Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, splanis είπε

ολα αυτα τα προβληματα εχουν να κανουν με την μεθοδο πιο πολυ ή με την περιπτωση(δλδ αναλογα την μυωπια πχ). Εγω που χω 1.25 μονο αλλα θελω να ξεφορτωθω τα γυαλια θα χω θεματα; (3-4 μηνες που ειπατε κλπ;) 

με προβληματισε αυτο που ειπατε για την θαλασσα, τα βαρη και τον αθλητισμο γενικα. Επειδη κανω box τωρα τον αυγουστο δεν θα εχω προπονησεις αλλα απ την αλλη δεν θα μπορω να κανω μπανιο στην θαλασσα 

Εσύ μπορείς να κάνεις και διόρθωση με ειδικές σταγόνες και uv ακτινοβολία (μοιάζει με το cross-linking)  είναι και πιο οικονομικό και πιο ανώδυνο... Δεν καταλαβαίνω το λόγο να κάνει κάποιος prk με μυωπία 1-3 βαθμούς αντί για αυτό με τις σταγόνες. 

 

Το prk όπως και το lasik δημιουργούν σίγουρα σε κάποιον βαθμό ξηροφθαλμία - άσχετο αλλά θα ήθελα να σας αναφέρω ότι εγώ αποκτησα έντονη ξηροφθαλμία από τη κολύμβηση σε πισίνα με pH 6.8-7 ενώ τα μάτια θέλουν 7.2-7.8 .

2 λεπτά πριν, kwstasloypos@ είπε

Τι ενοις δεν βλεπεις καλα.ο γιατρος τι σου ειπε?

Μάλλον δεν θα βλέπει 10/10 λόγω της ξηροφθαλμίας προσωρινά κάποιες ώρες . Εγώ πάντως προτείνω punctal plugs δηλαδή βύσματα ξηροφθαλμίας γιατί ξεμπέρδεψα με αυτό το θέμα και απέκτησα τέλεια όραση που ποτέ δεν είχα , ακόμη και με γυαλιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Εσύ μπορείς να κάνεις και διόρθωση με ειδικές σταγόνες και uv ακτινοβολία (μοιάζει με το cross-linking)  είναι και πιο οικονομικό και πιο ανώδυνο... Δεν καταλαβαίνω το λόγο να κάνει κάποιος prk με μυωπία 1-3 βαθμούς αντί για αυτό με τις σταγόνες. 

Το prk όπως και το lasik δημιουργούν σίγουρα σε κάποιον βαθμό ξηροφθαλμία - άσχετο αλλά θα ήθελα να σας αναφέρω ότι εγώ αποκτησα έντονη ξηροφθαλμία από τη κολύμβηση σε πισίνα με pH 6.8-7 ενώ τα μάτια θέλουν 7.2-7.8 .

Μάλλον δεν θα βλέπει 10/10 λόγω της ξηροφθαλμίας προσωρινά κάποιες ώρες . Εγώ πάντως προτείνω punctal plugs δηλαδή βύσματα ξηροφθαλμίας γιατί ξεμπέρδεψα με αυτό το θέμα και απέκτησα τέλεια όραση που ποτέ δεν είχα , ακόμη και με γυαλιά!

Δεν ξέρω φίλε δεν έχω πάει σε γιατρό ακόμα , στην σκέψη είμαι ακόμα αλλά θα το δω και αυτό αν είναι να βγει και πολύ φθηνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, splanis είπε

Δεν ξέρω φίλε δεν έχω πάει σε γιατρό ακόμα , στην σκέψη είμαι ακόμα αλλά θα το δω και αυτό αν είναι να βγει και πολύ φθηνά

Δεν είναι μόνο οικονομικό θέμα αλλα και τι είναι καλύτερο για τα μάτια σου , για τη καλύτερη δυνατή όραση κλπ

Στη διόρθωση ο οφθαλμίατρος προσπαθεί να επιτύχει ίδια ή καλύτερη όραση με γυαλιά ή και φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη με ρωτατε αρκετοι με προσωπικα μηνυματα τα γραφω εδω

συνολικο κοστος 1200-1400  αναλογα αν ειναι με η χωρις αποδειξη και για τα δυο ματια. ΔΕΝ εχω μεσα τα δακρυα που θες για μετα..(δες στο τελος)

κλινικη ηταν σε μια παραλληλη της κηφισιας δε θυμαμαι ονομα και βαριεμαι να ψαχνω - θυμαμαι οτι ειχε το τελευταιο laser το amaris 1050 και οτι εκανε 400Ε η κλινικη

το μηχανημα εινια πολυ σημαντικο. επισης ο γκουντης ειναι συμπαθητικος/ηρεμος και γνωστης. απο τα απειρα που ειχα διαβασει στο νετ φαινοταν οτι ηξερε ακριβως τι εκανε

και γιατι. παρακολουθει τις εξελιξεις. 

2 πραγματα θα ηθελα να τονισω

1) η επεμβαση στα ματια δεν ειναι 100% οτι θα σου δωσει αριστη οραση. πανω απο 90% θα εχεις λιγοτερο απο 0,5 υπολοιπο λενε οι στατιστικες που χα διαβασει (και θεωρειται επιτυχης) και ΕΧΕΙ σημασια το μηχανημα επαναλαμβανω. οι σοβαροτερες (απο τις συνηθισμενες) παρενεργεις ειναι halos και στιγματα/ξηροφθαλμια αν θυμαμαι καλα. το μηχανημα και η mycocytin ελλατωνει πολυ τη πιθανοτητα για τετοια φαινομενα. βεβαια ειναι επεμβαση και εχει ρισκα. υπαρχει ενα πολυυυ μικρο chance να τυφλωθεις η να μειωθει η οραση σου χωρις να μπορει να διορθωθει μετα κτλ κτλ

2) η οραση δεν ειναι σαν να φορας γυαλια μετα. δλδ και 10/10 να εχεις παρατηρεις μια μειωση στην οπτικη καθαροτητα? δεν μπορω να το περιγραψω ψαχτε το. αν δεν ειναι κανεις ψειρας ισως να μην το παρατηρει καν. αυτο δεν αναφερεται συχνα απλα το λεω γιατι ισχυει. επισης αυτη η γνωση δεν πρεπει να σας αποθαρρυνει. ξεροντας ολα αυτα και εχοντας υποψη και τα αποτελεσματα που εχω (10/10 και 9/10) θα την ξαναεκανα γιατι απλα δεν μπορω τα γυαλια.

3) ο γκουντης φοραει γυαλια :)

συνιστω λοιπον την prk αν εχεις αντοχη/αυτοπειθαρχεια και υπομονη (αντοχη/αυτοπειθαρχεια στο πονο των πρωτων ημερων και να μην ακουμπας ματια/βγαινεις σε φως/βαζεις σταγονες) και υπομονη καποιους μηνες για να παρεις το 100%. εγω ειχα κατεβασει audio books και για 3 μερες φοραγα γυαλια ηλιου μερα νυκτα ακομα και στον υπνο και ημουν ξαπλα. απολυτο σκοταδι και DEPON το μονο που επιασε και το εμαθα αργα.. ουτε κομπρεσσες ουτε το αλλο το παραλυτικο υγρο. 2-3 μερες ημουν πρακτικα τυφλος. 

α και εβαζα δακρυα για κανα 5 μηνο 4-5 φορες τη μερα και παραπανω. αγοραστε απο το ebay τα thealoz duo (γυρω στα 20 μπουκαλακια - των 10μλ -λογικα φτανουν αν βαζεις συχνα οπως εγω) γιατι εδω τα δινουν 16Ε+ το ενα.. δεν το λες και αμελητεο κοστος. ολοι λενε οτι τα απειρα δακρυα κανουν καλο και ειδικα αν χρησιμοποιεις computer/tablet/κινητο ολη την ωρα οπως εγω ειναι must

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2019 στις 5:29 ΜΜ, makelaris είπε

επειδη με ρωτατε αρκετοι με προσωπικα μηνυματα τα γραφω εδω

συνολικο κοστος 1200-1400  αναλογα αν ειναι με η χωρις αποδειξη και για τα δυο ματια. ΔΕΝ εχω μεσα τα δακρυα που θες για μετα..(δες στο τελος)

κλινικη ηταν σε μια παραλληλη της κηφισιας δε θυμαμαι ονομα και βαριεμαι να ψαχνω - θυμαμαι οτι ειχε το τελευταιο laser το amaris 1050 και οτι εκανε 400Ε η κλινικη

το μηχανημα εινια πολυ σημαντικο. επισης ο γκουντης ειναι συμπαθητικος/ηρεμος και γνωστης. απο τα απειρα που ειχα διαβασει στο νετ φαινοταν οτι ηξερε ακριβως τι εκανε

και γιατι. παρακολουθει τις εξελιξεις. 

2 πραγματα θα ηθελα να τονισω

1) η επεμβαση στα ματια δεν ειναι 100% οτι θα σου δωσει αριστη οραση. πανω απο 90% θα εχεις λιγοτερο απο 0,5 υπολοιπο λενε οι στατιστικες που χα διαβασει (και θεωρειται επιτυχης) και ΕΧΕΙ σημασια το μηχανημα επαναλαμβανω. οι σοβαροτερες (απο τις συνηθισμενες) παρενεργεις ειναι halos και στιγματα/ξηροφθαλμια αν θυμαμαι καλα. το μηχανημα και η mycocytin ελλατωνει πολυ τη πιθανοτητα για τετοια φαινομενα. βεβαια ειναι επεμβαση και εχει ρισκα. υπαρχει ενα πολυυυ μικρο chance να τυφλωθεις η να μειωθει η οραση σου χωρις να μπορει να διορθωθει μετα κτλ κτλ

2) η οραση δεν ειναι σαν να φορας γυαλια μετα. δλδ και 10/10 να εχεις παρατηρεις μια μειωση στην οπτικη καθαροτητα? δεν μπορω να το περιγραψω ψαχτε το. αν δεν ειναι κανεις ψειρας ισως να μην το παρατηρει καν. αυτο δεν αναφερεται συχνα απλα το λεω γιατι ισχυει. επισης αυτη η γνωση δεν πρεπει να σας αποθαρρυνει. ξεροντας ολα αυτα και εχοντας υποψη και τα αποτελεσματα που εχω (10/10 και 9/10) θα την ξαναεκανα γιατι απλα δεν μπορω τα γυαλια.

3) ο γκουντης φοραει γυαλια :)

συνιστω λοιπον την prk αν εχεις αντοχη/αυτοπειθαρχεια και υπομονη (αντοχη/αυτοπειθαρχεια στο πονο των πρωτων ημερων και να μην ακουμπας ματια/βγαινεις σε φως/βαζεις σταγονες) και υπομονη καποιους μηνες για να παρεις το 100%. εγω ειχα κατεβασει audio books και για 3 μερες φοραγα γυαλια ηλιου μερα νυκτα ακομα και στον υπνο και ημουν ξαπλα. απολυτο σκοταδι και DEPON το μονο που επιασε και το εμαθα αργα.. ουτε κομπρεσσες ουτε το αλλο το παραλυτικο υγρο. 2-3 μερες ημουν πρακτικα τυφλος. 

α και εβαζα δακρυα για κανα 5 μηνο 4-5 φορες τη μερα και παραπανω. αγοραστε απο το ebay τα thealoz duo (γυρω στα 20 μπουκαλακια - των 10μλ -λογικα φτανουν αν βαζεις συχνα οπως εγω) γιατι εδω τα δινουν 16Ε+ το ενα.. δεν το λες και αμελητεο κοστος. ολοι λενε οτι τα απειρα δακρυα κανουν καλο και ειδικα αν χρησιμοποιεις computer/tablet/κινητο ολη την ωρα οπως εγω ειναι must

Συγχαρητηρια για την εκτενης αναφορα σου! Μακαρι στο forum να εγραφαν ολοι ετσι!!!

Το μονο που μου φαινεται καπως ειναι που λες το κοστος χωρις φπα δημοσια... Και αυτο γιατι αναφερεις το ονομα του γιατρου!

Προσωπικα δεν εχω προβλημα ισα-ισα..! Το αναφερω για ευνοητους λογους..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2019 στις 5:29 ΜΜ, makelaris είπε

επειδη με ρωτατε αρκετοι με προσωπικα μηνυματα τα γραφω εδω

συνολικο κοστος 1200-1400  αναλογα αν ειναι με η χωρις αποδειξη και για τα δυο ματια. ΔΕΝ εχω μεσα τα δακρυα που θες για μετα..(δες στο τελος)

κλινικη ηταν σε μια παραλληλη της κηφισιας δε θυμαμαι ονομα και βαριεμαι να ψαχνω - θυμαμαι οτι ειχε το τελευταιο laser το amaris 1050 και οτι εκανε 400Ε η κλινικη

το μηχανημα εινια πολυ σημαντικο. επισης ο γκουντης ειναι συμπαθητικος/ηρεμος και γνωστης. απο τα απειρα που ειχα διαβασει στο νετ φαινοταν οτι ηξερε ακριβως τι εκανε

και γιατι. παρακολουθει τις εξελιξεις. 

2 πραγματα θα ηθελα να τονισω

1) η επεμβαση στα ματια δεν ειναι 100% οτι θα σου δωσει αριστη οραση. πανω απο 90% θα εχεις λιγοτερο απο 0,5 υπολοιπο λενε οι στατιστικες που χα διαβασει (και θεωρειται επιτυχης) και ΕΧΕΙ σημασια το μηχανημα επαναλαμβανω. οι σοβαροτερες (απο τις συνηθισμενες) παρενεργεις ειναι halos και στιγματα/ξηροφθαλμια αν θυμαμαι καλα. το μηχανημα και η mycocytin ελλατωνει πολυ τη πιθανοτητα για τετοια φαινομενα. βεβαια ειναι επεμβαση και εχει ρισκα. υπαρχει ενα πολυυυ μικρο chance να τυφλωθεις η να μειωθει η οραση σου χωρις να μπορει να διορθωθει μετα κτλ κτλ

2) η οραση δεν ειναι σαν να φορας γυαλια μετα. δλδ και 10/10 να εχεις παρατηρεις μια μειωση στην οπτικη καθαροτητα? δεν μπορω να το περιγραψω ψαχτε το. αν δεν ειναι κανεις ψειρας ισως να μην το παρατηρει καν. αυτο δεν αναφερεται συχνα απλα το λεω γιατι ισχυει. επισης αυτη η γνωση δεν πρεπει να σας αποθαρρυνει. ξεροντας ολα αυτα και εχοντας υποψη και τα αποτελεσματα που εχω (10/10 και 9/10) θα την ξαναεκανα γιατι απλα δεν μπορω τα γυαλια.

3) ο γκουντης φοραει γυαλια :)

συνιστω λοιπον την prk αν εχεις αντοχη/αυτοπειθαρχεια και υπομονη (αντοχη/αυτοπειθαρχεια στο πονο των πρωτων ημερων και να μην ακουμπας ματια/βγαινεις σε φως/βαζεις σταγονες) και υπομονη καποιους μηνες για να παρεις το 100%. εγω ειχα κατεβασει audio books και για 3 μερες φοραγα γυαλια ηλιου μερα νυκτα ακομα και στον υπνο και ημουν ξαπλα. απολυτο σκοταδι και DEPON το μονο που επιασε και το εμαθα αργα.. ουτε κομπρεσσες ουτε το αλλο το παραλυτικο υγρο. 2-3 μερες ημουν πρακτικα τυφλος. 

α και εβαζα δακρυα για κανα 5 μηνο 4-5 φορες τη μερα και παραπανω. αγοραστε απο το ebay τα thealoz duo (γυρω στα 20 μπουκαλακια - των 10μλ -λογικα φτανουν αν βαζεις συχνα οπως εγω) γιατι εδω τα δινουν 16Ε+ το ενα.. δεν το λες και αμελητεο κοστος. ολοι λενε οτι τα απειρα δακρυα κανουν καλο και ειδικα αν χρησιμοποιεις computer/tablet/κινητο ολη την ωρα οπως εγω ειναι must

Πόσο το χεις βρει στο ebay το thealoz duo? Γιατί και εκεί στην ίδια τιμή έρχεται πάνω κάτω με μεταφορικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2019 στις 8:25 ΜΜ, gamsgr είπε

Εσύ μπορείς να κάνεις και διόρθωση με ειδικές σταγόνες και uv ακτινοβολία (μοιάζει με το cross-linking)  είναι και πιο οικονομικό και πιο ανώδυνο... Δεν καταλαβαίνω το λόγο να κάνει κάποιος prk με μυωπία 1-3 βαθμούς αντί για αυτό με τις σταγόνες. 

Το prk όπως και το lasik δημιουργούν σίγουρα σε κάποιον βαθμό ξηροφθαλμία - άσχετο αλλά θα ήθελα να σας αναφέρω ότι εγώ αποκτησα έντονη ξηροφθαλμία από τη κολύμβηση σε πισίνα με pH 6.8-7 ενώ τα μάτια θέλουν 7.2-7.8 .

Μάλλον δεν θα βλέπει 10/10 λόγω της ξηροφθαλμίας προσωρινά κάποιες ώρες . Εγώ πάντως προτείνω punctal plugs δηλαδή βύσματα ξηροφθαλμίας γιατί ξεμπέρδεψα με αυτό το θέμα και απέκτησα τέλεια όραση που ποτέ δεν είχα , ακόμη και με γυαλιά!

συγνωμη μπορεις να μου πεις πως λεγεται αυτο με τις σταγονες πρωτη φορα το ακουω και κανεις τοσα χρονια δεν μου το χε πει πως υπαρχει !

εχω 2,75 σταθερα (δεν το εχω ελεγξει τα τελευταια χρονια αλλα θεωρω πως αφου παλια ηταν σταθερη δεν θα αλλαξε κατι)

επισης υπαρχει περιπτωση η μυωπια μου να αυξηθει μετα απο τα 26 ;

Δηλαδη να κανω επεμβαση ή αυτο με τις σταγονες και μετα να ξαναυξηθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mporei είπε

συγνωμη μπορεις να μου πεις πως λεγεται αυτο με τις σταγονες πρωτη φορα το ακουω και κανεις τοσα χρονια δεν μου το χε πει πως υπαρχει !

εχω 2,75 σταθερα (δεν το εχω ελεγξει τα τελευταια χρονια αλλα θεωρω πως αφου παλια ηταν σταθερη δεν θα αλλαξε κατι)

επισης υπαρχει περιπτωση η μυωπια μου να αυξηθει μετα απο τα 26 ;

Δηλαδη να κανω επεμβαση ή αυτο με τις σταγονες και μετα να ξαναυξηθει;

ναι ουτε εγω το ξερω αυτο, υπαρχει καποιος που το κανει στην ελλαδα, ποσο κοστιζει περιπου και ποσο διαρκει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θελω να ρωτησω αν με μυωπια 2,75 μπορω να κανω το κλασικο λειζερ ή αν δεν γινεται;

Και η ξηροφθαλμια που δημιουργει ειναι μονιμη; Αν ειναι ετσι να μου λειπει.

Στις 19/6/2019 στις 3:07 ΜΜ, makelaris είπε

λοιπον update για οποιον ενδιαφερεται. εκανα με τον Γκουντη. απο 5,5 βαθμους μυωπια και 1 περιπου αστιγματισμο (και στα 2 ματια) τωρα - μετα απο 10 μηνες που εκανα την επεμβαση - 

εχω σχεδον αριστη στο ενα ματι οραση και 0,3 μυωπια στο αλλο. γυαλια δε χρειαζομαι δλδ. η επεμβαση χαρακτηριζεται επιτυχημενη. βεβαια η οραση μου δεν ειναι τελεια οπως πριν με γυαλια (δε μπορω να το εξηγησω  ας πουμε δεν εχω τελεια ευκρινεια). δεν εχω κανενα απο τα συνηθισμενα προβληματα παρα λιγο ξηροφθαλμια. 

 οποιος επιλεξει αυτη τη μεθοδο να ξερει οτι για 3-4 μερες μετα εισαι πρακτικα τυφλος και πονας απιστευτα (εκτος αν παρεις depon.. το ανακαλυψα λιγο αργα). στο τριμηνο πανω αρχιζεις και βλεπεις ψιλοκομπλε. στο διαταυτα..

θα την ξανακανα; ναι γιατι δεν την παλευω με τα γυαλια και οκ αν και μου ειναι ενοχλητικο το οτι δεν βλεπω τελεια βλεπω πανω απο ικανοποιητικα οποτε.. 

συμβουλη; οποιος εχει μεγαλη μυωπια και δεν αντεχει τα γυαλια να την κανει. να ξερει ομως οτι θα περασει δυσκολα για αρκετες μερες και η οραση θα επανελθει σε κανα 3 μηνο ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ (υπολογιζε εξαμηνο με χρονο). αυτα

Καλησπερα εγω νομιζω πως επιτηδες σου αφηνουν ενα ποσοστο μυωπιας ωστε οταν μεγαλωσεις και παθεις πρεσβυωπία να ισοσταθμίστει κατα καποιο τροπο η οραση. Δεν ισχυει αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mporei είπε

Επισης θελω να ρωτησω αν με μυωπια 2,75 μπορω να κανω το κλασικο λειζερ ή αν δεν γινεται;

Και η ξηροφθαλμια που δημιουργει ειναι μονιμη; Αν ειναι ετσι να μου λειπει.

Καλησπερα εγω νομιζω πως επιτηδες σου αφηνουν ενα ποσοστο μυωπιας ωστε οταν μεγαλωσεις και παθεις πρεσβυωπία να ισοσταθμίστει κατα καποιο τροπο η οραση. Δεν ισχυει αυτο;

Μια χαρα ειναι το 2,75

Για την ξηροφθαλμια με τον γιατρο σου θα το συζητησεις .

Σε ηλικιες αν ω των 40 οι γιατροι σε συννενοηση με τον ασθενη αφηνουν λιγη μυωπια για να αντισταθμσει την πρεσβυωπια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μια χαρα ειναι το 2,75

Για την ξηροφθαλμια με τον γιατρο σου θα το συζητησεις .

Σε ηλικιες αν ω των 40 οι γιατροι σε συννενοηση με τον ασθενη αφηνουν λιγη μυωπια για να αντισταθμσει την πρεσβυωπια.

Σε ευχαριστω πολυ! Μηπως ξερεις και μεχρι ποια ηλικια μπορει να σου αυξηθει η μυωπια; 

Επισης δεν ξερω γιατι αλλα εμενα τα γυαλια με κουραζαν απιστευτα πολυ απο οταν τα χα παρει! Το εχει παθει κανενας αλλος αυτο; Δηλαδη απαξ και εβλεπα πχ λιγη τηλεοραση με γυαλια μετα απο λιγο ημουν λες και χρειαζομουν υπνο 5 ωρων για να συνελθω.

Επεξ/σία από mporei
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mporei είπε

Σε ευχαριστω πολυ! Μηπως ξερεις και μεχρι ποια ηλικια μπορει να σου αυξηθει η μυωπια; 

Επισης δεν ξερω γιατι αλλα εμενα τα γυαλια με κουραζαν απιστευτα πολυ απο οταν τα χα παρει! Το εχει παθει κανενας αλλος αυτο; Δηλαδη απαξ και εβλεπα πχ λιγη τηλεοραση με γυαλια μετα απο λιγο ημουν λες και χρειαζομουν υπνο 5 ωρων για να συνελθω.

Θεωρητικα μπορεις να κανεις μετα τα 20 αλλα να ειναι 2-3 χρονια σταθερη .Αυτα ομως με τον γιατρο σου πιο καλα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mporei είπε

Σε ευχαριστω πολυ! Μηπως ξερεις και μεχρι ποια ηλικια μπορει να σου αυξηθει η μυωπια; 

Επισης δεν ξερω γιατι αλλα εμενα τα γυαλια με κουραζαν απιστευτα πολυ απο οταν τα χα παρει! Το εχει παθει κανενας αλλος αυτο; Δηλαδη απαξ και εβλεπα πχ λιγη τηλεοραση με γυαλια μετα απο λιγο ημουν λες και χρειαζομουν υπνο 5 ωρων για να συνελθω.

Μπορει να εχουν παραπανω βαθμους..  Στους λιγοτερους μπορει να μην εχεις καλη οξυτητα αλλα δεν εχεις τα συμπτωματα αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Μπορει να εχουν παραπανω βαθμους..  Στους λιγοτερους μπορει να μην εχεις καλη οξυτητα αλλα δεν εχεις τα συμπτωματα αυτα..

οχι αντιθετως ειχαν λιγοτερους βαθμους απο οτι ειχα! μισο βαθμο λιγοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...