Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και από πότε ο πολίτης δύναται να υποκαθιστά το κράτος? 

 

Εγώ ξέρω έναν τύπο με σουβλατζίδικο που κυκλοφορεί με πόρσε, που ξέρω εγώ πόσα βγάζει το σουβλατζίδικο και αν δεν κόβει αποδείξεις π.χ.?

 

Το κρατος ειναι αδυνατον να ειναι παντου ανα πασα στιγμη. Απο τη μερια μας, ενα στραβο το καταγγειλαμε; (κι εγω μεσα, δεν αποποιουμαι ευθυνες).

 

Ξέρω πάρα πολλούς και μένα τον ίδιο ακόμα αλλά κάτσε και σκέψου ποιος σε οδηγεί εκεί.Και αν συγκρίνεις αυτά τα ποσά με αυτά που έφαγαν τα καμάρια μας να βγάλουμε τότε τον Άκη από την φυλακή και να πάμε εμείς.Τι περιθώριο θα είχε άραγε ο υδραυλικός να μην σου κόψει απόδειξη αν όλες οι συναλλαγές γινόντουσαν ηλεκτρονικά;Αν έλεγχε σωστά τον γιατρό που ζητάει φακελάκι για να κάνει καλά την μανούλα μου.Μήπως φταίω εγώ για αυτά;

 

Ωραια, θα μπορουσες να μου βαλεις ενα οριο, στο απο που και πανω θεωρειται οτι καποιος τα εφαγε μαζι με τον παγκαλο, και απο που και κατω τον εκαναν οι αναγκες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το κρατος ειναι αδυνατον να ειναι παντου ανα πασα στιγμη. Απο τη μερια μας, ενα στραβο το καταγγειλαμε; (κι εγω μεσα, δεν αποποιουμαι ευθυνες).

 

 

Ωραια, θα μπορουσες να μου βαλεις ενα οριο, στο απο που και πανω θεωρειται οτι καποιος τα εφαγε μαζι με τον παγκαλο, και απο που και κατω τον εκαναν οι αναγκες;

Κανένας Έλληνας πολίτης κατά την γνώμη μου που απλά έκανε αυτό που το ίδιο το κράτος τον εξανάγκασε να κάνει δηλαδή να πληρώσει π.χ γρηγορόσημο στην πολεοδομία δεν έχει καμία ευθύνη.Ευθύνη έχουν μόνο όσοι κατέχουν δημόσια αξιώματα και εκμεταλλεύονται την θέση τους με σκοπό το κέρδος.Δηλαδή αν δώσω στον γιατρό φακελάκι είμαι εγώ παράνομος;Η ο γιατρός που το παίρνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν δώσω στον γιατρό φακελάκι είμαι εγώ παράνομος;Η ο γιατρός που το παίρνει;

Τυπικά και οι δυο, αλλά κανονικά, κατά τη γνώμη μου, όταν ο γιατρός σου ζητήσει κάτιτις για "να σε προσέξει καλύτερα" θα έπρεπε να διώκεται για απειλή ανθρωποκτονίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά και οι δυο, αλλά κανονικά, κατά τη γνώμη μου, όταν ο γιατρός σου ζητήσει κάτιτις για "να σε προσέξει καλύτερα" θα έπρεπε να διώκεται για απειλή ανθρωποκτονίας.

Τόλη μου το φακελάκι δεν του το δίνω από την καλή μου την καρδιά ούτε επειδή τον είχα φίλο από προχτές.Το δίνω επειδή εκβιάζομαι.Από πότε ο εκβιαζόμενος είναι και παρανομών δεν μπορώ να το καταλάβω...Ίσως να έχω λάθος λογική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόλη μου το φακελάκι δεν του το δίνω από την καλή μου την καρδιά ούτε επειδή τον είχα φίλο από προχτές.Το δίνω επειδή εκβιάζομαι.Από πότε ο εκβιαζόμενος είναι και παρανομών δεν μπορώ να το καταλάβω...Ίσως να έχω λάθος λογική...

Συμφωνώ μαζί σου, γι'αυτό είπα "τυπικά". Και όχι απλά εκβιάζεσαι (δώστα μου ή θα σε δείρω) αλλά εκβιάζεσαι με το τίμημα "ή μου τα δίνεις, ή δεν ξέρω αν θα βγεις από το χειρουργείο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου, γι'αυτό είπα "τυπικά". Και όχι απλά εκβιάζεσαι (δώστα μου ή θα σε δείρω) αλλά εκβιάζεσαι με το τίμημα "ή μου τα δίνεις, ή δεν ξέρω αν θα βγεις από το χειρουργείο".

Ακριβώς...στο λένε πιο γλυκά γιατί μου το είπαν....αν δώσεις και κάτι θα την προσέξω σαν την μάνα μου μου είπε.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ όποιος χρωστάει στο κράτος να μπαίνει μέσα.

όταν χρωστάει όμως το κράτος τι γίνεται; εκεί σφυρίζουμε αδιάφορα;

 

και για να μη λέμε λόγια του αέρα:

στη δουλειά που είμαι έχω να πληρωθώ από τέλος καλοκαιριού (πηρα κάτι ψίχουλα ενδιάμεσα) κι αυτό γιατί το κράτος χρωστάει στην επιχείρηση που δουλεύω αρκετά χρήματα.

το ίδιο το κράτος όμως έχει την απαίτηση να πληρώνω τις οφειλές μου άμεσα. αν δε πλήρωνα πχ τα τέλη κυκλοφορίας μέσα στην προθεσμία θα μου έβαζε πρόστιμο το διπλάσιο ποσό.

τώρα που το κράτος μου χρωστάει θα μου δώσει τα διπλάσια; (μη γελάτε)

 

αν εγώ πχ μετά απο αυτό φτάσω να χρωστάω 5000 θα με πάνε μέσα;

ποιός φταίει που δε θα πληρωθεί το ποσό;

 

αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλές φορές ο πολίτης δε μπορεί να ανταποκριθεί και δεν φταίει αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς...στο λένε πιο γλυκά γιατί μου το είπαν....αν δώσεις και κάτι θα την προσέξω σαν την μάνα μου μου είπε.....

 

Εσύ φταις λέμε, ο γιατρός είναι μάγκας που μπορεί και το κάνει και σε απειλεί. Αν είσαι και εσύ μάγκας τράβα γίνε και εσύ γιατρός και ζήτα φακελάκι. ή ακόμα καλύτερα αν είσαι μάγκας τράβα γίνε γιατρός και κάνε εγχείρηση στον εαυτό σου και κράτα το φακελάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε...η Ελλάδα, ειναι η μοναδική χώρα στο κόσμο, όπου το θύμα, κατηγορείται ως θύτης και ο θύτης είναι ο αθώος!!!

 

Είμαστε η μοναδικη χώρα στον κόσμο που ανεχτήκαμε ανθρώπους να μας λένε "εσείς φταίτε γιατί μας ψηφίσατε" και άλλους να λένε "σας διορίσαμε (ποιους???)για να μας ψηφίσετε, άρα δε φταίμε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η μοναδική χώρα όπου ο διευθυντής έφαγε όλα τα λεφτά της εταιρείας και τραβάνε τους πελάτες της εταιρείας στα δικαστήρια, γιατί δεν το πήραν χαμπάρι να το καταγγείλουν...



Το κρατος ειναι αδυνατον να ειναι παντου ανα πασα στιγμη. Απο τη μερια μας, ενα στραβο το καταγγειλαμε; (κι εγω μεσα, δεν αποποιουμαι ευθυνες).

 

Που ξέρω εγώ πώς την έβγαλε την Πόρσε ο σουβλατζής, μπορεί να έχει και 1000 στρέμματα χωράφια ή 30 ακίνητα να νοικιάζει, θα πάω εγώ να τον καταγγείλω χωρίς στοιχεία παρά μόνο με ενδείξεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που δεν φταίμε για τίποτα αλλά η νοοτροπία (η οποία είναι ένα δαιμόνιο που εισβάλλει στη ψυχή των άτυχων), το κακό ριζικό μας, οι ελ, το σύστημα (στο οποίο ανήκουν κάποιοι άλλοι δαιμονισμένοι κι αυτοί, εμείς ουτε καν) ευθύνονται για όλα.

 

Άντε το πολύ πολύ για να μην μας πάρουν με τις πέτρες οτι δεν φταίμε σε τίποτα γράφουμε κι ένα "φταίμε κι εμείς αλλά....." ακολουθούμενο από τα παραπάνω , ή επιμερίζουμε (προς όφελος μας πάντα) το ποσοστό "εμείς φταίμε το λιγότερο (να τόσο δα), οι άλλοι....."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

g_alkis, αυτά ειναι γενικότητες.

Το που φταίει ο καθένας το ξέρει καλά. Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές.

Το σιγουρο ειναι πως όταν αυτός που ψήφισες, εσυ, εγω ακόμα και αν δε τους ψηφίσαμε καν, σου ρίχνουν το μπαλάκι, επειδή έκανες το καθήκον σου...δηλαδη να ψηφίσεις, ειναι απαράδεκτο και εξευτελιστικό.

Το χειρότερο είναι οτι αυτοι οι άνθρωποι έχουν οπαδους.

 

Ότι έγινε έγινε. Το θέμα είναι πως πληρωνουμε για να γινει μια προσπάθεια να αλλάξει αυτό.

Και μάντεψε.

Αντι να γινεται καλύτερο, γίνεται χειρότερο.

Ε σε αυτό δεν φταίω ουτε εγω ούτε εσυ (φαντάζομαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η μοναδική χώρα όπου ο διευθυντής έφαγε όλα τα λεφτά της εταιρείας και τραβάνε τους πελάτες της εταιρείας στα δικαστήρια, γιατί δεν το πήραν χαμπάρι να το καταγγείλουν...

 

 

Που ξέρω εγώ πώς την έβγαλε την Πόρσε ο σουβλατζής, μπορεί να έχει και 1000 στρέμματα χωράφια ή 30 ακίνητα να νοικιάζει, θα πάω εγώ να τον καταγγείλω χωρίς στοιχεία παρά μόνο με ενδείξεις?

 

Δε σου μιλησε κανεις για κατι τετοιο... μονος σου το ανεφερες, μονος σου το αναρωτιεσαι. Τον κατειγγειλες ομως οταν στα δεκα σουβλακια εκοβε αποδειξη για ενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...