Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη νομίζεις και εγώ σχολαστικός είμαι. Αλλά άμα διαβάζουμε όλα τα ενδεχόμενα για κάθε τι που κάνουμε στο τέλος δε θα πρέπει να κάνουμε τίποτα. :) Μπορείς από τα πιο απλά πράγματα να πάθεις τις μεγαλύτερες ζημιές.

Ρώτησα τον γιατρό για το Vigamox που μου προκαλεί έντονη φαγούρα και μου είπε να το σταματήσω τελείως και να συνεχίσω τα δάκρυα και το lotemax μόνο. Λίγο παράξενο που σταματάω από τη 3η μέρα φάρμακο που είναι για 2 εβδομάδες αλλά νιώθω ανακουφισμένος για να 'μαι ειλικρινής. :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ciyo είπε

Πολλά διάβασες, αλλά το βασικό που λέει κάτω από 25 να μη κάνετε λέιζερ δε το πρόσεξες. Τώρα κάνε προσευχές τα επόμενα 3 χρόνια να μην ανέβει η μυοπια σου, αλλιώς να πρέπει να ξανακάνεις λέιζερ ή πίσω στην γυαλαμπουκα. Εγώ την έκανα στα 26, γιατί στα 18 είχα -7.5 και στα 26 είχε φτάσει -9.5.

Σιγα ξανακανει! Σηκωνουν το flap χτυπαει το λειζερ και παλι οραση VIP!!!!!!!!🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Asevastos είπε

Καλημέρα.

Η επέμβαση έγινε τη Δευτέρα στις 16:00. Όλα πήγαν πολύ καλά, δεν ένιωσα σχεδόν τίποτα. Το μηχάνημα που κάνει το flap μπορώ να πω ότι ήταν πιο "ενοχλητικό" (που δεν ήταν) από το λέιζερ που έκανε τη επεμβαση. Στην αρχή έβλεπα κάπως θολά, πήγα σπίτι, ξάπλωσα, χαλάρωσα και μετά από 3-4 ώρες έβλεπα πολύ καλά ήδη.

Δεύτερη μέρα όλα πολύ καλά, πήγα και για έλεγχο, όλα οκ, όραση 10/10. Σήμερα, τρίτη μέρα λίγο πιο παράξενα επειδή το βράδυ που ξάπλωσα να κοιμηθώ ζαλίστηκα με τα γυαλιά ύπνου. Συνοπτικά (γιατί δε θέλω να είμαι ώρα μπροστά σε οθόνη):

Το να βλέπεις πλέον καθαρά είναι τρομερό αίσθημα, νιώθω υπέροχα. Όσοι θέλετε να το κάνετε και αντιλαμβάνεστε ότι (όπως σε όλα) υπάρχει κάποιο ρίσκο I say do it, η διαδικασία είναι πολύ απλή και ανώδυνη.

Στα αρνητικά το ότι είμαι συνεχώς με σταγόνες (υπομονή λίγες βδομάδες :P), το ότι για κάποιο λόγο τα γυαλιά ύπνου που μου δώσανε μου προκαλούν ζάλη και ζορίζομαι το βράδυ να κοιμηθώ και ξυπνάω 2-3 φορές μες στη νύχτα. Επίσης, το vigamox μου προκαλεί έντονη φαγούρα κάθε φορά που το βάζω για 1-2 λεπτά και παλεύω να μην τρίψω τα μάτια μου. Αυτά όπως καταλαβαίνετε είναι της δικής μου περίπτωσης συγκεκριμένα και δε νομίζω να τα έχουν οι περισσότεροι.

Οπότε, πρόσημο συνολικά πολύ θετικό. Θα επιστρέψω και αργότερα για αναλυτικότερο απολογισμό :)

Ερψτηση προς τον DrNick για όταν και εάν μπορεί να απαντήσει: για πόσες μέρες δε πρέπει με τίποτα να ακουμπήσουμε τα μάτια; Θέλω να βγάλω τα γυαλιά ύπνου που δε με βολεύουν καθόλου αλλά φοβάμαι μη τα τρίψω στον ύπνο μου.

Καλωσηρθες σε ενα πιο ομορφο κοσμο φιλε μας χωρις γυαλια !!!! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ciyo είπε

Πολλά διάβασες, αλλά το βασικό που λέει κάτω από 25 να μη κάνετε λέιζερ δε το πρόσεξες. Τώρα κάνε προσευχές τα επόμενα 3 χρόνια να μην ανέβει η μυοπια σου, αλλιώς να πρέπει να ξανακάνεις λέιζερ ή πίσω στην γυαλαμπουκα. Εγώ την έκανα στα 26, γιατί στα 18 είχα -7.5 και στα 26 είχε φτάσει -9.5.

Αυτά είναι ΚΑΙ ορμονικά οπότε ποτέ δε ξέρεις.

Ποιος λέει για 25; Ο καθένας λέει ότι θέλει, ένας άλλος μπορεί να λέει 30. Ο βασικός παράγοντας είναι η σταθερή μυωπία 1-2 χρόνια. Εσένα ποτέ ανέβηκε 2 βαθμούς; Και πώς αναπτυσσόταν ο οργανισμός σου; Είναι ερωτήματα που διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Εγώ δεν την έχω σταθερή ούτε 1, ούτε 2, αλλά 5! Οπότε και να ξανά ανέβει θα είναι αναπόφευκτο και θα μπορούσε να τύχει σε οποιαδήποτε ηλικία. Κάποια πράγματα είναι πέρα από τον έλεγχο μας. Και άντε πες ξανά ανεβαίνει, αλλιώς θα είναι να πάω από -4 στο -6 και αλλιώς θα είναι τώρα αν πάω από το 0 στο -2.

Ο κολλητός του αδερφού μου το έκανε στα 18 μόλις τελείωσε το σχολείο και τώρα 9 χρόνια μετά εξακολουθεί να βλέπει άριστα. Υπάρχουν περιπτώσεις στο ένα άκρο, υπάρχουν και στο άλλο, αναπόφευκτο όταν μιλάμε για πάνω από 20Μ περιπτώσεις παγκοσμίως.

Επίσης, νομίζω σε τόσο υψηλές μυωπίες είναι διαφορετική η φάση από τις πιο χαμηλές και αναμενόμενο να είναι πιο επίφοβη η επέμβαση λόγω κινδύνου να ανέβει. Αλλά δεν είμαι γιατρός για να ξέρω, υπόθεση κάνω.

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Asevastos είπε

Ποιος λέει για 25; Ο καθένας λέει ότι θέλει, ένας άλλος μπορεί να λέει 30. Ο βασικός παράγοντας είναι η σταθερή μυωπία 1-2 χρόνια. Εσένα ποτέ ανέβηκε 2 βαθμούς; Και πώς αναπτυσσόταν ο οργανισμός σου; Είναι ερωτήματα που διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Εγώ δεν την έχω σταθερή ούτε 1, ούτε 2, αλλά 5! Οπότε και να ξανά ανέβει θα είναι αναπόφευκτο και θα μπορούσε να τύχει σε οποιαδήποτε ηλικία. Κάποια πράγματα είναι πέρα από τον έλεγχο μας. Και άντε πες ξανά ανεβαίνει, αλλιώς θα είναι να πάω από -4 στο -6 και αλλιώς θα είναι τώρα αν πάω από το 0 στο -2.

Ο κολλητός του αδερφού μου το έκανε στα 18 μόλις τελείωσε το σχολείο και τώρα 9 χρόνια μετά εξακολουθεί να βλέπει άριστα. Υπάρχουν περιπτώσεις στο ένα άκρο, υπάρχουν και στο άλλο, αναπόφευκτο όταν μιλάμε για πάνω από 20Μ περιπτώσεις παγκοσμίως.

Το ιδιο και η κορη μου ενα μηνα πριν κλεισει τα 18 και ειναι στα 32!!!!Σταθερη 3 χρονια .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για αυτό ρε συ. Στη δική σου περίπτωση και εγώ εννοείται δεν θα το έκανα. :)

Πάντως και να ανέβει με τα χρόνια κάνα βαθμό δεν είναι τιποτα, μέχρι 1-1.5 βαθμό παλεύεται και χωρίς γυαλιά στη καθημερινότητα, συν το ότι μελλοντικά (35+) αντισταθμίζει την επερχόμενη πρεσβυωπία ως ένα βαθμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimis98 είπε

ολες οι μεθοδοι διορθωσεις εχουν την ιδιο καιρο αποθεραπειας?

Ο κανονας λεει οτι η Lasik εχει πιο γρηγορο χρονο αποθεραπειας απο την Prk.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, jimis98 είπε

κατα ποσο?

Με lasik την τρίτη μέρα ήμουν στο 80 % από και πήγα στη δουλειά 

Από ότι έχω διαβάσει με prk θέλει κάποιες εβδομάδες αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Με lasik την τρίτη μέρα ήμουν στο 80 % από και πήγα στη δουλειά 

Από ότι έχω διαβάσει με prk θέλει κάποιες εβδομάδες αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. 

για μπανια,βαρη κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimis98 είπε

για μπανια,βαρη κλπ?

Η επαφη του ματιου ακομα και της βρυσης είναι καλο να αποφεύγεται για κανα 10ημερο.Με ελουζε η γυναικα μου όπως μας λουζουν στο κουυρειο.

Πιο πολλα από τον γιατρο σου και τον @DrNick εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5η ημέρα και όλα βαίνουν καλώς ως προς την όραση. Από χθες όμως νιώθω τα συμπτώματα της ξηροφθαλμίας πιο έντονα όπως ξύπνημα μες στη νύχτα με κάψιμο στα μάτια ώσπου να βάλω σταγόνες αλλά και το πρωί μόλις ξυπνάω. Φαντάζομαι είναι φυσιολογικό και κάνω υπομονή. Τη Δευτέρα έχω εβδομαδιαίο έλεγχο, ελπίζω αρχής γενομένης από τότε να μπορώ σιγά σιγά να κάνω περισσότερα πράγματα (επαφή με νερό κλπ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Asevastos είπε

5η ημέρα και όλα βαίνουν καλώς ως προς την όραση. Από χθες όμως νιώθω τα συμπτώματα της ξηροφθαλμίας πιο έντονα όπως ξύπνημα μες στη νύχτα με κάψιμο στα μάτια ώσπου να βάλω σταγόνες αλλά και το πρωί μόλις ξυπνάω. Φαντάζομαι είναι φυσιολογικό και κάνω υπομονή. Τη Δευτέρα έχω εβδομαδιαίο έλεγχο, ελπίζω αρχής γενομένης από τότε να μπορώ σιγά σιγά να κάνω περισσότερα πράγματα (επαφή με νερό κλπ).

Αυτα κανονικα επρεπε να στα ειχε πει ο γιατρο σου! Τα μπορει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jimis98 είπε

για μπανια,βαρη κλπ?

Όπως τα λέει ο Γιάννης. Περίπου 10 μέρες.

22 λεπτά πριν, Asevastos είπε

5η ημέρα και όλα βαίνουν καλώς ως προς την όραση. Από χθες όμως νιώθω τα συμπτώματα της ξηροφθαλμίας πιο έντονα όπως ξύπνημα μες στη νύχτα με κάψιμο στα μάτια ώσπου να βάλω σταγόνες αλλά και το πρωί μόλις ξυπνάω. Φαντάζομαι είναι φυσιολογικό και κάνω υπομονή. Τη Δευτέρα έχω εβδομαδιαίο έλεγχο, ελπίζω αρχής γενομένης από τότε να μπορώ σιγά σιγά να κάνω περισσότερα πράγματα (επαφή με νερό κλπ).

Δοκίμασε να βάλεις τεχνητά δάκρυα πριν τον ύπνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...