Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Ελλαδα αν δεν εχεις δικο σου σπιτι και πληρωνεις ενοικιο με 500 ευρω καθαρα Δ Ε Ν ζεις . Ισως επιβιωνεις αλλα αυτο μονο προσωρινα μεχρι να κατσει η πρωτη στραβη και θα χρειαστεις ενα 200αρι να δωσεις καπου και πανε ολα . Δεν αναφερομαι καν σε εξοδα ενδυσης , βενζινες και καποιες υποτυπωδεις διακοπες μια φορα το χρονο. Αν συγκατοικεις πχ με την κοπελα σου και εχετε 2 επι 500 τοτε οκ δεν κανεις την φοβερη ζωη αλλα τουλαχιστον δεν μπαινεις μεσα γιατι γλυτωνεις τα μισα εξοδα του σπιτιου.

Ολα τα αλλα να χαμε να λεγαμε . Σε πιο σοβαρες μελετες σε αυτες τις ηλικιες μπαινουν μεσα και αλλα κρυμμενα εξοδα του τυπου οτι αποταμιευεις καποια ποσα ωστε αυριο μεθαυριο να μπορεις να παρεις ενα αυτοκινητο/pc/etc ,να εχεις καποια κεφαλαια για ωρα αναγκης , να εχεις κατι στην ακρη για οταν κανεις παιδια γιατι ειναι τρελα εξοδα και δεν θα παρεις αυτοματα αυξηση επειδη εχεις παιδι κλπ κλπ

Α και εννοειται 500 για αυστηρο 8ωρο .-

 

 

Α και επισης δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο αυτη την εποχη καποιος με σπουδες και σοβαρα τουλαχιστον  αγγλικα μενει στην Ελλαδα (εξαιρω περιπτωσεις οικογενειακων προβληματων , σχεση που και οι 2 θελουν να μεινουν για τον α β λογο κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Defacer, για να μην παραθεσω ολοκληρο το τοιχος που εχει ποσταρει απλα θα σου πω οτι γινεσαι απο προκλητικος μεχρι και εριστικος και μαλλον το κανεις επιτηδες. Τα στανταρ που εχει η χωρα μας σε οτι αφορα το εργασιακο επιπεδο ειναι στανταρ πρωτου κοσμου. Αν παω εγω σε μια δουλεια αχτενιστος, αξυριστος, βρωμιαρης (αφου εχω μια στεγη και ενα κρεβατι αλλα δεν μου περισσευουν για τις υπολοιπες αναγκες μου) να εισαι σιγουρος οτι θα με στειλουν πακετο στο σπιτι μου πριν καν ανοιξω το στομα μου. Φορολογουμαστε και κοστολογουνται ολα με τα ιδια (και χειροτερα) κριτηρια που υπαρχουν στον πρωτο κοσμο. Οι απαιτησεις ειναι οι ιδιες που κυριαρχουν στον πρωτο κοσμο. Οι τροποι επικοινωνιας και ευρεσης εργασιας ειναι οι ιδιοι που υπαρχουν στον πρωτο κοσμο. Τα κριτηρια που θετονται πριν δουλεψεις καπου ή ανοιξεις δικη σου επιχειρηση ειναι αυτα του πρωτου κοσμου. 

 

Ναι φιλε, στην Ελλαδα του 2014 τα 700 ευρω ειναι μισθος πεινας και αν και ο μισθος ο ιδιος ελαχιστα αυξηθηκε ανα τα χρονια το κοστος διαβιωσης εκτοξευθηκε. Ειμαι τωρα 32 χρονων, ο πατερας μου στα 32 του ειχε ΧΡΕΗ (απο το στρατο) και παρα αυτα καταφερε να ανοιξει επιχειρηση, να παντρευτει και δυο χρονια μετα να κανει και εμενα. Στην φαση που ειμαι εγω τωρα οχι γυναικα και παιδι αλλα ουτε γατα δεν μπορω να εχω ποσο μαλλον να σκεφτω να κανω καμια δικη μου επιχειρηση και αυτο θα ισχυει επ' αοριστον γιατι το κοστος διαβιωσης αυξανεται και μισθος παραμενει ο ιδιος ή μειωνεται κιολας.

 

Θα σου το προτεινω ανοιχτα (οπως εχω κανει και στο παρελθον με αλλους ομοιδεατες σου) αν γουσταρεις να αλλαξουμε θεσεις. Εγω θα σου δωσω τη δουλεια μου και οτι εχω και δεν εχω και εγω θα παρω αντιστοιχα ολα τα δικα σου. Μετα θα μου -αποδειξεις- αυτα που μου λες στην πραξη και αφου τα καταφερεις εγω ΠΡΩΤΟΣ θα σου ζητησω συγνωμη και προσωπικα αλλα και δημοσια για το λαθος μου. Παει?  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θα σου το προτεινω ανοιχτα (οπως εχω κανει και στο παρελθον με αλλους ομοιδεατες σου) αν γουσταρεις να αλλαξουμε θεσεις. Εγω θα σου δωσω τη δουλεια μου και οτι εχω και δεν εχω και εγω θα παρω αντιστοιχα ολα τα δικα σου. Μετα θα μου -αποδειξεις- αυτα που μου λες στην πραξη και αφου τα καταφερεις εγω ΠΡΩΤΟΣ θα σου ζητησω συγνωμη και προσωπικα αλλα και δημοσια για το λαθος μου. Παει?  

 

 

Αυτο που λες ειναι λιγο ακυρο γιατι ακομα και να αλλαξετε ολα τα υπαρχοντα σας αυτο που δεν μπορειτε να αλλαξετε ειναι το μυαλο , τις γνωσεις και το background που κουβαλαει ο καθενας σας.Οποτε οποιο και να ειναι το αποτελεσμα αυτης της "αλλαγης" δεν θα λεει απολυτως τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω από αύριο κιόλας να κόψεις τη σύνδεση στο net και με αυτά τα λεφτά να πας να ταΐσεις τους έχοντες ανάγκη, ειδάλλως είσαι τέρμα υποκριτής.

 

Να μου κάνει κανένας άστεγος κήρυγμα, να σκύψω το κεφάλι, να μου κάνει ο πρώτος επιλαχόντας της κλήρωσης του Public για το νέο iPad, ε πάει πολύ.

 

Ο άκρατος καπιταλισμός σε ένα μότο στο status σου. Και μετά θα έπρεπε να ντρεπόμαστε οι υπόλοιποι.

Porsche

Αυτό με την υποκρισία από πού ήρθε πραγματικά μόνο εσύ το κατάλαβες. Θα μπορούσε οποιοσδήποτε εδωμέσα να πει αυτή την ίδια βλακεία για οποιονδήποτε άλλο. Εσύ ήσουν αυτός που επέλεξε να το κάνει. Κάποιος θα έπρεπε να είναι I guess.

 

Το ότι κρίνεις αυτό που βλέπεις στο status απλά χωρίς λόγια. Εγώ ο ίδιος δεν ξέρω τι γράφει εκεί (και ειλικρινά δε με απασχολεί). Άκρατος καπιταλισμός, lol.

 

Δώστε του defacer 500 ευρώ τον μήνα ώστε να επιβιώνει και άμα του τύχει να του φύγει κάνα μπροστινό δόντι, να δω ποιος θα τον πάρει την επόμενη μέρα για δουλειά να μας δείξει την αξιοπρεπή επιβίωση του.

 

Και χτύπα ξύλο, αν έχει ή αποκτήσει κάποιο παιδάκι και το δει έστω και μια μέρα να πεινάει, να μας δείξει και τότε την μαγκιά της αξιοπρέπειας.

 

Αδερφέ, κατάλαβε κάτι επιτέλους, το να μην κινείσαι μέσα στην μάζα (όπως έχεις αναφέρει) μπορεί να σε κάνει διορατικό και πρωτοπόρο, μπορεί να σε κάνει και ανόητο.

 

Εδώ και 2-3 μήνες σε εργασιακές συζητήσεις έχεις πάρει έναν στραβό δρόμο και για να μην παραδεχτείς το λάθος, το συνεχίζεις προσπαθώντας να το ωραιοποιήσεις.

 

Το αστείο, στα δικά μου μάτια, είναι πως θεωρείς πως έχεις ώριμη σκέψη. Αυτό αδερφέ με ξεπερνάει

 

FYI, αν προσπαθείς να διατυπώσεις κάποιο επιχείρημα, δεν τα καταφέρνεις.

 

Defacer, για να μην παραθεσω ολοκληρο το τοιχος που εχει ποσταρει απλα θα σου πω οτι γινεσαι απο προκλητικος μεχρι και εριστικος και μαλλον το κανεις επιτηδες. Τα στανταρ που εχει η χωρα μας σε οτι αφορα το εργασιακο επιπεδο ειναι στανταρ πρωτου κοσμου. Αν παω εγω σε μια δουλεια αχτενιστος, αξυριστος, βρωμιαρης (αφου εχω μια στεγη και ενα κρεβατι αλλα δεν μου περισσευουν για τις υπολοιπες αναγκες μου) να εισαι σιγουρος οτι θα με στειλουν πακετο στο σπιτι μου πριν καν ανοιξω το στομα μου. Φορολογουμαστε και κοστολογουνται ολα με τα ιδια (και χειροτερα) κριτηρια που υπαρχουν στον πρωτο κοσμο. Οι απαιτησεις ειναι οι ιδιες που κυριαρχουν στον πρωτο κοσμο. Οι τροποι επικοινωνιας και ευρεσης εργασιας ειναι οι ιδιοι που υπαρχουν στον πρωτο κοσμο. Τα κριτηρια που θετονται πριν δουλεψεις καπου ή ανοιξεις δικη σου επιχειρηση ειναι αυτα του πρωτου κοσμου. 

 

Ναι φιλε, στην Ελλαδα του 2014 τα 700 ευρω ειναι μισθος πεινας και αν και ο μισθος ο ιδιος ελαχιστα αυξηθηκε ανα τα χρονια το κοστος διαβιωσης εκτοξευθηκε. Ειμαι τωρα 32 χρονων, ο πατερας μου στα 32 του ειχε ΧΡΕΗ (απο το στρατο) και παρα αυτα καταφερε να ανοιξει επιχειρηση, να παντρευτει και δυο χρονια μετα να κανει και εμενα. Στην φαση που ειμαι εγω τωρα οχι γυναικα και παιδι αλλα ουτε γατα δεν μπορω να εχω ποσο μαλλον να σκεφτω να κανω καμια δικη μου επιχειρηση και αυτο θα ισχυει επ' αοριστον γιατι το κοστος διαβιωσης αυξανεται και μισθος παραμενει ο ιδιος ή μειωνεται κιολας.

 

Θα σου το προτεινω ανοιχτα (οπως εχω κανει και στο παρελθον με αλλους ομοιδεατες σου) αν γουσταρεις να αλλαξουμε θεσεις. Εγω θα σου δωσω τη δουλεια μου και οτι εχω και δεν εχω και εγω θα παρω αντιστοιχα ολα τα δικα σου. Μετα θα μου -αποδειξεις- αυτα που μου λες στην πραξη και αφου τα καταφερεις εγω ΠΡΩΤΟΣ θα σου ζητησω συγνωμη και προσωπικα αλλα και δημοσια για το λαθος μου. Παει?

Δε χρειάζεται να διαφωνούμε. Εσύ πιστεύεις ότι τα 700 είναι μισθός πείνας. Δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό χρησιμοποιείς τη λέξη "πείνα" (που αντικειμενικά έχει μεγάλο βάρος) και δε θα ξαναμπω στη διαδικασία να πω μήπως το ξεχειλώνεις λίγο φίλε -- δεν είχε και πολύ καλό αποτέλεσμα πριν. Προσωπικά είμαι βέβαιος ότι με 700 δε θα πεινούσα. Γιατί; Γιατί θα έκοβα τα πάντα όλα και θα έμενα σε υπόγειο ή με τους γονείς μου ή με κάποιο φίλο μου πριν πεινάσω. Και γι' αυτό αυτό όταν διαβάζω "πείνα" μου δημιουργεί την ίδια προκλητική και εριστική εντύπωση που λες και συ. Και δε νομίζω ότι έχει νόημα να το συνεχίσουμε υπ' αυτές τις συνθήκες.

 

For what it's worth λέω για πολλοστή φορά ότι τα 700 είναι σίγουρα μισθός που δε σου επιτρέπει πολλά σχέδια. Από την άλλη έχω παραδείγματα ανθρώπων (ζευγάρι) από το στενό φιλικό μου κύκλο που δεν έπαιρναν ούτε 700 ο καθένας -- ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝ ΣΤΑΘΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ -- κι όμως μ' αυτά τα λεφτά έμειναν μαζί, συνέχισαν τις σπουδές τους, πήγαν διακοπές (εννοείται μόνο στη φτήνια, πχ σπίτι στο χωριό ή εξοχικό φίλου) και έχουν βάλει τη ζωή τους σ' ένα δρόμο που είμαι σίγουρος ότι θα τους πάει όλο και καλύτερα. Έλα λοιπόν στη θέση μου και πες μου έχοντας αυτό το παράδειγμα μπροστά σου τι άποψη θα είχες αν διάβαζες ότι 700 = μισθός πείνας, χαριτωμένες ιστορίες για σπασμένα δόντια και άκρατους καπιταλισμούς. Έχω και αρκετά άλλα παραδείγματα από προσωπική εμπειρία που θα μπορούσα να αναφέρω αλλά νομίζω δε χρειάζεται.

 

Όσον αφορά τον πατέρα σου μου κάνει εντύπωση ότι έχεις μπροστά σου το ζωντανό παράδειγμα του ότι μπορείς να βγεις από τον Χ λάκκο αν πραγματικά τα βάλεις κάτω αλλά εσύ επιλέγεις να προφητέψεις ότι δε μπορείς να κάνεις τίποτα απ' όσα έκανε ο πατέρας σου επειδή "εξωτερικοί παράγοντες". Δεν είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ ότι η δήλωσή σου είναι κοσμική αλήθεια και δε θα το κάνω. Απλά θα σχολιάσω ότι ακριβώς όπως τα λες είναι και ποτέ δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα απ' αυτά αν πρώτα δεν αλλάξεις οπτική. Ή μήπως πιστεύεις ότι ο πατέρας σου περπατούσε στο δρόμο και του πετούσαν πεντοχίλιαρα από τα μπαλκόνια;

 

Επιπλέον, πραγματικά αηδιάζω με το γεγονός ότι λόγω κάποιων ομοϊδεατών σου (μιας και θεώρησες τη λέξη δόκιμη) μερικά post πριν βρέθηκα να κατηγορούμαι για λαϊκίστικες τοποθετήσεις και τώρα εδώ να γίνομαι αποδέκτης της πρότασης "έλα ν' αλλάξουμε ζωή να δεις τι θα γίνει".

 

Πρέπει να καταλάβεις και συ και αρκετοί ακόμα εδώ ότι ακόμα και όλο το δίκιο του πλανήτη να έχεις, όταν εσύ ο ίδιος κάνεις αυτά τα πράγματα για τα οποία κράζεις (και δε μπαίνω καν στον κόπο να εξετάσω αν έχεις δίκιο στο κράξιμο, ακόμα κι αν έχεις είναι κατακριτέο πόσο μάλλον αν δεν) απλά το χάνεις.

 

Όχι λοιπόν, δεν έχω καμία διάθεση να στηθούμε μπροστά στη μαγική νεράιδα και ν' αλλάξουμε ζωές. Πρώτον γιατί θα περιμένουμε πολύ μιας και η νεράιδα δεν υπάρχει, και δεύτερον δεν έχω την ανάγκη να σου αποδείξω τίποτα. Ο,τι έχω κάνει και ο,τι έχω καταφέρει στη ζωή μου (που δε θεωρώ ότι είναι και πολλά ασχέτως τι μπορεί να φαντασιώνονται κάποιοι αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) το έκανα για να πετύχω τους στόχους που βάζω στον εαυτό μου και όχι για να ικανοποιήσω την περιέργεια, την παραξενιά ή ο,τιδήποτε άλλο κάποιου τρίτου. Works for me. Έχω γνωρίσει πολλούς, πάρα πολλούς ανθρώπους που κάνουν το αντίθετο. Με γειά τους με χαρά τους.

 

 

 

Όσον αφορά το τι θα σου απαντούσα υπό άλλες, πιο φιλικές συνθήκες: τις προάλλες με ρώτησε μια φίλη τι φάση που θα πάω στο τάδε μέρος για συνέντευξη. Της είπα κατα λέξη "θα πάω, θα με δουν, θα τους αρέσω, θα μου κάνουν πρόταση". Because that's how I roll. Κι αν είχα βγει λάθος δε θα καθόμουν να λέω ότι δε μπορώ να συντηρήσω ούτε γάτα, αλλά να σκεφτώ τι ήταν αυτό που με έκοψε και πώς θα μπορούσα να το βελτιώσω και από την επόμενη μέρα κιόλας θα έβαζα το πλάνο σε εφαρμογή.

 

Αν σου άρεσε σαν άποψη, πριν το δοκιμάσεις και συ να σε προειδοποιήσω ότι η ιδέα πως η μοίρα σου είναι πρώτα απ' όλα στα χέρια σου και πως κάθε δευτερόλεπτο που κλαίγεται κανείς είναι ένα δευτερόλεπτο περισσότερο που θα κάτσει μέσα στο λάκκο με τα κωλοδάχτυλα, στα internet forum θεωρείται νεοφιλελέ. Πράγμα κάπως περίεργο στη χώρα που έβγαλε το "συν Αθηνά και χείρα κίνει", αλλά ισχύει.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι λιγο ακυρο γιατι ακομα και να αλλαξετε ολα τα υπαρχοντα σας αυτο που δεν μπορειτε να αλλαξετε ειναι το μυαλο , τις γνωσεις και το background που κουβαλαει ο καθενας σας.Οποτε οποιο και να ειναι το αποτελεσμα αυτης της "αλλαγης" δεν θα λεει απολυτως τιποτα.

 

Το ξερω οτι ειναι ακυρο, ο σκοπος ειναι να μπορεσει να σκεφτει "τι θα γινοταν ΑΝ". Καποιοι ειναι τοσο ισχυρογνωμων που δεν θα σκεφτουν παραπανω και απλα θα πουν οτι "μια χαρα σου φτανουν" και καποιοι θα το σκεφτουν ουσιαστικα προσπαθοντας να το φανταστουν ξεκινοντας απο τα ποσα εξοδα εχουν κανει απο την αρχη του μηνα. 

 

Defacer, για τα δεδομενα της Ελλαδας το οριο της φτωχειας ειναι περιπου 7500 ευρω εισοδημα. Με 700 το μηνα εισαι στα ορια της φτωχειας. Οποτε να πως βγαινει μια χαρα ο μισθος πεινας. 

 

Ο πατερας μου που λες οτι ειναι ζωντανο παραδειγμα ειναι παραδειγμα για εσενα, οχι για εμενα. Τα χρηματα που εβγαζαν τοτε με σκληρη δουλεια ηταν πολλαπλασια απο τα ποσα θα εβγαζε σημερα. Εγω οσο και να δουλεψω ουτε σπιτι προκειται να φτιαξω ουτε τιποτα. Υποθετικα μιλωντας αν μπορουσα να βαζω στην ακρη 200 ευρω το μηνα επειτα απο 30 χρονια δουλειας θα ειχα στην ακρη ολο και ολο 72 ψωροχιλιαρικα (ουτε γκαρσονιερα 5Χ5 δεν αγοραζεις). 30 χρονια σκληρης δουλειας και αιματηρης οικονομιας για να εχω στην ακρη 72 ψωροχιλιαρικα...αφησε το λιγακι να ωριμασει αυτη η σκεψη στο μυαλο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο defacer τα βλέπει απο άλλη οπτική. Το "λάθος" του νομίζω είναι πως δε τα βλέπει απο πολλες πτυχες. Αντικειμενικά μιλώντας εχει δικαιο πως ζεις με 700 ευρώ και δε θα πεινάσεις και πως μπορεις να φτιάξεις καλυτερο μελλον. Στη πράξη όμως είναι αλλιώς. Δε θα πεινάσεις σιγουρα αλλα θα έχεις άλλα προβληματα! Και δεν ειναι μονο ο μισθος.  

Επίσης δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ιδιες δυνατότητες για να βγουν απο το λάκκο. Και οταν ειναι σε δυσκολη οικονομικη περιοδο κάποιοι έχουν προβληματα εξ ορισμου. Αλλο τη χρυση εποχη που υπηρχαν λεφτα και δουλειες αλλο τώρα. Τώρα η δυσκολια ειναι μεγαλυτερη και λιγοτεροι θα τα καταφερουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να διαφωνούμε. Εσύ πιστεύεις ότι τα 700 είναι μισθός πείνας. Δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό χρησιμοποιείς τη λέξη "πείνα" (που αντικειμενικά έχει μεγάλο βάρος) και δε θα ξαναμπω στη διαδικασία να πω μήπως το ξεχειλώνεις λίγο φίλε -- δεν είχε και πολύ καλό αποτέλεσμα πριν. Προσωπικά είμαι βέβαιος ότι με 700 δε θα πεινούσα. Γιατί; Γιατί θα έκοβα τα πάντα όλα και θα έμενα σε υπόγειο ή με τους γονείς μου ή με κάποιο φίλο μου πριν πεινάσω. Και γι' αυτό αυτό όταν διαβάζω "πείνα" μου δημιουργεί την ίδια προκλητική και εριστική εντύπωση που λες και συ. Και δε νομίζω ότι έχει νόημα να το συνεχίσουμε υπ' αυτές τις συνθήκες.

 

For what it's worth λέω για πολλοστή φορά ότι τα 700 είναι σίγουρα μισθός που δε σου επιτρέπει πολλά σχέδια. Από την άλλη έχω παραδείγματα ανθρώπων (ζευγάρι) από το στενό φιλικό μου κύκλο που δεν έπαιρναν ούτε 700 ο καθένας -- ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝ ΣΤΑΘΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ -- κι όμως μ' αυτά τα λεφτά έμειναν μαζί, συνέχισαν τις σπουδές τους, πήγαν διακοπές (εννοείται μόνο στη φτήνια, πχ σπίτι στο χωριό ή εξοχικό φίλου) και έχουν βάλει τη ζωή τους σ' ένα δρόμο που είμαι σίγουρος ότι θα τους πάει όλο και καλύτερα. Έλα λοιπόν στη θέση μου και πες μου έχοντας αυτό το παράδειγμα μπροστά σου τι άποψη θα είχες αν διάβαζες ότι 700 = μισθός πείνας, χαριτωμένες ιστορίες για σπασμένα δόντια και άκρατους καπιταλισμούς. Έχω και αρκετά άλλα παραδείγματα από προσωπική εμπειρία που θα μπορούσα να αναφέρω αλλά νομίζω δε χρειάζεται.

 

Όσον αφορά τον πατέρα σου μου κάνει εντύπωση ότι έχεις μπροστά σου το ζωντανό παράδειγμα του ότι μπορείς να βγεις από τον Χ λάκκο αν πραγματικά τα βάλεις κάτω αλλά εσύ επιλέγεις να προφητέψεις ότι δε μπορείς να κάνεις τίποτα απ' όσα έκανε ο πατέρας σου επειδή "εξωτερικοί παράγοντες". Δεν είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ ότι η δήλωσή σου είναι κοσμική αλήθεια και δε θα το κάνω. Απλά θα σχολιάσω ότι ακριβώς όπως τα λες είναι και ποτέ δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα απ' αυτά αν πρώτα δεν αλλάξεις οπτική. Ή μήπως πιστεύεις ότι ο πατέρας σου περπατούσε στο δρόμο και του πετούσαν πεντοχίλιαρα από τα μπαλκόνια;

 

Επιπλέον, πραγματικά αηδιάζω με το γεγονός ότι λόγω κάποιων ομοϊδεατών σου (μιας και θεώρησες τη λέξη δόκιμη) μερικά post πριν βρέθηκα να κατηγορούμαι για λαϊκίστικες τοποθετήσεις και τώρα εδώ να γίνομαι αποδέκτης της πρότασης "έλα ν' αλλάξουμε ζωή να δεις τι θα γίνει".

 

Πρέπει να καταλάβεις και συ και αρκετοί ακόμα εδώ ότι ακόμα και όλο το δίκιο του πλανήτη να έχεις, όταν εσύ ο ίδιος κάνεις αυτά τα πράγματα για τα οποία κράζεις (και δε μπαίνω καν στον κόπο να εξετάσω αν έχεις δίκιο στο κράξιμο, ακόμα κι αν έχεις είναι κατακριτέο πόσο μάλλον αν δεν) απλά το χάνεις.

 

Όχι λοιπόν, δεν έχω καμία διάθεση να στηθούμε μπροστά στη μαγική νεράιδα και ν' αλλάξουμε ζωές. Πρώτον γιατί θα περιμένουμε πολύ μιας και η νεράιδα δεν υπάρχει, και δεύτερον δεν έχω την ανάγκη να σου αποδείξω τίποτα. Ο,τι έχω κάνει και ο,τι έχω καταφέρει στη ζωή μου (που δε θεωρώ ότι είναι και πολλά ασχέτως τι μπορεί να φαντασιώνονται κάποιοι αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) το έκανα για να πετύχω τους στόχους που βάζω στον εαυτό μου και όχι για να ικανοποιήσω την περιέργεια, την παραξενιά ή ο,τιδήποτε άλλο κάποιου τρίτου. Works for me. Έχω γνωρίσει πολλούς, πάρα πολλούς ανθρώπους που κάνουν το αντίθετο. Με γειά τους με χαρά τους.

 

 

 

Όσον αφορά το τι θα σου απαντούσα υπό άλλες, πιο φιλικές συνθήκες: τις προάλλες με ρώτησε μια φίλη τι φάση που θα πάω στο τάδε μέρος για συνέντευξη. Της είπα κατα λέξη "θα πάω, θα με δουν, θα τους αρέσω, θα μου κάνουν πρόταση". Because that's how I roll. Κι αν είχα βγει λάθος δε θα καθόμουν να λέω ότι δε μπορώ να συντηρήσω ούτε γάτα, αλλά να σκεφτώ τι ήταν αυτό που με έκοψε και πώς θα μπορούσα να το βελτιώσω και από την επόμενη μέρα κιόλας θα έβαζα το πλάνο σε εφαρμογή.

 

Αν σου άρεσε σαν άποψη, πριν το δοκιμάσεις και συ να σε προειδοποιήσω ότι η ιδέα πως η μοίρα σου είναι πρώτα απ' όλα στα χέρια σου και πως κάθε δευτερόλεπτο που κλαίγεται κανείς είναι ένα δευτερόλεπτο περισσότερο που θα κάτσει μέσα στο λάκκο με τα κωλοδάχτυλα, στα internet forum θεωρείται νεοφιλελέ. Πράγμα κάπως περίεργο στη χώρα που έβγαλε το "συν Αθηνά και χείρα κίνει", αλλά ισχύει.

 

 

like ειδικά για το τελευταίο κομμάτι του ποστ σου (στις αντιπαραθέσεις παραπάνω δεν μου πέφτει λόγος νομίζω) Ειδικά το spoiler για μένα είναι ο πιο σωστός τρόπος σκέψης και αυτό που προσπαθώ να εφαρμόζω και γω. Όσο σκατά και να πάνε τα πράγματα πρώτα κοιτάω τι λάθος έκανα εγώ ο ίδιος και πως μπορώ να επανορθώσω και να προχωρήσω (όχι μόνο τώρα, ίσως και παλιότερα και λάθη που είναι δύσκολο να διορθωθούν πια και μετά κατηγορώ τους άλλους, το σύστημα, τον Στουρνάρα ή δεν ξέρω και γω τι άλλο).

 

Γιατί ακόμα κι αυτή τη δύσκολη εποχή (ή "δύσκολη" όπως το πάρει κανείς) βλέπουμε ανθρώπους να προχωράνε και να πετυχαίνουν...η τύχη του καθενός είναι κυρίως στα χέρια του και στο μυαλό του.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κρίνεις αυτό που βλέπεις στο status απλά χωρίς λόγια. Εγώ ο ίδιος δεν ξέρω τι γράφει εκεί (και ειλικρινά δε με απασχολεί). Άκρατος καπιταλισμός, lol.

 

 

Δεν ξέρεις τι γράφει το status στο προφίλ σου? Καλή φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Defacer, για τα δεδομενα της Ελλαδας το οριο της φτωχειας ειναι περιπου 7500 ευρω εισοδημα. Με 700 το μηνα εισαι στα ορια της φτωχειας. Οποτε να πως βγαινει μια χαρα ο μισθος πεινας.

Δεν ξέρω από πού πήρες το νούμερό σου. Εγώ ψάχνοντας λίγο στην ΕΛΣΤΑΤ κατάφερα να βρω δεδομένα μόνο μέχρι το 2012, όπου το όριο της φτώχειας (το οποίο ορίζεται ως 60% του διάμεσου εισοδήματος) για το 2012 και μονοπρόσωπο νοικοκυριό είναι 5708 ευρώ (και δεν υπήρξε 7500 ευρώ ούτε το 2011, ούτε το 10, ούτε το 09).

 

Ίσως και να έχει αυξηθεί από τότε, αλλά αν κρίνω από πρόσφατα δημοσιεύματα των εφημερίδων (περισσότεροι κάτω από το όριο της φτώχειας) μάλλον δεν παίζει αυτό το σενάριο.

 

Οπότε, χωρίς να δίνω για τις ανάγκες της κουβέντας καμία σημασία σε ένα απρόσωπο νούμερο, έχω την ανάγκη να ρωτήσω: τα νούμερα που λες από που προκύπτουν; Για να ξέρω.

 

Ο πατερας μου που λες οτι ειναι ζωντανο παραδειγμα ειναι παραδειγμα για εσενα, οχι για εμενα. Τα χρηματα που εβγαζαν τοτε με σκληρη δουλεια ηταν πολλαπλασια απο τα ποσα θα εβγαζε σημερα. Εγω οσο και να δουλεψω ουτε σπιτι προκειται να φτιαξω ουτε τιποτα. Υποθετικα μιλωντας αν μπορουσα να βαζω στην ακρη 200 ευρω το μηνα επειτα απο 30 χρονια δουλειας θα ειχα στην ακρη ολο και ολο 72 ψωροχιλιαρικα (ουτε γκαρσονιερα 5Χ5 δεν αγοραζεις). 30 χρονια σκληρης δουλειας και αιματηρης οικονομιας για να εχω στην ακρη 72 ψωροχιλιαρικα...αφησε το λιγακι να ωριμασει αυτη η σκεψη στο μυαλο σου.

 

Κάποτε είχα διαβάσει κάπου ότι your child needs a role model, and if that's not you then you are both fucked. Μπορεί να έχει εφαρμογή εδώ, μπορεί και όχι.

 

Το σενάριο ότι σήμερα ξεκινάς να βάζεις 200 ευρώ στην άκρη και μετά από 5, 10, 15, 20, 30 χρόνια συνεχίζεις με 200 ευρώ τα οποία στο τέλος θα τα πάρεις από τραπεζικό λογαριασμό σύνολο 72 χιλιάρικα, sorry δε μπορώ να το πάρω στα σοβαρά γιατί είναι απλοποιημένο σε επίπεδο δημοτικού. Τα επόμενα 30 χρόνια δεν παραμένει σταθερό ούτε το earning power που έχεις, ούτε οι ανάγκες σου, ούτε το εισόδημα του νοικοκυριού σου ως σύνολο και επομένως τα σταθερά 200 ευρώ είναι αστεία υπόθεση. Επιπλέον, αν τα λεφτά που βάζεις στην άκρη τα έχεις στην τράπεζα να κάθονται θα έπρεπε να ξέρεις ότι αυτή η πρακτική θεωρείται κάκιστη από άποψη προσωπικών οικονομικών κι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να το ξανασκεφτείς.

 

Ο defacer τα βλέπει απο άλλη οπτική. Το "λάθος" του νομίζω είναι πως δε τα βλέπει απο πολλες πτυχες. Αντικειμενικά μιλώντας εχει δικαιο πως ζεις με 700 ευρώ και δε θα πεινάσεις και πως μπορεις να φτιάξεις καλυτερο μελλον. Στη πράξη όμως είναι αλλιώς. Δε θα πεινάσεις σιγουρα αλλα θα έχεις άλλα προβληματα! Και δεν ειναι μονο ο μισθος.  

Επίσης δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ιδιες δυνατότητες για να βγουν απο το λάκκο. Και οταν ειναι σε δυσκολη οικονομικη περιοδο κάποιοι έχουν προβληματα εξ ορισμου. Αλλο τη χρυση εποχη που υπηρχαν λεφτα και δουλειες αλλο τώρα. Τώρα η δυσκολια ειναι μεγαλυτερη και λιγοτεροι θα τα καταφερουν.

 

Δεν είναι μόνο ο μισθός αλλά όπως εξελίχθηκε τώρα μιλάμε για το μισθό.

 

Θα έχεις άλλα προβλήματα, ναι, αλλά τι σημαίνει αυτό; "Άλλα προβλήματα" έχεις ανεξαρτήτως εισοδήματος. Και ο παππούς μου και ο πατέρας μου και γω ο ίδιος είχαμε άλλα προβλήματα (και δεν εννοώ ότι αυξήθηκαν τα τέλη ελλιμενισμού για τη θαλαμηγό), το συμπέρασμα που καλούμαστε να βγάλουμε ποιό είναι; Επίσης πως μπορώ να έχω δίκιο αντικειμενικά αλλά στην πράξη να είναι αλλιώς;

 

Επίσης γενικά μιλώντας θα μ' ενδιέφερε πολύ να δω απόψεις που δε βλέπω αυτή τη στιγμή. Αλλά το ξερό "δεν ξέρεις τι λες και έχεις άδικο" δεν είναι μια απ' αυτές.

 

Τέλος σίγουρα δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες, κάποιοι θα μείνουν στο λάκκο (αν μπούμε όλοι σε μια σειρά, αναγκαστικά κάποιος πρέπει να είναι ο τελευταίος) και οι δυσκολίες μεγαλύτερες. Και λοιπόν; Ο παππούς μου με μισθό δασκάλου το 1960 (για όσους έχουν την παραμικρή ιδέα τι σημαίνει αυτό, οι υπόλοιποι καλύτερα μην ανοίξετε το στόμα σας), με δύο παιδιά και τη γιαγιά στα οικιακά κάπως τα κατάφερνε και έστελνε τον πατέρα μου να κάνει μαθήματα γερμανικών. Let that sink in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 700 ευρω στις μερες μας φανταζουν ιδανικα για τη πλειοψηφια πλεον οταν ο βασικος ειναι 450. Και δυστυχως..

Αυτο ομως που καθοριζει αν ενας μισθος ειναι πραγματικα πενιχρος η οχι ειναι τα χρεη και οι αναγκες-συνηθειες του καθενος. Σκεφτειτε το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο σκατά και να πάνε τα πράγματα πρώτα κοιτάω τι λάθος έκανα εγώ ο ίδιος και πως μπορώ να επανορθώσω και να προχωρήσω (όχι μόνο τώρα, ίσως και παλιότερα και λάθη που είναι δύσκολο να διορθωθούν πια και μετά κατηγορώ τους άλλους, το σύστημα, τον Στουρνάρα ή δεν ξέρω και γω τι άλλο).

 

Κι αυτός είναι ο λόγος που το σκάκι θα έπρεπε να διδάσκεται στα σχολεία. Αλλά δυστυχώς ακόμα σαν εθνικό σπορ έχουμε το τάβλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;;;;; Πραγματικά μένω άναυδος (σπάνια γράφω σε συζητήσεις), οτιδήποτε κάτω από 900 για εργένη και 1300 για οικογένεια με ένα παιδί είναι εξαθλίωση. Εκτός αν πληρώνει άλλος τη ΔΕΗ και το ενοίκιο. Δεν υπάρχει περίπτωση με τα καθημερινά έξοδα να ζεις με 700 ευρώ σε ενοίκιο.

 

Πάμε από την αρχή , είναι εύκολο να δείξεις το δάχτυλο και να πεις "αυτός δεν προσπαθεί , καλά να πάθει, ήταν η μοίρα του τέτοια, έχει πανσέληνο και φταίει" . Το δύσκολο είναι να τον βοηθήσεις να ορθοποδήσει και αυτός. Λύση δεν είναι να πάρουν όλοι 500 , λύση είναι να παίρνουν όσα χρειάζεται για να ζουν και να αυξηθεί η παραγωγικότητά τους. Σαν τεχνολογικό φόρουμ θα πω ότι λέω ειδικά σε νέα παιδιά στο χώρο της πληροφορικής, μάθετε κάτι που δεν υπάρχει στην αγορά. Ναι υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρουμε να τα κάνουμε, πχ Deployment σε Large Scale για 1000pc. Δεν είναι εύκολο , αλλά υπάρχουν αρκετά Resources για να διαβάσεις δωρεάν. Μια τέτοια θέση IT πχ στο Πλαίσιο και στο κάθε Πλαίσιο θα είχε μισθό άνετα 1200 + που έχει τέτοιο Case.  

 

Όταν θα έχεις μια ελπίδα για το μέλλον τότε και λίγα να παίρνεις προσπαθείς , αν δεν υπάρχει αυτή η ελπίδα τότε δεν προσπαθείς κάν.

 

Όσο για τις πρακτικές των εταιρειών , δε γνωρίζω από πρώτο χέρι , πάντως αν είναι να προσλάβεις κάποιον να του δώσεις 500 ευρώ για να δουλεύει 10 ώρες τότε σίγουρα η εταιρεία σου δε θα είναι και η τοπ ,από όλες τις πλευρές.

 

Τέλος , άλλο πράγμα να μη θέλεις να πας μπροστά και άλλο να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα, το αναφέρω γιατί κάπου το μπερδεύουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;;;;; Πραγματικά μένω άναυδος (σπάνια γράφω σε συζητήσεις), οτιδήποτε κάτω από 900 για εργένη και 1300 για οικογένεια με ένα παιδί είναι εξαθλίωση. Εκτός αν πληρώνει άλλος τη ΔΕΗ και το ενοίκιο. Δεν υπάρχει περίπτωση με τα καθημερινά έξοδα να ζεις με 700 ευρώ σε ενοίκιο.

Για να μη ξαναλέω τα ίδια, καταλαβαίνεις ότι ο όρος "εξαθλίωση" για ετήσιο εισόδημα 10800 ευρώ ακούγεται κάπως όταν το όριο της φτώχειας (έστω του 2012, βλ. παραπάνω) είναι 5700 έτσι;

 

Καταλαβαίνεις ότι όταν τα έξοδα διαβίωσης εμένα και της γυναίκας μου μαζί, χωρίς large σπατάλες αλλά και χωρίς καν υποψία καταναγκασμού, τα έχω καταγραμμένα πως ήταν 1000 με 1100, το να λες τα < 900 για εργένη εξαθλίωση δυσκολεύομαι να το πάρω στα σοβαρά όσο καλές κι αν ήταν οι προθέσεις σου; Αν ο εργένης που λες καταδεχόταν να μην έχει αυτοκίνητο και να δίνει μόνο 300 ευρώ νοίκι θα μπορούσε να τρώει για δύο και να μην του λείπει απολύτως τίποτα.

 

Και μετά εσύ μένεις άναυδος;

 

Πάμε από την αρχή , είναι εύκολο να δείξεις το δάχτυλο και να πεις "αυτός δεν προσπαθεί , καλά να πάθει, ήταν η μοίρα του τέτοια, έχει πανσέληνο και φταίει" .

Συμφωνώ και μάλιστα ακριβώς αυτή η τακτική είναι που συμβάλλει σε κοινωνικό διχασμό.

 

Αλλά χωρίς να χρειάζεται να πάμε στα άκρα, συμφωνείς πιστεύω ότι όντως υπάρχουν άνθρωποι που δεν προσπαθούν, ή -- για να μην αδικώ -- προσπαθούν αλλά με πολύ λάθος τρόπο και γι' αυτό δεν έχουν αποτέλεσμα. Πολλοί άνθρωποι. Γιατί το κάνουν αυτό; Ίσως επειδή δε μπορούν να καταλάβουν το λάθος, ή επειδή λόγω ψυχοσύνθεσης δε βλέπουν σα ρεαλιστικό ενδεχόμενο να αλλάξουν το λάθος με κάτι σωστότερο. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ πιο εύκολο να πείσεις τον εαυτό σου ότι φταίνε άλλοι από το να σκάψεις να βρεις τι κάνεις λάθος.

 

Με την ευκαιρία, είμαι της άποψης ότι όποιος προσπαθήσει πραγματικά θα τα καταφέρει -- ίσως όχι να γίνει εκατομμυριούχος, αλλά σίγουρα να αφήσει πίσω του καλύτερα πράγματα απ' αυτά που βρήκε. Όχι επειδή με βολεύει να κρίνω τους άλλους τεμπέληδες, αλλά επειδή οι άνθρωποι που (όπως το βλέπω) προσπαθούν πραγματικά έχουν μια απόδοση της τάξης του 1000% από αυτούς που κάθονται και περιμένουν το μάννα. Και σε μάκρος χρόνου αυτό θα κάνει μεγάλη διαφορά απ' όπου κι αν το πιάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνείς πιστεύω ότι όντως υπάρχουν άνθρωποι που δεν προσπαθούν, ή -- για να μην αδικώ -- προσπαθούν αλλά με πολύ λάθος τρόπο και γι' αυτό δεν έχουν αποτέλεσμα

 

Ακριβώς , για την ακρίβεια αυτή η προσπάθεια που περιγράφεις γίνεται και από εσένα Defacer με λάθος τρόπο, αφού αυτό που λες δεν το καταλαβαίνουν προσπάθησε λίγο διαφορετικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα του defacer δεν είναι ότι δεν τον καταλαβαίνουν οι άλλοι, το πρόβλημα του defacer είναι ότι προτιμά να παίζει με τις λέξεις, παραθέτοντας links από wikipedia με την ακριβή ερμηνεία κάθε όρου κλπ.

 

Στο χωριό μου εμείς αυτό το λέμε «πουλάω πνεύμα», αλλά η ουσία των πραγμάτων είναι ότι τα 700€ για έναν άνθρωπο που δεν έχει σπίτι δικό του (και αυτό υπό προϋποθέσεις, όπως έγινε το θέμα με τον ΕΝΦΙΑ) είναι καταδικασμένος να ζει για να δουλεύει. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...