Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/9/2019 στις 6:59 ΜΜ, Panagiotis41 είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχει κάνει κάποιος laser για μυωπία στο Αναστάσιο Κανελλόπουλο (laser vision), έχω 7.25 βαθμούς , αν ναi έμεινε ευχαριστημένος? Ευχαριστώ, δέχομαι pm.

Επισκέφθηκα το συγκεκριμένο ιατρό , και τη κλινική για περίπτωση Κερατοκωνου και ενημέρωση.

Δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος και σίγουρα θα ψάξω και κατέληξα αλλού μετά από αναζήτηση σε 4 γιατρούς. Εάν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε μήνυμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/8/2019 στις 8:33 ΠΜ, gamsgr είπε

Καλημέρα & χρόνια πολλά!! :)

Κι ο δικός μου ο οφθαλμίατρος γυαλία φοράει και ημερήσιους φακούς επαφής. Γενικά όμως και οι περισσότεροι οφθαλμίατροι φορούν γυαλιά, σαν επέμβαση δεν είναι πάρα πολύ επικίνδυνη πλέον με τα νέα μηχανήματα αρκεί να έχει γίνει σωστή προεγχειριστική μελέτη & έλεγχος ώστε να μειωθούν κατα πολύ τα ποσοστά ενδεχόμενων επιπλοκών (σχετικά με το laser) . Οι φακικοί ενδοφακοί για υψηλές μυωπίες έχουν ακόμη πολλούς κινδύνους (όπως δημιουργία καταρράκτη 10-15% μετά από 10 χρόνια,γλάυκωμα 3-5% - ανάλογα το φακό, υψηλή ενδοφθάλμια πίεση κλπ) εμένα ο ένας οφθαλμίατρος που θα βγεί στη σύνταξη σε λίγα χρόνια μου είπε <<τρελός παππάς σε βάφτησε, ξέχασε το>> άλλοι νεότεροι οφθαλμίατροι μου είπαν ότι είναι λύση τελευταίας επιλογής και όσο μπορώ να το καθυστερήσω (έχω 12.50 μυωπία και 2.50 αστιγματισμό + σοβαρή ξηροφθαλμία).

Κάλο είναι όταν εκφέρουμε άποψη και επηρεάζουμε κόσμο να έχουμε επάρκεια γνώσεων επί του αντικειμένου. Οι κίνδυνοι που περιγράφεις αφενός μερικοί δεν υφίστανται και αφετέρου τα ποσοστά σε άλλους είναι πολύ μικρότερα. Λίγο χαμηλότερα για την ακρίβεια από αυτά του λείζερ. 

Φιλικά από κάποιον που φοράει ενδοφακούς εδώ και 10+ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leon4idas είπε

Κάλο είναι όταν εκφέρουμε άποψη και επηρεάζουμε κόσμο να έχουμε επάρκεια γνώσεων επί του αντικειμένου. Οι κίνδυνοι που περιγράφεις αφενός μερικοί δεν υφίστανται και αφετέρου τα ποσοστά σε άλλους είναι πολύ μικρότερα. Λίγο χαμηλότερα για την ακρίβεια από αυτά του λείζερ. 

Φιλικά από κάποιον που φοράει ενδοφακούς εδώ και 10+ χρόνια.

Όλοι οι κίνδυνοι που αναφέρθηκαν υφίστανται. Το laser αποτελεί μέθοδο εκλογής για χαμηλές και μέτριες μυωπίες. Μόνο στις υψηλές μυωπίες τα ποσοστά επιπλοκών των φακικών ενδοφακών είναι χαμηλότερα και γι' αυτό αποτελούν μέθοδο εκλογής σε αυτή την υποκατηγορία.

Ωστόσο θα συμφωνήσω απόλυτα ότι χρειάζεται προσοχή στο πως επηρεαζόμαστε από αυτά που διαβάζουμε στο διαδίκτυο. Χρήσιμα ίσως για να έχουμε μια γενική εικόνα και έτσι να κάνουμε μια πιο εποικοδομητική συζήτηση με το γιατρό μας. Αυτός πρέπει να ενημερώσει με κάθε λεπτομέρεια και μετά οι αποφάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2019 στις 2:12 ΠΜ, leon4idas είπε

Κάλο είναι όταν εκφέρουμε άποψη και επηρεάζουμε κόσμο να έχουμε επάρκεια γνώσεων επί του αντικειμένου. Οι κίνδυνοι που περιγράφεις αφενός μερικοί δεν υφίστανται και αφετέρου τα ποσοστά σε άλλους είναι πολύ μικρότερα. Λίγο χαμηλότερα για την ακρίβεια από αυτά του λείζερ. 

Φιλικά από κάποιον που φοράει ενδοφακούς εδώ και 10+ χρόνια.

Αγαπητέ  καλημέρα, εγώ μετέφερα στο μήνυμα που μου παραθέτεις την απάντηση ενός οφθαλμιάτρου και όπως είπα είναι μεγάλης ηλικίας, οι κίνδυνοι για τις υψηλές μυωπίες με φακικούς ενδοφακούς   (είναι διαφορετικοί απ' αυτοί του καταρράκτη και επίσης ένα μάτι με υψηλή μυωπία έχει έτσι κι αλλιώς κίνδυνο για αποκόλληση υαλοειδούς & αμφιβληστορειδούς & πρόωρο καταρράκτη) έχουν μειωθεί οι επιπλοκές με τους φακικούς ενδοφακούς (τύπου ICL) αλλά δεν έχουν εξαφανιστεί ,τα ποσοστά που αναφέρω και οι αναφερόμενες επιπλοκές είναι από άρθρα Πανεπιστημίων του εξωτερικού και από συνομιλίες με οφθαλμιάτρους. Δεν είπα να μην κάνει κάποιος επέμβαση διόρθωσης διαθλ. προβλήματος αλλά πρέπει να τα έχουμε υπόψιν μας τα παραπάνω εμείς οι υποψήφιοι (όντας άνθρωπος με υψηλή μυωπία 13 βαθμών + 2.5 βαθμών αστιγματισμού).  

Υ.Γ Το πως λαμβάνουμε υπόψιν τις πληροφορίες και σε ποιό βαθμό επηρεαζόμαστε από  αυτές είναι δική μας ευθύνη και σίγουρα ΔΕΝ πρέπει να στηριζόμαστε σε ένα φόρουμ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ στον οφθαλμίατρο που εμπιστευόμαστε (κι εκεί όμως οι απόψεις ποικίλλουν και απαιτείται την δέουσα προσοχή) . 

22 ώρες πριν, DrNick είπε

Όλοι οι κίνδυνοι που αναφέρθηκαν υφίστανται. Το laser αποτελεί μέθοδο εκλογής για χαμηλές και μέτριες μυωπίες. Μόνο στις υψηλές μυωπίες τα ποσοστά επιπλοκών των φακικών ενδοφακών είναι χαμηλότερα και γι' αυτό αποτελούν μέθοδο εκλογής σε αυτή την υποκατηγορία.

Ωστόσο θα συμφωνήσω απόλυτα ότι χρειάζεται προσοχή στο πως επηρεαζόμαστε από αυτά που διαβάζουμε στο διαδίκτυο. Χρήσιμα ίσως για να έχουμε μια γενική εικόνα και έτσι να κάνουμε μια πιο εποικοδομητική συζήτηση με το γιατρό μας. Αυτός πρέπει να ενημερώσει με κάθε λεπτομέρεια και μετά οι αποφάσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση καθώς εγώ όπως έχω ξανά αναφέρει δεν είμαι οφθαλμίατρος. :)

Επεξ/σία από gamsgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω κάνει τον προεγχειριτικό έλεγχο, όλα καλά, θα κάνω τις επόμενες μέρες femtolasik. Είμαι πραγματικά χαρούμενος αλλά και προβληματισμένος για τα πολλά περιστατικά ξηροφθαλμίας που παρατηρούνται. Και εντάξει δεν έχω πρόβλημα αν το έχω για μήνες αλλά τι γίνεται άμα η κατάσταση είναι μόνιμη; Θα είμαι μια ζωή με σταγόνες; Γενικά, είναι συχνό φαινόμενο η μονιμότητα;

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το 2009 επέμβαση bladeless lasik με το femtosecond laser. 10 χρόνια μετά ειμαι πολύ ευχαριστημένος από τα αποτελέσματα και την εξέλιξη της όρασης μου. Η επέμβαση είχε γίνει στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο "Perfect Vision" που μεταφέρθηκε σε άλλη περιοχή και λέγεται πλέον Ophthalmica.

Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας στείλει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Asevastos είπε

Καλησπέρα. Έχω κάνει τον προεγχειριτικό έλεγχο, όλα καλά, θα κάνω τις επόμενες μέρες femtolasik. Είμαι πραγματικά χαρούμενος αλλά και προβληματισμένος για τα πολλά περιστατικά ξηροφθαλμίας που παρατηρούνται. Και εντάξει δεν έχω πρόβλημα αν το έχω για μήνες αλλά τι γίνεται άμα η κατάσταση είναι μόνιμη; Θα είμαι μια ζωή με σταγόνες; Γενικά, είναι συχνό φαινόμενο η μονιμότητα;

Για την ξηροφθαλμια μονο ο γιατρος θα μπορει να σου πει αν μπορει πριν την επεμβαση .Στην οικογενεια που εχουμε κανει 3 ατομα δεν ειχαμε προβλημα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Έκανα το 2009 επέμβαση bladeless lasik με το femtosecond laser. 10 χρόνια μετά ειμαι πολύ ευχαριστημένος από τα αποτελέσματα και την εξέλιξη της όρασης μου. Η επέμβαση είχε γίνει στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο "Perfect Vision" που μεταφέρθηκε σε άλλη περιοχή και λέγεται πλέον Ophthalmica.

Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας στείλει.

Είχες για κάποιο διάστημα τα γνωστά θεματα)(dry eyes, halos κλπ) τα οποία μετά από καιρό υποχώρησαν όμως; :)

Γιάννη δε μου ανέφερε κάτι, θα τον ρωτήσω και πριν την επέμβαση μήπως υπάρχει κάποια ένδειξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Halos θυμάμαι να έχω τις πρώτες νυχτες που περπατούσα έξω. Ξηροφθαλμία έχω (όχι οξεία) που παραμένει όπως ήταν πριν την επέμβαση, δεν είχα επιδείνωση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jimis98 είπε

ακουσα στην τηλεοραση μια μεθοδο που στο καθε ματι βλεπεις διαφορετικα πχ στο αριστερο για μακρια και στο δεξι κοντα ισχυει?

Μαλλον εννοεις την τεχνικη Monovision που απο καποια ηλικια μετα τα 40 συνηθως ο γιατρος αφηνει λιγη μυωπια στο ενα ματι για να ...σκαντζαρει την επερχομενη πρεσβυωοπια .Παντα σε συννεοηση με τον ασθενη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Μαλλον εννοεις την τεχνικη Monovision που απο καποια ηλικια μετα τα 40 συνηθως ο γιατρος αφηνει λιγη μυωπια στο ενα ματι για να ...σκαντζαρει την επερχομενη πρεσβυωοπια .Παντα σε συννεοηση με τον ασθενη

και ειναι καλο αυτο?ποιο το οφελος μετα τα κανεις επεμβασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jimis98 είπε

και ειναι καλο αυτο?ποιο το οφελος μετα τα κανεις επεμβασει?

Αν εισαι καποιας ηλικια φυσικα .Εκανα στα 50 και ειμαι 62.Αν μου εδειωχνε ολη τη μυωπια θα ηθελα γυαλια για κοντα κατι που δεν θελω τωρα 

Απλα με το ενα ματι βλεπω πιο καλα μακρυα αλλα σε συνδιασμο με το αλλο δεν το καταλαβαινω.

Μπορεις να κανεις δοκιμη με φακους επαφης για να ξερεις το αποτελεσμα.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν εισαι καποιας ηλικια φυσικα .Εκανα στα 50 και ειμαι 62.Αν μου εδειωχνε ολη τη μυωπια θα ηθελα γυαλια για κοντα κατι που δεν θελω τωρα 

Απλα με το ενα ματι βλεπω πιο καλα μακρυα αλλα σε συνδιασμο με το αλλο δεν το καταλαβαινω.

Μπορεις να κανεις δοκιμη με φακους επαφης για να ξερεις το αποτελεσμα.

για νεους αυτο δεν προτεινεται?αν κανω οποιαδηποτε μεθοδος θα με προφυλλασει απο καταρρακτη?

λεω για ηλικιες 20 ως 30 χρονων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jimis98 είπε

για νεους αυτο δεν προτεινεται?αν κανω οποιαδηποτε μεθοδος θα με προφυλλασει απο καταρρακτη?

λεω για ηλικιες 20 ως 30 χρονων

Δεν ξερω αν εχει σημασια με τον καταρακτη για προστασια ή οχι .

Για αυτες τις ηλικιες ...καλυτερα να μας πει ο @DrNick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...