Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε ένα μήνα αποφάσισα να κάνω την επέμβαση. Έχει κανείς να προτείνει εδώ ή σε ΠΜ κάποιον καλό γιατρό εντός Θεσσαλονίκης; :)

*Κατά προτίμηση να κάνει femtoLASIK.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Καλησπέρα, σε ένα μήνα αποφάσισα να κάνω την επέμβαση. Έχει κανείς να προτείνει εδώ ή σε ΠΜ κάποιον καλό γιατρό εντός Θεσσαλονίκης; :)

*Κατά προτίμηση να κάνει femtoLASIK.

Καλη επιτυχια...Για Θεσσαλονικη δεν ξερω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Asevastos είπε

Καλησπέρα, σε ένα μήνα αποφάσισα να κάνω την επέμβαση. Έχει κανείς να προτείνει εδώ ή σε ΠΜ κάποιον καλό γιατρό εντός Θεσσαλονίκης; :)

*Κατά προτίμηση να κάνει femtoLASIK.

Έχεις ΠΜ, καλησπέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα την επέμβαση PRK τον προηγούμενο Νοέμβριο. Με τα μπάνια του λαού τι γίνεται? Όταν πηγαίνω θάλασσα βουτάω κανονικά με ανοικτά τα μάτια απλά δεν ξέρω τι να κάνω με τον ήλιο. Το διάστημα που είπε μέσα στην θάλασσα να φοράω και τα γυαλιά ηλίου? Είναι κάπως δύσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, hmmy92 είπε

Καλησπέρα, έκανα την επέμβαση PRK τον προηγούμενο Νοέμβριο. Με τα μπάνια του λαού τι γίνεται? Όταν πηγαίνω θάλασσα βουτάω κανονικά με ανοικτά τα μάτια απλά δεν ξέρω τι να κάνω με τον ήλιο. Το διάστημα που είπε μέσα στην θάλασσα να φοράω και τα γυαλιά ηλίου? Είναι κάπως δύσκολο

Οτι σου πει ο γιατρος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, hmmy92 είπε

Καλησπέρα, έκανα την επέμβαση PRK τον προηγούμενο Νοέμβριο. Με τα μπάνια του λαού τι γίνεται? Όταν πηγαίνω θάλασσα βουτάω κανονικά με ανοικτά τα μάτια απλά δεν ξέρω τι να κάνω με τον ήλιο. Το διάστημα που είπε μέσα στην θάλασσα να φοράω και τα γυαλιά ηλίου? Είναι κάπως δύσκολο

Και εγώ Νοέμβριο την είχα κάνει..εκείνο το καλοκαίρι οι οδηγίες του γιατρού ήτανε να κάθομαι σε σκιά..και να μπαίνω για 5 με 10 λεπτά μετά τις 6 το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος..και όταν βγαίνω να ρίχνω σταγόνες,τα επόμενα καλοκαίρια δεν είχα θέμα..βουτιές και με τα μάτια ανοικτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Και εγώ Νοέμβριο την είχα κάνει..εκείνο το καλοκαίρι οι οδηγίες του γιατρού ήτανε να κάθομαι σε σκιά..και να μπαίνω για 5 με 10 λεπτά μετά τις 6 το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος..και όταν βγαίνω να ρίχνω σταγόνες,τα επόμενα καλοκαίρια δεν είχα θέμα..βουτιές και με τα μάτια ανοικτά.

xaxaxa τα εχω καταπατησει όλα

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Οτι σου πει ο γιατρος σου.

Δύσκολο να βρω τώρα τον γιατρό, είναι στην Κρήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hmmy92 είπε

xaxaxa τα εχω καταπατησει όλα

Δύσκολο να βρω τώρα τον γιατρό, είναι στην Κρήτη

Θα μπορούσες να τον πάρεις τηλέφωνο 

Αν βέβαια το έχεις. 

Ένας λόγος που πληρωνουμε είναι κι αυτός. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφέρω και εδώ τη πάθηση Κερατόκωνου. Σε εμένα έγινε διάγνωση αρχές Ιουλίου και σε προχωρημένο στάδιο κιόλας.

Δέν είναι οτι δέν πήγαινα σε οφθαλμίατρο τόσα χρόνια, απλώς ποτέ δέν είχε γίνει εξέταση τοπογραφίας oct.

Πήγα σε 4 καθηγητές ( με ειδίκευση στο Κερατόκωνο) και πλέον έχω αποφασίσει ποια μέθοδο θα κάνω καθώς και γνώμη των 3 απο τών 4 Ιατρών ήταν ίδια.

Στήν περίπτωση μου επειδή είμαι στο όριο θα κάνω μόνο Cross Linking .

Θα γίνει πρώτα στο χειρότερο μάτι και μετά παρακολούθηση κάθε εβδομάδα και μετά απο 6 μήνες στο άλλο μάτι.

Η επέμβαση δέν είναι επίπονη , και ενοχλήσεις θα  έχεις μετά για 1 εβδομάδα. Η αποκατάσταση της όρασης θα γίνεται σταδιακά.

Μετά θα φοράω και θα το κάνω ως 2ο τρόπο ζωής φακούς επαφής. Η όραση θα γίνει πολύ καλύτερη και ευελπιστούμε στο 10/10 .

* Προτείνω σε όσους γονείς έχουν παιδιά στήν εφηβεία (13-15 ετών) στο ετήσιο έλεγχο να κάνουν και τη εξέταση τοπογραφίας κερατοειδούς για πρόληψη και έλεγχο του κερατοειδούς. 

 

Στις 9/8/2019 στις 7:47 ΜΜ, hmmy92 είπε

Καλησπέρα, έκανα την επέμβαση PRK τον προηγούμενο Νοέμβριο. Με τα μπάνια του λαού τι γίνεται? Όταν πηγαίνω θάλασσα βουτάω κανονικά με ανοικτά τα μάτια απλά δεν ξέρω τι να κάνω με τον ήλιο. Το διάστημα που είπε μέσα στην θάλασσα να φοράω και τα γυαλιά ηλίου? Είναι κάπως δύσκολο

Καλύτερα να αποφεύγεις τόν ήλιο και να φοράς και καπέλο.

Ρώτησε και τον γιατρό σου.

Πάντως εγω που πρόκειται να κάνω επέμβαση , μου είπε υποχρεωτικά γυαλιά ηλίου και καπέλο.

Βέβαια άλλη περίπτωση η δική μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2015 στις 4:18 ΜΜ, thephotoshoped είπε

Θέλω να ρωτήσω προτού απευθυνθώ σε οφθαλμίατρο ποια είναι τα μελλοντικά προβλήματα εγχείρησης laser για μυωπία. Γνωστός μου που θέλει να κάνει και αυτός πήγε σε 3 οφθαλμιάτρους, και οι 3 φορούσαν γυαλιά. Αφού συζήτησαν τιμές κλπ, τους ρωτάει γιατί γιατρέ εσύ δεν έχεις κάνει laser. Οι απαντήσεις τους δεν ήταν πειστικές. Ένας του είπε γιατί είναι θέμα μαρκετινγκ λόγω της δουλειάς μου. Μήπως το φοβούνται και οι ίδιοι;

Επίσης άκουσα πως λόγω του ότι το μάτι είναι πολύ ευαίσθητο όργανο δε μπορούν να γίνουν πολλές επεμβάσεις. Το laser ουσιαστικά είναι επέμβαση για το μάτι. Εάν το κάνεις, στη συνέχεια στα 50 σου π.χ. μπορεί όπως κάθε άνθρωπος να εμφανίσεις καταρράκτη. Τότε δε θα μπορείς να επέμβεις ξανά στο μάτι. Αυτό κατά πόσο ισχύει; Όσοι έχουν κάνει γνωρίζουν παρόμοια προβλήματα;

Έχω φίλο γιατρό στην Αμερική κορυφαίο σε εγχειρήσεις καταρράκτη. Κάνει περί τις 1000 το χρόνο. Τρέλα λεφτά. 

Μία μέρα τον ρώτησα για εγχείρηση laser για τη μυωπία. Η απάντηση που μου έδωσε με σόκαρε. Μην κάνεις. Υπάρχει, αν και μικρή, πιθανότητα ανεπανόρθωτη βλάβης. Σημειωτέον και αυτός φοράει γυαλιά. 

Απ ότι κατάλαβα δεν ρισκάρουμε εκτός αν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, possiz είπε

Έχω φίλο γιατρό στην Αμερική κορυφαίο σε εγχειρήσεις καταρράκτη. Κάνει περί τις 1000 το χρόνο. Τρέλα λεφτά. 

Μία μέρα τον ρώτησα για εγχείρηση laser για τη μυωπία. Η απάντηση που μου έδωσε με σόκαρε. Μην κάνεις. Υπάρχει, αν και μικρή, πιθανότητα ανεπανόρθωτη βλάβης. Σημειωτέον και αυτός φοράει γυαλιά. 

Απ ότι κατάλαβα δεν ρισκάρουμε εκτός αν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος. 

Καλημέρα & χρόνια πολλά!! :)

Κι ο δικός μου ο οφθαλμίατρος γυαλία φοράει και ημερήσιους φακούς επαφής. Γενικά όμως και οι περισσότεροι οφθαλμίατροι φορούν γυαλιά, σαν επέμβαση δεν είναι πάρα πολύ επικίνδυνη πλέον με τα νέα μηχανήματα αρκεί να έχει γίνει σωστή προεγχειριστική μελέτη & έλεγχος ώστε να μειωθούν κατα πολύ τα ποσοστά ενδεχόμενων επιπλοκών (σχετικά με το laser) . Οι φακικοί ενδοφακοί για υψηλές μυωπίες έχουν ακόμη πολλούς κινδύνους (όπως δημιουργία καταρράκτη 10-15% μετά από 10 χρόνια,γλάυκωμα 3-5% - ανάλογα το φακό, υψηλή ενδοφθάλμια πίεση κλπ) εμένα ο ένας οφθαλμίατρος που θα βγεί στη σύνταξη σε λίγα χρόνια μου είπε <<τρελός παππάς σε βάφτησε, ξέχασε το>> άλλοι νεότεροι οφθαλμίατροι μου είπαν ότι είναι λύση τελευταίας επιλογής και όσο μπορώ να το καθυστερήσω (έχω 12.50 μυωπία και 2.50 αστιγματισμό + σοβαρή ξηροφθαλμία).

Επεξ/σία από gamsgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει ή έχει ακούσει κανείς κατά πόσο είναι καλό και αξιόπιστο για προεγχειρητικό έλεγχο το  Athens Retina Center, στην Βασ. Σοφίας και για laser μυωπίας (υψηλή!), το ΟΜΜΑ - Οφθαλμολογικό Ινστιτούτο Αθηνών Α.Ε, στην Κατεχάκη. Επίσης, επειδή έχω μπερδευτεί το ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΔΙΑΘΛΑΣΤΙΚΟ LASER, είναι το ίδιο με το ΟΜΜΑ;;; Βρίσκονται και τα δύο στην ίδια διεύθυνση, Κατεχάκη 74...  

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από XARMA2630
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχει κάνει κάποιος laser για μυωπία στο Αναστάσιο Κανελλόπουλο (laser vision), έχω 7.25 βαθμούς , αν ναi έμεινε ευχαριστημένος? Ευχαριστώ, δέχομαι pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Panagiotis41 είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχει κάνει κάποιος laser για μυωπία στο Αναστάσιο Κανελλόπουλο (laser vision), έχω 7.25 βαθμούς , αν ναi έμεινε ευχαριστημένος? Ευχαριστώ, δέχομαι pm.

Αν το 41 στο username σου είναι η ηλικια σου οπου και να πας να μιλησεις με τον γιατρο για τεχνικη monovision .Να σου αφησει λιγη μυωπια στο ένα ματι ώστε να αντισταθμισει υπαρχουσα ή επερχομενη πρεσβυωπια.Ετσι εκανα πριν 12 χρονια στα 50 μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 6:59 ΜΜ, Panagiotis41 είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχει κάνει κάποιος laser για μυωπία στο Αναστάσιο Κανελλόπουλο (laser vision), έχω 7.25 βαθμούς , αν ναi έμεινε ευχαριστημένος? Ευχαριστώ, δέχομαι pm.

Όχι αν και εγώ θα σου πρότεινα τον κ. Σκουτέρη γιατί νομίζω ότι ασχολείται περισσότερο και έχει αρκετή εμπειρία , είναι στο ίδιο οφθ.κέντρο. Πάντως κάνουν καλοί δουλειά και οι δύο απλώς από άποψη διαθεσιμότητας και επικοινωνίας σου λέω.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...