Προς το περιεχόμενο

Υδροψυξη σε σκληρους


grwarlock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Μια διευκρινηση. Το γαιδουρακι που προκειται να φτιαξω στην τελικη του μορφη θα εχει 25 δισκους μεγαλυτερους ή ισους με 2ΤΒ και εναν SSD.Αυτο απο μονο του δεν θα σηκωσει θερμοκρασιες που θα επιβαρυνουν τα υπολοιπα??</p>

 

Συγνωμη , ειχα μεινει σε αυτο...

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει την εναλακτική να πάρεις δύο case. Το ένα Lian Li v2000 και το άλλο Lian 2010. Να τα ενώσεις, να κάνεισ τρύπες για τα καλώδια. Το ένα να έχει το hardware σου και το άλλο δίσκους. Το κάθε κουτί θα έχει το δικό του τροφοδοτικό.

Το lian Li ανοίγει το πλαϊνό απο την δεξιά μεριά ενώ το 2010 απο την αριστερή. Και τα δύο είναι 2 επιπέδων ώστε να βάλεις δίσκους κάτω και με πατέντες να βάλεις και πάνω.

 

Επίσης παίζει και η λύση Lian Li 343

Πολυ καλες ιδεες και τα δυο μοντελα.Το μονο κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν στην Ελλαδα.Που σημαινει οτι για να ερθουν απο εξω εκτος απο το οποιο κοστος αγορας στο κοστος μεταφορικων θα πρεπει να συνυπολογισω και λιπαντικο (βλεπε βαζελινι) γιατι θα με σκισουν ασχημα :)

 

Ρε παιδια το corsair 900d παιρνει και δυο τροφοδοτικα και 15 σκληρους. , και μπορει να βαλει και 4 στα 5:25 και εχει και 3 hot swap συνολο 22

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

442,20 το κουτι + τα εχτρα cages χοντρα χοντρα φθασαμε στα 600 ευρω.....Το ξε..χειλωσαμε το κοστος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έχει την εναλακτική να πάρεις δύο case. Το ένα Lian Li v2000 και το άλλο Lian 2010. Να τα ενώσεις, να κάνεισ τρύπες για τα καλώδια. Το ένα να έχει το hardware σου και το άλλο δίσκους. Το κάθε κουτί θα έχει το δικό του τροφοδοτικό.

Το lian Li ανοίγει το πλαϊνό απο την δεξιά μεριά ενώ το 2010 απο την αριστερή. Και τα δύο είναι 2 επιπέδων ώστε να βάλεις δίσκους κάτω και με πατέντες να βάλεις και πάνω.

 

Επίσης παίζει και η λύση Lian Li 343

Πολυ καλες ιδεες και τα δυο μοντελα.Το μονο κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν στην Ελλαδα.Που σημαινει οτι για να ερθουν απο εξω εκτος απο το οποιο κοστος αγορας στο κοστος μεταφορικων θα πρεπει να συνυπολογισω και λιπαντικο (βλεπε βαζελινι) γιατι θα με σκισουν ασχημα :)

Ρε παιδια το corsair 900d παιρνει και δυο τροφοδοτικα και 15 σκληρους. , και μπορει να βαλει και 4 στα 5:25 και εχει και 3 hot swap συνολο 22

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

442,20 το κουτι + τα εχτρα cages χοντρα χοντρα φθασαμε στα 600 ευρω.....Το ξε..χειλωσαμε το κοστος :)
Αν επαιρνες ετοιμα hdd rack?Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη , ειχα μεινει σε αυτο...

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Και πολυ καλα εκανες.Σε καμμια περιπτωση δεν θα ξεπεραστει αυτο το νουμερο.25 + 1 ssd.Μεχρι εκει.

Τις 5 θεσεις τις εβαλε στο αρχικο του σχεδιο ο γιατρος.Σιγουρα κατι θελει να κρυψει εκει μεσα :P

 

442,20 το κουτι + τα εχτρα cages χοντρα χοντρα φθασαμε στα 600 ευρω.....Το ξε..χειλωσαμε το κοστος :)

Αν επαιρνες ετοιμα hdd rack?Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

 

 

Κοιτα.Ηδη το κοστος για αυτο που θελω να φτιαξω (στο τελος του project) ειναι παρα πολυ ψηλα οποτε προσπαθω να μειωσω οσο γινεται το κοστος.Ηδη πεταξα την υδροψυξη και εβαλα καναρινι.Ηθελα ενυδριο αλλα ακουω παντα τις συμβουλες των γιατρων.....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πρότεινα γιατί μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα με περιπου 100€ το ενα. Απλα είναι μια ιδεα ως εναλλακτική.<br><br>

Επίσης για να ξέρεις σε ενα case λογο φυσικής δε προτείνεται η εξαγωγή στο πλάι. Μπορείς να κανεις το εξης όμως. Το κάτω κομματι να εισάγει αέρα απο μπροστά κ να βγάζει απο εναν πίσω κ 3 κάτω. Το πανω κομματι θα εισάγει αέρα απο μπροστά και θα βγάζει απο πίσω κ πανω.<br>

Αυτά με την προϋπόθεση οτι η επικοινωνία τω κομματιων με το main case θα είναι μονο απο μόα τρύπα για τα καλώδια κ θα περνάει ελάχιστος αέρας. Πρότεινετε δε η τρύπα αυτή να είναι περιπου στη μέση με κάποιο ειδος grommet για να μην εχεις leak στο κύκλωμα του αέρα.<br><br>

Έτσι θα είναι μεμονωμένο το κάθε κομματι και ξεχωριστό. Επίσης καλυτερα θα ηταν ενα τροφοδοτικό για όλα για να γλυτώσει αρκετό χώρο.<br>

Και δεν είναι πολύ ακριβά να πάρεις πχ ενα thermaltake 1500. Θα είναι στο main case και απλα θα δώσεις απο 2 καλώδια στο κάθε addon.<br><br>

 

 

Να συντηρήσεις ενα ενυδρείο δεν είναι κ τόσο ευκολο πάντως. Αλλά μπορείς να κανεις θαλασσινό με αστερίες κλπ και θα είναι απίστευτο και κανόνισε να κανεις σύμβαση με τη ΔΕΗ γιατί θα έχετε συχνα σεξουαλική επαφη μέσω του λογαριασμού της.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πρότεινα γιατί μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα με περιπου 100€ το ενα. Απλα είναι μια ιδεα ως εναλλακτική.<br><br>

Επίσης για να ξέρεις σε ενα case λογο φυσικής δε προτείνεται η εξαγωγή στο πλάι. Μπορείς να κανεις το εξης όμως. Το κάτω κομματι να εισάγει αέρα απο μπροστά κ να βγάζει απο εναν πίσω κ 3 κάτω. Το πανω κομματι θα εισάγει αέρα απο μπροστά και θα βγάζει απο πίσω κ πανω.<br>

Αυτά με την προϋπόθεση οτι η επικοινωνία τω κομματιων με το main case θα είναι μονο απο μόα τρύπα για τα καλώδια κ θα περνάει ελάχιστος αέρας. Πρότεινετε δε η τρύπα αυτή να είναι περιπου στη μέση με κάποιο ειδος grommet για να μην εχεις leak στο κύκλωμα του αέρα.<br><br>

Έτσι θα είναι μεμονωμένο το κάθε κομματι και ξεχωριστό. Επίσης καλυτερα θα ηταν ενα τροφοδοτικό για όλα για να γλυτώσει αρκετό χώρο.<br>

Και δεν είναι πολύ ακριβά να πάρεις πχ ενα thermaltake 1500. Θα είναι στο main case και απλα θα δώσεις απο 2 καλώδια στο κάθε addon.<br><br>

 

 

Να συντηρήσεις ενα ενυδρείο δεν είναι κ τόσο ευκολο πάντως. Αλλά μπορείς να κανεις θαλασσινό με αστερίες κλπ και θα είναι απίστευτο και κανόνισε να κανεις σύμβαση με τη ΔΕΗ γιατί θα έχετε συχνα σεξουαλική επαφη μέσω του λογαριασμού της.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Το ιδανικο θα ηταν να μπορουσα να βρω ενα Lian Li 343b γυρω στα 150 ευρω. (χλωμο) .

Επειδη κοντευουν 30 χρονια που εχω τελειωσει το σχολειο εχω ξεχασει τους νομους της φυσικης :) Ας υποθεσουμε οτι σπαω το κουτι των δισκων σε 2 εχω και παλι 2 κλειστα κουτια.Μια ιδεα ηταν σε καθε κουτι να βαλω εναν αεραγωγο για να διωχνει τον αερα στο πλαι.Εσυ μου λες οτι η κυρια φυσικη λεει οχι.Κατι θα ξερει παραπανω η κυρια.Και εδω ερχεται η ερωτηση του τρελλου.Τον αερα δεν τον κατευθυνουμε οπου θελουμε? Κατι εχω χασει ??? (εκτος απο το μυαλο μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα θετικη πιεση και ειναι πιο δροσερο το κουτι και ειναι και πιο καθαρο διοτι η αρνητικη πιεση δεν επιτρεπει (σχετικο ειναι αυτο βασικα ) να φυγει η σκονη. Οσο για το καναρινι , δεν στο λεω αλλα ενα καναρινι θελει φως και αερα για μεσα στο κουτι δυσκολο

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα θετικη πιεση και ειναι πιο δροσερο το κουτι και ειναι και πιο καθαρο διοτι η αρνητικη πιεση δεν επιτρεπει (σχετικο ειναι αυτο βασικα ) να φυγει η σκονη. Οσο για το καναρινι , δεν στο λεω αλλα ενα καναρινι θελει φως και αερα για μεσα στο κουτι δυσκολο

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

 

Στα πρότεινα γιατί μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα με περιπου 100€ το ενα. Απλα είναι μια ιδεα ως εναλλακτική.<br><br>

Επίσης για να ξέρεις σε ενα case λογο φυσικής δε προτείνεται η εξαγωγή στο πλάι. Μπορείς να κανεις το εξης όμως. Το κάτω κομματι να εισάγει αέρα απο μπροστά κ να βγάζει απο εναν πίσω κ 3 κάτω. Το πανω κομματι θα εισάγει αέρα απο μπροστά και θα βγάζει απο πίσω κ πανω.<br>

Αυτά με την προϋπόθεση οτι η επικοινωνία τω κομματιων με το main case θα είναι μονο απο μόα τρύπα για τα καλώδια κ θα περνάει ελάχιστος αέρας. Πρότεινετε δε η τρύπα αυτή να είναι περιπου στη μέση με κάποιο ειδος grommet για να μην εχεις leak στο κύκλωμα του αέρα.<br><br>

Έτσι θα είναι μεμονωμένο το κάθε κομματι και ξεχωριστό. Επίσης καλυτερα θα ηταν ενα τροφοδοτικό για όλα για να γλυτώσει αρκετό χώρο.<br>

Και δεν είναι πολύ ακριβά να πάρεις πχ ενα thermaltake 1500. Θα είναι στο main case και απλα θα δώσεις απο 2 καλώδια στο κάθε addon.<br><br>

 

 

Να συντηρήσεις ενα ενυδρείο δεν είναι κ τόσο ευκολο πάντως. Αλλά μπορείς να κανεις θαλασσινό με αστερίες κλπ και θα είναι απίστευτο και κανόνισε να κανεις σύμβαση με τη ΔΕΗ γιατί θα έχετε συχνα σεξουαλική επαφη μέσω του λογαριασμού της.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Ηδη εχω σκηνες ζηλειας απο την γυναικα μου για την σχεση μου με την ΔΕΗ. :P

 

Εγω θα προτεινα θετικη πιεση και ειναι πιο δροσερο το κουτι και ειναι και πιο καθαρο διοτι η αρνητικη πιεση δεν επιτρεπει (σχετικο ειναι αυτο βασικα ) να φυγει η σκονη. Οσο για το καναρινι , δεν στο λεω αλλα ενα καναρινι θελει φως και αερα για μεσα στο κουτι δυσκολο

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Αν δεν σου κανει κοπο βοηθα με λιγακι με την πιεση. Αν οι ανεμιστηρες σπρωχνουν τον αερα μεσα στον αγωγο η αρνητικη πιεση που θα δημιουργηθει? Εκτος αν μιλας για bottleneck.

 

Το καναρινι ηταν ιδεα του γιατρου.Οσο για το ενυδρειο αν βαλεις τροπικα ψαρια που θελουν ζεστη με ενα φως απο επανω μια χαρα θα ζησουν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επι του παροντος τωρα γιατι παρακολουθω το θεμα... ποτε σκοπευουμε να αγορασουμε το μηχανημα αυτο ?

το κουτι ποτε θα φτιαχτει ? εχεις μιλησει με τον γιατρο να κανονισετε συναντηση απο κοντα για ιδεες και σχεδια ?

 

οι ερωτησεις αυτες θα ζητουσαν απαντηση γιατι εχω βασιμες υποψιες οτι το θεμα τηνει προς το troll  της φασης και μιλαμε για ενα φανταστικο κουτι με ενα υπερογκο μπατζετ που δεν υπαρχει και απλα δεν μπορει να γινει σιγα σιγα απο πλευρας housing (pc case ) ....

 

τωρα απο κει και περα το θεμα εκτος απο τρολ μπορει να χαρακτηριστει και ως ο ορισμος της παραθεσης/quote  μιας και ο καθενας προσπαθει να πει το δικο του και εχει χαθει το νοημα που δεν ξερω αν υπηρχε και ποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επι του παροντος τωρα γιατι παρακολουθω το θεμα... ποτε σκοπευουμε να αγορασουμε το μηχανημα αυτο ?

το κουτι ποτε θα φτιαχτει ? εχεις μιλησει με τον γιατρο να κανονισετε συναντηση απο κοντα για ιδεες και σχεδια ?

 

οι ερωτησεις αυτες θα ζητουσαν απαντηση γιατι εχω βασιμες υποψιες οτι το θεμα τηνει προς το troll  της φασης και μιλαμε για ενα φανταστικο κουτι με ενα υπερογκο μπατζετ που δεν υπαρχει και απλα δεν μπορει να γινει σιγα σιγα απο πλευρας housing (pc case ) ....

 

τωρα απο κει και περα το θεμα εκτος απο τρολ μπορει να χαρακτηριστει και ως ο ορισμος της παραθεσης/quote  μιας και ο καθενας προσπαθει να πει το δικο του και εχει χαθει το νοημα που δεν ξερω αν υπηρχε και ποτε..

Το μηχανημα αυτο θα ξεκινησει να κατασκευαζεται προς το τελος του επομενου μηνα. Δεν ειναι φανταστικο φιλε μου.Το σιγα σιγα αφορα τους δισκους. Βεβαια δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορει καποιος να σχεδιαζει και να κατασκευαζει ενα κουτι με βαση τι εχει στο μυαλο του να κανει τους επομενους μηνες.Ναι το budget ειναι μεγαλο αλλα αν αγοραστει σταδιακα (μιλαω για το κομματι που αφορα τους δισκους) το ποσο δεν ειναι τεραστιο τελικα.Αλλωστε ποσοι απο εμας εχουν υπολογισει τι εχουν δωσει για το μηχανημα τους στο περασμα του χρονου?  Θεωρω οτι δεν τιθεται θεμα παραθεσης.Ο καθενας λεει την αποψη του η οποια αξιολογειται και κρινεται αναλογα. Με τον γιατρο θα κανονισω τις επομενες ημερες τις λεπτομερειες αν και σημερα εχει χαθει. Γιατρεεεεεεεεε!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστον κ έπαιξε με την led ταινία.

Ο θερμός αέρας παει πανω. Αν βάζεις απο παντού αέρα κ περισσότερη σκόνη θα βάζεις μέσα αλλά κ μέσα στην μέση θα εχεις θέμα.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου με ολο το σεβασμο ,

διαθετεις 800 ευρω για μητρικη ραμ και καρτα γραφικων με cpu .

για κουτι ποσα δινεις?

για τους σατα κοντρολλερς οπου η τιμη τους αν εχεις ιδεα και ασχολεισαι (χωρις να θελω να σε μειωσω) φτανει κοντα στα 500 ευρω για να κανεις νορμαλ δουλεια ετσι οπως τα περιγραφεις ποσα δινεις ?

τροφοδοτικο ποσα δινεις και τι τροφοδοτικο εχεις ηδη  και ψαχνεις να βρεις αυτο το καλωδιο που ενωνει τα δυο τροφοδοτικα...

 

καταλαβαινεις λοιπον οτι σε 5 σελιδες θεμα δεν εχεις ξεκαθαρισει τι λεφτα δινεις και για τι....

 

και δεν δεχομαι οτι το κουτι δεν μας πολυ νοιαζει τωρα μιας και πανω σε αυτο θα μπουν τα πραγματα...

 

 

αν λοιπον λαβεις υποψιν σου ολες τις παραπανω ερωτησεις παιρνεις την απαντηση σου γιατι πιστευω οτι το θεμα ειναι ο ορισμος του TROLL.

 

παντως να ξερεις πληροφοριακαοτι για κουτι για αυτα που ζητας οπου και να πας εξω να το φτιαξεις και να κανεις σωστη δουλεια τα 440 του corsair 900d  που ανεφερε ενα μελος του φορουμ ειναι λιγα....

γιατι ιδιοκατασκευες κυβοι κλπ κοστιζουν 400 κατοσταρικα και με πολυ μερακι και απο αυτον που πληρωνει και απο αυτον που πραγματοποιει την ιδεα σου .. και λαβε σοβαρα υποψιν οτι ουτε 5 δισκους δεν χωρανε μεσα... οποτε αναλογισου γιατι το πιστευω αυτο που λεω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>φιλε μου με ολο το σεβασμο ,</p>

<p>διαθετεις 800 ευρω για μητρικη ραμ και καρτα γραφικων με cpu .</p>

<p>για κουτι ποσα δινεις?</p>

<p>για τους σατα κοντρολλερς οπου η τιμη τους αν εχεις ιδεα και ασχολεισαι (χωρις να θελω να σε μειωσω) φτανει κοντα στα 500 ευρω για να κανεις νορμαλ δουλεια ετσι οπως τα περιγραφεις ποσα δινεις ?</p>

<p>τροφοδοτικο ποσα δινεις και τι τροφοδοτικο εχεις ηδη  και ψαχνεις να βρεις αυτο το καλωδιο που ενωνει τα δυο τροφοδοτικα...</p>

<p> </p>

<p>καταλαβαινεις λοιπον οτι σε 5 σελιδες θεμα δεν εχεις ξεκαθαρισει τι λεφτα δινεις και για τι....</p>

<p> </p>

<p>και δεν δεχομαι οτι το κουτι δεν μας πολυ νοιαζει τωρα μιας και πανω σε αυτο θα μπουν τα πραγματα...</p>

<p> </p>

<p> </p>

<p>αν λοιπον λαβεις υποψιν σου ολες τις παραπανω ερωτησεις παιρνεις την απαντηση σου γιατι πιστευω οτι το θεμα ειναι ο ορισμος του TROLL.</p>

<p> </p>

<p>παντως να ξερεις πληροφοριακαοτι για κουτι για αυτα που ζητας οπου και να πας εξω να το φτιαξεις και να κανεις σωστη δουλεια τα 440 του corsair 900d  που ανεφερε ενα μελος του φορουμ ειναι λιγα....</p>

<p>γιατι ιδιοκατασκευες κυβοι κλπ κοστιζουν 400 κατοσταρικα και με πολυ μερακι και απο αυτον που πληρωνει και απο αυτον που πραγματοποιει την ιδεα σου .. και λαβε σοβαρα υποψιν οτι ουτε 5 δισκους δεν χωρανε μεσα... οποτε αναλογισου γιατι το πιστευω αυτο που λεω</p>

 

+1 , δεν περιμενεις τους haswell που θα εχουν και καλυτερα σατα κοντρολλερ και σατα 3 6 γιγα το δευτερολεπτο ολα τα πορτς?

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε παίδες το θέμα είναι να ξεκινήσει το κουτί σαν ιδέα κ σχεδιασμός. Τι εναλλακτικές έχει κλπ.

Δεν ξυπνάς λες θέλω κουτί κ την επόμενη μέρα εχεις custom κουτί σπίτι σου.

 

Θέλει ερευνα, μελέτη, σχεδιασμο κλπ.

Παντα θα ξεφύγει οικονομικά αλλά αν το σχεδιάσεις καλά κ οργανώσεις δε φεύγεις πολύ αποτι σκεφτοσουν.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου με ολο το σεβασμο ,

διαθετεις 800 ευρω για μητρικη ραμ και καρτα γραφικων με cpu .

για κουτι ποσα δινεις?

για τους σατα κοντρολλερς οπου η τιμη τους αν εχεις ιδεα και ασχολεισαι (χωρις να θελω να σε μειωσω) φτανει κοντα στα 500 ευρω για να κανεις νορμαλ δουλεια ετσι οπως τα περιγραφεις ποσα δινεις ?

τροφοδοτικο ποσα δινεις και τι τροφοδοτικο εχεις ηδη  και ψαχνεις να βρεις αυτο το καλωδιο που ενωνει τα δυο τροφοδοτικα...

 

καταλαβαινεις λοιπον οτι σε 5 σελιδες θεμα δεν εχεις ξεκαθαρισει τι λεφτα δινεις και για τι....

 

και δεν δεχομαι οτι το κουτι δεν μας πολυ νοιαζει τωρα μιας και πανω σε αυτο θα μπουν τα πραγματα...

 

 

αν λοιπον λαβεις υποψιν σου ολες τις παραπανω ερωτησεις παιρνεις την απαντηση σου γιατι πιστευω οτι το θεμα ειναι ο ορισμος του TROLL.

 

παντως να ξερεις πληροφοριακαοτι για κουτι για αυτα που ζητας οπου και να πας εξω να το φτιαξεις και να κανεις σωστη δουλεια τα 440 του corsair 900d  που ανεφερε ενα μελος του φορουμ ειναι λιγα....

γιατι ιδιοκατασκευες κυβοι κλπ κοστιζουν 400 κατοσταρικα και με πολυ μερακι και απο αυτον που πληρωνει και απο αυτον που πραγματοποιει την ιδεα σου .. και λαβε σοβαρα υποψιν οτι ουτε 5 δισκους δεν χωρανε μεσα... οποτε αναλογισου γιατι το πιστευω αυτο που λεω

Καλε μου φιλε.Αν εμπαινες στον κοπο και διαβαζες ολα οσα εχω γραψει ισως να μην ησουν τοσο αρνητικος.

Ας τα παρουμε λοιπον με την σειρα

1.Εχω οπως ηδη εχεις διαβασει πει οτι για ΜΒ CPU RAM και καρτα γραφικων θα δωσω περιπου 800 ευρω.Ισως και λιγο παραπανω αν χρειαστει αν και δεν το νομιζω.

2.Εχω ηδη γραψει οτι οταν τελειωσουν τα sata ports to MB θα βαλω SAS/SATA controllers με κοστος περιπου 250 ευρω εκαστος.

3.Για πολλοστη φορα γραφω οτι εχω ενα Hyper Type R II 880w και οτι το εξτρα τροφοδοτικο θα ειναι ενα Corsair HX Series HX850 Modular 80+ Gold

4.Ψαχνω ετοιμο καλωδιο (αν υπαρχει) για να ενωσω τα 2 τροφοδοτικα και αυτο γιατι φοβαμαι τις τυχον αστοχιες στο συγκεκριμενο σημειο.

5.Για το κουτι ναι εχεις δικιο δεν εχω πει ποσα χρηματα προτιθεμαι να δωσω για τον απλουστατο λογο οτι η συζητηση που κανουμε θεωρω οτι δεν εχει καταληξει ακομα καπου.Μολις λοιπον καταληξει τοτε θα μιλησω και για το κοστος.Αν και παλι εχω γραψει οτι εχω κολλητο αλουμινα - σιδερα που δεν θα με χρεωσει για την εργασια του.Το κοστος των υλικων δεν πιστευω οτι θα ειναι απαγορευτικο.

6.Φυσικα και ξερω οτι το ολο project θα ξεπερασει στο τελος του τις 3.500 ευρω.Αν ηθελα κατι απλο δεν θα εχανα το χρονο μου τοσες μερες.

 

Πληροφοριακα και μονο ειμαι επαγγελματικα στον χωρο του ΙΤ απο το 1988.Τοτε που τα πραγματα στον χωρο ηταν πολυ πιο αγρια και δεν ειχες πληροφορηση απο κανενα ιντερνετ.Οποτε μαλλον ξερω για τι πραγμα μιλαω.

 

Τωρα αν εσυ ενοχλεισαι με μια κουβεντα που γινεται ή η διαφορετικη αποψη απο την δικη σου δεν ειναι κατι που αποδεχεσαι λυπαμαι αλλα  δεν μπορω να κανω κατι.Το μονο που αν θελεις μπορω να σου προτεινω ειναι αν σε ενοχλουν ολα αυτα πολυ απλα μπορεις να μην τα διαβαζεις. Γενικος κανονας σε ολα τα φορουμ ειναι οτι κανενας δεν υπαχρεωνει κανεναν να διαβασει κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...