Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν σέταρα το alfawise.. οι πρώτες εντυπώσεις είναι ανάμεικτες.

Στα θετικά..

Φαίνεται σφαιράτο και να μη κολλάει πουθένα. Στο kodi είδα αισθητή διαφορά σε σχέση με το πισί μου (i5, 4gb ram). Επίσης, χάρηκα για το potential που έχει, μπορείς να βρεις τα πάντα στο play store.

Στα αρνητικά..

Εκεί που ξενέρωσα ήταν στο wifi. Κακό. Οκ η τιβι είναι μακριά από το ρούτερ, αλλά βρίσκεται σε σημείο όπου κινητό/λάπτοπ/τιβί παίζουν σχεδόν άνετα 4κ βίντεο. Επίσης, παρατήρησα κάποιο lag στον ήχο στο kodi. Να μη συμβαδίζει με την εικόνα δηλαδή. Ίσως βέβαια να ήταν και θέμα wifi.Δε ξέρω.. Α, και το ποντίκι που σύνδεσα ξαφνικά εξαφανίστηκε. Καλά power button δε παίζει;

 

Γενικότερα δεν ένιωσα μια ευχάριστη out-of-the-box εμπειρία και ψιλοξενέρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία περιμένω και κάποιον άλλον φίλο να μας πει θέλω να κάνω αγορά ενός εκ των δύο απλά επειδή πέταξα πραγματικά τα λεφτά μου σε ένα προηγούμενο box είμαι λίγο επιφυλακτικός. Πια είναι επίσης η γνώμη σας για ένα άλλο θεμα, ενδέχεται να μου δώσουν ένα mini Pc με τετραπύρηνο ddr2 νομίζω και σκέφτομαι να του βάλω Android πάνω θα μετραγε καλύτερα από TV box πιστεύεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σέταρα το alfawise.. οι πρώτες εντυπώσεις είναι ανάμεικτες.

Στα θετικά..

Φαίνεται σφαιράτο και να μη κολλάει πουθένα. Στο kodi είδα αισθητή διαφορά σε σχέση με το πισί μου (i5, 4gb ram). Επίσης, χάρηκα για το potential που έχει, μπορείς να βρεις τα πάντα στο play store.

Στα αρνητικά..

Εκεί που ξενέρωσα ήταν στο wifi. Κακό. Οκ η τιβι είναι μακριά από το ρούτερ, αλλά βρίσκεται σε σημείο όπου κινητό/λάπτοπ/τιβί παίζουν σχεδόν άνετα 4κ βίντεο. Επίσης, παρατήρησα κάποιο lag στον ήχο στο kodi. Να μη συμβαδίζει με την εικόνα δηλαδή. Ίσως βέβαια να ήταν και θέμα wifi.Δε ξέρω.. Α, και το ποντίκι που σύνδεσα ξαφνικά εξαφανίστηκε. Καλά power button δε παίζει;

 

Γενικότερα δεν ένιωσα μια ευχάριστη out-of-the-box εμπειρία και ψιλοξενέρωσα.

 

 

 

απο τη σελιδα με τα reviews εχω καταλαβει για καλο wifi θελει εξωτερικο ματσουκι να βγαινει. ολα τα ενσωματωμενα εχουν θεμα

οποτε μονο το vorke z1 αξιζει στον τομεα αυτον .

 

υπαρχει και κανενα αλλο σε παρομοια λεφτα με ματσουκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σέταρα το alfawise.. οι πρώτες εντυπώσεις είναι ανάμεικτες.

Στα θετικά..

Φαίνεται σφαιράτο και να μη κολλάει πουθένα. Στο kodi είδα αισθητή διαφορά σε σχέση με το πισί μου (i5, 4gb ram). Επίσης, χάρηκα για το potential που έχει, μπορείς να βρεις τα πάντα στο play store.

Στα αρνητικά..

Εκεί που ξενέρωσα ήταν στο wifi. Κακό. Οκ η τιβι είναι μακριά από το ρούτερ, αλλά βρίσκεται σε σημείο όπου κινητό/λάπτοπ/τιβί παίζουν σχεδόν άνετα 4κ βίντεο. Επίσης, παρατήρησα κάποιο lag στον ήχο στο kodi. Να μη συμβαδίζει με την εικόνα δηλαδή. Ίσως βέβαια να ήταν και θέμα wifi.Δε ξέρω.. Α, και το ποντίκι που σύνδεσα ξαφνικά εξαφανίστηκε. Καλά power button δε παίζει;

 

Γενικότερα δεν ένιωσα μια ευχάριστη out-of-the-box εμπειρία και ψιλοξενέρωσα.

 

Να φανταστώ ότι το KODI που εχει πανω ειναι το 17;

Ισως θα είχε νόημα να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις το SPMC που ειναι android - oriented build (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.semperpax.spmc16&hl=en) ή / και το KODI 16.1, καθότι αρκετοί αναφέρουν προβλήματα με το Kodi 17 στο τσιπ 912 που εχει και το alfawise.

Υπόψιν, για να εγκαταστήσεις το SPMC δεν χρειαζεται να απεγκαταστησεις το KODI. Μπορείς να έχεις και τα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασε την custom rom που κυκλοφορει, λεει οτι βελτιωνει το wifi (v5). Εχει τον ftmc (kodi που δουλευει κανονικα με ολα τα addons, εχω περασει fusion), δεν παρατηρησα κανενα προβλημα στον ηχο. Για τον ON/OFF μπορεις να χρησιμοποιησεις την HDMI CEC λειτουργια για να μπαινει σε αναμονη καθε φορα που κλεινει η τηλεοραση, αλλα κ να ανοιγει απο sleep καθε φορα που ανοιγει η τηλεοραση. Αλλιως OFF μονο απο την μπαρα κατω, ειτε απο προγραμματακι απο το μαγαζι που μπορεις να το βαλεις συντομευση καπου για να το χρησιμοποιεις ευκολα κ ON μονο απο το remote!! Για ποντικι εγω που χρησιμποιω rii i8+ δεν μου εχει βγαλει καποιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη σελιδα με τα reviews εχω καταλαβει για καλο wifi θελει εξωτερικο ματσουκι να βγαινει. ολα τα ενσωματωμενα εχουν θεμα

οποτε μονο το vorke z1 αξιζει στον τομεα αυτον .

 

υπαρχει και κανενα αλλο σε παρομοια λεφτα με ματσουκι?

 

 

υπαρχουν αρκετα ενα εξ αυτων το mecool bb2 pro που το εχει απρει ενα παιδι απο δω μεσα!(μια σελιδα πισω θα δεις τις εντυπωσεις του).

Αν και περιμενουμε ενα ακομα review  απο τον φιλο που το εχει να μας πει περισσοτερες εντυππωσεις απο το wifi!!

 

Φιλε αν ακους σε περιμενουμε!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη φαση ειναι και το KII PRO Amlogic S905 Quad-core 2GB RAM 16GB ROM DVB-T2 DVB-S2 CCcam Newcam Biss Key TV Box    με το κουπονι 20%WVS παει στα 57,5$ ( φωτο παρακατω )

 

Επισης το Xiaomi Mi Box Amlogic S905X 2GB RAM 8GB ROM TV Box - International Version     με το κουπονι 20%WVS παει στα 66,5$

 

Επισης το  COOLEME® MB3 Amlogic S912 Octa Core 2G DDR3 RAM 32G eMMC ROM AC 2.4G + 5.8G WIFI 1000M LAN Bluetooth 4.0 Android 6.0 VP9 HDR10 H.265 TV BOX  με το κουπονι 20%WVS παει στα 50,4$

 

 

s9ODeTj.jpg


υπαρχουν αρκετα ενα εξ αυτων το mecool bb2 pro που το εχει απρει ενα παιδι απο δω μεσα!(μια σελιδα πισω θα δεις τις εντυπωσεις του).

Αν και περιμενουμε ενα ακομα review  απο τον φιλο που το εχει να μας πει περισσοτερες εντυππωσεις απο το wifi!!

 

Φιλε αν ακους σε περιμενουμε!!!!!!!!!!

 

Μα το ειπα δεν εχω δυνατοτητα τεστ wifi

 

Κοιτα να δεις εδω που ειμαι η tv ειναι διπλα στο χαζο ρουτερ της vodafone .

Εκει που θα παει το μηχανακι ( στο αλλο σπιτι ) εχω ενα Tenda AC6 WiFi Router που ειναι τερας και καλυπτει τα παντα .

Αλλα σε αυτα τα δυο μηχανακια θελει πολλαπλα test γιατι ειναι  2.4GHz + 5.0GHz Dual Band WiFi και εχεις επιλογες ( εαν εχεις Dual Band ρουτερ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω παραγγειλει το Alfawise S92 απο Gearbest / Κινα, στις 20/12 αλλά ακομη δεν έχει εμφανιστει. 31/12 ήταν στην Ολλανδία.

Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει; Παίζει να σταματησε σε κανα τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη φαση ειναι και το KII PRO Amlogic S905 Quad-core 2GB RAM 16GB ROM DVB-T2 DVB-S2 CCcam Newcam Biss Key TV Box    με το κουπονι 20%WVS παει στα 57,5$ ( φωτο παρακατω )

 

Επισης το Xiaomi Mi Box Amlogic S905X 2GB RAM 8GB ROM TV Box - International Version     με το κουπονι 20%WVS παει στα 66,5$

 

Επισης το  COOLEME® MB3 Amlogic S912 Octa Core 2G DDR3 RAM 32G eMMC ROM AC 2.4G + 5.8G WIFI 1000M LAN Bluetooth 4.0 Android 6.0 VP9 HDR10 H.265 TV BOX  με το κουπονι 20%WVS παει στα 50,4$

 

 

s9ODeTj.jpg

 

Μα το ειπα δεν εχω δυνατοτητα τεστ wifi

 

 

 

μου φαινεται οτι ειναι χωρις ματσουκι κεραιας ειναι αχρηστο.

 

ειδικα εαν θελεις να βαλεις το tv box κρεβατοκαμαρα και το ρουτερ ειναι στο σαλονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται οτι ειναι χωρις ματσουκι κεραιας ειναι αχρηστο.

 

ειδικα εαν θελεις να βαλεις το tv box κρεβατοκαμαρα και το ρουτερ ειναι στο σαλονι.

 

 

Χωρις ματσουκι Zidoo Χ6pro , παιζει τελεια σε σπιτι με ρουτερ της hol και ειναι 3 δωματια μακρυα απο το ρουτερ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω παραγγειλει το Alfawise S92 απο Gearbest / Κινα, στις 20/12 αλλά ακομη δεν έχει εμφανιστει. 31/12 ήταν στην Ολλανδία.

Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει; Παίζει να σταματησε σε κανα τελωνείο;

 

Τσέκαρες κι εδώ;

 

http://www.postnl.post/

 

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να πάρω μια 24” και από ότι έχω δει δεν υπάρχει σμαρτ για να έχω την δυνατότητα του Surfing, υπάρχει κάποιο tv box από Ελλάδα αγορά ; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις ματσουκι Zidoo Χ6pro , παιζει τελεια σε σπιτι με ρουτερ της hol και ειναι 3 δωματια μακρυα απο το ρουτερ .

 

 

ωραιος

 

προσπαθω να καταγραψω τις επιλόγες που εχω με καλο wifi.

γιατι αυτο φαινεται να ειναι το σοβαροτερο προβλημα, και πιο σημαντικο φυσικα

ρε σεις κατι αλλο. αναβαθμισεις παιρνουν αυτα? δηλαδη παιζει να παρουν νεα εκδοση android επισημη ή μονο μεσω ρουτινγκ?

 

οτι OTA παιρνουν ειναι για την εκδοση που φορανε να γινει πιο σταθερη σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

villasg : Αυτά τα Tenda τι λένε;

 

Τουμπανακια .

Εχω εμπειρια απο :

Tenda D301 Wireless N300 ADSL2+ Modem Router

&

Tenda AC6 AC1200 Smart Dual-Band WIFI Router

 

Αψογα μηχανακια τα κινεζακια

ωραιος

 

προσπαθω να καταγραψω τις επιλόγες που εχω με καλο wifi.

γιατι αυτο φαινεται να ειναι το σοβαροτερο προβλημα, και πιο σημαντικο φυσικα

ρε σεις κατι αλλο. αναβαθμισεις παιρνουν αυτα? δηλαδη παιζει να παρουν νεα εκδοση android επισημη ή μονο μεσω ρουτινγκ?

 

οτι OTA παιρνουν ειναι για την εκδοση που φορανε να γινει πιο σταθερη σωστα?

 

 

Να ξερεις ποτε δεν εβλαψε κανεναν ενα ζευγαρι powerline , ή ενα wifi extender/repeater .

Ειναι παμφτηνα και κανουν δουλεια powerline 20-25€  wifi extender/repeater 10-15€.

Εγω τον υπολογιστη τον εχω με powerline κινεζικα CM3 απο aliexpres με ενα 20€ εδω και 4 χρονια και ολα ειναι τελεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...