Προς το περιεχόμενο

Υδροψυξη σε σκληρους


grwarlock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλό το sketch up και τα σχέδια δεν λέω και εγώ μαζί σας, αλλά είμαι περίεργος να δω το αποτέλεσμα και το κοστολόγιο. Έχετε ρωτήσει πόσο πάνε τα ξύλα/ λαμαρίνα. Μόνο κ μόνο τα υλικά.....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

From scratch θα ειναι ετσι και αλλιως..

 

Σιγουρα τα υλικα δεν θα κοστιζουν 800€ παντως!!!

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-5 τετραγωνικα μετρα λαμαρινα

1-2 τετραγωνικα μετρα πλεξυ

100 περιπου πριτσινια

50 περιπου βιδες

1 τετραγωνικο μετρο σιτα

1 τετραγωνικο μετρο φιλτρο αποροφητηρα

20 μονοτικα ανεμιστηρα

10 μετρα λαστιχο

1 τυροπιτα δαγκωμενη (αμοιβη γιατρου). :P

Ποσο να κοστιζουν αυτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για τα μπλε πριτσινια δεν ξερω κατα ποσο θα ταιριαζει,καλυτερα να παρεις και μαυρα να εισαι σιγουρος μην τρεχεις δευτερη φορα..

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τροφοδοτικά δεν είναι θέμα.

Ενώνεις πράσινα-μαύρα καλώδια και ξεκινάς σταματάς σχεδόν όσα θες συγχρόνως.

Δοκιμασμένο χρόνια σε san/nas server-οκατασκευές μου. Σκέφτεσαι τουλάχιστον 2 τροφοδοτικά.

 

Sata καλώδια 1m max, αυτό το λαμβάνεις σαν περιορισμό.

Ένας άλλος περιορισμός σου για το # των hdds που θα χρησιμοποιήσεις είναι στις pci-(x) θύρες της μητρικής σου για τους sata controllers.

30 hdds ίσως είναι υπερβολή εκτός από σπατάλη χρημάτων που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αλλού.

Μπορείς πάντα να πάρεις ένα lian-li case με τον μέγιστο αριθμό μπλέ-μαύρων hdds που θα επιλέξεις και όσο σου χρειάζεται παραπάνω χώρος αναβαθμίζεις χωρητικότητες, όχι αριθμό hdds. Όλοι αυτό κάνουν, σκέψου και αυτό το σενάριο.

 

Υδρόψυξη δεν είναι βατό σενάριο για τόσους hdd ούτε απαιτούμενο, πόσο μάλλον εκτός σχέσης κόστος- απόδοσης.

Με ανεμιστήρες θα κάνεις καλύτερα τη δουλειά σου και με κανένα κίνδυνο σε πιθανή αποτυχία/αστοχία ή σύνδεσης υλικού.

 

Άμα καταλήξεις να φτιάξεις κάτι ρώτα ότι θες από τρόπους κατασκευής και εύρεση υλικών. ;)

Budjet έχεις βάλει;

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τρολλάρεις και δε σε τρολλάρει ο γιατρός γιατί για εκεί το κόβω, ας πω κάποια πράγματα μπας και φανούν χρήσιμα κάπου, κάποτε.
Η συνταγή με τα υλικά σου πάει για ένα σουφλέ (σχεδόν) αλλά για να γίνει το σουφλέ θέλει και το φούρνο και την μαστοριά του μάγειρα.
Μία κατασκευή όταν ξεκινάει απο το 0, δε γίνεται με σχέδια μίας ημέρας ή δύο και σπάνια ακόμα και μετά το τελικό σχέδιο πάνε όλα βάση αυτού. Καμιά φορά μάλιστα, κάποια τμήματα επανασχεδιάζονται και το κόστος εκτοξεύεται, όταν αντικρίσουμε την ρουφιάνα την πράξη.


Αν υποθέσουμε ότι τέτοιο τερας κουτί θα πάει σε αγορά υλικών 300ευρώ (λέμε τώρα) έχεις ιδέα ΠΟΣΑ θα φύγουν σε εργατοώρες, σε πρέσες, σε στράτζες, σε λειζεροκοπές, σε υδροκοπές, σε βαφές, σε, σε, σε,....
Μάλλον όχι για να το συζητάς ακόμα ή απλά έχεις όρεξη για πλάκα.


ΑΝ λοιπόν σοβαρά θες αυτά που λες, για να μην πληρώσεις 3 φορές και βάλε όσο κάνει το έτοιμο case που σου δείξανε, πάρε το και άσε τις κατασκευές για αγρίους για άλλη φορά.

Τώρα γιατί στα λέω; Γιατί είδα σοβαρά άτομα και μπήκανε σοβαρά στη συζήτηση του θέματος (βλέπε τον απο πάνω) και γιατί έχω ξοδέψει πάρα πολλά σε custom κατασκευές και ξέρω ότι σε καμία περίπτωση, κάτι τέτοιο που θες να φτιάξεις απο το 0, δεν θα είναι έστω κοντά στην τιμή του έτοιμου που αναφέρθηκε.
Το αν υπάρχει η πείρα, το μετρητό κλπ δε ξέρω. Αν σου περισσεύουν μερικά χιλιάρικα μόνο για το κουτί, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τρολλάρεις και δε σε τρολλάρει ο γιατρός γιατί για εκεί το κόβω, ας πω κάποια πράγματα μπας και φανούν χρήσιμα κάπου, κάποτε.

Η συνταγή με τα υλικά σου πάει για ένα σουφλέ (σχεδόν) αλλά για να γίνει το σουφλέ θέλει και το φούρνο και την μαστοριά του μάγειρα.

Μία κατασκευή όταν ξεκινάει απο το 0, δε γίνεται με σχέδια μίας ημέρας ή δύο και σπάνια ακόμα και μετά το τελικό σχέδιο πάνε όλα βάση αυτού. Καμιά φορά μάλιστα, κάποια τμήματα επανασχεδιάζονται και το κόστος εκτοξεύεται, όταν αντικρίσουμε την ρουφιάνα την πράξη.

 

Αν υποθέσουμε ότι τέτοιο τερας κουτί θα πάει σε αγορά υλικών 300ευρώ (λέμε τώρα) έχεις ιδέα ΠΟΣΑ θα φύγουν σε εργατοώρες, σε πρέσες, σε στράτζες, σε λειζεροκοπές, σε υδροκοπές, σε βαφές, σε, σε, σε,....

Μάλλον όχι για να το συζητάς ακόμα ή απλά έχεις όρεξη για πλάκα.

 

ΑΝ λοιπόν σοβαρά θες αυτά που λες, για να μην πληρώσεις 3 φορές και βάλε όσο κάνει το έτοιμο case που σου δείξανε, πάρε το και άσε τις κατασκευές για αγρίους για άλλη φορά.

 

Τώρα γιατί στα λέω; Γιατί είδα σοβαρά άτομα και μπήκανε σοβαρά στη συζήτηση του θέματος (βλέπε τον απο πάνω) και γιατί έχω ξοδέψει πάρα πολλά σε custom κατασκευές και ξέρω ότι σε καμία περίπτωση, κάτι τέτοιο που θες να φτιάξεις απο το 0, δεν θα είναι έστω κοντά στην τιμή του έτοιμου που αναφέρθηκε.

Το αν υπάρχει η πείρα, το μετρητό κλπ δε ξέρω. Αν σου περισεύουν μερικά χιλιάρικα μόνο για το κουτί, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα :)

 

πολύ σωστά, αν και βλέπω τα λόγια σου να περνάνε στον βρόντο :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...