Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, DrNick είπε

Καλημέρα! Όχι, δεν παίζει ρόλο.

Οι ανοιχτοχρομοι στα ματια είναι πιο ευαίσθητοι στον ηλιο ή δεν ισχυει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Οι ανοιχτοχρομοι στα ματια είναι πιο ευαίσθητοι στον ηλιο ή δεν ισχυει ?

Ναι, υπάρχει αυτή η τάση, αλλά δεν είναι απόλυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2019 στις 12:10 ΠΜ, kwstasloypos@ είπε

  Νε μια μικρη ευαισθισια υπαρχει.στο πολυ ηλιο.μετα την επεμβαση τι θα γινει δεν ξερω.ευχαρηστω για τις απαντισεις .

Ίσως λόγω του flap ή λόγω της ξηροφθαλμίας να δημιουργείται αυτό . Πάντως όλοι θα πρέπει να φοράμε γυαλία ηλίου ανεξαρτώτως εάν έχουμε κάνει κάποια επέμβαση ή όχι - βέβαια όσοι έχουν κάνει και επέμβαση είναι ένας λόγος παραπάνω γιατί είναι πιο ευαίσθητα τα μάτια στο να δημιουργήσουν βλάβη στην ωχρα κηλίδα (ηλιακή εκφύλιση ωχράς κηλίδας)  ή στον αμφιβληστροειδή . Καλημέρα.

Επεξ/σία από gamsgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντύπωση μου έχει δημιουργήσει και αυτό http://www.stogiatro.gr/nea-mob/50646-ti-einai-oi-ofthalmikes-stagones-aftologou-orou-kai-pou-xrisimopoioyntai?fbclid=IwAR24fsi756p2SesQxzHzdHb-o2Ptg3dFgkZMrE3RMpnOFoWPY-PaRX98F-g . Πώς γίνεται η διαδικασία, είναι ασφαλής,πόσο κοστίζει; Γνωρίζει κανείς περισσότερα; 

 

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gamsgr είπε

Εντύπωση μου έχει δημιουργήσει και αυτό http://www.stogiatro.gr/nea-mob/50646-ti-einai-oi-ofthalmikes-stagones-aftologou-orou-kai-pou-xrisimopoioyntai?fbclid=IwAR24fsi756p2SesQxzHzdHb-o2Ptg3dFgkZMrE3RMpnOFoWPY-PaRX98F-g . Πώς γίνεται η διαδικασία, είναι ασφαλής,πόσο κοστίζει; Γνωρίζει κανείς περισσότερα; 

Καλό βράδυ.

Η διαδικασία είναι απλή (σου παίρνουν λίγο αίμα και μετά από την κατάλληλη επεξεργασία έχεις τον ορό σου). Συντήρηση κατά τη διάρκεια της χρήσης μόνο στο ψυγείο, και για λιγότερο από μήνα. Μπορείς όμως να πάρεις περισσότερα μπουκαλάκια και να το διατηρήσεις στην κατάψυξη. Κόστος δε γνωρίζω (όσες φορές το χρησιμοποίησα ήμουν σε νοσοκομείο ΕΣΥ και δεν κόστισε τίποτα). Μια σχετικά πρόσφατη μεγάλη ανασκόπηση έδειξε ότι η αποτελεσματικότητα είναι αμφιλεγόμενη, αν και εξαρτάται από το πρόβλημα για το οποίο χορηγείται. Το συμπέρασμα πάντως ήταν ότι δεν έχει να προσφέρει κάτι σαν μακροχρόνια θεραπεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολη την ομαδα ..Θα ηθελα και εγω να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας!Εκανα την επεμβαση με την μεθοδο PRK  στις 2 Μαιου ..Εχοντας περασει κοντα ενας μηνας θα ηθελα να πω πως νιωθω οτι καμια φορα με ζαλιζει το αριστερο ματι , βλεπω ακομα θολα κυριως στο αριστερο  το οποιο αποτι μου ειπε ο γιατρος βλεπει 30% χειροτερα απο το δεξι  (οχι τελειως αλλα δυσκολευομαι στο να διαβασω γραμματα και γενικα οταν παω καπου να κανω φοκους ψιλο μακρυα τα βλεπω θολα .. παρολα αυτα οταν με επιασα να κλαιω εβλεπα καλα και απο τα δυο ματια + οταν βαζω τα δακρυα λιγο καλυτερευει αλλα "λιγο" και επισης εκανα κανονικα ολη την αγωγη και συνεχιζω να κανω χωρις καμια παρατυπια ..Θα ηθελα να τονισω πως το αριστερο μου ματι στο σκοταδι (οχι τελειως σκοταδι ) βλεπει χειροτερα απο το δεξι αλλα βλεπει και πιο σκοτεινα το οποιο με προβληματιζει αρκετα οπως επισης και το αριστερο μου ματι, μου εχουν πει πως αλληθωριζει  λιγο μετα την επεμβαση αλλα αυτο πιστευω ειναι επειδη ακομα δεν βλεπει καλα και θολα (αν κανω λαθος διορθωστε με ) , ειναι σαν να μην συνεργαζεται καλα με το δεξι μου ματι το οποιο βλεπει πολυ καλυτερα και λιγοτερο θολα + οτι με ζαλιζει λιγο ακομα το αριστερο  ..Την δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρο αλλα εχω ανχωθει αρκετα διοτι τις τελευταιες 10 μερες δεν εχω δει καποια εξελιξη ...με προβληματιζει κυριως οτι το αριστερο ματι αλληθωριζει λιγο βλεπει θολα (οχι τελειως ) και οτι στο σκοταδι βλεπει πιο σκοτεινα απο το δεξι (επισης ειχα διαβασει σε ενα φορουμ οτι οταν το ενα ματι βλεπει πιο σκοτεινα απο το αλλο εχει γινει καποιο λαθος με καποια μετριση ,επισης αν κανω λαθος διορθωστε με).Να σημειωσω επισης οτι ο γιατρος που μου εκανε εναν ελεγχο βρηκε λιγο αυξημενη πιεση στα ματια αλλα μου εδωσε το ξαλαταν και τωρα εχει πεσει αλλα βλεπω ακομα τα θολα που προ ανεφερα .. Ελπιζω να μην σας κουρασα παιδια ..Εαν καποιος γνωριζει περι του θεματος και μπορει να βοηθησει θα ηταν ευχαριστο :D :D  

 

Επεξ/σία από prekasjr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, prekasjr είπε

Καλησπερα σε ολη την ομαδα ..Θα ηθελα και εγω να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας!Εκανα την επεμβαση με την μεθοδο PRK  στις 2 Μαιου ..Εχοντας περασει κοντα ενας μηνας θα ηθελα να πω πως νιωθω οτι καμια φορα με ζαλιζει το αριστερο ματι , βλεπω ακομα θολα κυριως στο αριστερο  το οποιο αποτι μου ειπε ο γιατρος βλεπει 30% χειροτερα απο το δεξι  (οχι τελειως αλλα δυσκολευομαι στο να διαβασω γραμματα και γενικα οταν παω καπου να κανω φοκους ψιλο μακρυα τα βλεπω θολα .. παρολα αυτα οταν με επιασα να κλαιω εβλεπα καλα και απο τα δυο ματια + οταν βαζω τα δακρυα λιγο καλυτερευει αλλα "λιγο" και επισης εκανα κανονικα ολη την αγωγη και συνεχιζω να κανω χωρις καμια παρατυπια ..Θα ηθελα να τονισω πως το αριστερο μου ματι στο σκοταδι (οχι τελειως σκοταδι ) βλεπει χειροτερα απο το δεξι αλλα βλεπει και πιο σκοτεινα το οποιο με προβληματιζει αρκετα οπως επισης και το αριστερο μου ματι, μου εχουν πει πως αλληθωριζει  λιγο μετα την επεμβαση αλλα αυτο πιστευω ειναι επειδη ακομα δεν βλεπει καλα και θολα (αν κανω λαθος διορθωστε με ) , ειναι σαν να μην συνεργαζεται καλα με το δεξι μου ματι το οποιο βλεπει πολυ καλυτερα και λιγοτερο θολα + οτι με ζαλιζει λιγο ακομα το αριστερο  ..Την δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρο αλλα εχω ανχωθει αρκετα διοτι τις τελευταιες 10 μερες δεν εχω δει καποια εξελιξη ...με προβληματιζει κυριως οτι το αριστερο ματι αλληθωριζει λιγο βλεπει θολα (οχι τελειως ) και οτι στο σκοταδι βλεπει πιο σκοτεινα απο το δεξι (επισης ειχα διαβασει σε ενα φορουμ οτι οταν το ενα ματι βλεπει πιο σκοτεινα απο το αλλο εχει γινει καποιο λαθος με καποια μετριση ,επισης αν κανω λαθος διορθωστε με).Να σημειωσω επισης οτι ο γιατρος που μου εκανε εναν ελεγχο βρηκε λιγο αυξημενη πιεση στα ματια αλλα μου εδωσε το ξαλαταν και τωρα εχει πεσει αλλα βλεπω ακομα τα θολα που προ ανεφερα .. Ελπιζω να μην σας κουρασα παιδια ..Εαν καποιος γνωριζει περι του θεματος και μπορει να βοηθησει θα ηταν ευχαριστο :D :D  

 

Η prk από ότι ξερω καθυστερει για αποκατασταση ...Για τα προβλήματα που λες τα εχεις αναφερει στον γιατρο σου ?

Ισως ο @DrNick μπορει να πει κατι παραπανω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μου εχει πει γενικα να περιμενω να τελειωσει ο μηνας αλλα δεν βλεπω καποια προοδο στην οραση μου απλα κανω υπομονη @Γιάννης Platano και ειναι ο λογος που γραφω εδω για να παρω καποια παραπανω αποψη απο εσας :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Η prk από ότι ξερω καθυστερει για αποκατασταση ...Για τα προβλήματα που λες τα εχεις αναφερει στον γιατρο σου ?

Ισως ο @DrNick μπορει να πει κατι παραπανω .

 

7 ώρες πριν, prekasjr είπε

ναι μου εχει πει γενικα να περιμενω να τελειωσει ο μηνας αλλα δεν βλεπω καποια προοδο στην οραση μου απλα κανω υπομονη @Γιάννης Platano και ειναι ο λογος που γραφω εδω για να παρω καποια παραπανω αποψη απο εσας :) 

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι η βελτίωση της όρασης με τα δάκρυα επιβεβαιώνει ότι το επιθήλιο δεν έχει επουλωθεί σε όλο του το πάχος, οπότε αναμένεται βελτίωση.

Επίσης δεν υπάρχει κανένα λάθος σε καμία μέτρηση που μπορεί να ευθύνεται για το ότι το ένα μάτι βλέπει στο σκοτάδι πιο σκοτεινά από το άλλο. Ειδικά για το τελευταίο, μήπως το ελέγχεις αφού έχεις χαζέψει στο κινητό στο σκοτάδι; Πολλές φορές χρησιμοποιούμε κυρίως το ένα μάτι για να βλέπουμε την οθόνη, με αποτέλεσμα, όταν κοιτάξουμε κάπου αλλού το μάτι αυτό να βλέπει σκοτεινά και το άλλο φωτεινά. Δες κι εδώ (υπάρχει επιστημονική περιγραφή, αλλά εδώ είναι πιο απλά γραμμένα ...)

Για όλα τα υπόλοιπα, μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου απαντήσει, ανάλογα με τα ευρήματα των εξετάσεων και την εικόνα που θα δει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, prekasjr είπε

Καλησπερα σε ολη την ομαδα ..Θα ηθελα και εγω να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας!Εκανα την επεμβαση με την μεθοδο PRK  στις 2 Μαιου ..Εχοντας περασει κοντα ενας μηνας θα ηθελα να πω πως νιωθω οτι καμια φορα με ζαλιζει το αριστερο ματι , βλεπω ακομα θολα κυριως στο αριστερο  το οποιο αποτι μου ειπε ο γιατρος βλεπει 30% χειροτερα απο το δεξι  (οχι τελειως αλλα δυσκολευομαι στο να διαβασω γραμματα και γενικα οταν παω καπου να κανω φοκους ψιλο μακρυα τα βλεπω θολα .. παρολα αυτα οταν με επιασα να κλαιω εβλεπα καλα και απο τα δυο ματια + οταν βαζω τα δακρυα λιγο καλυτερευει αλλα "λιγο" και επισης εκανα κανονικα ολη την αγωγη και συνεχιζω να κανω χωρις καμια παρατυπια ..Θα ηθελα να τονισω πως το αριστερο μου ματι στο σκοταδι (οχι τελειως σκοταδι ) βλεπει χειροτερα απο το δεξι αλλα βλεπει και πιο σκοτεινα το οποιο με προβληματιζει αρκετα οπως επισης και το αριστερο μου ματι, μου εχουν πει πως αλληθωριζει  λιγο μετα την επεμβαση αλλα αυτο πιστευω ειναι επειδη ακομα δεν βλεπει καλα και θολα (αν κανω λαθος διορθωστε με ) , ειναι σαν να μην συνεργαζεται καλα με το δεξι μου ματι το οποιο βλεπει πολυ καλυτερα και λιγοτερο θολα + οτι με ζαλιζει λιγο ακομα το αριστερο  ..Την δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρο αλλα εχω ανχωθει αρκετα διοτι τις τελευταιες 10 μερες δεν εχω δει καποια εξελιξη ...με προβληματιζει κυριως οτι το αριστερο ματι αλληθωριζει λιγο βλεπει θολα (οχι τελειως ) και οτι στο σκοταδι βλεπει πιο σκοτεινα απο το δεξι (επισης ειχα διαβασει σε ενα φορουμ οτι οταν το ενα ματι βλεπει πιο σκοτεινα απο το αλλο εχει γινει καποιο λαθος με καποια μετριση ,επισης αν κανω λαθος διορθωστε με).Να σημειωσω επισης οτι ο γιατρος που μου εκανε εναν ελεγχο βρηκε λιγο αυξημενη πιεση στα ματια αλλα μου εδωσε το ξαλαταν και τωρα εχει πεσει αλλα βλεπω ακομα τα θολα που προ ανεφερα .. Ελπιζω να μην σας κουρασα παιδια ..Εαν καποιος γνωριζει περι του θεματος και μπορει να βοηθησει θα ηταν ευχαριστο :D :D  

 

Νομίζω έχεις παραπάνω άγχος από αυτό που πρέπει και δεν βοηθάει..η αποκατάσταση της PRK θέλει υπομονή και να βάζεις τα κολλύρια και τα δάκρυα σου όπως σου έχει πει ο γιατρός...εγώ τους 2 πρώτους μήνες στους ελέγχους που μου έκανε ο γιατρός δεν έβλεπα όσο θα ήθελα εγώ..μετά έστρωσα..άλλα το πρώτο 2μηνο είχα κάθε μέρα αυξομειώσεις..μια έβλεπα τέλεια και μια θολά..

Επίσης εμένα στο ένα μάτι ο γιατρός μου άφησε λίγη μυωπία που δεν με επηρεάζει καθόλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Στο οφθαλμιατρείο Αθηνών έχει πάει κάποιος για μέτρηση ;

Ο οφθαλμίατρος που με παρακολουθούσε πλέον εκλεισε το ιατρείο και είναι στο Παίδων.

Ωστόσο δεν μπορεί να με δεχτεί.

Σκέφτομαι σοβαρα και τη επέμβαση Laser καθώς έχω αστιγματισμό (~2.50) / μυωπία ( 4.25). Κάθε φορά που θέλω να αλλάξω φακούς πληρώνω αρκετά , καθώς ανεβαίνει το κοστολογιο λόγω αστιγματισμού. Καημό το έχω τόσο καιρό που δε έχω φτιάξει γυαλιά ηλίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι κι εγώ να προχωρήσω. Το θέμα ειναι ότι για να κάνω εξέταση ώστε να αποφασιστεί αν θα πάω για prk ή lasik χρειαζεται να μη φοράω φακούς για 15 μερες, πράγμα αδύνατο αυτή τη στιγμή. Οπότε το αφήσαμε για χειμώνα.

Ας υποθέσουμε ότι πάω για prk, η οποία έχει αργή αποκατάσταση. Πόσος καιρός μπορεί να περάσει μέχρι να μπορώ να εργαστώ απρόσκοπτα; (είμαι καθηγητής/ιδιοκτήτης). Αν γίνει η επέμβαση 27/12 έχω περιθώριο όσο κρατάνε οι διακοπές Χριστουγέννων, δηλαδή 15 μέρες. Θα έχει φτιάξει η όραση σε αυτό το δεκαπενθήμερο τόσο ώστε να μην έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Σκέφτομαι κι εγώ να προχωρήσω. Το θέμα ειναι ότι για να κάνω εξέταση ώστε να αποφασιστεί αν θα πάω για prk ή lasik χρειαζεται να μη φοράω φακούς για 15 μερες, πράγμα αδύνατο αυτή τη στιγμή. Οπότε το αφήσαμε για χειμώνα.

Ας υποθέσουμε ότι πάω για prk, η οποία έχει αργή αποκατάσταση. Πόσος καιρός μπορεί να περάσει μέχρι να μπορώ να εργαστώ απρόσκοπτα; (είμαι καθηγητής/ιδιοκτήτης). Αν γίνει η επέμβαση 27/12 έχω περιθώριο όσο κρατάνε οι διακοπές Χριστουγέννων, δηλαδή 15 μέρες. Θα έχει φτιάξει η όραση σε αυτό το δεκαπενθήμερο τόσο ώστε να μην έχω πρόβλημα;

Την επεμβαση και την τεχνικη θα την αποφασισεις μαζι με τον γιατρο σου .Με lasik που εχω κανει ο χρονος που λες ειναι υπεραρκετος . Για τους φακους ισως φτανει και πιο μικρο χρονιικο διαστημα αλλα αν αποφασισσιε και δεν την κανεις αμμεσα παλι θα χρειαστει να μην τους φορας καποιες μερες... 

Οπως και να εχει ολα τα παραπανω με τον γιατρο σου .Αν εισαι καποιας ηλικιας συζητησε μαζι του για τεχνικη monovision για να μην σε ενοχλησει τυχον επερχομενη πρεσβυωπια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...