Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/7/2018 στις 2:19 ΜΜ, isay είπε

Στο γράφω ωμά, γιατί οι περισσότεροι πιστευουν οτι παιρνοντας ενα μποξακι, άμεσα θα βλεπουν τα πάντα και για πάντα και τζάμπα. Αμ δε.

 

Έχεις δίκιο και άδικο μαζί.

Το box δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να συνδέει κάποια πηγή με την τιβί. Αν κάνεις κάποιες υποχωρήσεις (βλ. ελληνική γλώσσα - Cosmote), μπορείς να βρεις πολλές πηγές στο ίντερνετ να δεις ποδόσφαιρο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω το roku αλλά το Αγγλικό Amazon δεν το στέλνει Ελλάδα. Το βρήκα στο eBay αλλά δεν ξέρω αν είναι το γνήσιο... μπορεί κάποιος να μου προτείνει ηλεκτρονικό κατάστημα για αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Ποια τεστ έκανες να δοκιμάζω και εγώ;

Αν κατεβάσεις το "spec device" από το play store και δεν έχεις την τελευταία αναβάθμιση του firmware (02/07/2018) θα σου εμφανίσει ότι το μηχάνημα έχει 2 GB RAM - με την τελευταία αναβάθμιση μάλλον το ξεγελάνε το πρόγραμμα και δείχνει 3GB.

Με το "Easily fill ram" αν επιλέξεις FILL FULL RAM θα δεις ότι η RAM γεμίζει μέχρι το 60% δηλαδή το τελευταίο 1GB δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Αλλιώς μπορεί να ανοίξεις πολλές εφαρμογές και να βλέπεις πόση RAM έχεις διαθέσιμη με κάποιο σχετικό app.
Όσες εφαρμογές και να ανοίξεις ταυτόχρονα, θα παρατηρήσεις ότι πάντα 1GB από τα 3GB RAM παραμένει ελεύθερο... (δηλ. δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί)

Επεξ/σία από Maitre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maitre είπε

Αν κατεβάσεις το "spec device" από το play store και δεν έχεις την τελευταία αναβάθμιση του firmware (02/07/2018) θα σου εμφανίσει ότι το μηχάνημα έχει 2 GB RAM - με την τελευταία αναβάθμιση μάλλον το ξεγελάνε το πρόγραμμα και δείχνει 3GB.

Με το "Easily fill ram" αν επιλέξεις FILL FULL RAM θα δεις ότι η RAM γεμίζει μέχρι το 60% δηλαδή το τελευταίο 1GB δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Αλλιώς μπορεί να ανοίξεις πολλές εφαρμογές και να βλέπεις πόση RAM έχεις διαθέσιμη με κάποιο σχετικό app.
Όσες εφαρμογές και να ανοίξεις ταυτόχρονα, θα παρατηρήσεις ότι πάντα 1GB από τα 3GB RAM παραμένει ελεύθερο... (δηλ. δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί)

Επιβεβαιώνω ότι δείχνει 2 γίγα,Α706DO έχω.ας ελπίσουμε να λυθεί το θέμα εάν γίνεται αλλιώς κυνηγημα στη beelink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, villasg said:

Στην περιγραφή του βίντεο λέει ότι στο 61% κρασάρει η εφαρμογή. Πως ξέρουμε ότι αυτό σημαίνει ότι λείπει 1GB και ότι δεν είναι ας πούμε κάποιο πρόβλημα της εφαρμογής ή κάποιο conflict μεταξύ εφαρμογής και λογισμικού του box?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Έχεις δίκιο και άδικο μαζί.

Το box δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να συνδέει κάποια πηγή με την τιβί. Αν κάνεις κάποιες υποχωρήσεις (βλ. ελληνική γλώσσα - Cosmote), μπορείς να βρεις πολλές πηγές στο ίντερνετ να δεις ποδόσφαιρο κλπ.

Έκανες quote μέρος της απάντησης μου και διαστρεβλώνεται το νόημα της απαντησης που είχα δώσει στον συγκεκρινενο συνφορουμιτη.

Αν κάποιος ξέρει να ψάχνει πηγές και λύσεις για αυτό που αναζητά, θα τις βρει (ανεξάρτητα αν εχει tvbox, λαπτοπ, κινητό, κλπ). Αν όμως κάποιος ΔΕΝ ξέρει ή δεν θέλει να διαβάσει/μάθει/ψάχνει ή δεν εχει κάποιον να του σετάρει/αναβαθμιζει τα "κατάλληλα προγράμματα" και ψάχνει κάτι "έτοιμο" που να παιζει συνέχεια αυτά που θέλει, θα απογοητευτεί και θα τα παρατήσει. Οπως ακριβώς με το linux (για χρήστες windows) που αν κάποιος δε θέλει να βάλει "κόπο" και τα θελει έτοιμα, το linux δεν του κάνει (κι ας είναι πολυεργαλείο που μπορεις να κάνεις παπαδες)

Το παιδί λοιπον ρώτησε μια γνώμη για ενα box (και μετά φάνηκε οτι το θελει για ποδόσφαιρο). Αν ήμουν "ζμπρόχτης" του gearbest ή clevermarket θα του ελεγα απευθείας "πάρε ΑΥΤΟ και θα βλέπεις τα πάντα-ολα για πάντα" για να βγάλω προμήθεια. Αντίθετα του εδωσα μια εικόνα για το τι συμβαίνει και να δει αν θέλει να επενδύσει τα χρήματα του. ΣΙΓΟΥΡΑ αξίζει να ασχοληθεί ΑΛΛΑ μονο όντας προετοιμασμένος τι θα αντιμετωπίσει.

Λατρεύω τα tv box γιατί όντως είναι ικανά να "φέρουν υλικό" απο το internet και να το δειξουν στην τηλεόραση ΑΛΛΑ το ίδιο τα μισώ γιατί πρέπει τακτικά πρεπει να αφιερώνω χρόνο για να το στήνω ακολουθώντας τις εξελίξεις. Και σου μιλά κάποιος που περα απο tvbox/kodi (KAI με debrid) εχει συνδρομή σε netflix και cosmotetv.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, isay είπε

Έκανες quote μέρος της απάντησης μου και διαστρεβλώνεται το νόημα της απαντησης που είχα δώσει στον συγκεκρινενο συνφορουμιτη.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είχα τέτοια πρόθεση και συγνώμη για αυτό.

Απλά ήθελα να πω αυτό που λες : Ότι αν μπορείς να δεις σπασμένα κανάλια με windows, μπορείς και με box. Αυτό λέω. Εγώ επειδή πήρα το box για τον ίδιο λόγο με το φίλο (ματς), τα κατάφερα χωρίς ούτε να σεττάρω τίποτα, ούτε kodi, ούτε σπασμένα, ούτε κάποιο app. Απλά συμβιβάστηκα με το να μην ακούω ελληνική περιγραφή στο ματς. Ίσως είναι και καλύτεροι οι Άγγλοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μου υποδείξετε κάποιο box με, αποκλειστική σχεδόν, χρήση το kodi και Netflix.

Θα συνδεθεί σε τηλεόραση και αργότερα σε προτζέκτορα.

Προφανώς να είναι Android 7.x  και η υποστήριξη από openelec είναι παραπάνω από επιθυμητή.

Προσανατολιζομαι στο beelink gt1 και t95z,  υποθέτω όμως πως μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με κάτι φθηνότερο.

Αγορά από aliexpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, IT chef είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μου υποδείξετε κάποιο box με, αποκλειστική σχεδόν, χρήση το kodi και Netflix.

Θα συνδεθεί σε τηλεόραση και αργότερα σε προτζέκτορα.

Προφανώς να είναι Android 7.x  και η υποστήριξη από openelec είναι παραπάνω από επιθυμητή.

Προσανατολιζομαι στο beelink gt1 και t95z,  υποθέτω όμως πως μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με κάτι φθηνότερο.

Αγορά από aliexpress.

Εφόσον θες και netflix, τότε ρίξε μια καλή ματιά στο παρακάτω θέμα, κάνε ένα ξεσκαρτάρισμα με βάση τα οικονομικά και τις αναγκες σου και έλα πάλι να δουμε τις επιλογές σου. Στο λεώ γιατί κανενα από το gt1 και t95z δεν υποστηρίζει netflix σε hd.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/663048-συσκευες-tvbox-tablets-κλπ-που-παιζουν-απροβληματιστα-netflix/

To οτι θες να αγοράσεις απο ali, εννοείται ειναι μια καλή επιλογή, αλλά φλερτάρεις πολύ με το τελωνειο, οποτε αντί να κάνεις οικονομια, θα σου βγει πολύ παραπάνω. Αν δεν ξέρεις τι τρέχει με τα τελωνεια, δες τον παρακάτω οδηγό για γενικότερη ενημέρωση

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι Κύπρο, 3,5 ευρώ τέλη εκτελωνισμου και 19% ΦΠΑ σε ότι αξία δείξω εγώ πως το αγόρασα.

Δε με απασχολεί ιδιαίτερα το κόστος, αρκεί να κάνω τη δουλειά μου για τα επόμενα δύο χρόνια. Netflix βλέπω και εκτός της εφαρμογής,δεν καίγομαι. Θα τσεκάρω τα λινκ, και θα επανέλθω.

 

Κοιτάω και το mibox, αλλά μου φαίνεται λίγο σε τομέα hw.

 

Επεξ/σία από IT chef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση παιδιά οι ρομς που κυκλοφορούν ειτε απο το freaktab. Com ειτε απο το xda developers αμα φλασαρουμε την ρομ π. Χ στο mecool kiii pro που εχω χάνετε το κλειδί; το drm l1 ετσι αμα χαθεί όμως πως θα βλέπω netfix; γιατι νομίζω γιαυτό τον λόγο δεν είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mparaxir είπε

Ερώτηση παιδιά οι ρομς που κυκλοφορούν ειτε απο το freaktab. Com ειτε απο το xda developers αμα φλασαρουμε την ρομ π. Χ στο mecool kiii pro που εχω χάνετε το κλειδί; το drm l1 ετσι αμα χαθεί όμως πως θα βλέπω netfix; γιατι νομίζω γιαυτό τον λόγο δεν είναι; 

To "κλειδί" είναι ενσωματομένο στο soc και δεν μπορείς να το πειράξεις, οποτε οτι και να κάνεις με custom rom πάντα L1 θα ειναι. Δες το ανάποδα. Αν γίνονταν να σκαλισουμε το DRM L θα αγοράζαμε φθηνα μηχανάκια με L3, θα παιρνουσαμε αλλες rom και τσουπ netflix σε HD.

To app netflix βγαίνει σε 2 εκδόσεις. Για κινητά που είναι SD αλλά με download για offline θεαση και για android tv roms οπου βλέπεις σε αναλυση HD. Το SD εχει μαυρο εικονιδιο ενω το HD ασπρο.

Το χειρότερο προβλημα που μπορει να συναντήσεις είναι να βάλεις rom που ΔΕΝ ειναι android tv και να μην μπορεις να βρεις την HD netflix στο playstore, οποτε το κατεβαζεις απο αλλες πηγες οπως το apk-mirror

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα τωρα το κατάλαβα τι γίνεται εγώ θα βάλω λεω αυτην

https://forum.xda-developers.com/android-stick--console-computers/amlogic/rom-custom-firmware-kiii-pro-dvb-s2-t2-c-t3628727

Εκατσα και διάβασα ολο το ποστ από εκει μου φαίνεται παρα πολυ καλη ρομ ενω απο το freaktab που διαβασα το ποστ αρκετοί έχουν προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...