Προς το περιεχόμενο

Υδροψυξη σε σκληρους


grwarlock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραια ιδεα αλλα γιατρε να σου κανω μια ερωτηση? τροφοδοσια και τα data καλωδια πως θα τα εχει στο κυριως κουτι?

 

Για τροφοδοσία δεν νομίζω να παίξει μόνο με ένα τροφοδοτικό!

Τώρα για τα υπόλοιπα καλώδια ανάλογα το που θα καταλήξει (custom κουτί και για το pc ή όχι) θα την βρούμε την λύση..απλά δίνω μία αρχική ιδέα για να ξεκινήσουμε από κάπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτα αν πας σε i7, αλλαζει το θεμα μιας και εχουν σχεδον ιδια αρχιτεκτονικη με τους xeon που σου προτεινω αν και βεβαια εκλειπουν σε βασικα θεματα οπως το ECC, multiplying threading, fast-flex memory access, demand base switching, cooling και κανα δυο αλλες που δεν ειναι τοσο βασικες, αλλα εσυ λες να εχεις και mssql server πανω και να παιζεις και παιχνιδια. Εδω νομιζω οτι καπου χανεται το θεμα σου.

 

Πραγματικα αδυνατω να δω πως παιζει αυτο το pc που εχεις σε Pentium D με 12 δισκους? τι εννοεις παιζει αψογα? Τι λειτουργικο φοραει? Σε ποση ωρα κανει boot? τι τροφοδοτικο? Τι αποκριση εχει? Μη μου πεις τωρα οτι παιζει σαν ενα πισι που εχει 2 δισκους πανω? Σιγουρα κανει κανα πενταλεπτο να ξεκινησει.... και οταν εννοω ξεκινησει, εννοω να σου σβησει το λαμπακι του σκληρου και να μπει σε idle, οχι να δεις επιφανεια.

 

Εν ολιγοις και χωρις να εχω κανενα προβλημα με τη προσπαθεια σου, ισα ισα τη χειροκροτω κιολας, εκμηδενιζουμε λιγο τους μηχανικους που φτιαχνουν σερβερς με controllers για 10 δισκους και ενα τετοιο μηχανημα στοιχιζει, πανω απο ταληρο.

 

Ο λογος που σου τα γραφω ειναι αποκλειστικα μη πανε χαμενα τα χρηματα σου μιας και βλεπω οτι εχεις μερακι, για αυτο και σου προτεινα να παρεις 1-2-3 μεγαλους δισκους και να τελειωνεις και στο φιναλε να φτιαξεις και τη κατασκευη σου που γουσταρεις αλλα να παιζεις σιγουρα καλα. Καλη επιτυχια παντως στο εχγειρημα σου φιλεμ.

Ας ξεκινησουμε με τα απλα.Το Pc που εχω τωρα οπως ειπα σε αλλο μυνημα μου ειναι Asus P5k3 deluxe ,ενας Pentium D 2.8 με 3.25GB μνημης μια 8800GT με 512 MB 2 καρτες δικτυου 1000MBS και ενα Wi-Fi  με 2 Sil 3132 controllers  και μια soundblaster live. Χρονος boot απο το πρωτο beep μεχρι να δω desktop και να μπω σε idle κατασταση 2:19 (καθυστερω λιγακι επειδη πρεπει να κανει mapping σε 3 αλλους δισκους στο κατεβαστηρι μου) . Απο software τωρα.Τιποτε το ιδιαιτερο. Απο τα βασικα διακρινω Windows XP pro, microsoft office 2007 adobe reader και DLNA server. Ολα αυτα κατοικουν σε ενα Armor + Lcs με ενα Hiper TypeR II 880W.Απο ανεμιστηρες 2 12αρηδες μπροστα 2 12αρηδες πισω ενας 14αρης επανω και ενας 19 αρης στο πλαι. Idle θερμοκρασια επεξεργαστη 35 βαθμοι και 31 για το ΜΒ.Θερμοκρασιες των 11 δισκων 31 με 38.Ηταν 12 αλλα τον εβγαλα προχτες γιατι εβαλα προσωρινα ενα dvd.Οσο για τους μηχανικους που λες θεωρω οτι κανεις καποιο λαθος.Σε καμμια περιπτωση δεν τους εκμηδενιζω.Σεβομαι απολυτα την δουλεια τους και σιγουρα ξερουν κατι παραπανω απο εμενα που ΔΕΝ ειναι η δουλεια μου.Αν ημουν σε καποια εταιρεια και θα ειχα να στησω κατι αναλογο σιγουρα θα ειχα διπλα μου εναν μηχανικο εναν system administrator και σιγουρα θα ειχα μια HP να αναλαμβανει την ευθυνη και την ολη κατασκευη .Ομως εδω εχουμε να κανουμε με ενα μηχανημα αποθηκη που στην χειροτερη περιπτωση θα τρεξει εναν SQL.Αντε βαρια βαρια να χρειαστει να παιξω ειτε με Photoshop ειτε με Delphi.Για τα παιχνιδια που λες οταν και εφοσον θα εχω χρονο και διαθεση να παιξω τοτε αν δω τα ζορια (που αμφιβαλλω )πολυ απλα ριχνω τον SQL και τον DLNA και παιζω.Αν θυμαμαι καλα οι βασεις δεδομενων ηταν παντα μνημοφαγες και δεν ειχαν να κανουν τοσο με τον επεξεργαστη (σε λογικα πλαισια παντα).

 

Για τροφοδοσία δεν νομίζω να παίξει μόνο με ένα τροφοδοτικό!

Τώρα για τα υπόλοιπα καλώδια ανάλογα το που θα καταλήξει (custom κουτί και για το pc ή όχι) θα την βρούμε την λύση..απλά δίνω μία αρχική ιδέα για να ξεκινήσουμε από κάπου!

Τροφοδοσια με ενα τροφοδοτικο δεν μπορει να γινει.Ο προσανατολισμος μου ειναι για 2 ενωμενα τουλαχιστον 2 χ 800w.Ηδη ψαχνω το αντιστοιχο καλωδιο που να τα ενωνει.

 

Απο τη στιγμή που θα είναι μόνο file server, δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο σε επεξεργαστή.

 

Πιο πολύ θα προβληματιζόμουν για τους Sata Controllers, και πως ακριβώς θα έφτιαχνα τις συστοιχίες των raid.

Που προβληματιζεσαι με τους Controllers? Στην τελικη συνθεση θα μπουν 2 8 ports SAS/SATA controllers (τιμη περιπου 250 εκαστος)

Raid δεν θα βαλω σε πρωτη φαση.Το λειτουργικο με αφηνει παγερα αδιαφορο.Sceduler για ghost μια φορα ανα 2 εβδομαδες Τα οποια δεδομενα θεωρω ακρως πολυτιμα θα γινονται syncronized με ενα αλλο μηχανημα που θα ειναι διπλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που σε ενδιαφέρει κάτι σαν αυτό που σου λίνκαρα δεν είναι ανάγκη να βάλεις τους σκληρούς μέσα στο κουτί!

Μπορείς να κάνεις μόνο μια custom κατασκευή μέσα στην οποία θα μπουν αυτά τα brackets που σου έδειξα η οποία θα είναι ξεχωριστά (δίπλα?) από το κουτί που θα έχει το υπόλοιπο hardware!!!

 

Αυτό που είπες για τους μεγάλους ανεμιστήρες πάντως σκέψου το καλύτερα καθώς και πιο θορυβώδεις είναι αλλά και πιο "αδύναμοι" σε σχέση με καλούς 120mm!

Κάτσε να τελειώσω ένα πρόχειρο σχεδιάκι που κάνω και θα δείς τι εννοώ :)

 

 

EDIT:

 

 

Λοιπόν δες λίγο στο περίπου τι εννοώ γιατί νομίζω θα σε βολέψει πολύ καλύτερα!

 

Μέσα σε αυτό βάζεις τους σκληρούς με τα bracket που σου έβαλα στο link και κάνεις το καπάκι βιδωτό αντί για side panel..με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να επέμβεις βγάζοντας όποιο από τα brackets θέλεις,κάνεις και κάποια οπή αριστερά η δεξιά ανάλογα πως σε βολεύει για τα καλώδια κτλ και νομίζω είσαι οκ!

 

Bέβαια αν θες να βγάλεις τον μεσαίο δίσκο από ένα bracket θα πρέπει να κάνεις και το πίσω panel με τους ανεμιστήρες αποσπώμενο! 

 

Τώρα σχετικά με τους ανεμιστήρες εγώ έβαλα 16 αλλά και με 8 (4 μπροστά και 4 πίσω) θα έχεις πολύ καλό airflow!!!

 

Το σχέδιο είναι λίγο πρόχειρο γιατί άλλο είχα ξεκινήσει να κάνω και τώρα που θυμήθηκα τα brackets αυτά μου έσκασε η ιδέα για αυτό το στύλ case για τους σκληρούς :)

Doc Καλημερα.Πολυ καλος ο εστω και προχειρος ο σχεδιασμος σου και σε ευχαριστω.Αυτο το κουτακι λοιπον οπως ειναι θα μπει στο κουτι μπροστα και κατω.Απλα θα πρεπει να προβλεψω στο πισω μερος να υπαρχει αρκετη αποσταση ανεμιστηρων δισκων ωστε αν χρειαστει να μπορω να βγαλω καποιον δισκο.Οπως επισης θα πρεπει να χωραει και μια φισουνα που θα διωχνει τον αερα στην δεξια πλευρα οπου θα εχει μπει (ισως) και ενας τελευταιος ανεμιστηρας που θα τραβαει ολο τον αερα.Το κουτι οπως το βλεπω στην αριστερη πλευρα του του θα μπει plexxy θα ειναι κλειστο απο επανω ενω ολο θα ειναι θερμομονωμενο και ηχομονομενο. Στην μπροστινη πλευρα ενα πορτακι που θα εχουν μπει πανω του οι ανεμιστηρες μαζι με τα θερμομετρα και τους μετρητες στροφων (για τους ανεμιστηρες). Ενα θεμα βλεπω με τα καλωδια αλλα αυτο θεωρω οτι θα το βολεψω καπως.Παρακαλω πολυ οι οποιες σκεψεις σου οτι προκειται για τρελλο να μεινουν μεταξυ μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σχεδιο που σου εκανα οι ανεμιστηρες απο την μια πλευρα βαζουν αερα και οι αλλοι στην πισω πλευρα βγαζουν τον αερα απο το κουτι..

 

Απο την στιγμη που εχεις σκοπο να το μονωσεις ολο αυτο ξεχνας την σιτα μπρος πισω που εχω βαλει εγω και κανεις απλα τρυπες 120mm ή 140mm αναλογα τους ανεμιστηρες..

 

Με αυτον τον τροπο η ροη αερα θα ειναι προς μια μονο κατευθυνση-αντι να εχεις και αλλο fan δεξια ή αριστερα-και διαπερνα ολους τους δισκους σου..

Αντι να κανεις μεγαλυτερο το κουτι για να εχεις προσβαση στους δισκους μπορεις απλα να κανεις την πισω μερια να ξεβιδωνει και να το ανοιγεις για να βγαλεις οποιο δισκο θες!

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σχεδιο που σου εκανα οι ανεμιστηρες απο την μια πλευρα βαζουν αερα και οι αλλοι στην πισω πλευρα βγαζουν τον αερα απο το κουτι..

 

Απο την στιγμη που εχεις σκοπο να το μονωσεις ολο αυτο ξεχνας την σιτα μπρος πισω που εχω βαλει εγω και κανεις απλα τρυπες 120mm ή 140mm αναλογα τους ανεμιστηρες..

 

Με αυτον τον τροπο η ροη αερα θα ειναι προς μια μονο κατευθυνση-αντι να εχεις και αλλο fan δεξια ή αριστερα-και διαπερνα ολους τους δισκους σου..

Αντι να κανεις μεγαλυτερο το κουτι για να εχεις προσβαση στους δισκους μπορεις απλα να κανεις την πισω μερια να ξεβιδωνει και να το ανοιγεις για να βγαλεις οποιο δισκο θες!

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Ας το δουμε συνολικα. Για τους δισκους χρησιμοποισα στοιχεια απο τα σχεδια σου.

Α) ΔΙΣΚΟΙ

 Ενα κουτι με θεσεις για συνολικα 30 δισκους οπως το αρχικο σου σχεδιο.

Υλικο.Αλουμινιο μαυρο piano με επικοληση θερμομονωσης - ηχομονωσης παντου.

1.Κατω πλευρα.Δεξια και αριστερα ραγες με μικρα ρουλεμαν για να μπορει να μπει και να βγει ευκολα.Χωρος απο τον πατο του κουτιου μεχρι το κουτι για να περασουν τα καλωδια .Τρυπες για δεστρες .Ενα ζευγαρι ανα καλωδια δισκων.

2.Πανω πλευρα.Κλειστη.

3.Αριστερη πλευρα. Plexxy.

4.Δεξια πλευρα.Τρυπες για εξοδο του αερα.

5.Εσωτερικη πισω πλευρα.Κλειστη και μονομενη.

6.Ανεμιστηρες πισω.8 12αρηδες.Κενο ανεμεσα στους δισκους και στους ανεμιστηρες για να μπορει να μπει χερι να βγαλει τα καλωδια καποιου δισκου.Οι ανεμιστηρες θα μπουν σε ενα πανελ και θα διωχνουν τον αερα προς τα εξω.

7.Ανεμιστηρες μπροστα. 8 12αρηδες που θα ρουφανε αερα απο εξω.Θα δεσουν επανω σε ενα πορτακι μαζι με τα θερμομετρα και τους μετρητες στροφων .Φιλτρα σκονης και σιτα για προστασια και λιγη ομορφια.

Καθε δισκος θα μπει με ραγες για ευκολη διαχειρηση.

Β).ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ.Αλλο ενα κουτι με ραγες και μικρα ρουλεμαν για ευκολη διαχειρηση.Στον πατο του κουτιου πισω απο τους δισκους κλειστο με θερμομονωση και ηχομονωση.Χωρος απο κατω για να περασουν τα καλωδια. Ανεμιστηρες.2 12 αρηδες πισω και αλοι 2 μπροστα για ψυξη τους.

Γ),ΜΒ και καρτα/ες γραφικων .Επανω .Χωρος μεταξυ πλατης κουτιου και πλατης ΜΒ για να περασουν τα καλωδια.

Δ) Πισω πλευρα κουτιου διπλα στο ΜΒ.2 12αρηδες ανεμιστηρες για να διωχνουν τον ζεστο αερα.

Ε) Επανω πλευρα κουτιου.4 14αρηδες ανεμισηρες που θα στελνουν αερα μεσα.

ΣΤ) Κενος χωρος μεταξυ ΜΒ και κουτιου δισκων θα χρησιμοποιηθει για υδροψυξη CPU και καρτας/ων  γραφικων.

Πως το βλεπεις?

Huston we have a lift off??? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε εχουμε :P

 

Το απογευμα θα πεσει πολυ sketchup!

 

Οπως το βλεπουμε το κουτι απο το πλαι,οριοθετησε μου λιγο το που θες να ειναι ο καθε χωρος..τι εννοω;

 

Θες πχ οι δισκοι να ειναι κατω,πανω ή στην μεση;

Το ιδιο και για τα υπολοιπα..

 

Ή θες πανω κατω mobo-νερα και δεξια οι δισκοι;

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πατο.Δισκοι και τροφοδοτικα.Μπροστα οι δισκοι πισω τα τροφοδοτικα .Επανω πισω ΜΒ .Μπροστα η ΕΥΔΑΠ.

Για την ΕΥΔΑΠ εχω μια μαλλον κουτη ερωτηση.Παιζει καποιο ρολο το σχημα και η χωριτηκοτητα του tank? Τι εννοω.Επειδη οπως το βλεπω μου περισευει χωρος μπροστα και πανω απο τους δισκους γιατι να μην παω να φτιαξω ενα μεγαλο tank (περιπου 20 ευρω μου ειπαν) απο plexxy με μια εισαγωγη και μια εξσαγωγη και πωμα απο επανω και με ενα extra βρυσακι απο κατω για αποχετευση οποτε χρειαστει ? Η πιεση που θα ασκει το μεγαλο τανκ θα ευκολινει ή θα ζοριζει την ανλια ?? Επισης καπου ειχα δει εναν τυπακο που μεσα στο φωτισμενο τανκ ειχε βαλει κατι σαν ψυγματα αλουμινιου τα οποια εδιναν μια πολυ ομορφη εικονα.Γινεται κατι τετοιο ή ηταν καποιο τρυκ?

Μην με βαρεσεις .Δεν ξερω πολλα απο ΕΥΔΑΠ για αυτο μπορει να ρωταω χαζομαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το custom tank δεν εχω απαντηση καθως δεν εχω ασχοληθει.
Ασε να ρωτησω και θα σου πω το απογευμα αν δεν απαντησει καποιος αλλος!
Αυτο που λες με τα κομματακια αλουμινου μηπως ηταν το παρακατω;
Αν ναι τοτε ειναι ψυκτικο υγρο που το παιρνεις ετοιμο με αυτο το "εφε".
Δεν κανει για ολες τις αντλιες/tank ομως..
 

http://www.youtube.com/watch?v=XATfUUpeAks&feature=youtube_gdata_player"


Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Επεξ/σία από Doc1355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωωωωωωωω τα νεύρα μου!

Έχω 2 ώρες που κάνω το σχέδιο στο Sketchup και έφαγε σκάλωμα...τώρα έχει μείνει στο "Δεν αποκρίνεται"   :cry:  :cry:  :cry:  :cry:



EDIT: 

 

Ευτυχώς έκανε auto save  :mrgreen:



Λοιπόν τρελέ ( :P  ) για το tank δεν υπάρχει θέμα επιβάρυνσης της αντλίας! Ελπίζω να μιλάμε για κυλινδρικό έτσι..όχι κανένα ενυδρείο  :lol:  :lol:

 

Τώρα για το "βρυσάκι" που λες αυτό θα το ονομάσουμε drain port B)  και θα πρέπει να είναι στο χαμηλότερο σημείο του loop και όχι από κάτω από το tank όπως λες...καθώς το νερό που θα είναι χαμηλότερα από το tank θα μένει μέσα στο κύκλωμα!!!

 

Πάμε στο κτήνος τώρα!

 

Την ιδέα την πήρα από τα κουτιά της Caselabs...

Πάρε μια ιδέα για το τι πρόκειται αν και έχει δρόμο ακόμα το σχέδιο!

 

Στο κάτω μέρος που είναι μόνο οι σκληροί δεν θα μείνει έτσι εννοείται...νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο καλύπτεις όλες σου τις ανάγκες!!!

Το πού θα το βάλεις όλο αυτό είναι άλλο θέμα χαχαχαχαχα..

 

Το be continued! 

 

 

EDIT 2:

 

Άντε και επειδή είσαι καλό παιδί το χαμήλωσα λίγο :P

 

 

post-214348-0-15705100-1363195065_thumb.jpg

post-214348-0-52789500-1363195066_thumb.jpg

post-214348-0-78294000-1363195823_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι η δουλεια σου αυτη (υποθετω πολλοι απο εμας θα ηθελαν να το μαθουν) αλλα αν δεν ειναι απλα χαραμιζεσαι σε δυσκολες εποχες...Ενας καταπληκτικος σχεδιασμος παει να βγει.Αν θελεις ομως την γκρινια μου (εχεις δει ποτε τρελλο να μην γκρινιαζει??) θα ηθελα ο προσανατολισμος των δισκων να ηταν διαφορετικος.Δηλαδη το φορτωμα των δισκων να γινεται απο μπροστα-. Τωρα για το που θα τον βαλω.Ας δουμε λιγο τις διαστασεις .Αν οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι οι διαστασεις θα ειναι πλατος περιπου 75 εκ. και το βαθος (λογο του περιορισμου των Sata καλωδιων)  περιπου στο 1μ και 30εκ . Το υψος το υπολογιζω και αυτο περιπου στο 1 μετρο. Μια χαρουλα.Εχω ελευθερο χωρο για να μπει. Τελικα η υδροψυξη θα καθυστερησει να μπει (λογο κοστους) αν και μεταξυ μας με τετοιο καλο σχεδιασμο θεωρω οτι το ολο συστημα θα ψυχεται τοσο καλα ωστε τελικα η υδροψυξη να θεωρηθει περιτη πολυτελεια.Στο τελος της κατασκευης θα ξερουμε.Βεβαια η προβλεψη για κατι τετοιο ειναι σωστο να γινεται.

 

Ο τρελλος,..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι η δουλεια σου αυτη (υποθετω πολλοι απο εμας θα ηθελαν να το μαθουν) αλλα αν δεν ειναι απλα χαραμιζεσαι σε δυσκολες εποχες...Ενας καταπληκτικος σχεδιασμος παει να βγει.Αν θελεις ομως την γκρινια μου (εχεις δει ποτε τρελλο να μην γκρινιαζει??) θα ηθελα ο προσανατολισμος των δισκων να ηταν διαφορετικος.Δηλαδη το φορτωμα των δισκων να γινεται απο μπροστα-. Τωρα για το που θα τον βαλω.Ας δουμε λιγο τις διαστασεις .Αν οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι οι διαστασεις θα ειναι πλατος περιπου 75 εκ. και το βαθος (λογο του περιορισμου των Sata καλωδιων)  περιπου στο 1μ και 30εκ . Το υψος το υπολογιζω και αυτο περιπου στο 1 μετρο. Μια χαρουλα.Εχω ελευθερο χωρο για να μπει. Τελικα η υδροψυξη θα καθυστερησει να μπει (λογο κοστους) αν και μεταξυ μας με τετοιο καλο σχεδιασμο θεωρω οτι το ολο συστημα θα ψυχεται τοσο καλα ωστε τελικα η υδροψυξη να θεωρηθει περιτη πολυτελεια.Στο τελος της κατασκευης θα ξερουμε.Βεβαια η προβλεψη για κατι τετοιο ειναι σωστο να γινεται.

 

Ο τρελλος,..

 

Εδώ σου λέω ότι έφαγα φρίκη που μου κράσαρε το sketchup και ρωτάς αν το έκανα εγώ :P

Ναι δικιά μου δουλειά είναι φιλαράκο και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!!

 

Απο διαστάσεις είμαστε οκ,τώρα αυτό που λες για τους δίσκους ότι τους θες όλους από μπροστά γίνεται..

Θα μικρύνω το chamber των τροφοδοτικών και θα μπουν όλοι κάτω :)

 

Ο γιατρός..  :P

 

 

EDIT: επειδή το διάβασα λίγο βιαστικά και δεν το έπιασα κατευθείαν..δεν είναι η δουλειά μου ως προς το επάγγελμα,είναι η δουλειά μου ως προς το ποιος έκανε το σχέδιο χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει μυστικα για το πλαισιο και δεν μας το λεει :). Μια ερωτηση , γιατι δεν βαζεις απλα μεγαλυτερους σκληρους ?

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανο δεν έχετε υπολογίσει κάτι πολύ βασικό.<br>

Καλώδια sata και μέχρι ποσο φτάνουν.<br><br>

 

 

Να ρίξω μια ιδέα. Γιατί δεν σπατε τους δισκους σε 2 15αρια καλυτερα. Πχ 15 δίσκοι κάτω απί το case και άλλοι 15 στ πανω μέρος του case.

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...