Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

File kalispera.

Gia pio logo na kanis apefthias epemvasi kai na min dokimasis fakous sklirikous?

Rwta mas kai emas meta apo epemvasi pws imaste.

Ase tin epemvasi gia to aproxorito kai an file.

file edw kai 13 xronia. ekana crosslinking kai laser mazi tin idia mera prin deka xronia kai twra ime se para poli proxorimeno stadio klimaka 4 me dyo dekata orasi. ime me sklirikous fakous me wrasi 8 dekata sto ena mati kai 5 sto defero, megali taleporia kai psixologiki kai somatiki file.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, s0k είπε

File kalispera.

Gia pio logo na kanis apefthias epemvasi kai na min dokimasis fakous sklirikous?

Rwta mas kai emas meta apo epemvasi pws imaste.

Ase tin epemvasi gia to aproxorito kai an file.

file edw kai 13 xronia. ekana crosslinking kai laser mazi tin idia mera prin deka xronia kai twra ime se para poli proxorimeno stadio klimaka 4 me dyo dekata orasi. ime me sklirikous fakous me wrasi 8 dekata sto ena mati kai 5 sto defero, megali taleporia kai psixologiki kai somatiki file.

Ευχομαι να γινει ενα θαυμα και στο τελος να πανε ολα καλα!

Οι γιατροι τι σου ειπαν πριν κανεις την επεμβαση? Θελω να πω σου πεταξαν οτι η κατασταση σου ειναι καπως και οτι πολλα μπορει.. 

Πιστευεις αν δεν την εκανες πως θα ησουν τωρα???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mou ipan pws prepi na gini epemvasi gia na min ertho se simio na min vlepw katholou kai oti meta tin epemvasi den tha ksana sinantisw afto olo to thema peri keratokonou. kai meta apo deka xronia erxome se para poli proxorimeno stadio.

pistevw an den ekana tin epemvasi den tha ixa toso thema oso exw twra, tha itan kaliteri i katastasi ton mation mou, opws kai mou to aneferan merikoi giatroi

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, s0k είπε

mou ipan pws prepi na gini epemvasi gia na min ertho se simio na min vlepw katholou kai oti meta tin epemvasi den tha ksana sinantisw afto olo to thema peri keratokonou. kai meta apo deka xronia erxome se para poli proxorimeno stadio.

pistevw an den ekana tin epemvasi den tha ixa toso thema oso exw twra, tha itan kaliteri i katastasi ton mation mou, opws kai mou to aneferan merikoi giatroi

Γραψε ελληνικα σε παρακαλω συμφωνα με τους ορους του forum 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrNick είπε

Παρέχουν ικανοποιητική εως πολύ καλή όραση. ΔΕΝ καθυστερούν την εξέλιξή του, αλλά την ανάγκη επέμβασης για αποκατάσταση της όρασης (ένα μάτι που δε μπορεί να δει καλύτερα με γυαλιά, βλέπει σημαντικά καλύτερα με τους φακούς αυτούς και έτσι μπορεί να καθυστερήσει η μεταμόσχευση). Καλή η περιγραφή στα υπόλοιπα.

Σε ευχαριστώ πολύ DrNick το διόρθωσα , καλημέρα. :)

4 ώρες πριν, s0k είπε

File kalispera.

Gia pio logo na kanis apefthias epemvasi kai na min dokimasis fakous sklirikous?

 Rwta mas kai emas meta apo epemvasi pws imaste.

 Ase tin epemvasi gia to aproxorito kai an file.

file edw kai 13 xronia. ekana crosslinking kai laser mazi tin idia mera prin deka xronia kai twra ime se para poli proxorimeno stadio klimaka 4 me dyo dekata orasi. ime me sklirikous fakous me wrasi 8 dekata sto ena mati kai 5 sto defero, megali taleporia kai psixologiki kai somatiki file.

Ναι για αυτό ΜΑΚΡΙΑ απο εδώ και πέρα συνδυαστηκές επεμβάσεις lasik+ cross-linking κανονικά δεν μπορεί να γίνει καθόλου διόρθωση διαθλαστικού προβλήματος με laser παρα μόνο με ενδοφακό / και φακικούς ενδοφακούς και με φακούς επαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για τα greekglish. 

ΚΑΝΕΝΑΣ πλέον να μην κάνει crosslinking και laser μαζί είναι το μεγαλύτερο λάθος για την όραση του. Το πρωτόκολλο της Αθήνας δεν είναι και το πιο κατάλληλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, s0k είπε

Συγνώμη για τα greekglish. 

ΚΑΝΕΝΑΣ πλέον να μην κάνει crosslinking και laser μαζί είναι το μεγαλύτερο λάθος για την όραση του. Το πρωτόκολλο της Αθήνας δεν είναι και το πιο κατάλληλο. 

Το λες απο προσωπικη εμπειρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
34 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Το λες απο προσωπικη εμπειρια ?

Tα έχει γράψει ήδη ο άνθρωπος. Δεν παρακολουθείς τη συζήτηση? :P

15 ώρες πριν, s0k είπε

file edw kai 13 xronia. ekana crosslinking kai laser mazi tin idia mera prin deka xronia kai twra ime se para poli proxorimeno stadio klimaka 4 me dyo dekata orasi. ime me sklirikous fakous me wrasi 8 dekata sto ena mati kai 5 sto defero, megali taleporia kai psixologiki kai somatiki file.

 

15 ώρες πριν, s0k είπε

pistevw an den ekana tin epemvasi den tha ixa toso thema oso exw twra, tha itan kaliteri i katastasi ton mation mou, opws kai mou to aneferan merikoi giatroi

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα σήμερα στον οφθαλμίατρο μου για έναν έλεγχο μιας και ταλαιπωρούμαι πάλι τον τελευταίο καιρό με τον αστιγματισμό.

Οι βαθμοί μου είναι -5,00 /-2,25 / 20° και -5,75 / -1,75 / 145°

Συζητώντας για το λέιζερ (είναι χειρουργός σε γνωστή κλινική της Αθήνας) μου είπε ότι οι μέθοδοι που κάνει είναι η transPRK και η femtoLASIK.

Έχοντας προτίμηση στην PRK λόγω έλλειψης flap αλλά και κόστους τον ρώτησα για το χρόνο αποθεραπείας (μιας και διαβάζω εδώ ότι η PRK καθυστερεί και δεν έχω την πολυτέλεια λόγω δουλειάς να μείνω καιρό εκτός) και μου είπε ότι και οι 2 έχουν περίπου τον ίδιο χρόνο (γύρω στις 3 ημέρες σκοτάδι κλπ) και ότι αργεί η απλή PRK.

Αυτό που με φρενάρει λίγο είναι ότι πιθανόν να μείνει μισός βαθμός ή και λίγο παραπάνω μυωπίας ή αστιγματισμού και ίσως να χρειάζομαι και πάλι γυαλιά (μου είπε ωστόσο ότι μπορεί να γίνει επαναληπτική αν μείνει 1+ βαθμός).

Κόστος 1800 για transPRK και 2500 για femtoLASIK.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω κυρίως τον @DrNick (μιας και ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό μου 🙃) είναι αν η επέμβαση γίνεται με βάση τους βαθμούς στους οποίους (νομίζει) πως βλέπει καλά ο ασθενής ή αν υπάρχει κάποια αντικειμενική μέτρηση για το τι διόρθωση χρειάζεται.

Ο λόγος που το ρωτάω αυτό είναι ότι πολλές φορές δεν είμαι 100% σίγουρος πού βλέπω καλύτερα (+-0,25) και μάλιστα νομίζω ότι αλλάζει ανάλογα και με τη μέρα. Ειδικά όσον αφορά τον αστιγματισμό.

BTW μου είπε ότι έχουν κορυφαίο μηχάνημα για την transPRK (Schwind Amaris 1050rs)

Την έχει κάνει κανείς να μοιραστεί εντυπώσεις;

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, s0k είπε

Φίλε ναι έχω προσωπική εμπειρία

Σεβαστο αλλα μην γενικευουμε καποιες περιπτωσεις 

 

Γραφεις

ΚΑΝΕΝΑΣ πλέον να μην κάνει crosslinking και laser μαζί είναι το μεγαλύτερο λάθος για την όραση του. Το πρωτόκολλο της Αθήνας δεν είναι και το πιο κατάλληλο. 

 

Κι εγω εχω 3 θετικες εμπειριες απο lasik αλλα ποτε δεν ειπα καντε ολοι lasik  ή κατι τετοιο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Nighthunter είπε

Πήγα σήμερα στον οφθαλμίατρο μου για έναν έλεγχο μιας και ταλαιπωρούμαι πάλι τον τελευταίο καιρό με τον αστιγματισμό.

Οι βαθμοί μου είναι -5,00 /-2,25 / 20° και -5,75 / -1,75 / 145°

Συζητώντας για το λέιζερ (είναι χειρουργός σε γνωστή κλινική της Αθήνας) μου είπε ότι οι μέθοδοι που κάνει είναι η transPRK και η femtoLASIK.

Έχοντας προτίμηση στην PRK λόγω έλλειψης flap αλλά και κόστους τον ρώτησα για το χρόνο αποθεραπείας (μιας και διαβάζω εδώ ότι η PRK καθυστερεί και δεν έχω την πολυτέλεια λόγω δουλειάς να μείνω καιρό εκτός) και μου είπε ότι και οι 2 έχουν περίπου τον ίδιο χρόνο (γύρω στις 3 ημέρες σκοτάδι κλπ) και ότι αργεί η απλή PRK.

Αυτό που με φρενάρει λίγο είναι ότι πιθανόν να μείνει μισός βαθμός ή και λίγο παραπάνω μυωπίας ή αστιγματισμού και ίσως να χρειάζομαι και πάλι γυαλιά (μου είπε ωστόσο ότι μπορεί να γίνει επαναληπτική αν μείνει 1+ βαθμός).

Κόστος 1800 για transPRK και 2500 για femtoLASIK.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω κυρίως τον @DrNick (μιας και ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό μου 🙃) είναι αν η επέμβαση γίνεται με βάση τους βαθμούς στους οποίους (νομίζει) πως βλέπει καλά ο ασθενής ή αν υπάρχει κάποια αντικειμενική μέτρηση για το τι διόρθωση χρειάζεται.

Ο λόγος που το ρωτάω αυτό είναι ότι πολλές φορές δεν είμαι 100% σίγουρος πού βλέπω καλύτερα (+-0,25) και μάλιστα νομίζω ότι αλλάζει ανάλογα και με τη μέρα. Ειδικά όσον αφορά τον αστιγματισμό.

BTW μου είπε ότι έχουν κορυφαίο μηχάνημα για την transPRK (Schwind Amaris 1050rs)

Την έχει κάνει κανείς να μοιραστεί εντυπώσεις;

Έχουμε τους τρόπους και την εμπειρία να επεξεργαστούμε όλα τα δεδομένα (μετρήσεις ιατρείου, χάρτες οφθαλμολογικού κέντρου) και να εισάγουμε στο laser τους βαθμούς της θεραπείας. Δεν πρέπει να σε ανησυχεί η μικρή απόκλιση του 0,25 γιατί, όπως δεν την αντιλαμβάνεσαι απόλυτα σήμερα στους -5,00-2,25, ακόμα περισσότερο δε θα φαίνεται όταν α έχει φύγει η μυωπία και ο αστιγματισμός. Όπως έχουμε πει, στόχος δεν είναι το 0,00 αλλά η ανεξαρτησία από τα γυαλιά. Επίσης, οι ενοχλήσεις της LASIK σχεδόν ποτέ δεν είναι τέτοιες που να θέλουν σκοτάδι 3 μέρες. Όντως η transPRK φαίνεται να έχει γρηγορότερη επούλωση από την "απλή" PRK.

Στις 9/7/2019 στις 10:05 ΠΜ, s0k είπε

Συγνώμη για τα greekglish. 

ΚΑΝΕΝΑΣ πλέον να μην κάνει crosslinking και laser μαζί είναι το μεγαλύτερο λάθος για την όραση του. Το πρωτόκολλο της Αθήνας δεν είναι και το πιο κατάλληλο. 

- Ο χρυσός κανόνας στον κερατόκωνο (=η πιο δοκιμασμένη μέθοδος και αποδεδειγμένα αποτελεσματική) είναι το crosslinking χωρίς τίποτε άλλο. Στόχος η σταθεροποίηση του κερατοκώνου. Μετά, μπορεί να γίνει σκέψη για πρόσθετη επέμβαση για βελτίωση της όρασης.

- Το πρωτόκολλο της Αθήνας (ανακοίνωση των πρώτων περιστατικών από τον κ Κανελλόπουλο το 2009, αναφορές του συνδυασμού CXL+PRK από το 2007), της Κρήτης, του Τελ-Αβίβ κ.α. συνδυάζουν το crosslinking με LASER, όχι με σκοπό την πλήρη διόρθωση της μυωπίας και του αστιγματισμού, αλλά την μερική εξομάλυνση του ασύμμετρου αστιγματισμού του κερατοκώνου, για βελτίωση των οπτικών αποτελεσμάτων. Τον Απρίλιο ανακοινώθηκε το "ενισχυμένο" (enhanced) πρωτόκολλο της Αθήνας όπου το laser συνδυάζεται με CXL όπου η υπεριώδης ακτινοβολία εφαρμόζονται με ένα μη ομοιογενές, μεταβλητό σχήμα σύμφωνα με τους χάρτες του κερατοειδή (τοπογραφία). Αν το έλεγα με δικά μου λόγια (και συγχωρέστε με αν δεν είμαι ακριβής) PRK+PiXL.

- Παρά την εμπειρία του @s0k οι μελέτες δείχνουν αποτελεσματικότητα στη σταθεροποίηση του κερατοειδή και βελτίωση του οπτικού αποτελέσματος. Μην παρεξηγηθώ, ξαναλέω: το "gold standard" είναι το CXL χωρίς κάτι άλλο.

Θέλουν όντως προσοχή οι γενικεύσεις, είτε υπάρχει καλή είτε κακή εμπειρία, ειδικά όταν μιλάμε για μεθόδους που πρόσφατα εμφανίστηκαν και ακόμα εξελίσσονται, όπως τα πρωτόκολλα του κερατοκώνου ή η PiXL. Σε κάθε τομέα η καλή μέθοδος θα εκτοπίσει τη λιγότερο καλή (ποιος θυμάται τις ακτινωτές κερατοτομές για τη μυωπία).

Επεξ/σία από DrNick
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@gamsgr @DrNick @Γιάννης PlatanoPlatanPlatanoPlatanPlatanoPlatPlatanoPlatanPlatanoPlatanPlatanoPlat

 

Πήγα σήμερα για ενημέρωση.
Λοιπόν μου είπε τα εξής το πάχος του κερατοειδούς έχει μειωθεί αρκετά. Είναι 3.8 .
Εάν ήταν πιο μικρότερο απαγορεύεται επέμβαση cross linking .
Στο δεξί μάτι η όραση έχει μειωθεί και έχει 1/10 και το δεξί 5/10
Με την επέμβαση σταματων την εξέλιξη και με Laser θα βελτιώσω λίγο την όραση και στους 2 οφθαλμούς.
Υπεύθυνος μου είπε ήταν ο καθηγητής παιδοοφθαλμιαυρος που τόσα χρόνια δεν μου είχε κάνει τοπογραφία.
Αυτό έχει ξεκινήσει από τα 15-17 χρόνια

Τη Παρασκευή έχω κλείσει ραντεβού και για 2η γνώμη στο Αττικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2019 στις 1:21 ΠΜ, s0k είπε

File kalispera.

Gia pio logo na kanis apefthias epemvasi kai na min dokimasis fakous sklirikous?

Rwta mas kai emas meta apo epemvasi pws imaste.

Ase tin epemvasi gia to aproxorito kai an file.

file edw kai 13 xronia. ekana crosslinking kai laser mazi tin idia mera prin deka xronia kai twra ime se para poli proxorimeno stadio klimaka 4 me dyo dekata orasi. ime me sklirikous fakous me wrasi 8 dekata sto ena mati kai 5 sto defero, megali taleporia kai psixologiki kai somatiki file.

Στη δική μου περίπτωση αναφέρεσαι;

Φακούς σκληρικους δεν θα έχω αποτελέσματα γιατί ήδη έχει λεπτυνει το πάχος του κερατοειδούς χιτώνα .

Μόνο καλύτερη όραση και το καρούμπαλο συνεχώς θα αυξάνεται .

Το Cross linking θα το κάνω για να σταματήσω τη εξέλιξη του κερατοκωνου εδώ.

Laser εάν γίνει θα παρθεί αυτή τη ώρα από τις μετρήσεις για ελάχιστη καλύτερη οραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Στη δική μου περίπτωση αναφέρεσαι;

Φακούς σκληρικους δεν θα έχω αποτελέσματα γιατί ήδη έχει λεπτυνει το πάχος του κερατοειδούς χιτώνα .

Μόνο καλύτερη όραση και το καρούμπαλο συνεχώς θα αυξάνεται .

Το Cross linking θα το κάνω για να σταματήσω τη εξέλιξη του κερατοκωνου εδώ.

Laser εάν γίνει θα παρθεί αυτή τη ώρα από τις μετρήσεις για ελάχιστη καλύτερη οραση

Ο σκληρικός φακός είναι φακός επαφής και καλύπτει ολόκληρο τον οφθαλμικό βολβό , έχει σχετικά με μεγάλο κόστος αλλά είναι ετήσιος. Ωστόσο δίνει άριστη συνήθως όραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...