Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως το καναλι το οποιο πας να παιξεις, αντιλαμβανεται το οτι εισαι απο ip που δεν θελει, οποτε αυτοματα κοβει το stream?

Αν δοκιμασεις με την ιδια λιστα στο vlc πχ, σου κανει τα ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω μετα απο ψαξιμο αρκετο

 

το εβαλα να κασαρει τα παντα ,1 δλδ αν θυμαμαι καλα

 

read ahead 10

 

μεγεθος μνημης 400mb γιατι εμενα δειχνει ελευθερη μνημη 1500κατι ,ειναι openlec βεβαια ,σε android θα εχεις λιγοτερη μνημη ελευθερη οποτε κανε τις πραξεις σου

 

ο κανονας ειναι ελευθερη μνημη - ενα ποσο για το λειτουργικο = διαθεσιμη μνημη / 3

 

 

<advancedsettings>

  <network>

   <buffermode>1</buffermode>

   <cachemembuffersize>419430400</cachemembuffersize>

   <readbufferfactor>10.0</readbufferfactor>

  </network>

<advancedsettings>

το δοκίμασα όπως είναι και άλλαζα τα MBs (100MB,300MB) χωρίς δυστυχώς να δω διαφορά...

Θα ξαναδοκιμάσω να παίξω με τις ρυθμίσεις μπας και σταματήσει το buffering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<cachemembuffersize>419430400</cachemembuffersize>

 

το νουμερο ειναι σε bytes

 

αν η πηγη ειναι αργη οτι κ να κανεις θα εχεις θεμα

 

χρησιμοποιω αυτες τις ρυθμισεις πανω απο χρονο κ δουλευουν σε στρημς απο νετ κ φλασακια ,sd καρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<cachemembuffersize>419430400</cachemembuffersize>

 

το νουμερο ειναι σε bytes

 

αν η πηγη ειναι αργη οτι κ να κανεις θα εχεις θεμα

 

χρησιμοποιω αυτες τις ρυθμισεις πανω απο χρονο κ δουλευουν σε στρημς απο νετ κ φλασακια ,sd καρτες

Η συνδεση σου ειναι adsl?

Χωρις καν ρυθμισεις και οσο το εχω χρησιμοποιησει δεν εχω παρατηρησει θεμα απο οποιαδηποτε πηγη (streaming,δισκοι). Εκει που εχει buffering ειναι streaming σε live sports. Τουλαχιστον εκει το εχω εντοπισει μονο.

Προσπαθω να εντοπισω αν ειναι δικο μου προβλημα (καποια ρυθμιση στο kodi,αργη ταχυτητα της adsl γραμμης-10mbps) ή της πηγης που στριμαρω και το εχουν ολοι που στριμαρουν απο εκει.

Αν ηταν "δικο μου" δε θα το ειχα και σε αλλα ειδη streaming (movies)...?

 

Ps: Αν γνωριζει καποιος αξιοπιστη πηγη για live sport streaming να μας ενημερωσει (εστω και σε πμ αν δεν επιτρεπεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 μεγαμπιτ πραγματικο νταουνλοαντ εχω

 

οταν λεω πηγη εννοω ο server απο τον οποιο βλεπεις

 

επισης τσεκαρες αν εχει ενεργοποιηθει το advanced settings? βαλε μια σειρα πχ απο gvideo κ δες αν το μπαφερ γεμιζει πολυ περισσοτερο απο πριν

 

δεν βλεπω σπορτ οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το καναλι το οποιο πας να παιξεις, αντιλαμβανεται το οτι εισαι απο ip που δεν θελει, οποτε αυτοματα κοβει το stream?

Αν δοκιμασεις με την ιδια λιστα στο vlc πχ, σου κανει τα ιδια?

ολα τα καναλια που εχω δοκιμασει μου το κανουν αυτο, σε vlc παιζουν κανονικα, ευχαριστω για την βοηθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος που να εχει yatse ή kore στο android κινητο του να μου πει αν μπορω να βαλω παραπανω απο 1 συστημα και πως?

Προς το παρον εχω το yatse για να ελεγχω το kodi στο pc και το kore για να ελεγχω το kodi του openelec στο νετμπουκ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Yatse ξέρω. Απλά προσθέτεις κι άλλο server στην λίστα..

 

Μπαίνεις στο μενού στα αριστερά, εκεί που λέει XBMC και έχει την IP από κάτω πατάς το λευκό βελάκι στα δεξιά που δείχνει προς τα κάτω, μετά MANAGE και με το + προσθέτεις το επιπλέον Media Center..

 

Εγώ από το ίδιο κινητό με το ίδιο app χειρίζομαι το δικό μου Kodi και όταν πάω σε έναν φίλο μου που το έχει περασμένο το γυρίζω και χειρίζομαι το δικό του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ για το yatse, το εκανα. Ευχαριστω!

 

Μιας και το βρηκα και στο kore, ποσταρω και για εκεινο τις οδηγιες. Παταμε τις 3 γραμμουλες πανω αριστερα > παταμε πανω στο host (πανω απο εκει που λεει remote), πχ openelec σε μενα, και βγαινει η λιστα με τους hosts > παταμε το + πανω δεξια και κανουμε τη γνωστη διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plugin.video.SportsDevil-2016-04-12.zip

http://www72.zippyshare.com/v/ojFiuqH4/file.html

 

@nomes

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος...

Εχεις τον υποτιτλο μαζι με το βιντεο και δεν το βλεπει το plex πχ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plugin.video.SportsDevil-2016-04-12.zip

http://www72.zippyshare.com/v/ojFiuqH4/file.html

 

@nomes

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος...

Εχεις τον υποτιτλο μαζι με το βιντεο και δεν το βλεπει το plex πχ?

και αυτό. κατεβάζω υπότιτλους απο xbmc και δεν του αποθηκεύει. Αν πατήσω stop πχ μετά πρέπει να τους ξανακατεβάσω. επείσης για ταινίες που έχω υπότιτλους δεν τους διαβάζει αλλά πρέπει να τους ξανακατεβάσω. Το Plex δεν το έχω τρέξει ποτέ. μόνο το plexbmc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα. νεος στο kodi μπορειτε να μου πειτε ενα εγκυρο site η βιντεο με οδηγιες για ρυθμισεις σχετικα με τα ελληνικα και τους υποτιτλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γυρισεις το kodi στα ελληνικα: settings > appearence > international > language > greek.

Για υποτιτλους: settings > videos > subtitles >

- prefered language > greek

- character set > greek iso ή greek windows

- languages to download subtitles for > greek

- default tv show service > get more > opensubtitles.org ή podnapisi.net

- default movie service > opensubtitles.org ή podnapisi.net (οτι κατεβηκε στο προηγουμενο βημα τελοσπαντων)

 

Αν δεν φαινεται καποια επιλογη, αλλαζεις κατω αριστερα το level σε οτιδηποτε αλλο εκτος απο basic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...