Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω παρει κι'εγω το mecool m8s pro.

για να παρω ηχο στον ενισχυτή ποιο απο τα δυο καλώδια χρειάζομαι:

1)https://www.e-shop.gr/valueline-vlvp22400b200-35mm-jack-av-cable-male-to-3xrca-male-2m-p-PER.754489

2)https://www.e-shop.gr/bandridge-bal3401-portable-audio-cable-35mm-m-2xrca-m-1m-p-PER.753641

η δουλεύουν και τα δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, mparaxir είπε

Καλημερες τελικά αγόρασα το mecool kiii pro απο ιταλική αποθήκη λογικά σε 3 ημερες θα ερθει μάλλον την Πέμπτη το παρήγγειλα. 

Οταν μου πρωτοέρθει χρειάζεται κάτι να κανω; ειχα διαβάσει ενα ποστ του φίλου isay πρεπει να βαλω καινουργια έκδοση Netflix; αφου ειναι android λογικα εχει απεγκατασταση εγκατάσταση. Πρέπει να κανω αναβάθμιση στο λειτουργικό του; αλλη ρομ χωρίς προβληματα; επειδη εχω xiaomi κινητό ασχολουμε με φλασαρισμα ρομ recovery και τέτοια αλλα που τα βρισκω; 

μάλλον εννοείς kodi και όχι netflix. καλό θα ήταν να σβήσεις το προεγκατεστημένο με τα addons που θα έχει και να περάσεις μετά μόνος σου ότι χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες μόλις παρέλαβα το tv box kiii pro δυο ερωτήσεις αυτός είναι με δεκτη για να πιάσω τα ελληνικά καναλια σε ποιο το βάζουμε βρε παιδιά dvb-t2/t dvb-s2 η το dvb-c το εβαλα στην δεύτερη επιλογή και δεν έπιασε τίποτα. Κατι αλλο κατι με τις ρυθμίσεις του hdmi πηραζουμε κατι για 4κ;γιατί σαν ποιοτητα εικόνας να ρυθμίσω φτανει μεχρι τα 1080p60hz,βέβαια και η τηλεωραση μου ειναι παλιά HD ready 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο dvb-t2 (t=επίγεια κανάλια) θα το βάλεις.

Στο dvb-s2 θα βάλεις το καλώδιο που θα έρχεται από το δορυφορικο πιάτο (αν έχεις) δλδ είναι για δορυφορικά κανάλια. 

Το dvb-c  είναι για την καλωδιακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2018 στις 10:29 ΠΜ, mparaxir είπε

Καλημερες τελικά αγόρασα το mecool kiii pro απο ιταλική αποθήκη λογικά σε 3 ημερες θα ερθει μάλλον την Πέμπτη το παρήγγειλα. 

Οταν μου πρωτοέρθει χρειάζεται κάτι να κανω; ειχα διαβάσει ενα ποστ του φίλου isay πρεπει να βαλω καινουργια έκδοση Netflix; αφου ειναι android λογικα εχει απεγκατασταση εγκατάσταση. Πρέπει να κανω αναβάθμιση στο λειτουργικό του; αλλη ρομ χωρίς προβληματα; επειδη εχω xiaomi κινητό ασχολουμε με φλασαρισμα ρομ recovery και τέτοια αλλα που τα βρισκω; 

 

Οταν το παραλάβεις κάνε ελεγχο για update και αν εχει βγεί περασε το. Επανελαβε μεχρι να μην εχει updates απο εργοστασιακή rom.

απο εκει και πέρα

Δες τα δυο links της υπογραφής μου. Το λιγοτερο που πρεπει να κάνεις ειναι να ελεγξεις αν εχει bitcoin miner (βλεπε πρώτο link) και αν εχει να το ξηλώσεις

Το δευτερο link αφορα το κατώτερο pro plus αλλά η γενική φιλοσοφία ειναι η ίδια στη mecool οποτε πραξε με βάση τη φιλοσοφία σου στα επιμερους κομμάτια. Το αν θέλεις να αλλαξεις rom (σε custom) ειναι καθαρά δική σου επιλογή. Reset  κουμπι εχει, οποτε δε χρειάζεται να κάνεις πατέντες.

Τέλος κοιταξε καλα και το link που μιλάμε για ψυξη των boxes. To τι θα κανεις πάλι, ειναι δική σου επιλογή

https://www.insomnia.gr/forums/topic/672476-tvbox-cooling-mod-πατέντες-ψύξης/

 

4 ώρες πριν, mparaxir είπε

Καλησπερες μόλις παρέλαβα το tv box kiii pro δυο ερωτήσεις αυτός είναι με δεκτη για να πιάσω τα ελληνικά καναλια σε ποιο το βάζουμε βρε παιδιά dvb-t2/t dvb-s2 η το dvb-c το εβαλα στην δεύτερη επιλογή και δεν έπιασε τίποτα. Κατι αλλο κατι με τις ρυθμίσεις του hdmi πηραζουμε κατι για 4κ;γιατί σαν ποιοτητα εικόνας να ρυθμίσω φτανει μεχρι τα 1080p60hz,βέβαια και η τηλεωραση μου ειναι παλιά HD ready 

Εφόσον η τηλεόραση ειναι hd ready (720) πρακτικά δεν μπορεις να εχεις netflix 4k. Σε καθε περιπτωση το netflix εξαρτάται απο την εκδοση του προγράμματος, το πακέτο που εχεις, την εκδοση android και πόσο καλη γραμμή εχεις. Κάνε δοκιμή οπως στο παρακατω link και θα δεις τι μπορεις να πιάσεις με το συνδυασμο hardware/software/γραμμής που εχεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?page=219&tab=comments#comment-56213847

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα σε ευχαριστω ναι θα κοιταξω αμα εχει το bitcoin miner,ενα αλλο που θα ρωτησω εβαλα το στικακι να δω μια σειρα που εχει ξεχωριστους υποτιτλους το tv box μου τα βγαζει αλμπουρνεζικα τους υποτιτλους πως μπορω να το φτιαξω?να κατεβασω κανεναν bsplayer?μπας και τα μαμα player δεν αναγνωριζουν του υποτιτλους?

ενα αλλο που θα βαλω εξτρα πραγματα στο kodi?δηλαδη με το kodi μπορω να βαλω να πιανει ote tv?η λεω βλακειες?υπαρχει κανενα θεμα οσο αφορα για το kodi και τι κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mparaxir είπε

μαλιστα σε ευχαριστω ναι θα κοιταξω αμα εχει το bitcoin miner,ενα αλλο που θα ρωτησω εβαλα το στικακι να δω μια σειρα που εχει ξεχωριστους υποτιτλους το tv box μου τα βγαζει αλμπουρνεζικα τους υποτιτλους πως μπορω να το φτιαξω?να κατεβασω κανεναν bsplayer?μπας και τα μαμα player δεν αναγνωριζουν του υποτιτλους?

ενα αλλο που θα βαλω εξτρα πραγματα στο kodi?δηλαδη με το kodi μπορω να βαλω να πιανει ote tv?η λεω βλακειες?υπαρχει κανενα θεμα οσο αφορα για το kodi και τι κανει?

Αν ο μαμίσιος player δεν σε καλύπτει/βολευει υπάρχουν πολλοί εναλλακτικοί. Για τα αλλαμπουρνέζικα κοιτά εντός του εκάστοτε προγραμματος αν εχει κωδικοποίηση για ελληνικά.

Για το kodi, στην ακριβώς προηγουμενη σελίδα σου εχω απαντήσει αναλυτικότατα για αναλογο δικό σου ερώτημα. Αμα είναι να μη διαβάζεις αυτά που σου απαντώνται δεν εχει λογική να σου απαντηθεί πάλι η ίδια ερώτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Παρέλαβα σήμερα το mecool m8s pro, αλλά δεν μπορώ να βρω το reset button. Στην μικρή τρυπίτσα που έχει στο κάτω μέρος, δεν υπάρχει κάτι που να υποδεικνύει κουμπί·έχω βάλει, π.χ. μια καρφίτσα αλλά δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος του κουμπιού. Τα φώτα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, isay είπε

Αν ο μαμίσιος player δεν σε καλύπτει/βολευει υπάρχουν πολλοί εναλλακτικοί. Για τα αλλαμπουρνέζικα κοιτά εντός του εκάστοτε προγραμματος αν εχει κωδικοποίηση για ελληνικά.

Για το kodi, στην ακριβώς προηγουμενη σελίδα σου εχω απαντήσει αναλυτικότατα για αναλογο δικό σου ερώτημα. Αμα είναι να μη διαβάζεις αυτά που σου απαντώνται δεν εχει λογική να σου απαντηθεί πάλι η ίδια ερώτηση

βρε εσυ το ειχα διαβασει το προηγουμενο μυνημα οσο αφορα το kodi αλλα αφορουσε τα ελληνικα καναλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το build που σου προτεινα και δες τι δυνατότητες εχει

4 λεπτά πριν, kyanokranos είπε

Καλησπέρα,

Παρέλαβα σήμερα το mecool m8s pro, αλλά δεν μπορώ να βρω το reset button. Στην μικρή τρυπίτσα που έχει στο κάτω μέρος, δεν υπάρχει κάτι που να υποδεικνύει κουμπί·έχω βάλει, π.χ. μια καρφίτσα αλλά δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος του κουμπιού. Τα φώτα σας...

Ποιο μοντέλο ακριβώς αγορασες

Το m8s pro ΣΚΕΤΟ

ή

m8s pro με κάτι άλλο, πχ L/w/+

Επισης μην χρησιμοποιείς καρφίτσα. Καλύτερα συνδετήρας ή κάτι λιγοτερο αιχμηρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ απιθανο να εχουν αφαιρέσει το reset button. Είσαι σίγουρος οτι δεν καταλαβαίνεις μια ελαφρα ανάδραση σαν reset button; Εν αναγκη λύσε το και ανεβασε μας φωτογραφία απο την κάτω πλευρά της πλακέτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

31183576_10211425146081181_7062242130999115776_n.thumb.jpg.67fb32c677f244d05dff2a57296c6fa0.jpg 

Αυτό δεν υποτίθεται ότι είναι;

7 minutes ago, isay said:

Το θεωρώ απιθανο να εχουν αφαιρέσει το reset button. Είσαι σίγουρος οτι δεν καταλαβαίνεις μια ελαφρα ανάδραση σαν reset button; Εν αναγκη λύσε το και ανεβασε μας φωτογραφία απο την κάτω πλευρά της πλακέτας

Έχω αφαιρέσει το κάλυμμα, αλλά η πλακέτα δε βγαίνει και δε θέλω να τη ζορίσω (έχω βγάλει τη βίδα που τη συγκρατεί).

31183524_10211425202562593_1126048783294005248_n.jpg

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχει μεσα το kiiipro το bitcoiner αλλα δεν μπορω να κατεβασω με τιποτα το προγραμμα που λες στο πρωτο σου λινκ παω στο playstore απο το tv box πληκτολογω το ονομα αλλα δεν βγαζει το προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, kyanokranos είπε

 

Αυτό δεν υποτίθεται ότι είναι;

Έχω αφαιρέσει το κάλυμμα, αλλά η πλακέτα δε βγαίνει και δε θέλω να τη ζορίσω (έχω βγάλει τη βίδα που τη συγκρατεί).

31183524_10211425202562593_1126048783294005248_n.jpg

Εχεις δικιο,, δεν εχει reset. Κοιτα εξελίξεις, στις νεες παρτίδες αφαιρεσαν το reset για επιπλεον οικονομία.Κανονικά ειναι στα αριστερα εκει που βλέπεις δυο ροζ κουτάκια.

Κάνε μια δοκιμή γιατί το διαβασα αλλου για αλλα box m8s. Την ώρα που του βάζεις το ρεύμα, κρατα πατημένο το κουμπι μενου στο τηλεχειριστήριο (κάτω αριστερα στο σταυρό). Μπαίνει σε recovery;

25 λεπτά πριν, mparaxir είπε

λοιπον εχει μεσα το kiiipro το bitcoiner αλλα δεν μπορω να κατεβασω με τιποτα το προγραμμα που λες στο πρωτο σου λινκ παω στο playstore απο το tv box πληκτολογω το ονομα αλλα δεν βγαζει το προγραμμα

Αρα στο ki σου εχει android TV version και αλλες τετοιες απορίες γράφε της απευθειας στο αλλο θεμα, να μενει παρακαταθηκη

Βρες το apk με αλλο τρόπο/πηγή

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...