Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σετάρισμα Kodi σε Raspberry Pi, εδώ ρωτάω?

 

Λοιπόν, εγκατέστησα σε Raspberry Pi 1 (model B, 512 MB RAM) το 'Raspbian Jessie Lite' και έβαλα το Kodi (15.2).

- Επειδή καμιά φορά κολλάει, αναγκάζομαι να κάνω hard reset τραβώντας την τροφοδοσία. Όταν επανεκκινεί, μου βγάζει να κάνω login και μετά πρέπει να γράψω 'sudo kodi-standalone' για να ξεκινήσει το Kodi.

Πως μπορώ να ξεκινάει αυτόματα με του που γίνεται (re)boot το Raspberry?

Παρατήρησα κιόλας ότι μου είχε χάσει ρυθμίσεις μετά από reboot.

 

- Αυτά τα zip file που ποστάρετε για updates σε κανάλια, πως τα περνάω? Τα πετάω χύμα στην SD card και τα κάνω Install from zip?

 

Αυτά προς το παρόν, ευχαριστώ!

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σετάρισμα Kodi σε Raspberry Pi, εδώ ρωτάω?

 

Λοιπόν, εγκατέστησα σε Raspberry Pi 1, (model B, 512 MB RAM) το 'Raspbian Jessie Lite' και έβαλα το Kodi (15.2).

- Επειδή καμιά φορά κολλάει, αναγκάζομαι να κάνω hard reset τραβώντας την τροφοδοσία. Όταν επανεκκινεί, μου βγάζει να κάνω login και μετά πρέπει να γράψω 'sudo kodi-standalone' για να ξεκινήσει το Kodi.

Πως μπορώ να ξεκινάει αυτόματα με του που γίνεται (re)boot το Raspberry?

Παρατήρησα κιόλας ότι μου είχε χάσει ρυθμίσεις μετά από reboot.

 

- Αυτά τα zip file που ποστάρετε για updates σε κανάλια, πως τα περνάω? Τα πετάω χύμα στην SD card και τα κάνω Install from zip?

 

Αυτά προς το παρόν, ευχαριστώ!

Για το πρωτο θεμα, επειδη δεν ξερω πως ειναι φτιαγμενο το raspbian.

Οταν δινεις τα στοιχεια σου, τα δινεις σε γραμμη εντολων ή βλεπεις καποιο login manager με γραφικα κλπ? Αν ειναι το δευτερο, τοτε πρεπει απλα να επιλεξεις σαν session το kodi. Αν ειναι το πρωτο, θελει αλλη προσεγγιση για να το κανεις να ξεκιναει με το που θα κανει login.

Επισης, γιατι το τρεχεις σαν root το kodi? Εκτος αν εισαι ηδη root, πραγμα που μπορεις να δεις τρεχοντας σε ενα τερματικο ενα whoami, πχ

$ whoami 
jim
$ su
Password: 
# whoami 
root
Στην αρχη ειμια σαν απλος χρηστης (jim) και μετα δινω su και γινομαι root. Επισης αλλαζει και το $ σε #, που δειχνει οτι οντως ειμαι root εκεινη τη στιγμη, χωρις να το δω στο whoami.

 

Τελος, αν προοριζεις το pi μονο για media center με kodi, βαλε καλυτερα το openelec.

Καλο θα ηταν να μαθεις να χειριζεσαι το συστημα μεσω ssh, ωστε οταν κολλησει να μπορεσεις να του δωσεις επανεκκινηση και να μην το κλεινεις κοβοντας του το ρευμα.

 

---edit

Εκανα μια προχειρη αναζητηση στο youtube και βλεπω πως το raspbian χρησιμοποιει lxde σαν γραφικο περιβαλλον και κανει αυτοματα login στο χρηστη pi, οποτε 2 λεπτα να σκεφτω :P

 

---edit

Το βρηκα. Σε πολυ απλη μεταφραση/απλοποιηση αυτου του αρθρου (στο method 2)

http://www.raspberrypi-spy.co.uk/2014/05/how-to-autostart-apps-in-rasbian-lxde-desktop/

 

Ανοιγεις το αναλογο αρχειο με τον text editor του lxde, το leafpad

leafpad  ~/.config/lxsession/LXDE/autostart
και μεσα εκει προσθετεις μια νεα γραμμη που θα λεει αυτο

@kodi
Σωζεις, κλεινεις και εισαι ετοιμος. Στο επομενο login, θα ανοιξει και το kodi οταν φορτωσουν ολα τα παρελκομενα του lxde.

 

Σημειωσεις

- στο αρθρο αναφερει το nano σαν text editor αλλα εγω το εκανα με το leafpad επειδη ειναι με gui και τρεχει εκτος τερματικου, αρα πιο βολικο στη χρηση

- εβαλα σκετο "kodi" εκει και οχι "kodi-standalone" γιατι με το kodi-standalone, αν βγεις απο το kodi θα σε κανει logout ενω με το σκετο kodi θα σε βγαλει απλα απο την εφαρμογη και θα σε παει στο desktop

- οχι sudo μπροστα, δεν ειναι αναγκαιο.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε command line μου ζητάει το Login. Το σεταρα με τον χρήστη Pi.

Όταν πειράζεις ένα αρχείο από την SD κάρτα, το σώζεις και μετά απλά την κουμπώνεις στο raspberry?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πειράζεις ένα αρχείο από την SD κάρτα, το σώζεις και μετά απλά την κουμπώνεις στο raspberry?

Δεν ξερω. Εγω θα το εκανα απο μεσα απο το raspbian που τρεχει...

 

Σε command line μου ζητάει το Login. Το σεταρα με τον χρήστη Pi.

Ωραια. Θες να μπαινει κατευθειαν στο kodi αντι να μπαινει στο lxde?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο Kodi. Έχω συνδέσει το raspberry με HDMI στην τηλεόραση άρα το έχω μόνο για media.

 

Δεν έχω πειράξει ποτέ αρχείο από command line και γι' αυτό θεώρησα ότι απλά βάζω την SD στο pc για να το πειράξω με τον κλασσικό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το OpenELEC, απλά flashάρω το image στην κάρτα, την κουμπώνω στο raspberry και αυτό ήταν? Μετά απλά σετάρισμα repos και addons?

ακριβως. γραφεις το image με το win21diskimager στην καρτα και εισαι ετοιμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασα OpenELEC, σέταρα Repos και Hellenic TV. Μου κόλλησε 2 φορές και αναγκάστηκα να το κάνω reboot (θέμα RAM? τροφοδοσίας (1.5mA)? ).

Συνεχίζω το σετάρισμα, ελπίζω μη ξανακολλήσει.

 

To SportsDevil σε ποιο Repos είναι? Αλλιώς εγκατάσταση από zip, να το βάλω σε φλασάκι και να το κουμπώσω στο Raspberry, θα το αναγνωρίσει στο Install from zip? Όχι ε?

 

Edit: Κούμπωσα το usb stick στο raspberry και το εγκατέστησα ;)

Το Genesis γιατί δε μου βγάζει τίποτα??

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην βγαζεις και βαζεις την sd καθε φορα που θες να περασεις κατι, το openelec εχει σαν shares τους σημαντικοτερους φακελους του. Μπορεις να τους δεις απο οποιοδηποτε pc με windows, ή linux/mac με υποστιρηξη samba ή κινητο/ταμπλετ με file manager που να υποστηριζει κατι τετοιο, φτανει να ειναι στο ιδιο δικτυο (εικονα).

 

Το sportsdevil μπαινει μονο με install from zip, δεν υπαρχει σε καποιο repo και το genesis εχει πεθανει εδω και καιρο. Για το νεοτερο sportsdevil εχω δωσει λινκ ~20 ποστ παραπανω και αντι του genesis βαλε το exodus.

 

https://seo-michael.co.uk/how-to-install-exodus-for-kodi/

post-124002-0-73219500-1461213237_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...