Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χαράτσι δεν ήξερες ότι θα το πληρώσεις. :P Εκτός αν έχετε και στην Αμερική χαράτσια...

 

Και στην τελική δεν συζητάμε αν ήξερες ή δεν ήξερες, συζητάμε το κατά πόσο είναι δίκαιο αυτό που συμβαίνει, ο καθείς από την οπτική γωνία που το βλέπει προφανώς. 

 

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι όποιος αγοράζει σπίτι με δάνειο, δεν βγάζει λεφτά, όπως υποστηρίζει ο γιατρός που νομίζει ότι είμαι λογιστής. 

Στην Αμερικη αδερφε δεν εχτιζαν σπιτια με μηδεν φορους οπως  εκανε εδω ο πατερας σου και ο δικος μου χωρις ΙΚΑ οι οικοδομοι και ενα σωρο ελληνικες μαλακιες.Λες και πληρωναν φορους το 60,70,80 καταλαβες? φαε τωρα το εκτακτο φορο ακινητων  και εσυ και εγω και οταν θα κανουμε δικα μας οσοι δεν εχουμε κανει που θα πληρωνουμε φορους απο την αρχη  τοτε θα δικαιωμαστε να γκαριζουμε μεχρι τοτε το 60% των σπιτιων στην Ελλαδα ειναι ετσι οπως το περιεγραψα οποτε φωναζει ο κλεφτης ειναι η φαση αρα τσαμπα κοπανιεσαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στην Αμερικη αδερφε δεν εχτιζαν σπιτια με μηδεν φορους οπως εδω εκανε ο πατερας σου και ο δικος μου χωρις ΙΚΑ οι οικοδομοι και ενα σωρο ελληνικες μαλακιες.Λες και πληρωναν φορους το 60,70,80 καταλαβες? φαε τωρα το εκτακτο φορο ακινητων  και εσυ και εγω και οταν θα κανουμε δικα μας οσοι δεν εχουμε κανει που θα πληρωνουμε φορους απο την αρχη  τοτε θα δικαιωμαστε να γκαριζουμε μεχρι τοτε το 60% των σπιτιων στην Ελλαδα ειναι ετσι οπως το περιεγραψα οποτε φωναζει ο κλεφτης ειναι η φαση αρα τσαμπα κοπανιεσαι ...

 

Πόσο χρονών είσαι αλήθεια?

 

Ο εργολάβος μια χαρά τους εισέπραττε τους φόρους, στα τέτοια μου αν δεν τους απέδιδε, το κράτος έλεγξε ποτέ τον εργολάβο?

 

Ο πατέρας σου δηλαδή δεν πλήρωσε φόρο? Σοβαρά μιλάς? Για τράβα ρώτα τον.

 

Για την πολεοδομία έχεις ακούσει καμία ιστορία μήπως?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαράτσι δεν ήξερες ότι θα το πληρώσεις. :P Εκτός αν έχετε και στην Αμερική χαράτσια...

 

Και στην τελική δεν συζητάμε αν ήξερες ή δεν ήξερες, συζητάμε το κατά πόσο είναι δίκαιο αυτό που συμβαίνει, ο καθείς από την οπτική γωνία που το βλέπει προφανώς. 

 

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι όποιος αγοράζει σπίτι με δάνειο, δεν βγάζει λεφτά, όπως υποστηρίζει ο γιατρός που νομίζει ότι είμαι λογιστής. 

 

Σωστά, το στοιχείο της έκπληξης στα χαράτσια που δεν γνώριζες ότι θα πλήρωνες είναι προβληματικό και άδικο. Διαλύει την εμπιστοσύνη στην αγορά. Αλλά θα ήταν ακόμα πιο άδικο το χαράτσι να επιβληθεί στην τράπεζα που σου δάνεισε τα λεφτά για να αγοράσεις το σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα Lroi ρε αφου θες ετσι, ελα να κοροιδευομαστε και μεταξυ μας.Οσο δουλευουν και ειναι παραγωγικοι οι ΔΥ αλλο τοσο δεν φοροδιαφευγω εγω ,εκει καταντησαμε να εχουμε αλεργια στην αληθεια για αυτο παμε κατα διαολου ουτε στα προφανη δεν μπορουμε να συμφωνησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα Lroi ρε αφου θες ετσι, ελα να κοροιδευομαστε και μεταξυ μας.Οσο δουλευουν και ειναι παραγωγικοι οι ΔΥ αλλο τοσο δεν φοροδιαφευγω εγω ,εκει καταντησαμε να εχουμε αλεργια στην αληθεια για αυτο παμε κατα διαολοθ ουτε στα προφανη δεν μπορουμε να συμφωνησουμε.

 

Σε τι να συμφωνήσουμε? Θυμάσαι ότι υπήρχε πάντα μία γμημένη υπηρεσία που λεγόταν πολεοδομία και κινούσε όλο τον κρατικό μηχανισμό από το λάδωμα? 

 

Μετά έφταιγε ο μλκας που ήθελε ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι του και έτρεχε και πλήρωνε γρηγορόσημο.

 

Μετά μου μιλάς για ΙΚΑ. Πλάκα κάνουμε? ΙΚΑ δεν πληρώνουν οι επιχειρήσεις, θα πληρώσει ο μπακαλόγατος που ήθελε να χώσει τη γυναίκα κάτω από μια πλάκα με τα κουτσούβελα? Δηλαδή και να λαδώνεις τους ΔΥ και να πληρώνεις και ΙΚΑ, ενώ δεν πληρώνουν κοτζάμ επιχειρήσεις, ε εσύ δεν ήθελες να χτίζουμε σπίτια, να κάνουμε τους μλκες ήθελες. (το ΙΚΑ αν βάφεις το σπίτι σου απαιτεί να σου κολλάς ένσημα, για τέτοια τραγικά μιλάμε...)

Και όσον αφορά τους οικοδόμους, επαναλαμβάνω, ο κ@ριόλης ο εργολάβος τα έπαιρνε τα λεφτά και για το ΙΚΑ και τα τσέπωνε, όπως κάνει τώρα και ο κάθε επιχειρηματίας και επειδή δεν μπορεί/δεν θέλει να τους πιάσει αυτούς ο εκάστοτε αλήτης που κυβερνάει, πάει και τα ζητάει από εμένα.

 

Τα βλέπεις όλα ιδανικά και με το γράμμα του νόμου και ξεχνάς τις συνθήκες που επικρατούσαν και που συνεχίζουν να επικρατούν στην Ελλάδα.

 

Πες μου και που πήγες φαντάρος, να σου πω αν θα συμφωνήσουμε ποτέ σε κάτι. (βασικά συμφωνούμε, αλλά επειδή έχεις πιάσει κομματικά στο μυαλό σου το θέμα, αποκλείεται να βρούμε χρυσή τομή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pournara χωρις τη συγκατάθεση της τράπεζας δεν γίνεται τίποτε απολύτως.

Ειμαι απόλυτα σίγουρος για οτι γράφω.

Τα υπόλοιπα που γράφεις ισχύουν αλλά δεν εφαρμόζονται πλέον.

Το έγραψα εξ αρχης...ειμαστε στο 2013 οχι στο 2005.

 

Παρεμπιπτοντως προσημειωμένο σπιτι δε μπορεις να βάλεις σαν ενέχυρο. Δεν ειναι δικό σου για να το βάλεις.

Η τράπεζα το λέει όχι εγω.

Θες να σου δωσω μερικά τηλέφωνα να το επιβεβαιώσεις??? Δεν έχω κανένα λογο να αντιπαρατεθω σε τέτοιο ζήτημα.

Αλλωστε το θέμα μας ειναι ο άδικος φόρος, και πως φτάνουν στο σημείο άνεργοι να πληρώνουν τα κέρατά τους για ένα σπίτι που ακόμα χρωστάνε...

 

Ξέχασες την παροδο του χρόνου. Το σπιτι χάνει την αξία του κάθε λεπτό που περνάει.

Γιαυτο και δεν βγαινει κερδισμένος ο δανειζόμενος αγοραστης που ειπες νωρίτερα.

Ο μλκας της υπόθεσης ειναι πλέον.

 

Πριν 5 χρονια, χωρις τα χαράτσια και τους απιστευτους αυτους φόρους, ολα οκ ήταν...ΤΩΡΑ υπάρχει το προβλημα...

 

Θυμηθείτε για ποια εποχή μιλάμε και γιατι κάνουμε αυτη τη κουβέντα.

 

 

Σε τι ακριβως εισαι απολυτος; Αν εγω πηρα δανειο για σπιτι πριν 10 χρονια, και εχω ακομη να πληρωσω για αλλα 20 χρονια, αλλα βρω απο καπου τα λεφτα και το αποπληρωσω φετος, μπορω να το πουλησω; Πιστευω πως ναι. Αν λοιπον αυτα τα λεφτα, τα βρω απο τον αγοραστη, την εχω κανει την πωληση ναι η οχι; Που μπερδευεσαι;

 

Επισης δε μιλησα για ενεχυρο σε ηδη προσημειωμενο σπιτι, αλλα σε καθαρο. Εχεις λοιπον τα ηδη προσημειωμενα απο τα δανεια αγορας, τα οποια ειναι ενα Α ποσοστο, προσθεσε και τα (πρωην) καθαρα, που για τον Α η Β λογο προσημειωθηκαν για να παρθουν αλλα δανεια, εχεις ενα Β ποσοστο, προσθεσε αυτα τα δυο ποσοστα, και πες μου ποσα τελικα ειναι τα καθαρα; Αφου λοιπον προτεινεις τα προσημειωμενα να μην πληρωνουν φορους, κατσε και μετρα να δεις τι ποσοστο τελικως θα πληρωνει; Ειναι δικαιο αυτο; Να εχει καποιος καταφερει με ιδρωτα να παρει ενα σπιτι, και μολις το ξεχρεωσει να αναγκαζεται να πληρωσει φορους ενω ενας αλλος να εχει 5-10 σπιτια αλλα επειδη τα εχει προσημειωμενα με δανεια να εξαιρειται των φορων;

 

Οταν λες "τα χαρατσια και τους απιστευτους φορους" ποιοι ειναι οι αλλοι απιστευτοι φοροι που βαρυνουν μια κατοικια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερικη αδερφε δεν εχτιζαν σπιτια με μηδεν φορους οπως  εκανε εδω ο πατερας σου και ο δικος μου χωρις ΙΚΑ οι οικοδομοι και ενα σωρο ελληνικες μαλακιες.Λες και πληρωναν φορους το 60,70,80 καταλαβες? φαε τωρα το εκτακτο φορο ακινητων  και εσυ και εγω και οταν θα κανουμε δικα μας οσοι δεν εχουμε κανει που θα πληρωνουμε φορους απο την αρχη  τοτε θα δικαιωμαστε να γκαριζουμε μεχρι τοτε το 60% των σπιτιων στην Ελλαδα ειναι ετσι οπως το περιεγραψα οποτε φωναζει ο κλεφτης ειναι η φαση αρα τσαμπα κοπανιεσαι ...

Άσε μας ρε φίλε που θα μας πείς οτι δεν έχουμε δικαίωμα να γκαρίζουμε επειδή οι παλαιότερες γενιές έχτιζαν αφορολόγητα. Και στα @@ μου τι έκανε ο πατέρας μου. Εγώ κληρονόμησα σπίτι 100 ετών όταν ήμουν 14ετών και πλήρωνα τα κέρατά μου σε φόρο κληρονομιάς ως μαθητής χωρίς καν να εργάζομαι και τώρα΄εχουνε το θράσος να χώνουν φόρους και χαράτσια στα ακίνητα επειδή απλά τα κατέχεις και όχι μόνο αυτό αλλά υπολογίζουνε την αντικειμενική αξία τους με συντελεστές οτι να ναι.

 

Όλα τα ακίνητα έχουν φορολογηθεί κατά την μεταβίβαση και κατά την κλήρονομιά. Άμα ήθελε το κράτος να καταπολεμούσε την φοροδιαφυγή ας φρόντηζε να την καταπολεμίσει, ας φρόντηζε τόσο σε αυτούς με τα αυθαίρετα όσο και σε αυτούς με τα νόμιμα που με διάφορα παραθυράκια απασχολούσαν παράνομα τους εργάτες δίχως ΙΚΑ και να τους έσκιζε τον κόλο. ΔΕΝ θα πληρώσω εγώ τις μαλακίες των παλαιότερω γενεών ΔΕΝ με ενδιαφέρει τι έκαναν. ΘΕΛΩ να ζήσω την ζωή μου με το σπίτι που έχτισαν οι προπαπούδες μου το σαράβαλο που 2 ορόφους τους έχω κλειστούς χωρίς ηλεκτροδότηση, το σπίτι δεν μπορώ να το νοικιάσω/πουλήσω ακόμα και στις καλές εποχές γιατί είναι παμπάλαιο και ασυντήρητο επίσης δεν μπορώ να το γκρεμίσω γιατί έχει κυρηχτεί διατηρητέο, μένω δίχως θέρμανση 10 χρόνια και όταν βρέχει πέφτουν τα νέρα από το ταβάνι, ΚΑΙ που μου το φορολογεί άγρια το κράτος με εντελώς άδικο τρόπο από κάθε άποψη λές και διαμένω σε καμία βίλα στην Εκάλη.

 

ΔΕΝ είναι δυνατόν να μην λαμβάνονται εισοδηματικά κριτήρια ή κάποιου άλλου είδους κριτήριο για τον υπολογισμό ενός φόρου σε ακίνητο επειδή μόνο και μόνο το κατέχεις. αει σιχτιρ επιτέλους με τον κάθε απάλευτο εδώ πέρα. Γουστάρνεις να πληρώνεις? ΤΡΑΒΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕ εγώ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ για τις παπαριές κανενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η γ@μημένη ερώτηση είναι η εξής και γι' αυτό γίνεται ολόκληρη η συζήτηση:

 

Αν μου πάρουν το σπίτι επειδή δεν μπορώ να αποπληρώσω, τα ΦΑΠ, τα χαράτσια και οι λοιποί φόροι θα μου επιστραφούν, μιας και δεν είμαι πλέον και δεν ήμουν ποτέ ο ιδιοκτήτης? (συνιδιοκτήτης το δέχομαι)

 

Να σου επιστραφουν οχι, απλα θα σταματησουν να σου ερχονται νεοι φοροι.

Επίσης, όταν για 5000 θα πρέπει να σου παίρνουν το σπίτι, όπως υποστηρίζετε αρκετοί, ενώ το κράτος έχει επιβάλλει σε μία δεκαετία φόρους ύψους 5000 ευρώ ας πούμε (όσα μου λείπουν για να αποπληρώσω το δάνειο) θα έχω να επιλέξω αν θα μου το πάρει το κράτος ή η τράπεζα?
iv>Κανεις δε λεει να σου παρουν το σπιτι για 5 χιλιαρικα, ολοι ξερουμε οτι κατι τετοιο ειναι τελειως αδικο, και δε νομιζω κανεις να πειραξει την πρωτη κατοικια. Τωρα αν εχεις καμποσα σπιτια και χρωστας... πουλα καποιο να ξεχρεωσεις.

 

Άσε μας ρε φίλε που θα μας πείς οτι δεν έχουμε δικαίωμα να γκαρίζουμε επειδή οι παλαιότερες γενιές έχτιζαν αφορολόγητα. Και στα @@ μου τι έκανε ο πατέρας μου. Εγώ κληρονόμησα σπίτι 100 ετών όταν ήμουν 14ετών και πλήρωνα τα κέρατά μου σε φόρο κληρονομιάς ως μαθητής χωρίς καν να εργάζομαι και τώρα΄εχουνε το θράσος να χώνουν φόρους και χαράτσια στα ακίνητα επειδή απλά τα κατέχεις και όχι μόνο αυτό αλλά υπολογίζουνε την αντικειμενική αξία τους με συντελεστές οτι να ναι.

 

Όλα τα ακίνητα έχουν φορολογηθεί κατά την μεταβίβαση και κατά την κλήρονομιά. Άμα ήθελε το κράτος να καταπολεμούσε την φοροδιαφυγή ας φρόντηζε να την καταπολεμίσει, ας φρόντηζε τόσο σε αυτούς με τα αυθαίρετα όσο και σε αυτούς με τα νόμιμα που με διάφορα παραθυράκια απασχολούσαν παράνομα τους εργάτες δίχως ΙΚΑ και να τους έσκιζε τον κόλο. ΔΕΝ θα πληρώσω εγώ τις μαλακίες των παλαιότερω γενεών ΔΕΝ με ενδιαφέρει τι έκαναν. ΘΕΛΩ να ζήσω την ζωή μου με το σπίτι που έχτισαν οι προπαπούδες μου το σαράβαλο που 2 ορόφους τους έχω κλειστούς χωρίς ηλεκτροδότηση, το σπίτι δεν μπορώ να το νοικιάσω/πουλήσω ακόμα και στις καλές εποχές γιατί είναι παμπάλαιο και ασυντήρητο επίσης δεν μπορώ να το γκρεμίσω γιατί έχει κυρηχτεί διατηρητέο, μένω δίχως θέρμανση 10 χρόνια και όταν βρέχει πέφτουν τα νέρα από το ταβάνι, ΚΑΙ που μου το φορολογεί άγρια το κράτος με εντελώς άδικο τρόπο από κάθε άποψη λές και διαμένω σε καμία βίλα στην Εκάλη.

 

ΔΕΝ είναι δυνατόν να μην λαμβάνονται εισοδηματικά κριτήρια ή κάποιου άλλου είδους κριτήριο για τον υπολογισμό ενός φόρου σε ακίνητο επειδή μόνο και μόνο το κατέχεις. αει σιχτιρ επιτέλους με τον κάθε απάλευτο εδώ πέρα. Γουστάρνεις να πληρώνεις? ΤΡΑΒΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕ εγώ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ για τις παπαριές κανενός.

 

Για τετοιο σπιτι, ας μην εκανες αποδοχη κληρονομιας. Απλα και ομορφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ειπα 100 φορές.

Δεν ειμαστε στο 2005, είμαστε στο 2013...τι δε καταλαβαίνεις απο αυτό?

Δεν θα βρεις άνθρωπο να πουλησεις το σπιτι σου, στην ιδια αξία που το αγόρασες, πριν 10 χρόνια. οπως λέει το παράδειγμά σου.

Μίλα ρεαλιστικά όχι υποθετικά. Δεν υπάρχουν υποθέσεις εδω. Ζουμε μια πραγματικότητα. Η αγορά ακινητων ειναι νεκρή.

 

Επίσης μιλάμε για προσημειωμένα σπιτια εδω, με δάνειο. Σου εξηγησα οτι χρειαζεται δικαστική απόφαση για να αρθει η προσημείωση και αυτό με την έγκριση της τράπεζας. Αρα το σπίτι δεν ειναι δικό σου.

Αυτή ηταν η κουβέντα. Μη μου το γυρνάς αλλού.

 

Η διαφωνία ηταν συγκεκριμένη. Συμφωνεις, το λες, διαφωνεις ολα καλά.

 

 

Οταν λες "τα χαρατσια και τους απιστευτους φορους" ποιοι ειναι οι αλλοι απιστευτοι φοροι που βαρυνουν μια κατοικια;
 

Δε ξερεις τους φόρους που βαραίνουν μια κατοικία?

 

Αφου λοιπον προτείνεις τα προσημειωμένα να μην πληρώνουν φορους, κατσε και μετρα να δεις τι ποσοστο τελικως θα πληρωνει;

 

Αυτο που έγραψα ηταν αυτο εδω:


 

Το να εξαιρεθούν τα προσημειωμένα ηταν μια προταση που έγινε προσφατα στη Βουλή και φυσικά απορρίφθηκε από τη κυβέρνηση."

Προσθέτω το ασυζητητί.

Δεν πρότεινα κάτι.

Η συζήτηση είναι πως μπορει να σου πάρει το σπιτι η τράπεζα επειδή δεν έχεις να πληρώσεις, ή το κράτος ξέρω γω (το 2ο χλωμο γιατι το κράτος δεν θα έχει τι να το κάνει) και εσυ να εισαι ακομα επιβαρυμένος με χρέη.

 

Αν θες την άποψή μου, οι φόροι θα έπρεπε να έρχονται βάση του εισοδήματος, όχι της ακινητης περιουσίας η οποία πλέον ειναι στα τάρτατα.

Ακόμα και αν πρέπει να μιλάμε για ακίνητη περιουσία και φορολόγηση, αυτη θα έπρεπε να λαμβανει χώρα βάση των ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ κριτηρίων και όχι αυτων που έχει επιβάλει η κυβέρνηση...3αρι στην Αχαρνων αντικειμενική 100.000 ευρω,

4αρι 40ετων στο Μαρουσι, αντικειμενική 150 χιλιάδες κτλ κτλ...Γελάει ο κόσμος δηλαδή.

 

Ξέρεις τι ειναι να εισαι άνεργος, να έχεις ένα σπιτι καθαρά δικό σου και να σου λέει ο άλλος, πλήρωσε 500 ευρω χαράτσι και άλλα 100-200 στη φορολογία σου, για τον ετήσιο φόρο που περιλαμβάνει και τα ακίνητα. Ποσά που έχεις ηδη πληρώσει εδω και χρόνια. Ξανά και ξανά...

 

Οι φόροι αυτοί είναι ΑΔΙΚΟΙ. Αυτό λέμε τόση ώρα.



 

Κανεις δε λεει να σου παρουν το σπιτι για 5 χιλιαρικα, ολοι ξερουμε οτι
κατι τετοιο ειναι τελειως αδικο, και δε νομιζω κανεις να πειραξει την
πρωτη κατοικια. Τωρα αν εχεις καμποσα σπιτια και χρωστας... πουλα καποιο
να ξεχρεωσεις.

Αυτο πες το σε όσους οδηγήθηκαν σε πλειστηριασμό για τέτοια ποσά από τράπεζες...

Οσο για την πρωτη κατοικια νομίζω  οτι καταργήθηκε αυτο το προνόμιο πλέον.

Η τουλάχιστον το ζητησε η Τρόικα?Google it...βαριέμαι να το ψάξω.

Οταν ο άλλος ειναι άνεργος, σημαίνει οτι δεν έχει να πληρωσει.

 

Και εισαι ενα ηλίθιο κράτος όταν απαιτείς απ τον άνεργο να σου πληρώσει χαράτσι.

Απλά, όμορφα και λογικά.

Ουσιαστικά τον ωθείς να κλέψει, γιατι δουλειές δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τετοιο σπιτι, ας μην εκανες αποδοχη κληρονομιας. Απλα και ομορφα.

 

 

Pournara ήμαρτον ρε φίλε, τι γράφεις?

Δεν θα πάρει ο άλλος το σπίτι του πατέρα του που ενδεχομένως μεγάλωσε μέσα και θα το κάνει δώρο στο κράτος για να μην πληρώνει τους παραλογισμούς των ηλιθίων που κυβερνούν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο ειπα 100 φορές.

Δεν ειμαστε στο 2005, είμαστε στο 2013...τι δε καταλαβαίνεις απο αυτό?

Δεν θα βρεις άνθρωπο να πουλησεις το σπιτι σου, στην ιδια αξία που το αγόρασες, πριν 10 χρόνια. οπως λέει το παράδειγμά σου.

Μίλα ρεαλιστικά όχι υποθετικά. Δεν υπάρχουν υποθέσεις εδω. Ζουμε μια πραγματικότητα. Η αγορά ακινητων ειναι νεκρή.

 

Επίσης μιλάμε για προσημειωμένα σπιτια εδω, με δάνειο. Σου εξηγησα οτι χρειαζεται δικαστική απόφαση για να αρθει η προσημείωση και αυτό με την έγκριση της τράπεζας. Αρα το σπίτι δεν ειναι δικό σου.

Αυτή ηταν η κουβέντα. Μη μου το γυρνάς αλλού.

 

Η διαφωνία ηταν συγκεκριμένη. Συμφωνεις, το λες, διαφωνεις ολα καλά.

 

 

Οταν λες "τα χαρατσια και τους απιστευτους φορους" ποιοι ειναι οι αλλοι απιστευτοι φοροι που βαρυνουν μια κατοικια;
 

Δε ξερεις τους φόρους που βαραίνουν μια κατοικία?

 

 

Οχι, το δικο παραδειγμα δεν εχει μεσα τιμες. Δεν εγραψα πουθενα το ποσο μπορω η θελω να το πουλησω, αλλα το μπορω να το πουλησω. Εγω μπορει να θελω να το πουλησω 1 ευρω στον επομενο. Παω, πληρωνω τις υπολοιπες δοσεις μονομιας, συννενοουμαι με την τραπεζα, παιρνω και τη δικαστικη μου αποφαση και το δινω στον επομενο για 10 κιλα πατατες. Μπορω; Αν μπορω σημαινει οτι ειναι δικο μου.

 

Οσο για τους φορους, εγω φετος πληρωσα μονο το χαρατσι, εσυ τι παραπανω πληρωσες;

 

Pournara ήμαρτον ρε φίλε, τι γράφεις?

Δεν θα πάρει ο άλλος το σπίτι του πατέρα του που ενδεχομένως μεγάλωσε μέσα και θα το κάνει δώρο στο κράτος για να μην πληρώνει τους παραλογισμούς των ηλιθίων που κυβερνούν?

 

Ναι υπαρχουν περιπτωσεις που δε θα το παρεις, αν ισχυουν ολα τα παραπανω που λεει ο φιλος, προσωπικα δεν θα το επαιρνα, γιατι δε θα ειχα κανενα απολυτως οφελος.

Να παρω δηλαδη ενα σπιτι 100 χρονων, τρυπιο απο παντου, χωρις θερμανση, με βασικοτερο το οτι εχει κριθει διατηρητεο, και που ξερω εκ των προτερων οτι θα φορολογηθω για αυτο, συν του τι θα πληρωσω για φορο κληρονομιας; Με γεια του με χαρα του, να το παρει να το βαλει στον απατο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παω, πληρωνω τις υπολοιπες δοσεις μονομιας, συννενοουμαι με την

τραπεζα, παιρνω και τη δικαστικη μου αποφαση και το δινω στον επομενο

για 10 κιλα πατατες. Μπορω; Αν μπορω σημαινει οτι ειναι δικο μου.

Το κανεις δηλαδή δικό σου το σπίτι, πληρώνοντας τις δόσεις και μετά το πουλάς...Μα έτσι όλοι μπορουν.

Βρες εσυ καποιον να σου δωσει το δάνειο, ξεπλήρωσέ το στη τράπεζα και τότε φυσικά θα αρθη η προσημειωση και το σπιτι θα ειναι δικό σου να το πουλησεις και για ένα γλειφιτζούρι.

 

Ακρως ρεαλιστικο σενάριο βέβαια...

Βρε Πουρναρα...αν εχεις να πληρωσεις μονομιας ένα σπίτι και να το πουλησεις για 10 κιλά πατάτες θα κάναμε κουβέντα για τους φόρους που πληρωνεις??

 

 

Οσο για τους φορους, εγω φετος πληρωσα μονο το χαρατσι, εσυ τι παραπανω πληρωσες;

Δες την ετήσια σου φορολόγηση και τα χρεωστουμενα που θα σου έρθουν για το ΕΤΑΚ.

3 φόροι ειναι στα σπίτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανεις δηλαδή δικό σου το σπίτι, πληρώνοντας τις δόσεις και μετά το πουλάς...Μα έτσι όλοι μπορουν.

Βρες εσυ καποιον να σου δωσει το δάνειο, ξεπλήρωσέ το στη τράπεζα και τότε φυσικά θα αρθη η προσημειωση και το σπιτι θα ειναι δικό σου να το πουλησεις και για ένα γλειφιτζούρι.

 

Ακρως ρεαλιστικο σενάριο βέβαια...

Βρε Πουρναρα...αν εχεις να πληρωσεις μονομιας ένα σπίτι και να το πουλησεις για 10 κιλά πατάτες θα κάναμε κουβέντα για τους φόρους που πληρωνεις??

 

Δες την ετήσια σου φορολόγηση και τα χρεωστουμενα που θα σου έρθουν για το ΕΤΑΚ.

3 φόροι ειναι στα σπίτια.

 

Αφου λοιπον δεν ειναι δικο σου οπως λες, ο ιδιοκτητης (ειτε η τραπεζα κατ, εσε ειτε το κρατος για τον Lroi), εχει δικαιωμα να σε βγαλει εξω οσο εισαι συνεπης στις υποχρεωσεις σου; Εσυ δε μενεις μεσα; Εσυ δεν κανεις αλλαγες; Εσυ δεν αποφασιζεις αν θα γκερμισεις η οχι τον ταδε τοιχο; (με τη συμφωνη γνωμη της πολεοδομιας βεβαια... αλλα τωρα που το σκεφτομαι, αφου δεν μπορεις να γκρεμισεις ενα τοιχο χωρις την αδεια της πολεοδομιας, μηπως τελικα το σπιτι ανηκει στην πολεοδομια; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που κατάλαβες.

 

Όσο εισαι συνεπής κανεις δε σε βγάζει έξω. Αυτη τη συμφωνία έχεις κάνει.

Την τράπεζα την ενδιαφέρει να παίρνει τα χρήματά της, άσχετα αν η αξια του ακινητου ειναι η μισή πλέον.

Το κράτος ενδιαφέρεται να πάρει τους 3 διαφορετικους και μεγάλους φόρους που έχει επιβάλλει λαμβάνοντας υπόψη του μια άδικη αντικειμενική αξία, χωρις να σκεφτει, τη περιοδο λιτότητας που το ιδιο έχει επιβάλλει. Το θέατρο του παραλόγου.

Και στις 2 περιπτώσεις, εαν δε πληρωσεις κάτι, σου παιρνουν το σπίτι...απλό και κατανοητό.

 

Μη μπερδεύεις τη πολεοδομία. Αλλη συζήτηση αυτη. Εκει επιρεάζονται εξωγενής παράγοντες.

Μέσα το σπιτι σου μπορεις να το γκρεμισεις όλο και να το ξαναφτιάξεις αν θες. Η πολεοδομία ζητάει άδειες για συγκεκριμένα πράγματα, τα οποία σε πολλές περιπτωσεις είναι άδικα, αλλά και εκει υπάρχει η κονόμα.

 

Τέλος και μονο το γεγονος οτι απαιτούν φόρους απο ανθρώπους που δεν έχουν εισοδήματα, αλλά μια μικρή περιουσία, υποχρεώνοντας τους δηλαδή να την πουλήσουν (ενω ξέρει το κράτος, οτι δεν μπορουν πλεον), αντιλαμβάνεσαι σε τι κράτος ζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...