Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια χαρα μαγκες-ψαχνω ενα μινι αντροιντ μποξ για εμουλειτορ παλιων παιχνιδιων,και να βλεπω ταινιες  μονο απο usb και μονο μεχρι 1080

-απαιτησεις,16γβ σκληρο,dts ηχο υποστηριξη και καλωδιο λαν(γιατι ακουω πολλα για τα wifi)

 

μετα απο ψαξιμο ειδα οτι το μινιξ θεωρειται απο τα κορυφαια αλλα ειναι πανακριβο-κατι πιο μπατζετ

εχω ταβανι γυρω στο 40ευρω,καμια προταση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερό ίσως "ρίσκο" με αυτο το μοντέλο είναι το wi-fi του. Αν εχεις κοντά στο tv box το router σου ισως να μην εχεις προβλημα (εγω δεν ειχα τουλαχιστον στα 2 boxes που τεσταρα). Η μπορεις να τραβήξεις καλώδιο UTP απο το router στο TV Box και γενικα εννοείται ότι επιλέγεις την ενσύρματη σύνδεση αν σε βολευει. 

 

Εγώ το παρήγγειλα (EU Plug - 2GB RAM - 16GB ROM) από China στα 37 και κάτι € - πάντα με απλο NL post mail (κι οχι courier γιατι εκει παιζει σχεδον παντα τελωνειο...) και registered για να παρακολουθω την πορεια της αποστολης (χρεωση 1+ ευρω). Μαζί με μια έξτρα έκπτωση που δίνει το gearbest στην πρώτη αγορά, εμενα μου βγηκε στα 37 ευρω. Υποψιν κανει συνηθως σχεδον 1 μηνα να ερθει απο China.

 

Κοιτα μιας και το αναφέρεις είμαι τυχερός γιατί εχω και καλώδιο UTP κοντά οποτε το κουμπωνω πανω.

Gearbest μεχρι αυριο θα το παραγειλω κοντα στα 42 €...καλα ειναι και πάλι.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω με το es explorer ή καποιο αλλο προγραμμα να κανω τον υπολογιστη μου να βλεπει ολους τους φακελους του alfawise s92 σαν κοινοχρηστους φακελους μεσω της κοινης συδεσης στο ιδιο ρουτερ ωστε να περναω στον εξωτερικο usb3 2tb δισκο που εχω συνδεσει στο μηχανημα?

 

Για να μην το συνδεω καθε τρεις και λιγο στο pc κ.τ.λ.

 

Ξανα ποσταρα την ερωτηση γιατι δεν μου απαντησε καποιος.

Εχει να μου προτεινει καποιος καποιο προγραμμα που να κανει αυτη τη δουλεια ή must προγραμματα για το alfawise s92.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα ποσταρα την ερωτηση γιατι δεν μου απαντησε καποιος.

Εχει να μου προτεινει καποιος καποιο προγραμμα που να κανει αυτη τη δουλεια ή must προγραμματα για το alfawise s92.

 

Αν έχει το ρούτερ σου USB δες μηπως μπορείς να κουμπώσεις εκει τον σκληρό σου. Ετσι θα μπορείς να έχει πρόσβαση από οποιοδήποτε μηχάνημα συνδέεται στο δίκτυό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες και απο μενα

 

ψαχνω νεο κουτακι για να αντικαταστησω το παλιο μου minix x8 h-plus.

Ενα απο τα βασικα μου κρητηρια ειναι να εχει εξωτερικη κεραια για καλυτερη ληψη σηματος WIFI (μιας και εκανα δοκιμη με κουτακια τα οποια δεν ειχαν εξωτερικη κεραια και δεν παιζαν καλα).

 

Προφανως τα 2gb ram εινα απαραιτητα γιατι οχι και 3...

 

Υστερα απο ψαξιμο βρηκα αυτο εδω  http://www.sz-csq.com/index.php/Product/Show/Id/47.html ( " CSA93" υπαρχει και με 2gb και με 3gb)

εχει κανενας αποψη για το συγκεκριμενο???η καποια αντιπροταση με τα χαρακτηρηστικα που ανεφερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες και απο μενα

 

Εδω εισαι MECOOL BB2 PRO Android 6.0 TV Box 3GB DDR4 + 16GB  στα 66€

More info εδω

 

2.4GHz + 5.0GHz Dual Band WiFi

Dual-band AC WiFi ( 2.4GHz / 5GHz 802.11 b / g / n / ac ) with a great high-gain antenna, gives the best possible reception and transfer rates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει το ρούτερ σου USB δες μηπως μπορείς να κουμπώσεις εκει τον σκληρό σου. Ετσι θα μπορείς να έχει πρόσβαση από οποιοδήποτε μηχάνημα συνδέεται στο δίκτυό σου.

Οχι δεν εχει.

 

Αν ειχε θα το αναφερα.

 

Δεν υπαρχει δηλαδη καποιο προγραμμα οπως π.χ. το es explorer για να κανεις κοινοχρηστους τους φακελους του δισκου και να μπορεις μεσω του κοινοχρηστου δικτυου αφου ολα θα συνδεωνται στο ιδιο ρουτερ να περνας αρχεια στο δισκο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει δηλαδη καποιο προγραμμα οπως π.χ. το es explorer για να κανεις κοινοχρηστους τους φακελους του δισκου και να μπορεις μεσω του κοινοχρηστου δικτυου αφου ολα θα συνδεωνται στο ιδιο ρουτερ να περνας αρχεια στο δισκο αυτο.

Δες εδώ, λέει πως να το κάνεις με es explorer:

https://www.cnet.com/how-to/share-files-between-android-and-windows-with-es-file-explorer/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ.

 

Οσο αφορα τα custom firmware του alfawise s92 που μπορω να τα βρω και τι κερδιζω με βαση τα επισημα firmwares αν τα περασω?

 

Και ενα προγραμμα που να παιζει σχεδον τα παντα οσο αφορα αρχεια βιντεος χωρις πολλες ρυθμισεις ειναι το mx player?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στο kodi. Όταν επιλέγω να δω μια ταινία από exodus, και επιλέγω έναν συγκεκριμένο provider, αυτόματα μου ανοίγει κάποιο άλλο και όχι αυτό που επέλεξα. Τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ.

 

Οσο αφορα τα custom firmware του alfawise s92 που μπορω να τα βρω και τι κερδιζω με βαση τα επισημα firmwares αν τα περασω?

 

Και ενα προγραμμα που να παιζει σχεδον τα παντα οσο αφορα αρχεια βιντεος χωρις πολλες ρυθμισεις ειναι το mx player?

 

Συνήθως τα custom firmwares επιδιορθώνουν bugs, προσφέρουν βελτιώσεις σε κάποια θέματα που μπορεί να έχουν τα boxes, αφαιρούν το bloatware, κλπ. Π.χ.

 

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/others-aml-s912/firmware-roms-tools-by/611261-rom-beelink-gt1-alfawise-s92-superceleron-beta-v5-rom

 

Άποψή μου: Αν το box σου λειτουργεί καλά (για τις δικές σου ανάγκες), μην το "πειράξεις". Κι αν επιλέξεις να το "πειράξεις", ...πάντα με προσοχή (κι αφού επιβεβαιώσεις με κάποιο τρόπο ότι το εκάστοτε firmware είναι και για το δικό σου ακριβώς μοντέλο - γιατί μερικές φορές βγαίνουν νέες ελαφρώς αλλαγμένες εκδόσεις με διαφορετικά π.χ. wi-fi modules, κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εισαι MECOOL BB2 PRO Android 6.0 TV Box 3GB DDR4 + 16GB  στα 66€

More info εδω

 

2.4GHz + 5.0GHz Dual Band WiFi

Dual-band AC WiFi ( 2.4GHz / 5GHz 802.11 b / g / n / ac ) with a great high-gain antenna, gives the best possible reception and transfer rates.

 

 

γιγαντα το δουλευεις αυτο το κουτακι εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...