφές.

Επαναλαμβάνω, όμως, ότι ο πωλητής σου πρέπει να γράφει στην ιστοσελίδα του την πολιτική του για τις επιστροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παρήγγειλα Κάτι χτες από αμερική Και του είπα να μου το στήλη με priority express όχι το απλό priority Και εννοείτε του έδωσα Και παραπάνω χρήματα,πως μπορώ να δω αν τελικά μου το έστειλε με το express Και όχι με το απλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, ο πωλητής ορίζει τους τρόπους αποστολής και την αντίστοιχη αξία.

Επομένως, από το ποσό που πλήρωσες μπορείς να καταλάβεις με ποιο τρόπο στο έστειλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πλήρωσα 40$ αντί για 20$ Που είναι το απλό αλλα θέλω να είμαι σίγουρος ότι το έστειλε ΈΤΣΙ Και όχι απλά τσέπωσε τα 20$ Και το έστειλε με το απλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το πακέτο Που έχω παραγγείλει από αμερική έχει βάλει ο πολίτης 200$ item value Και το στέλνει Σαν δώρο με USPS θα έχω κανένα πρόβλημα στο τελωνείο?

Επεξ/σία από teohokage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξία είναι σχετικά μεγάλη και οπωσδήποτε δεν ταιριάζει με "δώρο" αφού τα δώρα δεν έχουν αξία.

 

Το αν θα σε χρεώσει ΦΠΑ και δασμό το τελωνείο είναι μια άλλη ιστορία που κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει.

Αφού έχεις κάνει την παραγγελία, πριν συμβουλευτείς κανένα, να εύχεσαι να μην σταματήσει το δέμα στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...