Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κανει τρομερη εντυπωση το ποσοι εχουν φαει το σοτο του "μαζι τα φαγαμε"

Κριμα ρε γαμωτο, να μην σας ειχα παρει πρεφα νωριτερα οτι ειστε τοσο ευκολοπιστοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όχι, εγώ λέω ότι αυτοί που τα έφαγαν με τους άλλους, να μας πουν διευθύνσεις και ονόματα να πάμε να τα πάρουμε πίσω (και από αυτούς και από τους άλλους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που είχαμε την απορία που θα χωρέσουν όλοι αυτοί που χρωστάνε ( πανεύκολο πλέον να φτάσει το χρέος στα 5000 ευρώ είτε από ΤΕΒΕ είτε από χαράτσια κ.λ.π. θέμα χρόνου είναι απλά ) ήρθαν τα βραχιολάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ Η ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΑΣ ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ

 

ΕΧΟΥΜΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΕΜΕΙΣ ΡΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ. Κλείστε μας όλους μέσα. Δεν μας είπατε πώς θα εισπράξει το κράτος όταν έχει τόσο κόσμο στη φυλακή, βάζοντάς τον με κακοποιούς, ταΐζοντάς τους, αφαιρόντας τους παράλληλα έστω και αυτή την απειροελάχιστη πιθανότητα να βρουν δουλειά για να ξοφλήσουν τα χρέη τους.

 

Όταν τα παιδιά μας ή εμείς οι ίδιοι πεινάμε, νομίζω ότι τίθεται θέμα επιβίωσης και γίνεται ΠΡΩΤΗ η ευθύνη να φάει μια οικογένεια, παραμερίζοντας τα χαράτσια και τους παράλογους φόρους. 

 

Δεν γίνεται να κόβετε και την ίδια ώρα να ζητάτε κι άλλα. Απλά δεν γίνεται. 

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό μέτρο. Επιτέλους αυτό το μπουρδελοκράτος δείχνει να δουλεύει. Και φυλακή να τους βάλει, έτσι πρέπει για παραδειγματισμό.

 

 

 

Cossutius

 

Και πριν προλάβει κάποιος να πετάξει την εξυπνάδα "γιατι πήρε το ζευγος δάνειο", η απάντηση ειναι "γιατι δεν εχουν όλοι παππουδες με σπιτια και κάπως έπρεπε να στεγάσουν τα παιδιά τους.


 

 

Να μην έπαιρναν δάνειο πολύ απλά.

 

Ξέρεις... υπάρχουν και άλλοι τόσοι που έκατσαν στα αβγά τους, προτίμησαν να μείνουν στο νοίκι και τα κατάφεραν μια χαρά τελικά από το να τρέχουν να αγοράζουν σπίτια και ας μην είχαν οι γονείς τους και οι παππούδες τους...

 

Το αν σήμερα παίρνεις ένα μισθό 5 χιλιάρικα δε σημαίνει ότι θα τον παίρνεις για όλη σου τη ζωή...

Έτσι την πάτησαν όλοι ανοίγματα δεξιά και αριστερά, σπατάλες, δάνεια και κάρτες γιατί πολύ απλά δεν υπολόγιζε κανείς αυτό που θα ερχόταν...

 

Σου λέει ο άλλος παίρνω ένα μισθό 3 χιλιάρικα ας πάρω ένα δάνειο να χτυπήσω μια πόρσε με δόσεις να την πληρώνω για 10 χρόνια... Τώρα που έμεινες άνεργος όμως άντε βρες 400 το μήνα να δίνεις και μην κλαίγεσαι πανίβλακα...

.

 

Και επιτέλους να σταματήσει αυτό το παραμυθάκι με τους δημόσιους υπαλλήλους που ζουν πλουσιοπάροχα και οι ιδιωτικοί τα φτωχαδάκια που έμπλεκαν με δάνεια αναγκαστικά...

Η διαχείρηση πολύ απλά είναι το παν, είτε ιδιωτικός είτε δημόσιος. Χώρια ότι οι δημόσιοι είναι αυτοί που χρωστάνε γιατί αυτοί είχαν σίγουρο μισθό και την πάτησαν τελικά...

 

Όσοι όμως είχαν μέριμνα για το μέλλον και ήξεραν να κάνουν καλή διαχείρηση μια χαρά τα κατάφεραν και ας τους τα παίρνει το κράτος από φόρους, τουλάχιστον δεν χρωστάνε ούτε 1 ευρώ, από τους υπόλοιπους τους τσάμπα μάγκες  που πάνε να βγουν και ήρωες από πάνω...

 

Και κλείνοντας θέλετε την Ελλάδα να παραμείνει στις σπατάλες και στα δανεικά ή να αλλάξει σελίδα και να κοιτάξει μπροστά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κληρονόμησα σπίτι 100 ετών όταν ήμουν 14ετών

Για τετοιο σπιτι, ας μην εκανες αποδοχη κληρονομιας. Απλα και ομορφα.

pournaras πιστεύεις ότι κάποιος στα 14 του έχει την απαραίτητη ωριμότητα ώστε να αποφασίσει αν θα κάνει αποδοχή?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρεις... υπάρχουν και άλλοι τόσοι που έκατσαν στα αβγά τους,

προτίμησαν να μείνουν στο νοίκι και τα κατάφεραν μια χαρά τελικά από το

να τρέχουν να αγοράζουν σπίτια και ας μην είχαν οι γονείς τους και οι

παππούδες τους...

Σου διέφυγε μια μικρή παράμετρος εδω αλλά ειναι η σημαντικότερη..Οι άλλοι τόσοι που εκατσαν στα αβγά τους και έμειναν στο νοίκι...τι κάνανε μόλις μείνανε άνεργοι?? Σου ειπα απ την αρχη οτι παππουδογιαγιάδες δεν υπαρχουν...

Στο δρόμο ετσι??

 

Δεν έχουν όλοι, γονεις που θα τους θρέψουν. Γιαυτο δε πρέπει να πειράζει κανείς τη πρώτη κατοικία.

Τόσα χρόνια υπήρχε και το δάνειο από τον οργανισμό εργατικής εστίας. Ο κάθε εργαζόμενος μπορουσε να πάρει ένα μικρό δάνειο, να βάλει την οικογένειά του κάτω απο ένα κεραμίδι!!!Τώρα δεν μπορει. Τον οργανισμό αυτόν τον κατάργησαν πλέον.

 

Παρεμπιπτόντως, ελάχιστοι έπαιρναν μισθο 5 χιλιάρικα, και όσοι τον έπαιρναν δε θα μεινουν άστεγοι. Ο μισθωτός ομως των 800 ευρω, που ισα ισα του εφτανε ο μισθος για το ενοικιο ή τη δόση του σπιτιου, θα μείνει άστεγος.

 

 

 

Όσοι όμως είχαν μέριμνα για το μέλλον και ήξεραν να κάνουν καλή

διαχείρηση μια χαρά τα κατάφεραν και ας τους τα παίρνει το κράτος από

φόρους, τουλάχιστον δεν χρωστάνε ούτε 1 ευρώ, από τους υπόλοιπους τους

τσάμπα μάγκες  που πάνε να βγουν και ήρωες από πάνω...

Να σε δω εσένα να κάνεις μέριμνα με 800 ευρω και παιδι....Αλλα εκ του ασφαλους όλοι ξέρουμε να μιλάμε έτσι???

 

pournaras πιστεύεις ότι κάποιος στα 14 του έχει την απαραίτητη ωριμότητα ώστε να αποφασίσει αν θα κάνει αποδοχή?

Δεν ειναι αυτό το θέμα.

Ένα σπίτι που κάποιος το έχτισε με κόπο, με χρήμα, πληρωσε όλους τους φόρους, πλήρωσε ακόμα και τον απιστευτο φόρο κληρονομιάς να πάει στο παιδί του, και με το που το αποδέχεται, πάμε πάλι απ την αρχή με τους φόρους.

Να μη δεχτείς το βιός των γονιών σου, επειδή οι ανίκανοι, εχουν επιβάλει εισπρακτικά μέτρα και δεν εξαιρούν τους άνεργους απο αυτά...Ωραία νοοτροπία. Ακρως δημοκρατική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό μέτρο. Επιτέλους αυτό το μπουρδελοκράτος δείχνει να δουλεύει. Και φυλακή να τους βάλει, έτσι πρέπει για παραδειγματισμό.

 

 

 

 

Να μην έπαιρναν δάνειο πολύ απλά.

 

Ξέρεις... υπάρχουν και άλλοι τόσοι που έκατσαν στα αβγά τους, προτίμησαν να μείνουν στο νοίκι και τα κατάφεραν μια χαρά τελικά από το να τρέχουν να αγοράζουν σπίτια και ας μην είχαν οι γονείς τους και οι παππούδες τους...

 

Το αν σήμερα παίρνεις ένα μισθό 5 χιλιάρικα δε σημαίνει ότι θα τον παίρνεις για όλη σου τη ζωή...

Έτσι την πάτησαν όλοι ανοίγματα δεξιά και αριστερά, σπατάλες, δάνεια και κάρτες γιατί πολύ απλά δεν υπολόγιζε κανείς αυτό που θα ερχόταν...

 

Σου λέει ο άλλος παίρνω ένα μισθό 3 χιλιάρικα ας πάρω ένα δάνειο να χτυπήσω μια πόρσε με δόσεις να την πληρώνω για 10 χρόνια... Τώρα που έμεινες άνεργος όμως άντε βρες 400 το μήνα να δίνεις και μην κλαίγεσαι πανίβλακα...

.

 

Και επιτέλους να σταματήσει αυτό το παραμυθάκι με τους δημόσιους υπαλλήλους που ζουν πλουσιοπάροχα και οι ιδιωτικοί τα φτωχαδάκια που έμπλεκαν με δάνεια αναγκαστικά...

Η διαχείρηση πολύ απλά είναι το παν, είτε ιδιωτικός είτε δημόσιος. Χώρια ότι οι δημόσιοι είναι αυτοί που χρωστάνε γιατί αυτοί είχαν σίγουρο μισθό και την πάτησαν τελικά...

 

Όσοι όμως είχαν μέριμνα για το μέλλον και ήξεραν να κάνουν καλή διαχείρηση μια χαρά τα κατάφεραν και ας τους τα παίρνει το κράτος από φόρους, τουλάχιστον δεν χρωστάνε ούτε 1 ευρώ, από τους υπόλοιπους τους τσάμπα μάγκες  που πάνε να βγουν και ήρωες από πάνω...

 

Και κλείνοντας θέλετε την Ελλάδα να παραμείνει στις σπατάλες και στα δανεικά ή να αλλάξει σελίδα και να κοιτάξει μπροστά;

Η αποθέωση της βλακείας.Τα έφαγαν οι πολιτικοί κατά δήλωση Πάγκαλου στην βουλή και τα φορτώνουμε στο κεφάλι μας.Λοιπόν εγώ ποτέ δεν αγόρασα διαμέρισμα ούτε πόρσε και ζω την οικογένεια σε ενοίκιο με 800 ευρώ το μήνα.Αν με διώξουν αύριο τι σκατά θα κάνω;Σε ποια διαχείριση θα έχω κάνει λάθος και τι περιθώρια υπάρχουν για διαχείριση σε αυτά τα ποσά;Τι να πω έχουν χάσει την μπάλα όλοι εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποθέωση της βλακείας.Τα έφαγαν οι πολιτικοί κατά δήλωση Πάγκαλου στην βουλή και τα φορτώνουμε στο κεφάλι μας.Λοιπόν εγώ ποτέ δεν αγόρασα διαμέρισμα ούτε πόρσε και ζω την οικογένεια σε ενοίκιο με 800 ευρώ το μήνα.Αν με διώξουν αύριο τι σκατά θα κάνω;Σε ποια διαχείριση θα έχω κάνει λάθος και τι περιθώρια υπάρχουν για διαχείριση σε αυτά τα ποσά;Τι να πω έχουν χάσει την μπάλα όλοι εδώ μέσα.

 

Και προφανως δεν ξερεις και κανεναν απο τον περιγυρο σου, που να πηρε με λαδωμα καποια επιδοτηση, που να κλεβει το φπα, που να εχτισε ενα οροφο παραπανω παρανομα, που να μη δηλωνει εσοδα απο νοικια, που να μη ζηταει αποδειξη για να του κοψει ο πωλητης στην τιμη, που να εχει στη δουλεια του εργαζομενους χωρις ικα κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προφανως δεν ξερεις και κανεναν απο τον περιγυρο σου, που να πηρε με λαδωμα καποια επιδοτηση, που να κλεβει το φπα, που να εχτισε ενα οροφο παραπανω παρανομα, που να μη δηλωνει εσοδα απο νοικια, που να μη ζηταει αποδειξη για να του κοψει ο πωλητης στην τιμη, που να εχει στη δουλεια του εργαζομενους χωρις ικα κλπ.

 

Και από πότε ο πολίτης δύναται να υποκαθιστά το κράτος? 

 

Εγώ ξέρω έναν τύπο με σουβλατζίδικο που κυκλοφορεί με πόρσε, που ξέρω εγώ πόσα βγάζει το σουβλατζίδικο και αν δεν κόβει αποδείξεις π.χ.?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προφανως δεν ξερεις και κανεναν απο τον περιγυρο σου, που να πηρε με λαδωμα καποια επιδοτηση, που να κλεβει το φπα, που να εχτισε ενα οροφο παραπανω παρανομα, που να μη δηλωνει εσοδα απο νοικια, που να μη ζηταει αποδειξη για να του κοψει ο πωλητης στην τιμη, που να εχει στη δουλεια του εργαζομενους χωρις ικα κλπ.

Ξέρω πάρα πολλούς και μένα τον ίδιο ακόμα αλλά κάτσε και σκέψου ποιος σε οδηγεί εκεί.Και αν συγκρίνεις αυτά τα ποσά με αυτά που έφαγαν τα καμάρια μας να βγάλουμε τότε τον Άκη από την φυλακή και να πάμε εμείς.Τι περιθώριο θα είχε άραγε ο υδραυλικός να μην σου κόψει απόδειξη αν όλες οι συναλλαγές γινόντουσαν ηλεκτρονικά;Αν έλεγχε σωστά τον γιατρό που ζητάει φακελάκι για να κάνει καλά την μανούλα μου.Μήπως φταίω εγώ για αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και από πότε ο πολίτης δύναται να υποκαθιστά το κράτος?

από την στιγμή που είναι αδύνατο το κράτος να είναι πανταχού παρόν υποθέτω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ φταις. Να άφηνες την μάνα σου να πάει στον αγύριστο για να λειτουργήσει σωστά το κράτος... 

Προτιμώ λοιπόν να κάνω την δουλειά μου αλλιώς για να μην πάει η μάνα μου στον αγύριστο η η γυναίκα μου και ας φροντίσουν να φτιάξουν κράτος σωστό και όχι να μου λένε ότι είμαι συνυπεύθυνος μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...