Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, thanos1989 είπε

Ναι φοράω γυαλιά συνέχεια έξω στον ήλιο... βέβαια τώρα είμαι στις 10 μέρες από το prk θέλει λίγο υπομονή πριν καταφύγω σε αυτές τις μεθόδους αφού και άλλα παιδιά εδώ μέσα τα ίδια έχουν περάσει τον πρώτο μήνα. Σευχαριστω πολύ για τις προτροπές σου... μου είπες σχεδόν τα πάντα για την αντιμετώπιση της ξηροφθαλμια και θα τα εχω υπόψην μου. 

Πρόσεχε τώρα το καλοκαίρι..δεν ξέρω τι οδηγίες θα σου δώσει ο γιατρός σου για παραλία κτλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Πρόσεχε τώρα το καλοκαίρι..δεν ξέρω τι οδηγίες θα σου δώσει ο γιατρός σου για παραλία κτλπ.

Γενικα ο δυνατος ηλιος ειναι εχθρος για τα ματια και οχι μονο. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Πρόσεχε τώρα το καλοκαίρι..δεν ξέρω τι οδηγίες θα σου δώσει ο γιατρός σου για παραλία κτλπ.

Τον πρώτο μήνα δεν μπορώ να μπω θάλασσα ούτε να σηκώνω βάρη αυτό ξέρω σε γενικές γραμμές και να με προσέχει για την πίεση του ματιού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thanos1989 είπε

Τον πρώτο μήνα δεν μπορώ να μπω θάλασσα ούτε να σηκώνω βάρη αυτό ξέρω σε γενικές γραμμές και να με προσέχει για την πίεση του ματιού 

Η απαγόρευση για βάρη ισχύει και για lasik ή μόνο για prk;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Η απαγόρευση για βάρη ισχύει και για lasik ή μόνο για prk;

Δεν το γνωρίζω αυτό... ας μας πει κάποιο παιδί που το έχει κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanos1989 είπε

Τον πρώτο μήνα δεν μπορώ να μπω θάλασσα ούτε να σηκώνω βάρη αυτό ξέρω σε γενικές γραμμές και να με προσέχει για την πίεση του ματιού 

Για 10 ημερες με lasik απαγορευοταν να ερεθ ουτε νερο της βρυσης στα ματια μου .Για ασφαλεια με ελουζε η γυναικα μου οπως στο κωμοτηριο  στον νηπτηρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Για 10 ημερες με lasik απαγορευοταν να ερεθ ουτε νερο της βρυσης στα ματια μου .Για ασφαλεια με ελουζε η γυναικα μου οπως στο κωμοτηριο  στον νηπτηρα.

σωστά απλά το έβαλα μαζί με το μπάνιο στην θαλασσα... καλά που το ανέφερες... 15 μερες λενε με prk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2018 στις 12:50 ΠΜ, makelaris είπε

Καλησπέρες. Ψαχνομαι και εγώ για laser μιας και δεν παει άλλο με τους φακούς - έπαθα δυο φορες κερατιτιδα σε ενα χρονο οποτε...

Αν έχετε κάποιο αξιόπιστο γιατρό να μου συστήσεται (Αθήνα) θα το εκτιμούσα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Διαβάζω πολλά σχόλια για κάποιον Χριστόφορο Γκουντή με μια πρόχειρη αναζήτηση (αν δεν επιτρέπονται ονόματα πείτε να το αφαιρέσω). Έχει κανείς εμπειρία μήπως;

λοιπον update για οποιον ενδιαφερεται. εκανα με τον Γκουντη. απο 5,5 βαθμους μυωπια και 1 περιπου αστιγματισμο (και στα 2 ματια) τωρα - μετα απο 10 μηνες που εκανα την επεμβαση - 

εχω σχεδον αριστη στο ενα ματι οραση και 0,3 μυωπια στο αλλο. γυαλια δε χρειαζομαι δλδ. η επεμβαση χαρακτηριζεται επιτυχημενη. βεβαια η οραση μου δεν ειναι τελεια οπως πριν με γυαλια (δε μπορω να το εξηγησω  ας πουμε δεν εχω τελεια ευκρινεια). δεν εχω κανενα απο τα συνηθισμενα προβληματα παρα λιγο ξηροφθαλμια. 

οποιος επιλεξει αυτη τη μεθοδο να ξερει οτι για 3-4 μερες μετα εισαι πρακτικα τυφλος και πονας απιστευτα (εκτος αν παρεις depon.. το ανακαλυψα λιγο αργα). στο τριμηνο πανω αρχιζεις και βλεπεις ψιλοκομπλε. στο διαταυτα..

θα την ξανακανα; ναι γιατι δεν την παλευω με τα γυαλια και οκ αν και μου ειναι ενοχλητικο το οτι δεν βλεπω τελεια βλεπω πανω απο ικανοποιητικα οποτε.. 

συμβουλη; οποιος εχει μεγαλη μυωπια και δεν αντεχει τα γυαλια να την κανει. να ξερει ομως οτι θα περασει δυσκολα για αρκετες μερες και η οραση θα επανελθει σε κανα 3 μηνο ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ (υπολογιζε εξαμηνο με χρονο). αυτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makelaris είπε

λοιπον update για οποιον ενδιαφερεται. εκανα με τον Γκουντη. απο 5,5 βαθμους μυωπια και 1 περιπου αστιγματισμο (και στα 2 ματια) τωρα - μετα απο 10 μηνες που εκανα την επεμβαση - 

εχω σχεδον αριστη στο ενα ματι οραση και 0,3 μυωπια στο αλλο. γυαλια δε χρειαζομαι δλδ. η επεμβαση χαρακτηριζεται επιτυχημενη. βεβαια η οραση μου δεν ειναι τελεια οπως πριν με γυαλια (δε μπορω να το εξηγησω  ας πουμε δεν εχω τελεια ευκρινεια). δεν εχω κανενα απο τα συνηθισμενα προβληματα παρα λιγο ξηροφθαλμια. 

οποιος επιλεξει αυτη τη μεθοδο να ξερει οτι για 3-4 μερες μετα εισαι πρακτικα τυφλος και πονας απιστευτα (εκτος αν παρεις depon.. το ανακαλυψα λιγο αργα). στο τριμηνο πανω αρχιζεις και βλεπεις ψιλοκομπλε. στο διαταυτα..

θα την ξανακανα; ναι γιατι δεν την παλευω με τα γυαλια και οκ αν και μου ειναι ενοχλητικο το οτι δεν βλεπω τελεια βλεπω πανω απο ικανοποιητικα οποτε.. 

συμβουλη; οποιος εχει μεγαλη μυωπια και δεν αντεχει τα γυαλια να την κανει. να ξερει ομως οτι θα περασει δυσκολα για αρκετες μερες και η οραση θα επανελθει σε κανα 3 μηνο ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ (υπολογιζε εξαμηνο με χρονο). αυτα

Τοσο πολυ χρονο για να δει καποιος σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Τοσο πολυ χρονο για να δει καποιος σωστα ?

Ναι για PRK όπως τα λέει ο makelaris είναι..ακριβώς τα ίδια πέρασα και εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα τα προβληματα εχουν να κανουν με την μεθοδο πιο πολυ ή με την περιπτωση(δλδ αναλογα την μυωπια πχ). Εγω που χω 1.25 μονο αλλα θελω να ξεφορτωθω τα γυαλια θα χω θεματα; (3-4 μηνες που ειπατε κλπ;) 

με προβληματισε αυτο που ειπατε για την θαλασσα, τα βαρη και τον αθλητισμο γενικα. Επειδη κανω box τωρα τον αυγουστο δεν θα εχω προπονησεις αλλα απ την αλλη δεν θα μπορω να κανω μπανιο στην θαλασσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splanis είπε

ολα αυτα τα προβληματα εχουν να κανουν με την μεθοδο πιο πολυ ή με την περιπτωση(δλδ αναλογα την μυωπια πχ). Εγω που χω 1.25 μονο αλλα θελω να ξεφορτωθω τα γυαλια θα χω θεματα; (3-4 μηνες που ειπατε κλπ;) 

με προβληματισε αυτο που ειπατε για την θαλασσα, τα βαρη και τον αθλητισμο γενικα. Επειδη κανω box τωρα τον αυγουστο δεν θα εχω προπονησεις αλλα απ την αλλη δεν θα μπορω να κανω μπανιο στην θαλασσα 

Η μέθοδος είναι καθαρά θέμα γιατρού να την επιλέγει εξετάζοντας όλους τους παράγοντες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makelaris είπε

 

 η επεμβαση χαρακτηριζεται επιτυχημενη. βεβαια η οραση μου δεν ειναι τελεια οπως πριν με γυαλια (δε μπορω να το εξηγησω  ας πουμε δεν εχω τελεια ευκρινεια). δεν εχω κανενα απο τα συνηθισμενα προβληματα παρα λιγο ξηροφθαλμια. 

 

Ναι γιατι λενε δεν ειναι μονο η οπτικη οξυτητα αλλα και η ποιοτητα ορασης..!!!

Οπως το λες ας ειναι και τσι αφου δεν χρειαζεσαι γυαλια..!!!

Να χαιρεσαι την καινουργια σου οραση!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makelaris είπε

λοιπον update για οποιον ενδιαφερεται. εκανα με τον Γκουντη. απο 5,5 βαθμους μυωπια και 1 περιπου αστιγματισμο (και στα 2 ματια) τωρα - μετα απο 10 μηνες που εκανα την επεμβαση - 

εχω σχεδον αριστη στο ενα ματι οραση και 0,3 μυωπια στο αλλο. γυαλια δε χρειαζομαι δλδ. η επεμβαση χαρακτηριζεται επιτυχημενη. βεβαια η οραση μου δεν ειναι τελεια οπως πριν με γυαλια (δε μπορω να το εξηγησω  ας πουμε δεν εχω τελεια ευκρινεια). δεν εχω κανενα απο τα συνηθισμενα προβληματα παρα λιγο ξηροφθαλμια. 

οποιος επιλεξει αυτη τη μεθοδο να ξερει οτι για 3-4 μερες μετα εισαι πρακτικα τυφλος και πονας απιστευτα (εκτος αν παρεις depon.. το ανακαλυψα λιγο αργα). στο τριμηνο πανω αρχιζεις και βλεπεις ψιλοκομπλε. στο διαταυτα..

θα την ξανακανα; ναι γιατι δεν την παλευω με τα γυαλια και οκ αν και μου ειναι ενοχλητικο το οτι δεν βλεπω τελεια βλεπω πανω απο ικανοποιητικα οποτε.. 

συμβουλη; οποιος εχει μεγαλη μυωπια και δεν αντεχει τα γυαλια να την κανει. να ξερει ομως οτι θα περασει δυσκολα για αρκετες μερες και η οραση θα επανελθει σε κανα 3 μηνο ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ (υπολογιζε εξαμηνο με χρονο). αυτα

Τι ενοις δεν βλεπεις καλα.ο γιατρος τι σου ειπε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...