Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καινουργιου ειδους πρωινο ειναι αυτο?

γιατι πρωτη φορα ακουω κανεις το πρωι να πινει μαζι με το γαλα και χυμο και καφε

ενα απο ολα πινει το 90% τωρα αν καποιος ειναι ειδικη περιπτωση αλλο θεμα

 

Ένα απ' όλα? Δηλαδή αν πιω γάλα, μετά απαγορεύεται ο καφές?

 

Δεν το ήξερα, θα τον κόψω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πόσα φαγητά θα ξέρει ένας εργένης να μαγειρέψει..και πόσα από αυτά είναι και για ένα άτομο..γιατί δεν μπορεί φυσικά ένας εργένης να φτιάξει παστίτσιο ή καμιά κατσαρόλα γιουβαρλάκια πχ γιατί πόσες μέρες θα τα τρώει μέχρι να τελειώσουν..θα τα σιχαθεί η ψυχή του. Μαγειρευτά δεν μπορείς να φτιάξεις γιατί βγαίνουν μεγάλες ποσότητες...άρα μένουν κρεατικά (κιμάς,μπριζόλες,πανσέτα,κοτόπουλο) που είναι ακριβά σχετικά...και ζυμαρικά (που είναι φθηνά). Άρα ένα 50ευρω τον μήνα για junk food είναι ψιλοmust πιστεύω.

Τον εμποδιζει κατι να μαθει να μαγειρευει μικρες ποσοτητες? Ποσο μεγαλη ειναι μια κολοκυθα δλδ. Μια χαρα γιουβαρλακια φτιαχνω για μενα και τρωω 1, το πολυ 2 μερες. Αν δεν θελεις να μαθεις (γενικα, οχι εσυ συγκεκριμενα) να μαγειρευεις λιτα, ΟΚ, αλλα μην το γενικολογουμε, 'τι να κανω δεν εχω επιλογη'

 

Το πιο λογικό όταν είσαι εργένης και εργάζεσαι 10-12 ώρες + 2 ώρες μετακίνηση είναι να τρώς απ'έξω. Όποιος ισχυρίζεται ότι κάθεται και μαγειρεύει απλά μας κάνει πλάκα. Όταν τρώς απ'έξω άνετα ξοδεύεις τόσα (αν μιλάμε για εντελώς junk food)

 

 Παρωμοιος, εαν καποιος εχει την οικονομικη ευχερεια να παραγγελνει απο εξω σχεδων καθημερινως και ισχυριζεται οτι τα χρηματα δεν του φτανουν/περισσευουν, ε ειναι λιγο off.

 

καθημερινα φαγητα που ετοιμαζω το βραδυ για το μεσημεριανο/α ειναι:

1) Ρυζι και κοκινες φακες (διαρκεια 30-40 λεπτα)

2) Μακαρονια με βραστο κοτοπουλο (40 λεπτα)

3) Quinea με φαβα (90 λεπτα)

4) 3 Ολοκληρα αυγα με μακαρονια

 

Χωρις να γνωριζω την τιμη των προιοντων Ελλαδα, πιστευω οτι υπερβαλετε.

Το 2007 που ειμουνα, και ηδη οι υπαλληλοι μαγαζιων σταματουσαν να παραγγελνουν καφε απο εξω και καναν τον δικο τους. Υπαρχει καποια αναγκη να παραγειλεις καφε απο εξω? 30 το μηνα = 300 π. το χρονο. Ιντερνετ 30 Ευρω? Βεβαιως, Game of thrones ειναι αυτο. Βαλε και το τσιγαρακι που ανεβηκε ο φορος. Ε μετα, δεν εχω λεφτα για διακοπες, κατω το κεφαλαιο.

 

 

Παλι τα βαλατε με τον defacer... μουαχαχαχα.Πατε παραλια που λεει και η Φουρεϊρα και αστε τον αυτον. Ανεργος νεοπλουτος θα ειναι που θα του τα ειχαν ετοιμα. Σαν τον πριγκηπα της ζαμούντας ενα πράγμα.

Και σε χαρακτηρα κατι σαν τον κατακουζινο.

 

Αυτο που σας λεει, ειναι, απο οτι καταλαβα, κανε το κουμαντο σου γιατι εχεις επιλογες, και μαζι με τις επιλογες φερεις και την ευθυνη

 

Είπαμε ότι τα 700 δεν είναι αξιοπρεπής μισθός και ότι απλά την βγάζεις και έχεις εξαφανισμένο έστω και το ελάχιστο ευ ζην από την ζωή σου(άρα ζεις για να δουλεύεις και δεν δουλεύεις για να ζεις) και αρχίσατε υπερβολές από το ένα άκρο με εξαθλίωση...μέχρι το άλλο άκρο ότι είναι αξιοπρεπέστατος και δικαιότατος μισθός που καλύπτει άνετα την ζωή ενός εργένη...σηκώνω τα χέρια ψηλά...

 

Ούτε εξαθλίωση είναι...αλλά ούτε και αξιοπρεπής μισθός...υπάρχει ένα σεβαστό φάσμα ανάμεσα στις 2 αυτές καταστάσεις.

+1. Ο μισθος Πλαισιου, η καθε Πλαισιου σαφως και δεν ειναι για π.χ. πολυτεκνους. Για καποιον νεο ομως που εχει ενα στοχο θα τον βοηθήσει πιστευω να τον φτασει, εχωντας ο καθενας τις δικες του προτεραιότητες. Ειτε π.χ. πας με αμαξι και κερδιζεις χρονο (χάνοντας χρηματα), τον οποιο χρησιμοποιείς για κατι αλλο παραγωγικό (π.χ. προγραμαμτισμο IPhone Apps) το οποιο θες να ασχοληθεις αργότερα, ή πας με ΜΜΜ και αποταμιεύεις χρήματα για να βγεις εξω. Με ενα long-term σκοπο (στα 25-30) δεν βρίσκω κανένα λογο γιατι η δουλειά στο Πλαισιο η καθε Πλαισιο ειναι εξαθλίωση.

 

Και το δικό μας κοινωνικό σύνολο είναι πηδηγμένο απ'όλες τις μεριές. Κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν όχι γιατί δεν θέλουν, απλά γιατί δεν μπορούν. Οι τελευταίοι στην κοινωνία μας όχι απλά πληθαίνουν αλλά ταυτόχρονα βυθίζονται με γεωμετρική πρόοδο.

 

Και φυσικά, είναι όλοι χαζοί τεμπέληδες ανεπρόκοποι γκρινιάρηδες καναπεδάκηδες. Κανένας δεν σκέφτηκε ότι πρέπει να βάλει τον κώλο κάτω για να προχωρήσει. Μόνο σε κάθε 10000 υπάρχει ένας έξυπνος να το σκεφτεί. Οι άλλοι είναι μαλάκες.

 

Κανένας δεν αντιμετώπισε αρρώστια που να τον πάει πίσω και έτσι να μην μπορέσει ποτέ να επανέλθει γιατί πριν αμοιβόταν με ψίχουλα.

....

 

Αλλά εγώ ο μαλάκας υπερασπιζόμουν τους συνεργάτες μου. Ούτε συνδικαλιστής ήμουν, ούτε κομματόσκυλο, ούτε έπαιρνα προμήθεια.

Αλλά θεωρούσα εξοργιστικό να δουλεύει ο άλλος 10-11-12 ώρες χωρίς υπερωρίες για 810€ και να τον λες από πάνω και άχρηστο και ανίκανο.

Γιατί ήξερα ότι με αυτό το μισθό δεν μπορεί να προχωρήσει στη ζωή του.

Και γιατί δεν δέχομαι ότι ο σκοπός της ζωής μου και του καθενός είναι να έχει να πληρώσει τη δεη και ένα σουβλάκι.

Αυτό είναι απάνθρωπο.

 

Καθόμαστε και συζητάμε για αυτονόητες αρχές αξιοπρεπούς διαβίωσης και τις βάζουμε σε διαπραγμάτευση γιατί ένας-δυο-χίλιοι δυο ζούνε στον κόσμο τους.

 

Εγώ ξέρω ότι το σκοινί έχει δυο άκρα, λέω να πιάσω κι εγώ το δεύτερο, μην το τσιτώνουμε μόνο από τη μια μεριά

 Σαφως και υπάρχουν προβλήματα/αρρώστιες η αναπάντεχες καταστάσεις, αλλα το σημείο που διαφωνώ μαζι σου ειναι το 'να μην μπορέσει ποτέ να επανέλθει...'. Εαν καποιος ρισκαρε παίρνοντας δανειο και μετα αρρώστησε, και δεν μπόρεσε να το πληρώσει, αυτο ειναι κατι που έπρεπε να σκεφτεί απο μόνος του, οτι τα πράγματα δεν βγαίνουν συνέχεια οπως τα θέλουμε και εαν κατι παει στραβα, την εκατσε. Οπως θα παρεις την επιτυχια, ετσι να δεχτεις και την αποτυχια. Ναι ΟΚ, life is difficult, νομιζω ολοι συμφωνουν. Δεν ειναι θεμα αν ολοι ειναι άχρηστοι, ανεπρόκοποι, τετοιοι χαρακτηρισμοί ειναι υπερβολές.  Η Έλλειψη κοινωνικού κράτους και υποστήριξης σαφώς και δεν βοηθάει. Ενας παραπάνω λόγος, κατ εμε, ειτε να φύγεις είτε να είσαι πιο προσεκτικός στις κινήσεις σου.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθημερινα φαγητα που ετοιμαζω το βραδυ για το μεσημεριανο/α ειναι:

1) Ρυζι και κοκινες φακες (διαρκεια 30-40 λεπτα)

2) Μακαρονια με βραστο κοτοπουλο (40 λεπτα)

3) Quinea με φαβα (90 λεπτα)

4) 3 Ολοκληρα αυγα με μακαρονια

 

 

+ Τον χρόνο να καθαρίσεις 20 λεπτά + να ψωνίσεις 30 λεπτά (αν είσαι τυχερός και έχεις το super-market δίπλα).

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ένας άνθρωπος χρειάζεται 8 ώρες ύπνου, εγώ τόσες χρειάζομαι προσωπικά αν δεν θέλω να σέρνομαι στη δουλειά και να έχω καθαρό μυαλό να γράφω κώδικα.

 

1 ώρα προετοιμασία για τη δουλειά (ντύσιμο, πρωϊνό, πλύσιμο δοντιών κτλ)

1 ώρα να πάς (ψιλοστάνταρντ για Αθήνα)

10 ώρες δουλειά (ψιλοστάνταρντ στον ιδιωτικό τομέα)

1 να γυρίσεις

1 ώρα χαλάρωση να δεις την αγαπημένη σου σειρά / να μπεις κανα ιντερνετ (τι σκατά το πληρώνεις μετά; η δεν επιτρέπεται η χαλάρωση ;)

30 λεπτά να φας

30 λεπτά σουπερ μαρκετ ή γενικότερα εξωτερικές δουλίτσες (λογαριασμοί κτλ)

60 προετοιμασία φαγητού επόμενης μέρας (το λιγότερο)

60 λεπτά δουλίτσες σπιτιού (πλύσιμο πιάτων, ρούχα, κανα σιδέρωμα κτλ)

30 λεπτά μπάνιο (εκτός αν πρέπει να είμαστε βρωμιάριδες)

 

Σύνολο 25.5/24 ώρες. Κοινωνική ζωή 0 το οποίο είναι απαραίτητο για τον εργένη. Φαντάσου να σε κρατήσουν κανα 12άωρο, ή να έχεις σπαστό ωράριο, ή άλλα πολλά. Ακόμα επιμένετε ότι προλαβαίνεις να μαγειρέψεις; 

 

Και μιας και μιλάμε συγκεκριμένα για το Πλαίσιο, έχω την εντύπωση ότι μετά απο 10ώρο ορθοστασίας ο πωλητής θα θέλει να επιστρέψει στο σπίτι και να πεθάνει πάνω στο κρεββάτι...όχι να κάτσει άλλη μια ώρα όρθιος να μαγειρέψει.

 

Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες...η ουσία είναι ότι όλοι είναι τεμπέληδες και σπάταλοι. Άκου θέλεις να φας μοσχάρι και παραπάνω απο 1 γεύμα την ημέρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιντερνετ 30 Ευρω? Βεβαιως, Game of thrones ειναι αυτο. Βαλε και το τσιγαρακι που ανεβηκε ο φορος. Ε μετα, δεν εχω λεφτα για διακοπες, κατω το κεφαλαιο.

Εμ βέβαια, μας έχουν πάρει σβάρνα όλοι οι Σοβιετικοί και θέλουν και να καπνίζουν!

Ανήκουστο!

 

:rolleyes:

 

 

(τα διαβάζετε αυτά που γράφετε ώρες-ώρες);

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνολο 25.5/24 ώρες. Κοινωνική ζωή 0 το οποίο είναι απαραίτητο για τον εργένη. Φαντάσου να σε κρατήσουν κανα 12άωρο, ή να έχεις σπαστό ωράριο, ή άλλα πολλά. Ακόμα επιμένετε ότι προλαβαίνεις να μαγειρέψεις; 

 

Και μιας και μιλάμε συγκεκριμένα για το Πλαίσιο, έχω την εντύπωση ότι μετά απο 10ώρο ορθοστασίας ο πωλητής θα θέλει να επιστρέψει στο σπίτι και να πεθάνει πάνω στο κρεββάτι...όχι να κάτσει άλλη μια ώρα όρθιος να μαγειρέψει.

 

Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες...η ουσία είναι ότι όλοι είναι τεμπέληδες και σπάταλοι. Άκου θέλεις να φας μοσχάρι και παραπάνω απο 1 γεύμα την ημέρα...

 

Επιμενω, απο αυτα που εβαλες μπορεις να συνδυαζεις π.χ. φαγητο και δουλειες σπιτιου. να μαγειρέψεις για 2-3 μερες ωστε να μπορεσεις να βγεις εξω η να χαλαρωσεις παραπανω ωρα. Να πληρωσεις τους λογαριασμους μεσω ιντερνετ. Κοινωνικη ζωη μπορεις να εχεις περισσοτερη τα σαββατοκυριακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενω, απο αυτα που εβαλες μπορεις να συνδυαζεις π.χ. φαγητο και δουλειες σπιτιου. να μαγειρέψεις για 2-3 μερες 

 

Εσύ μπορεί να είσαι o Dr. Octapus, εγώ δεν μπορώ να το κάνω. Να απλώνεις τα ρούχα ενώ προσέχεις το κοκκινιστό, να σιδερώνεις ενώ...καθαρίζεις το κρεμμύδια. Οκ...αν μπορείς να το κάνεις why not. Να μαγειρεύεις το βραστό κοτόπουλο ενώ πλένεις την κατσαρόλα που είχες μαγειρέψει χθές το κοκκινιστό, και στην άλλη βράζουν τα μακαρόνια όπου χθές είχες ρύζι και είναι ακόμα άπλυτη...ναι γιατί όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μπορεί να είσαι o Dr. Octapus, εγώ δεν μπορώ να το κάνω. Να απλώνεις τα ρούχα ενώ προσέχεις το κοκκινιστό, να σιδερώνεις ενώ...καθαρίζεις το κρεμμύδια. Οκ...αν μπορείς να το κάνεις why not. Να μαγειρεύεις το βραστό κοτόπουλο ενώ πλένεις την κατσαρόλα που είχες μαγειρέψει χθές το κοκκινιστό, και στην άλλη βράζουν τα μακαρόνια όπου χθές είχες ρύζι και είναι ακόμα άπλυτη...ναι γιατί όχι. 

 

Management χρόνου λέγεται και σαφως και υπάρχουν περιορισμοί αλλα αρκετά ειναι πραγματοποιήσιμα, σε συνάρτηση με το γενικότερο προγραμα κάποιου. Εαν δεν θες ουτε να σκεφτείς πως να κερδίσεις χρονο και απλά το απορρίπτεις, μη παραπονιέσαι (γενικα, οχι εσυ συγκ.) που δεν έχεις χρόνο για κοινωνικότητες.

 

Σορρυ για το off-topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας πει καποιος που εργαζεται ή εργαζόταν στο πλαισιο ισχυουν κ αν ναι σε ποιο βαθμο ολα αυτα τα αρνητικα που ακουγονται?? Γιατι πιστευω προσωπικα δε μπορει να ειναι ολα αληθεια και ουτε στις αντιστοιχες εταιρειες να ειναι ιδανικα..καποιο λακκο θα εχει η φαβα δε μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας πει καποιος που εργαζεται ή εργαζόταν στο πλαισιο ισχυουν κ αν ναι σε ποιο βαθμο ολα αυτα τα αρνητικα που ακουγονται?? Γιατι πιστευω προσωπικα δε μπορει να ειναι ολα αληθεια και ουτε στις αντιστοιχες εταιρειες να ειναι ιδανικα..καποιο λακκο θα εχει η φαβα δε μπορει.

 

Δεν είπε κανείς ότι αλλού είναι ιδανικά, περίπου τα ίδια χάλια πάνω κάτω... απλά του Πλαισίου τα άπλυτα βγήκαν τώρα στη φόρα και θίξαμε στην αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ο,τι κατάλαβα εμείς θέλουμε το πλαίσιο να δίνει περίπου 1500€ στους πωλητές για αυστηρό 8ώρο. Ταυτόχρονα εμείς να ψωνίζουμε από σκρουτζομάγαζα (που αν έχουν υπάλληλο φανταστείτε πόσα θα του δίνουν) κοροϊδεύοντας τα προϊόντα που πουλάει το πλαίσιο και αυτούς που ψωνίζουν από το πλαίσιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα απλα καταληγουμε οτι πουθενα δεν ειναι ιδανικα ειδικα στις μερες μας..και δε μας φταιει το πλαισιο. που στη τελικη δινει σχεδον διπλασιους μισθους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας πει καποιος που εργαζεται ή εργαζόταν στο πλαισιο ισχυουν κ αν ναι σε ποιο βαθμο ολα αυτα τα αρνητικα που ακουγονται?? Γιατι πιστευω προσωπικα δε μπορει να ειναι ολα αληθεια και ουτε στις αντιστοιχες εταιρειες να ειναι ιδανικα..καποιο λακκο θα εχει η φαβα δε μπορει.

 

Εννοείται ότι δεν ισχύουν. Μαλ...ς λέγανε οι παλιοί για "καπνούς και φωτιά".

Και όσο για την φάβα είναι απολύτως ξεκάθαρο τι συμβαίνει. Υπάρχει συνομωσία να θαφτεί το Πλαίσιο στην οποία συμμετέχει πολυυυυς κόσμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ο,τι κατάλαβα εμείς θέλουμε το πλαίσιο να δίνει περίπου 1500€ στους πωλητές για αυστηρό 8ώρο. Ταυτόχρονα εμείς να ψωνίζουμε από σκρουτζομάγαζα (που αν έχουν υπάλληλο φανταστείτε πόσα θα του δίνουν) κοροϊδεύοντας τα προϊόντα που πουλάει το πλαίσιο και αυτούς που ψωνίζουν από το πλαίσιο!

 

Μην λαϊκίζεις και συ από το άλλο άκρο φίλε μου...δεν είπε κανένας να δίνει παραπάνω...δίνει όσα του επιτρέπει η νομοθεσία να δίνει και καλά κάνει..το συμφέρον του θα κοιτάξει...αλλά επειδή τόσα επιτρέπεται στο πλαίσιο να δίνει αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να ζήσει με αυτά τα λεφτά...η συζήτηση που άνοιξε πριν είναι ότι αυτά τα λεφτά φτάνουν μόνο για άνθρωπο που ζει στο σπίτι των γονιών του. 

 

Επίσης εδώ δεν είδα πολλούς να μιλάνε για τα λεφτά που δίνει το Πλαίσιο...αλλά για τις συνθήκες εργασίας που ζει κάποιος για να πληρωθεί αυτά τα λεφτά.

 

Άγραφες υπερωρίες...άκυρες και χωρίς προειδοποίηση μετακινήσεις σε όποιο μαγαζί τους καπνίσει...εξωφρενική πίεση για επίτευξη παρανοικών στόχων...και χάλια συμπεριφορά προϊσταμένων.

Το ότι αλλάζει τους υπαλλήλους σαν τα πουκάμισα κάθε λίγους μήνες μέσα σε περίοδο τρελή ανεργίας εσάς τι σας λέει δλδ? Θέλετε να μου πείτε ότι αφήνουν όλοι αυτοί ένα ωραίο περιβάλλον εργασίας για και φεύγουν?

 

Γιατί αν το πιστεύετε αυτό τότε μάλλον πιστεύετε και ότι ο γιαλός είναι στραβός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...