Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θα σου πληρώσει και τους φόρους ο λεφτάς?

 

Το leasing αναφέρθηκε ως παράδειγμα για να έρθει σε αντιπαράθεση με το γεγονός ότι αγοράζεις ένα σπίτι που ΔΕΝ είναι δικό σου μέχρι να το αποπληρώσεις και πληρώνεις κανονικά φορολογία.

 

Και στο leasing πάντως αν βρεις ενδιαφερόμενο πρόσωπο να συνεχίσει από εκεί που σταμάτησες, μια χαρά το ξεφορτώνεσαι το ακίνητο. 

 

 

Ξέρεις τι είναι leasing και πότε αυτό που έχεις με leasing είναι δικό σου ή όχι?

 

 

Το σπίτι είναι του ΚΡΑΤΟΥΣ.

 

Τι δεν καταλαβαίνεις?

Εδώ κολάει το ζτόινγ ...

 

Του κράτους ?

 

χα,χα

 

με έκανες και γέλασα.

 

Μέχρι πριν από λίγο πραγματικά είχα σκοπό να σου δώσω να καταλάβεις το λάθος σου.

 

Πλέον δεν υπάρχει καμία ελπίδα.

 

 

 

ΥΓ

 

πραγματικά,

 

1. θύμισέ μου με τι ασχολείσαι γιατί όπως σου είπα είχα την εντύπωση ότι είσαι λογιστής ή κάτι παρόμιο.

 

2. Ρώτα έναν δικηγόρο να σου εξηγήσει τι είναι ποιανού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

Κολησες στο leasing τωρα βρε DrLo???

Αλλη ηταν η κουβέντα. Σαν παράδειγμα σου το έφερε ο άνθρωπος το leasing.

 

 

 

Μα , το παράδειγμα χρησιμοποιήθηκε ως παραλληλισμός για να αποδείξει αυτό που έλεγε.

 

Αν, είναι έτσι να φέρνουμε άσχετα παραδείγματα για να υπερασπιζόμαστε ότι να ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην αρχή είπα να το γράψω με μήλα/πορτοκάλια αλλά κρατήθηκα

Bασικα ξεκίνα απο βασικούς όρους, οπως η προσημείωση (γιατι 100/100, δεν ειχες ιδέα οτι υπήρχε πριν κάνεις αυτη τη κουβέντα) και μετά βάλε και δαμάσκηνα στη μέση αν θέλεις.

Δεν ειναι δικό σου το σπιτι. Ειναι της τραπεζας. Και για να το πουλησεις θα πρέπει να καλυφθει το ποσό και να αρθει η προσημειωση Η οποια προσημειωση σημαίνει δεσμευση.

Επιμένεις για κάτι που αγνοείς το βασικότερό του στοιχείο.

 

 

Σοβαρά τι ειναι το   που γράφεις?

Μηπως μπαινει αυτοματα απο κανα κινητό ή σημαίνει κάτι? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα ξεκίνα απο βασικούς όρους, οπως η προσημείωση (γιατι 100/100, δεν ειχες ιδέα οτι υπήρχε πριν κάνεις αυτη τη κουβέντα) και μετά βάλε και δαμάσκηνα στη μέση αν θέλεις.

Δεν ειναι δικό σου το σπιτι. Ειναι της τραπεζας. Και για να το πουλησεις θα πρέπει να καλυφθει το ποσό και να αρθει η προσημειωση Η οποια προσημειωση σημαίνει δεσμευση.

Επιμένεις για κάτι που αγνοείς το βασικότερό του στοιχείο.

 

 

Σοβαρά τι ειναι το   που γράφεις?

Μηπως μπαινει αυτοματα απο κανα κινητό ή σημαίνει κάτι? :-)

 

Η ερωτηση ειναι αν πρεπει ενα προσημειωμενο σπιτι να πληρωνει φορους η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση ειναι αν το σπιτι ειναι δικό σου ή όχι.

 

Η φοροι μιας περιουσίας που ΘΑ γίνει δική σου, περασαν από τον νομοθέτη στον (μελλοντικό) ιδιοκτήτη που δανείστηκε, πριν 20 χρόνια οταν τα πράγματα ηταν τελείως διαφορετικά.

 

 

Η ερωτηση ειναι αν πρεπει ενα προσημειωμενο σπιτι να πληρωνει φορους η οχι.

Η ερώτηση ειναι αν πρέπει να πληρωνει τους φόρους ο μελλοντικος ιδιοκτήτης ή η τράπεζα.

Το να εξαιρεθουν τα προσημειωμένα ηταν μια προταση που έγινε προσφατα στη Βουλή και φυσικά απορρίφθηκε από τη κυβέρνηση.

Η συζήτηση μάλιστα ηταν παρόμοια με αυτό που λέμε εδω.

Πως γινεται ένας άνεργος να πληρωνει δανειο, φόρους και χαράτσια? Μηπως να του αφαιρέσουμε τα χαράτσια ή να πάνε στις τράπεζες???Δεν υπήρξε καν απάντηση...Κάπου θα βρω το βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Bασικα ξεκίνα απο βασικούς όρους, οπως η προσημείωση (γιατι 100/100, δεν ειχες ιδέα οτι υπήρχε πριν κάνεις αυτη τη κουβέντα) και μετά βάλε και δαμάσκηνα στη μέση αν θέλεις.

Δεν ειναι δικό σου το σπιτι. Ειναι της τραπεζας. Και για να το πουλησεις θα πρέπει να καλυφθει το ποσό και να αρθει η προσημειωση Η οποια προσημειωση σημαίνει δεσμευση.

Επιμένεις για κάτι που αγνοείς το βασικότερό του στοιχείο.

 

 

Σοβαρά τι ειναι το   που γράφεις?

Μηπως μπαινει αυτοματα απο κανα κινητό ή σημαίνει κάτι? :-)

 

 

Δε ξέρω τι είναι το   κάποιο bug του ινσομνια.

 

1. Επίσης σήμερα μάθαμε ότι όταν κάποιος προσημειώνει ένα σπίτι (δεσμέυει) τότε του ανήκει.

 

2. Επίσης μάθαμε ότι ένας ιδιώτης παίρνει δάνειο από μια τράπεζα και με τα λεφτά παίρνει ένα σπίτι (δηλαδή έχουμε δύο συμφωνίες μεταξύ ιδιωτών) ξαφνικά το "κρατος" βρίσκεται με ένα σπίτι ... χμ ... makes perfect sense.

 

3. Από τα 1-2 μάθαμε ότι έιτε εσύ είτε ο LRoi κάπου κάνετε λάθος (εσύ λες ανήκει στη τράπεζα ο LRoi στο ... κράτος !)

 

ΟΚ, εντάξει ...

 

κουράστηκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης σήμερα μάθαμε ότι όταν κάποιος προσημειώνει ένα σπίτι (δεσμέυει) τότε του ανήκει.

Ναι αν είναι ο ίδιος που έχει δώσει το δάνειο για να αγοραστεί το σπίτι.

Με τη δική του συγκατάθεση μπορείς να το πουλήσεις...

Επιμένεις ακομα οτι ειναι δικό σου?? :-)

 

Επίσης κουράστηκα. Ας πουμε κάτι άλλο. Δε θα τσακωθουμε κιόλας για τους φόρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση ειναι αν το σπιτι ειναι δικό σου ή όχι.

 

Η φοροι μιας περιουσίας που ΘΑ γίνει δική σου, περασαν από τον νομοθέτη στον (μελλοντικό) ιδιοκτήτη που δανείστηκε, πριν 20 χρόνια οταν τα πράγματα ηταν τελείως διαφορετικά.

 

Η ερώτηση ειναι αν πρέπει να πληρωνει τους φόρους ο μελλοντικος ιδιοκτήτης ή η τράπεζα.

Το να εξαιρεθουν τα προσημειωμένα ηταν μια προταση που έγινε προσφατα στη Βουλή και φυσικά απορρίφθηκε από τη κυβέρνηση.

Η συζήτηση μάλιστα ηταν παρόμοια με αυτό που λέμε εδω.

Πως γινεται ένας άνεργος να πληρωνει δανειο, φόρους και χαράτσια? Μηπως να του αφαιρέσουμε τα χαράτσια ή να πάνε στις τράπεζες???Δεν υπήρξε καν απάντηση...Κάπου θα βρω το βιντεο.

 

Το σπιτι ειναι δικο σου, διοτι με τις αναλογες ενεργειες μπορεις να το κανεις οτι θελεις. Ακομη και να το πουλησεις αν ο αγοραστης σου δωσει το ρευστο, το αποπληρωσεις και αρεις την προσημειωση. Καμμια συγκαταθεση. Ολα γινονται μια χαρα με τις αναλογες συμβολαιογραφικες πραξεις.

 

απο και και περα, αν στα προσημειωμενα αφαιρεθει ο φορος, μια χαρα μπορουμε ολοι μας να εχουμε απο δω και περα ολα τα σπιτια μας προσημειωμενα. Διοτι προσημειωση δεν ειναι μονο οταν αγοραζεις το ιδιο το σπιτι, αλλα και οταν παρεις καποιο ασχετο δανειο, βαζοντας το σπιτι ως ενεχυρο. Που σημαινει οτι η πλειοψηφια των σπιτιων αυτη τη στιγμη ειναι με τον α η με τον β τροπο προσημειωμενα σε καποια τραπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι αν είναι ο ίδιος που έχει δώσει το δάνειο για να αγοραστεί το σπίτι.

Με τη δική του συγκατάθεση μπορείς να το πουλήσεις...

Επιμένεις ακομα οτι ειναι δικό σου?? :-)

 

Επίσης κουράστηκα. Ας πουμε κάτι άλλο. Δε θα τσακωθουμε κιόλας για τους φόρους...

 

 

Εντάξει είναι της τράπεζας. Έτσι η τράπεζα δίνοντας ένα δάνειο 100 ευρώ βρίσκεται με ένα σπίτι 100 ευρώ και με μια οφειλή (το δάνειό σου) άλλων 100 την οποία μπορεί να τιτλοποιήσει και πουλήσει. Έτσι βρίσκεται αυτόματα με 200.

 

Τι Copperfield και μαλάκίες

 

Σοβαρά τώρα, μη πάιρνεις το λόγο μου για σωστό, ρώτα έναν δικηγόρο να σου εξηγήσει.

 

Αυτά που γ΄ραφω δε τα γράφω γιατί έχουν αυτά καθεαυτά σημασία ... χεστηκαμε για τους φόρους όπως λες. Απλά τα γράφω για να δείξω ότι πριν ο κάθένας πετάξει κάτι εδώ επείδή "έτσι νομίζει" καλό είναι να το ξέρει 100% το θέμα αλλιώς μιλάμε επί λάθος βάσεων.

 

end of offtopic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pournara χωρις τη συγκατάθεση της τράπεζας δεν γίνεται τίποτε απολύτως.

Ειμαι απόλυτα σίγουρος για οτι γράφω.

Τα υπόλοιπα που γράφεις ισχύουν αλλά δεν εφαρμόζονται πλέον.

Το έγραψα εξ αρχης...ειμαστε στο 2013 οχι στο 2005.

 

Παρεμπιπτοντως προσημειωμένο σπιτι δε μπορεις να βάλεις σαν ενέχυρο. Δεν ειναι δικό σου για να το βάλεις.

Η τράπεζα το λέει όχι εγω.

Θες να σου δωσω μερικά τηλέφωνα να το επιβεβαιώσεις??? Δεν έχω κανένα λογο να αντιπαρατεθω σε τέτοιο ζήτημα.

Αλλωστε το θέμα μας ειναι ο άδικος φόρος, και πως φτάνουν στο σημείο άνεργοι να πληρώνουν τα κέρατά τους για ένα σπίτι που ακόμα χρωστάνε...

 

 

Έτσι η τράπεζα δίνοντας ένα δάνειο 100 ευρώ βρίσκεται με ένα σπίτι 100
ευρώ
και με μια οφειλή (το δάνειό σου) άλλων 100 την οποία μπορεί να
τιτλοποιήσει και πουλήσει

Ξέχασες την παροδο του χρόνου. Το σπιτι χάνει την αξία του κάθε λεπτό που περνάει.

Γιαυτο και δεν βγαινει κερδισμένος ο δανειζόμενος αγοραστης που ειπες νωρίτερα.

Ο μλκας της υπόθεσης ειναι πλέον.

 

Πριν 5 χρονια, χωρις τα χαράτσια και τους απιστευτους αυτους φόρους, ολα οκ ήταν...ΤΩΡΑ υπάρχει το προβλημα...

 

Θυμηθείτε για ποια εποχή μιλάμε και γιατι κάνουμε αυτη τη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γ@μημένη ερώτηση είναι η εξής και γι' αυτό γίνεται ολόκληρη η συζήτηση:

 

Αν μου πάρουν το σπίτι επειδή δεν μπορώ να αποπληρώσω, τα ΦΑΠ, τα χαράτσια και οι λοιποί φόροι θα μου επιστραφούν, μιας και δεν είμαι πλέον και δεν ήμουν ποτέ ο ιδιοκτήτης? (συνιδιοκτήτης το δέχομαι)

 

Επίσης, όταν για 5000 θα πρέπει να σου παίρνουν το σπίτι, όπως υποστηρίζετε αρκετοί, ενώ το κράτος έχει επιβάλλει σε μία δεκαετία φόρους ύψους 5000 ευρώ ας πούμε (όσα μου λείπουν για να αποπληρώσω το δάνειο) θα έχω να επιλέξω αν θα μου το πάρει το κράτος ή η τράπεζα?

 

Τέλος γιατρέ, όταν λέω ότι το σπίτι ανήκει στο κράτος, το εννοώ. Ειδάλλως γιατί να πληρώνεις φόρο ακίνητης περιουσίας κάθε χρόνο, για κάτι που έχτισες με δικά σου λεφτά και καταβάλλοντας εξαρχής τους σχετικούς με την ανοικοδόμηση φόρους οεο?

 

Το κράτος (στην Ελλάδα) λοιπόν συμπεριφέρεται σαν ιδιοκτήτης και του πληρώνεις κάθε χρόνο ένα τίμημα για να μπορείς να μένεις στη γη του. 

 

Σε ποιον ανήκει λοιπόν το σπίτι? Ποιος μπορεί να στο κατασχέσει για χρέη 5.000 ευρώ είπαμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προσημειωμένο σπίτι ανήκει σε αυτόν που πήρε το δάνειο φυσικά, αλλά η τράπεζα έχει ένα ειδικό δικαίωμα σε ορισμένες περιπτώσεις. Όπως λένε οι αγγλοσάξονες, υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι να σου ανήκει κάτι εκτός του fee simple absolute. Ακόμα και αν το σπίτι είναι προσημειωμένο, όσο και να το θέλει η τράπεζα, το σπίτι δεν μπορεί να σου το πάρει αν πληρώνεις κανονικά σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης - και γι αυτό και η τράπεζα δεν είναι ο ιδιοκτήτης.


Οι φόροι για τους οποίους μιλάμε είναι ετήσιοι και λογικό είναι να τους πληρώνει ο ιδιοκτήτης που απολαμβάνει το σπίτι κατά τη διάρκεια του έτους. Αυτό αποτελεί διεθνή πρακτική εξάλλου, και εγώ στις ΗΠΑ πληρώνω ο ίδιος τους φόρους του σπιτιού που πήρα με δάνειο.

 

Εξάλλου, και να μην ίσχυε αυτό και να έπρεπε τους φόρους να τους πληρώσει η τράπεζα, δεν θα άλλαζε κάτι, αφού η τράπεζα θα μετέφερε και πάλι το κόστος στο δανειολήπτη. Επιπλέον, όταν πήρες το δάνειο, είχες ήδη γνώση ότι οι φόροι του σπιτιού πληρώνονται από αυτόν που του ανήκει και όχι από την τράπεζα, άρα δεν υπάρχει κανένα θέμα εδώ πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Επιπλέον, όταν πήρες το δάνειο, είχες ήδη γνώση ότι οι φόροι του σπιτιού πληρώνονται από αυτόν που του ανήκει και όχι από την τράπεζα, άρα δεν υπάρχει κανένα θέμα εδώ πέρα.

 

Το χαράτσι δεν ήξερες ότι θα το πληρώσεις. :P Εκτός αν έχετε και στην Αμερική χαράτσια...

 

Και στην τελική δεν συζητάμε αν ήξερες ή δεν ήξερες, συζητάμε το κατά πόσο είναι δίκαιο αυτό που συμβαίνει, ο καθείς από την οπτική γωνία που το βλέπει προφανώς. 

 

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι όποιος αγοράζει σπίτι με δάνειο, δεν βγάζει λεφτά, όπως υποστηρίζει ο γιατρός που νομίζει ότι είμαι λογιστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...