Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Θεωρητικα μπορεις να κανεις μετα τα 20 αλλα να ειναι 2-3 χρονια σταθερη .Αυτα ομως με τον γιατρο σου πιο καλα .

και στα 17 μπορεις να κανεις αλλα δεν σου εγγυαται κανεις οτι δεν θα σου μεγαλωσει γιατι δεν εχει σταθεροποιηθει η μυωπεία. αυτο το κανεις για κατι στρατιωτικες σχολες και αστυνομικες που πρεπει να εχεις μεχρι ενα συγκεκριμενο όριο. για παραδειγμα εγω ειχα εμφανισει αλλεργικη επιπεφυκιτιδα απο τους φακους και δεν μπορουσα να τους φορεσω πια. γυαλια δεν μπορω να φοραω λογω επαγγελματος οποτε εκανα το λειζερ στα 19-20.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 4/6/2019 στις 8:31 ΜΜ, yannis27gr είπε

Μια άλλη ερώτηση, άσχετη με το λειζερ, σχετική με τη γενικότερη συζήτηση. Ήξερα κι εγώ ότι η μυωπία σε "προστατεύει" από την πρεσβυωπία. Γνωστός που έκανε επέμβαση λειζερ τον ρώτησα αν ο γιατρός του άφησε λίγο μυωπία γι αυτό το λόγο και μου είπε πώς όχι γιατί μπορείς κάλλιστα να έχεις μυωπία και πάλι να αποκτήσεις πρεσβυωπία (εξ ου και η ανάγκη για πολυεστιακα γυαλιά).

Τελικά τι ισχύει;

Επίσης. Τα μικρά γράμματα σε μπουκάλια και τέτοια τα βλέπω μια χαρά σε συνθήκες άψογου φωτισμού (πχ σε κατάστημα οπτικών) αλλά όχι όταν δεν είναι επαρκής ο φωτισμός (αν και άλλοι τα βλέπουν με αυτό τον ανεπαρκή για μένα φωτισμό). Στο κατάστημα οπτικών μου είπαν ότι δεν έχω πρεσβυωπία (έχουν ένα χαρτί που πρέπει να το διαβάσεις και το έβλεπα τέλεια αλλά εκεί οι λάμπες ήταν πολύ φωτεινες) αλλά ο άνωθεν γνωστός μου μου είπε πώς είναι πρεσβυωπία. Και μια αναζητηση που έκανα στο ιντερνετ πρεσβυωπία δείχνει. Άρα, οι 8 βαθμοί μυωπιας δε με προστατευσαν. Ποιος ο λόγος για monovision τεχνική;

Δηλαδη εχεις 8 βαθμους μυωπιας και ταυτοχρονα εχεις και πρεσβυωπια; Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται; Τελικα το τσεκαρες πως οντως ειναι πρεσβυωπια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα αυτο το κουσουρι που μου εχει αφησει το prk ειναι οτι στο αριστερο ματι οταν ειναι σκοταδι και κοιταω τεχνικο φως πχ λαμπακια δεν τα βλεπω σαν κουκιδα αλλα σαν αστερακι...αλλα βλεπω 10/10 και οι γιατροι δεν βλεπουν κατι λαθος και λενε οτι ειναι παραπανω απο επιτυχημενη η επεμβαση. απλα επειδη ειμαι ψυρας με πειραζει, ομως ειναι κατι που μαλλον θα πρεπει να ζησω και εχω αρχισει να το συνηθιζω αν δεν προσπαθησω να το προσεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, georgesteiros είπε

και στα 17 μπορεις να κανεις αλλα δεν σου εγγυαται κανεις οτι δεν θα σου μεγαλωσει γιατι δεν εχει σταθεροποιηθει η μυωπεία. αυτο το κανεις για κατι στρατιωτικες σχολες και αστυνομικες που πρεπει να εχεις μεχρι ενα συγκεκριμενο όριο. για παραδειγμα εγω ειχα εμφανισει αλλεργικη επιπεφυκιτιδα απο τους φακους και δεν μπορουσα να τους φορεσω πια. γυαλια δεν μπορω να φοραω λογω επαγγελματος οποτε εκανα το λειζερ στα 19-20.

Στα 18 παρα ενα μηνα εκανε η κορη μου που τωρα ειναι 31 με σταθερη δυο χρονια .Κανενα απολυτως προβλημα μεχρι τωρα .Ειχε 4,5 βαθμους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2018 στις 4:00 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Ετσι εκανα κι εγω....

Νομιζω σε τετοια ηλικα η μεθοδος monovision ειναι μονοδρομος αν δεν θελει γυαλια για κοντα .Μπορει να κανει μια δοκιμη με φακουςς επαφης πριν αποφασιει .

Ειμαι 60 τωρα και γραφω εδω χωρις γυαλια ουτε εχω φορεσει 10 χρονια τωρα που εκανα lasik με μεθοδο Monovision.

Τι είχες φίλε Γιάννη..; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να κατανοησω πως γινεται να χεις και πρεσβυωπια και μυωπια μαζι!

Εφιαλτης μοιαζει. Δηλαδη ουτε απο κοντα θα βλεπεις ουτε απο μακρυα.

Δεν με πειραζει η μυωπια μου και ας μην φοραω γυαλια αλλα αν δεν βλεπω καλα ουτε απο κοντα μετα θα ναι το απολυτο χαος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mporei είπε

Δηλαδη εχεις 8 βαθμους μυωπιας και ταυτοχρονα εχεις και πρεσβυωπια; Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται; Τελικα το τσεκαρες πως οντως ειναι πρεσβυωπια;

Πρεσβυωπία έχω χαμηλή. Την καταλαβαίνω μόνο όταν χρειάζεται να δω πολύ μικρά γράμματα (π.χ. οδηγίες χρήσεως σε προιόντα μικρού μεγέθους) και δεν έχω τέλειο φωτισμό. Δεν επηρεάζει κάπου αλλού (σε αντίθεση με τη μυωπία που αν δε φοράω γυαλιά/φακούς δε βλέπω ούτε στο μισό μέτρο).

Όχι, δεν έχω πάει σε γιατρό ακόμα.

46 είμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Demetris77 είπε

Τι είχες φίλε Γιάννη..; 

Μυωπια και πρεσβυωπια .Φοραγα πολυεστικα γυαλια .Τωρα ΤΙΠΟΤΑ !

7 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Πρεσβυωπία έχω χαμηλή. Την καταλαβαίνω μόνο όταν χρειάζεται να δω πολύ μικρά γράμματα (π.χ. οδηγίες χρήσεως σε προιόντα μικρού μεγέθους) και δεν έχω τέλειο φωτισμό. Δεν επηρεάζει κάπου αλλού (σε αντίθεση με τη μυωπία που αν δε φοράω γυαλιά/φακούς δε βλέπω ούτε στο μισό μέτρο).

Όχι, δεν έχω πάει σε γιατρό ακόμα.

46 είμαι.

Αν και ο γιατρος θα σου πει μαλλον καλο ειναι να κανεις monovision .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μυωπια και πρεσβυωπια .Φοραγα πολυεστικα γυαλια .Τωρα ΤΙΠΟΤΑ !

Αν και ο γιατρος θα σου πει μαλλον καλο ειναι να κανεις monovision .

ποση μυωπια ειχες οταν ησουν 25-30 στο περιπου; 

10 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Πρεσβυωπία έχω χαμηλή. Την καταλαβαίνω μόνο όταν χρειάζεται να δω πολύ μικρά γράμματα (π.χ. οδηγίες χρήσεως σε προιόντα μικρού μεγέθους) και δεν έχω τέλειο φωτισμό. Δεν επηρεάζει κάπου αλλού (σε αντίθεση με τη μυωπία που αν δε φοράω γυαλιά/φακούς δε βλέπω ούτε στο μισό μέτρο).

Όχι, δεν έχω πάει σε γιατρό ακόμα.

46 είμαι.

αν πας στο γιατρο πες μας

επισης παρατηρησες αν σου μειωθηκε καθολου η μυωπια μιας και απεκτησες πρεσβυωπια;

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mporei είπε

Σε ευχαριστω πολυ! Μηπως ξερεις και μεχρι ποια ηλικια μπορει να σου αυξηθει η μυωπια; 

Επισης δεν ξερω γιατι αλλα εμενα τα γυαλια με κουραζαν απιστευτα πολυ απο οταν τα χα παρει! Το εχει παθει κανενας αλλος αυτο; Δηλαδη απαξ και εβλεπα πχ λιγη τηλεοραση με γυαλια μετα απο λιγο ημουν λες και χρειαζομουν υπνο 5 ωρων για να συνελθω.

Πιθανό λάθος βαθμών ή συνηθέστερα κέντρων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mporei είπε

ποση μυωπια ειχες οταν ησουν 25-30 στο περιπου; 

 

Ηταν σταθερη πολλες δεκαετιες....Οσο και στα 50 που εκανα laser.Αλλα ειχα αποκτησει και πρεσβυωπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DrNick είπε

Πιθανό λάθος βαθμών ή συνηθέστερα κέντρων.

αυτο σκεφτομουν και εγω!

συνηθεστερα κεντρων δεν ειναι αυτο που βαζει κατι αυτη που παραγγελνεις τα γυαλια για να σου φτιαξουν αναλογα τους φακους;

ημουν μικρη τοτε και δεν ειχα εστιασει σωστα και αυτη δεν μου ειχε πει πως εχει σημασια στους φακους που θα φτιαχτουν και εχω την εντυπωση πως εκανε λαθος.

Οποτε πρεπει να παω να παρω αλλους φακους;

γιατι οι βαθμοι δεν ειναι λαθος πηγα και μετα σε γιατρο και τους μετρησε απλα ειναι μισο βαθμο λιγοτερο απο οσο εχω που εγω το χα ζητησει

7 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ηταν σταθερη πολλες δεκαετιες....Οσο και στα 50 που εκανα laser.Αλλα ειχα αποκτησει και πρεσβυωπια.

εκανες laser για μυωπια στα 50 σου δηλαδη; και ποσους βαθμους ειχες πριν κανεις; και τωρα εχεις μονο πρεσβυωπια δηλαδη; ή εχεις και λιγη μυωπια και λιγη πρεσβυωπια και βλεπεις καλα;

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mporei είπε

συνηθεστερα κεντρων δεν ειναι αυτο που βαζει κατι αυτη που παραγγελνεις τα γυαλια για να σου φτιαξουν αναλογα τους φακους;

ημουν μικρη τοτε και δεν ειχα εστιασει σωστα και αυτη δεν μου ειχε πει πως εχει σημασια στους φακους που θα φτιαχτουν και εχω την εντυπωση πως εκανε λαθος.

Ναι, μετριέται η απόσταση που έχουν τα μάτια μεταξύ τους. Έτσι τα κέντρα των φακών τοποθετούνται το κάθε ένα ακριβώς μπροστά από το αντίστοιχο μάτι. Αν δεν είναι σωστή η θέση χρειάζεται προσπάθεια για να ταυτιστούν (συμπέσουν) οι εικόνες που βλέπει το κάθε μάτι. Ο ασθενής κουράζεται εύκολα, νιώθει ότι ζαλίζεται ή ακόμα και βλέπει διπλά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα DrNick να σε ρωτήσω κάτι , είμαι 22 ετών έχω μυωπία 12.5 κ 2.5 αστιγμστισμό σε κάθε μάτι και σκεφτόμουν για διόρθωση με φάκικους ενδοφακούς ICL ή με τη μέθοδο RLE (καταρράκτης) διότι εγώ και 4 χρόνια έχω αποκόλληση υαλοειδούς (πολλά μυγάκια,λάμψεις κλπ - με γυαλιά οράσεως βλέπω λιγότερα μυγάκια και μεγάλες σκιές σαν κλωστές με φακούς ή με γυαλιά κολύμβησης ή χωρίς γυαλιά .

 

Τι θα μου προτείνες;

 

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύριο θα πάω για μέτρηση και Τετάρτη σε δευτερο οφθαλμίατρο. .   Γιατί έτσι; είχα πάει το χειμώνα και αφού στη δοκιμη με του φακούς έβλεπα σωστα,  οταν πήρα τα γυαλιά που μου έγγραψε στραβώθηκα.. Μου είχε γράψει για κοντά εγω ήθελα να βλέπω στο pc (απόσταση 80-1 μετρο περίπου )  μου είχε πει οτι εχω πρεσβυωπία και υπερμετροπια.. (48) Δε βλέπω ουτε κοντά ούτε μακριά.

Πριν 2 βδομάδες αντιληφθηκα γενική επιδείνωση και εχω αγχωθει..  

 

Θα γραψω τι θα μου πουν οι γιατροί.. 

Επεξ/σία από Demetris77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...