Προς το περιεχόμενο

Υδροψυξη σε σκληρους


grwarlock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μανο δεν έχετε υπολογίσει κάτι πολύ βασικό.<br>

Καλώδια sata και μέχρι ποσο φτάνουν.<br><br>

 

 

Να ρίξω μια ιδέα. Γιατί δεν σπατε τους δισκους σε 2 15αρια καλυτερα. Πχ 15 δίσκοι κάτω απί το case και άλλοι 15 στ πανω μέρος του case.

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

 

Καλησπέρα Νίκο!

 

Εγώ γιαυτό στην αρχή έβαλα μισούς πάνω μισούς κάτω αλλά ο φίλος είπε οτι τους θέλει όλους κάτω..

Τώρα το πώς και τι το ξέρει εκείνος καλύτερα,οπότε ας μας διαφωτίσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρωτα απολα σπας το θέμα θερμοκρασια. Μειώνει την απόσταση των καλωδίων γιατί το sata παει Μαξ 1 μέτρο. Μπορείς να βάλεις περισσότερους ανεμιστήρες και να εχεις χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Επίσης μπορείς να κανεις το πρωτο κομματι τώρα κ το άλλο σε 6 μηνες πχ.

 

 

Μην ξεχάσω οτι με ενα 1500 watt αρκεί με το παραπανω για ολους τους δίσκους. Όπως τα υπολόγισα κ με 1000αρι κανει άνετα δουλεια. Απλα με 1.5 βάζει κ wc αργότερα.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απολα σπας το θέμα θερμοκρασια. Μειώνει την απόσταση των καλωδίων γιατί το sata παει Μαξ 1 μέτρο. Μπορείς να βάλεις περισσότερους ανεμιστήρες και να εχεις χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Επίσης μπορείς να κανεις το πρωτο κομματι τώρα κ το άλλο σε 6 μηνες πχ.

 

 

Μην ξεχάσω οτι με ενα 1500 watt αρκεί με το παραπανω για ολους τους δίσκους. Όπως τα υπολόγισα κ με 1000αρι κανει άνετα δουλεια. Απλα με 1.5 βάζει κ wc αργότερα.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

 

Συμφωνώ απλά σε περίπτωση που έχει άλλο τροφοδοτικό ήδη (λογικά έχει) και είναι ας πούμε 750w δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσει και εκεί παραπάνω λεφτά και να πάρει 1500!

 

Με ένα ακόμα ποιοτικό 700άρι είναι κύριος..όλα αυτά με την προϋπόθεση να έχει ήδη ένα καλό τροφοδοτικό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρε μου


 

Δεν με διαβαζεις  και με στεναχωρεις.Εχω γραψει ότι εχω ένα Hiper TypeR II 880W.Αυτο το προοριζω για οτιδηποτε άλλο εκτος από τους δισκους.Τωρα αν θεωρειται καλο ή κακο δεν το ξερω.Αυτο που ξερω είναι ότι το κακομοιρο δουλευει εδώ και 6 χρονια ασταματητα χωρις ποτε να εχω το παραμικρο προβλημα.Και δεν συκωνει λιγα. Το δευτερο το οποιο θα σηκωσει και τους δισκους μαλλον θα ένα Corsair HX Series HX850 Modular 80+ Gold.Ακουω καλα λογια από τα παιδακια εδώ μεσα οποτε λεω να τους εμπιστευθω.Υποθετω ότι είναι υπερ αρκετο. Για το μηκος των Sata καλωδιων παλι εχω γραψει ότι περιοριζω το μηκος του κουτιου στο 1,30 εξαιτιας αυτό του περιορισμου (1μ). Τελειωντας επειδη το κουτι θα είναι custom οσο λιγοτερα διαμερισματα φτιαχτουν τοσο πιο ευκολη δουλεια θα είναι αρα και μικροτερο κοστος.


 

Γιατρε μια σημαντικη ερωτηση. Επειδη όπως σου εγραψα νωριτερα η υδροψυξη θα καθυστερηση λιγακι λογο κοστους στο μεσοδιαστημα στον αρκετα μεγαλο χωρο που περισευει μπροστα και επανω στο κουτι μηπως να εβαζα ένα ενυδριο (δικη σου ιδεα ηταν) ή ένα καναρινι ? (δικη μου ιδεα) :P


 

 


 

Ο τρελλος…

 

Ps. Κοιταμε λιγο και τα ΡΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cases δεν είναι απλα μεταλικα κουβουκλια που μπορείς να φτιάξεις ενα.

Σκέψου οτι με το χαμό απο καλώδια για 30 δίσκους δηλαδή 60 καλώδια δημιουργίες εμπόδια στον αέρα να ψύξει.

Επίσης η σκόνη που θα μαζευετε σε κάτι που δεν έχει μελετηθεί σωστα θα είναι τεραστια. Θα δημιουργεί προβλήματα θέρμανσης αλλά κ μπορεί κ χειρότερα. Καλύτερα θα ηταν να κανεις moda σε ενα κουτί. Να του προσθέσεις ενα κομματι κάτω κ ενα κομματι πανω. Να σπάσεις τους δίσκους στη μέση.

Και θα έχεις καλύτερη ψύξη αλλά και ποιο σωστη διαχείριση αλλά και χώρο για να βάλεις την υδροψυξη σου αργότερα χωρίς να μπλεκεις κ τους δίσκους. Αλλά κ ποιο σωστη ροή αερα στο hardware σου.

Οι εταιρείες που κανουν μελέτες ολόκληρες κ ρίχνουν λεφτά δε το κανουν για σου πουλήσουν απλα κάτι. Είναι επιστήμη πίσω απο όλη την υπόθεση.

 

Το έχω ξανά συζητήσει και με άτομο που κανει κ χειροποίητες λύσεις στο συγκεκριμενο γιατί κοιταγαμε να φτιάξουμε κάτι δικο μας αλλά δε συμφερε τελικά.

 

Καλυτερα έφτιαξε απλα 2 εξτρα κλουβακια να ανοίγουν απο το πλάι κ οι δίσκοι να είναι σε κάθετη θέση όπως πχ στου coolermaster cosmos s η rc 1000. Με αρκετά ανοίγματα μεταξύ των δίσκων για να περνάει ο αέρας. Βάλε 3 ανεμιστήρες πανω, 3 κάτω από 1 η 2 μπρος η πίσω και θα είσαι άρχοντας.

Αν θέλεις το συζηταω κ με τον Doc να σου φτιαξει αυτό που σκέφτομαι στο sketchup για να καταλάβεις. Εγώ δε τοχω.

Επίσης βάλτου κ ροδάκια για να κινείται στο πάτωμα γιατί θα είναι ασηκωτο όλο αυτό.

 

Αν θέλεις Γράψε κ ποιο case εχεις ηδη για να δουμε ποιο ολοκληρωμένα την λύση αν σε ενδιαφέρει.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηθελα ενα απλο κουβουκλιο μπορουσα να αδειασω ενα παλιο πλυντηριο και να το φτιαξω αυτο που θελω. :)

Αν δεν σου κανει κοπο διαβασε λιγο πιο πανω που περιγραφω ακριβως τι εχω στο μυαλο μου για το κουτι.Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι κακοσχεδιασμενο κουτι μονο προβληματα μπορει να δωσει.Για αυτο εχω στο μυαλο μου ενα σχεδον κλειστο κουτι μεσα σε ενα μεγαλυτερο με ανεμιστηρες μπροστα και πισω φιλτρα σκονης και διεξοδο του αερα απο πλαινες τρυπες - γρυλλιες. Επισης για να προλαβω ανεπιθυμητες καταστασεις υπαρχει προβλεψη για θερμομετρο σε καθε δισκο, θερμομετρο στο εσωτερικο του κουτι αλλα και μετρητης στροφων σε καθε ανεμιστηρα.Τα καλωδια θα περνανε απο τον πατο του κουτιου για να μην εμποδιζουν τον αερα (δεν εχω ξεχασει τον περιορισμο στο μηκος του sata cable. Φαντασου λοιπον ενα κουτι το οποιο θα ειναι απο αλουμινιο χωρισμενο σε 4 μικροτερα διαμερισματα απομωνομενα το ενα απο το αλλο.Τα 3 απο τα 4 διαμερισματα θα καθοντε στο κουτι με ραγες και ρουλεμαν για ευκολη διαχειρηση .Καθε διαμερισμα θα ειναι θερμομονωμενο και ηχομονομενο. Εψαξα και εγω για εναλλακτικες ετοιμες λυσεις αλλα οι πιο φθηνη λυση που βρηκα ηταν ενα παλιο κουτι της  Lian-Li και αυτο εκανε 300ευρω (εξωτερικο).

Το κοστος του υλικου δεν το ξερω ακομα αλλα περιμενω απαντηση.Την εργασια θα την κανει (λεει) ενα φιλαρακι αλουμινας.

Αυτη την στιγμη το κουτι που εχω και δουλευω ειναι ενα Armor + Lcs.Εχει ηδη 12 δισκους και εχω χωρο για αλλους ας πουμε 4 χωρις πατεντες.

 

Οι ροδες δεν παιζουν γιατι δεν τις γουσταρω με τιποτε και το κουτι θα κατσει σε ενα ας τον πουμε παγκο που εχω.Στον πατο του σκεφτομαι να βαλω αντικραδασμικες ταπες.

Σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου.Καθε παρατηρηση ευπροσδεκτη.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα τρελε :P

 

Καταρχας πμ δεν μου εχει ερθει,μηπως εστειλες σε αλλο γιατρο; χαχα

 

Τωρα σχετικα με αυτα που σου ειπε ο Νικος εχει δικιο και τα συζητουσαμε κιολας εχθες το βραδυ..

Τωρα για τον κενο χωρο εκτος απο καναρινι μπορεις να τοποθετησεις ανετα και καμια κοτουλα να φας και κανενα φρεσκο αυγο! Κερδος 2 σε 1 δηλαδη :P :p

 

Περα απο την πλακα ετσι οπως το βλεπω με τις διαστασεις που λες αν ολοι οι δισκοι μπουν κατω,αυτοι που θα ειναι πιο μακρια απο την μητρικη λογικα θα εχουν θεμα με τα καλωδια..

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια ιδεα ,αν χωριζες το κουτι σε δυο θεωρητικα επιπεδα? Εννοω στη μεση να ειχε δυο πλεξι που να μπαινουν μεσα τα καλωδια και απο τις αλλες δυο να υπαρχει καλυτερη ροη του αερα. Μαλλον πρεπει να κανω ενα σχεδιο...Οσο για καναρινι φιλε , θα σου δωσω εγω , θα κανει την οικογενεια περιφανη ως το πρωτο καναρινι υπολογιστη :)

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναθεμα τους περιορισμους.Τελικα κυριοι εχετε δικιο.Ετσι οπως ηθελα να βαλω το κουτι των δισκων δεν θα μου φτασουν τα καλωδια.Πρεπει λοιπον να βρεθει λυση.Ο λογος που το ηθελα στον πατο του κουτιου δεν ηταν αλλος απο το βαρος.Αν υποθεσουμε οτι καθε δισκος ζυγιζει περιπου 750 γραμμαρια θα εχουμε ενα συνολικο βαρος 19 κιλα μονο απο εκει.Αν σε αυτο προσθεσουμε ανεμιστηρες θερμομετρα σιτες φιλτρα σκονης αλλα και το βαρος του κουτιου χοντρα χοντρα φθασαμε περιπου στα 25-27 κιλα.Αν τον εβαζα κατω δεν θα ειχα την αναγκη να βαλω εχτρα κολωνες για να στηριξω ολο αυτο το βαρος.Μια ιδεα ειναι να αφησω το κουτι στον πατο να κατεβασω και το ΜΒ κατω και να ανεβασω τροφοδοτικα επανω οποτε δεν θα χρειαστω εχτρα κολωνες στηριξης.Μια αλλη ιδεα ειναι στην μεση το κουτι σε ευθεια με το ΜΒ και να βαλω απο κατω τα τροφοδοτικα.Ισως τελικα η πιο καλη ιδεα ειναι αυτη που προτεινατε.Να σπασω τους δισκους σε 2 κομματια.Οι μισοι πανω και οι μισοι κατω.Ηδη με επιασε πονοκεφαλος.Παω να μαθω το SketchUp.

 

Γαμωτο δεν βλεπω να χωραει το καναρινι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει την εναλακτική να πάρεις δύο case. Το ένα Lian Li v2000 και το άλλο Lian 2010. Να τα ενώσεις, να κάνεισ τρύπες για τα καλώδια. Το ένα να έχει το hardware σου και το άλλο δίσκους. Το κάθε κουτί θα έχει το δικό του τροφοδοτικό.

Το lian Li ανοίγει το πλαϊνό απο την δεξιά μεριά ενώ το 2010 απο την αριστερή. Και τα δύο είναι 2 επιπέδων ώστε να βάλεις δίσκους κάτω και με πατέντες να βάλεις και πάνω.

 

Επίσης παίζει και η λύση Lian Li 343

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το corsair 900d παιρνει και δυο τροφοδοτικα και 15 σκληρους. , και μπορει να βαλει και 4 στα 5:25 και εχει και 3 hot swap συνολο 22

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dvd εξωτερικο , ssd εχει κατι υποδοχεις ειδικα για αυτους

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

 

25-22 κανει 3 τους 8 που τους ειδες...

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...