Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο την μια γραφετε για χρωστουμενα κλπ και απο την αλλη εναντιvνεστε στο το κρατος να εισπραξει τα χρωστουμενα. WTF

Ανάλογα από ποιους ζητάει τα χρωστούμενα και σε ποιους τα χαρίζει.Το αυτομαστίγωμα ενός ολόκληρου λαού πρέπει να σταματήσει δεν είμαστε όλοι το ίδιο δεν χρωστάμε όλοι τα ίδια και δεν τα φάγαμε όλοι μαζί. Οκ;Για τα παλιά τα σπίτια που ανέφερε φίλος πιο πάνω το δικό μου στο χωριό το μισό που ήταν χτισμένο πριν το 50 δεν είχε άδεια και δεν το ήξερα καν.Όταν χρειάστηκε να το δώσω όμως βγήκε και η άδεια με όλες τις νόμιμες προσαυξήσεις.Μια χαρά τα παίρνει το κράτος τα λεφτά του δεν ξεφεύγεις με τίποτα εκτός και αν αφήσεις το κτίσμα να πέσει.όπου θέλει το κράτος σε βρίσκει....Μόνο τον εαυτό του δεν μπορεί να βρει.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Απο την μια γραφετε για χρωστουμενα κλπ και απο την αλλη εναντιvνεστε στο το κρατος να εισπραξει τα χρωστουμενα. WTF

Το κράτος να ξεκινησει να εισπράττει τα χρεωστουμενα. Εγω και εσυ έχουμε ηδη πληρωσει αρκετά.

Καιρός να πληρωσουν και όσοι φάγανε στη πραγματικότητα.

Καιρος να σταματήσει η κοροιδία.

Δεν αντέχει άλλο ο κοσμος. Τρεχάτε να τα ζητήσετε απο αυτους που όντως τα φάγανε...40 εκατομμυρια έφαγε ο άλλος...Οκ τον στέλνουν φυλακη...τα λεφτά ποιος θα τα δωσει?Εγω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν δίκιο οι απο πάνω.

 

σα να μου χρωστάνε εμένα 2 άτομα 1 εκ.

και να χρωστάω εγώ 1εκ σε άλλα 2.

 

δε κυνηγάω αυτούς που μου χρωστάνε αλλά πάω σε αυτούς που χρωστάω και τους λέω: παιδιά δε βγαίνω, το ταμείον είναι μείον. δανείστε μου  μερικά € και θα σας τα επιστρέω μαζεμένα.

 

κάπως έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το ξέρει καλά που φταίει ο καθένας. Αν το ήξερε δεν θα υπήρχαν οι αιτιάσεις μπουρδολογίας περι μη ευθύνης (απόλυτης ή έστω κύριας).

Αγορίνα μου να σου πω δύο πράγματα φιλικά.Εγώ προσωπικά μία ζωή δουλεύω σε εργοστάσιο μένω σε ενοίκιο δεν μπορώ να κρύψω ούτε ένα ευρώ από λεφτά δεν έκοψα ποτέ απόδειξη σε κάποιον ούτε τιμολόγιο δεν ψήφισα ούτε μία φορά κανένα από τα κόμματα που μας κυβερνούν και δεν μιλάω μόνο για μένα αλλά για πολλούς γνωστούς μου.Δεν ξέρω σε τι κοινωνικό κύκλο κινείστε εσείς παιδιά πάντως ο δικός μου είναι αυτός που περιέγραψα πιο πάνω.Εμείς λοιπόν που φταίμε  και μας έχουν στερήσει το δικαίωμα να μεγαλώσουμε όπως πρέπει τα παιδιά μας;Ναι δεν φταίμε όλοι πως να το κάνουμε δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράτος να ξεκινησει να εισπράττει τα χρεωστουμενα. Εγω και εσυ έχουμε ηδη πληρωσει αρκετά.

 Εαν εχεις ηδη πληρωσει τοτε που ειναι το προβλημα σου στον να πληρωσουν αυτοι που δεν εχουν πληρωσει; Ξαναλεω, μιλαμε για αυτους που χρωστανε 5000 και ανω. Να μου ελεγες αυτα που λεει η κατσαρια, το καταλαβαινω, το να δικαιολογεις με διαφορα τεχνασματα το πως μπορει καποιος να χρωσταει 5000 και ανω δεν το καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εαν εχεις ηδη πληρωσει τοτε που ειναι το προβλημα σου στον να πληρωσουν αυτοι που δεν εχουν πληρωσει; Ξαναλεω, μιλαμε για αυτους που χρωστανε 5000 και ανω. Να μου ελεγες αυτα που λεει η κατσαρια, το καταλαβαινω, το να δικαιολογεις με διαφορα τεχνασματα το πως μπορει καποιος να χρωσταει 5000 και ανω δεν το καταλαβαινω.

όλα τα πράγματα στη ζωή έχουνε μία λογική σειρά.Ας επιστραφούν πρώτα τα εκατομμύρια ευρώ που έφαγαν οι πολιτικοί και μετά εδώ είμαστε να πληρώσουμε και εμείς ότι μας αναλογεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για κρατος. Δεν χρειαζεται πριν κανει το β να κανει το α. Μπορει να τα κανει και τα δυο μαζι. Δεν ειναι δυσκολο.

Χωρίς παρεξήγηση αυτό είναι το καλύτερο ανέκδοτο που ειπώθηκε στο Insomnia ever.Προτείνω στους mod να το μεταφέρουν στο αντίστοιχο thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπί αυτή τη στιγμη το κράτος κάνει μόνο το Α. Αν ηταν να τα κάνει και τα 2 μαζί, και αποτελέσματα θα είχε και οι φόροι θα ηταν μικρότεροι προς εμάς που δε φάγαμε.

Οπως επαναλαμβανω χιλιάδες φορές...

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να αγγίξουν συγκεκριμένες κατηγορίες.

 

Χαίρομαι που πλέον το έχουν καταλάβει όλοι (η σχεδόν όλοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος ενας κομματοκομετνακιας που γραφει ανουσια πραγματα. Δε μου λες, γιατι δεν εναντιωνεσαι με τους ΔΥ εφοριακους; Η εκγυκλιος λεει για 5000 και ανω, το εκατομμυριο ειναι πανω απο 5000 οπως ξερεις (αν ξερεις δηλαδη..). Btw ποιο θα επρεπε να ειναι το οριο; 250.000 και 1 ευρω; (βλ. κιμουλη) ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου διέφυγε μια μικρή παράμετρος εδω αλλά ειναι η σημαντικότερη..Οι άλλοι

τόσοι που εκατσαν στα αβγά τους και έμειναν στο νοίκι...τι κάνανε μόλις

μείνανε άνεργοι?? Σου ειπα απ την αρχη οτι παππουδογιαγιάδες δεν

υπαρχουν...

Στο δρόμο ετσι??

 

Αυτοί τουλάχιστον δε χρωστάνε και απολύτως δίκαια δεν τους αγγίζει κανείς. Αυτό είναι το θέμα μας εξάλλου. Τώρα το αν είναι άστεγοι ή αν μένουν με παππούδες και γιαγιάδες μαζί 10 άτομα είναι άλλη κουβέντα. ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΠΟΥ ΤΗ ΘΕΛΕΤΕ.

 

 

Δεν έχουν όλοι, γονεις που θα τους θρέψουν. Γιαυτο δε πρέπει να πειράζει κανείς τη πρώτη κατοικία.

Τόσα

χρόνια υπήρχε και το δάνειο από τον οργανισμό εργατικής εστίας. Ο κάθε

εργαζόμενος μπορουσε να πάρει ένα μικρό δάνειο, να βάλει την οικογένειά

του κάτω απο ένα κεραμίδι!!!Τώρα δεν μπορει. Τον οργανισμό αυτόν τον

κατάργησαν πλέον.

 

Να μην έπαιρναν δάνειο αφού δεν μπορούσαν να συντηρήσουν σπίτια... επιμένω και δεν θα το

ξαναπώ, μη λέμε όλο τα ίδια. Και βάσει αυτού πολύ καλά έκαναν και τον

κατήργησαν τον ΟΕΚ.

 

 

Παρεμπιπτόντως,

ελάχιστοι έπαιρναν μισθο 5 χιλιάρικα, και όσοι τον έπαιρναν δε θα

μεινουν άστεγοι. Ο μισθωτός ομως των 800 ευρω, που ισα ισα του εφτανε ο

μισθος για το ενοικιο ή τη δόση του σπιτιου, θα μείνει άστεγος.

 

 

Καθόλου ελάχιστοι (ειδικά στο δημόσιο) δεν έπαιρναν μισθό 3 και 5 χιλιάρικα. Δεν τα ξέρεις καλά...

 

 

Να σε δω εσένα να κάνεις μέριμνα με 800 ευρω και παιδι....Αλλα εκ του ασφαλους όλοι ξέρουμε να μιλάμε έτσι???

 

Μια

χαρά μέριμνα θα κάνω. Δυάρι στα Πατήσια και στη Νέα Ιωνία με 300-400

ευρώ ενοίκιο και όλα μια χαρά. Ούτε χαράτσια θα έχω να πληρώνω ούτε τπτ.

Θα ήθελα και εγώ με την οικογένεια μου να έχω μια διαμερισματάρα 150

τετραγωνικά να μένω αλλά αν δεν μπορώ να αποπληρώσω το δάνειο που τυχόν

θα πάρω  δεν θα το κάνω.

 

Προσέχουμε για να έχουμε λοιπόν. Πάντα πάω μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι μου, έτσι με

έμαθαν οι γονείς μου. Τώρα ο κάθε άνθρωπος ας διαχειρίζεται όπως αυτός

κρίνει τη τσέπη του.

 

 

Δεν ειναι αυτό το θέμα.

Ένα σπίτι που κάποιος το έχτισε με κόπο, με χρήμα, πληρωσε όλους τους φόρους, πλήρωσε ακόμα και τον απιστευτο φόρο κληρονομιάς να πάει στο παιδί του, και με το που το αποδέχεται, πάμε πάλι απ την αρχή με τους φόρους.

Να μη δεχτείς το βιός των γονιών σου, επειδή οι ανίκανοι, εχουν επιβάλει εισπρακτικά μέτρα και δεν εξαιρούν τους άνεργους απο αυτά...Ωραία νοοτροπία. Ακρως δημοκρατική.

 

Πρέπει να σταματήσεις με την παραμικρή ευκαιρία να βρίζεις το κράτος. 

 

Τι σχέση έχουν τώρα οι φόροι που μας έχουν ταράξει κυριολεκτικά με τη σύλληψη οφειλετών του δημοσίου;; Σε αυτή τη περίπτωση μια χαρά πάει να κάνει τη δουλειά του το κράτος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σταματήσεις με την παραμικρή ευκαιρία να βρίζεις το κράτος. 


 


Τι σχέση έχουν τώρα οι φόροι που μας έχουν ταράξει κυριολεκτικά με τη σύλληψη οφειλετών του δημοσίου;; Σε αυτή τη περίπτωση μια χαρά πάει να κάνει τη δουλειά του το κράτος...


 


 


Ρε μπας και είσαι μέλος του υπουργικού συμβουλίου γιατί δεν εξηγείται αλλιώς.Ακόμα και οι βουλευτές της Ν.Δ διαμαρτυρήθηκαν για τους φόρους στα ακίνητα.όταν έκανα δάνειο για το σπίτι η τράπεζα με ρώτησε πόσα παίρνω για να εγκριθεί.Τότε έπαιρνα 1.000.Σήμερα που παίρνω 800 γιατί δεν αναπροσαρμόζει το δάνειο;Ρε θέλετε και τα λέτε η σας ξεφεύγουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρέπει να σταματήσεις με την παραμικρή ευκαιρία να βρίζεις το κράτος. 

 

Τι σχέση έχουν τώρα οι φόροι που σας έχουν ταράξει κυριολεκτικά με τη σύλληψη οφειλετών του δημοσίου;; 

 

ετσι ειναι το σωστο. Πχ εμενα με εχουν ταραξει εφοσον ΠΛΗΡΩΣΑ, εσυ που δεν πληρωσες, τι σε ταραξε; Ο αριθμος απανω στο χαρτι που λεει οτι χρωστας;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disappointment from Hellas, on 02 Mar 2013 - 18:39, said:snapback.png

 


 

Πρέπει να σταματήσεις με την παραμικρή ευκαιρία να βρίζεις το κράτος. 

 

Τι σχέση έχουν τώρα οι φόροι που σας έχουν ταράξει κυριολεκτικά με τη σύλληψη οφειλετών του δημοσίου;; 

ετσι ειναι το σωστο. Πχ εμενα με εχουν ταραξει εφοσον ΠΛΗΡΩΣΑ, εσυ που δεν πληρωσες, τι σε ταραξε; Ο αριθμος απανω στο χαρτι που λεει οτι χρωστας;Αυτό το από πάνω δεν το έγραψα εγώ παράθεση το έκανα και ο ίδιος.Μην παραποιείς τα post μου.Κάνε τον κόπο να δεις ποιος έγραψε τι πολύ θα σε παρακαλέσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...