Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανενα οικονομικο κι αξιοπιστο usb hub για να αυξησω τις θυρες usb στο tv box ? να σηκωνει σκληρο 2,5'' κι ενα air mouse. Αν εχετε προσωπικη εμπειρια ακομη καλυτερα .Αγορα απο ebay alliexpress banggood gearbest ....... Link θα βοηθουσε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, mparaxir είπε

Καλησπέρα λιγο βοήθεια θέλω. Λοιπον γύρισα από τις διακοπές και ειπα επιτέλους να κανω αναβάθμιση στο mecoll kiii pro μια που ειχα βρει που λενε οτι ειναι αρκετή καλή. 

Εκανα οτι έλεγε ο φάκελος πως θα γίνει η αναβάθμιση ολα καλα πήγανε. 

Εχω ομως ενα πρόβλημα στο play store δεν μου βρίσκει το netfix για να το κατεβάσω και οταν παω μεσω πλοηγου στην σελίδα του netfix να το κατεβάσω μου γράφει μη συμβατή συσκευή μα πως με την μαμα ρομ το κατέβαζα μήπως εχασα το κλειδί; πως το λενε το drm για ριχτε βρε παιδιά μια βοήθεια. 

Εντιτ εκανα εγκατάσταση το drm info ειμαι ενταξει l1 εχω αλλα γιατι δεν το βρίσκει το netfix πρεπει να κατεβάσω apk; και αμα ναι θα βγάζει την ιδια ποιότητα εικόνας που ειχα; 

entit ξανα απο που θα κατεβασω σε apk το netfix?και ποιο?βρηκα δυο ενα σε μαυρο φοντο και εχει το N  και ενα αλλο που ειναι σε ασπρο φοντο και γραφει με κοκινα γραματα το netflix

Το μαυρο ειναι πιο ... ευκολο απο το ασπρο!
Το ασπρο ειναι για Android TV OS με Level 1 και φυσικα  Netflix ESN (δηλδ εγκεκριμενη αδεια απο Netflix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mparaxir είπε

Καλησπέρα λιγο βοήθεια θέλω. Λοιπον γύρισα από τις διακοπές και ειπα επιτέλους να κανω αναβάθμιση στο mecoll kiii pro μια που ειχα βρει που λενε οτι ειναι αρκετή καλή. 

Εκανα οτι έλεγε ο φάκελος πως θα γίνει η αναβάθμιση ολα καλα πήγανε. 

Εχω ομως ενα πρόβλημα στο play store δεν μου βρίσκει το netfix για να το κατεβάσω και οταν παω μεσω πλοηγου στην σελίδα του netfix να το κατεβάσω μου γράφει μη συμβατή συσκευή μα πως με την μαμα ρομ το κατέβαζα μήπως εχασα το κλειδί; πως το λενε το drm για ριχτε βρε παιδιά μια βοήθεια. 

Εντιτ εκανα εγκατάσταση το drm info ειμαι ενταξει l1 εχω αλλα γιατι δεν το βρίσκει το netfix πρεπει να κατεβάσω apk; και αμα ναι θα βγάζει την ιδια ποιότητα εικόνας που ειχα; 

entit ξανα απο που θα κατεβασω σε apk το netfix?και ποιο?βρηκα δυο ενα σε μαυρο φοντο και εχει το N  και ενα αλλο που ειναι σε ασπρο φοντο και γραφει με κοκινα γραματα το netflix

Για tv box θες αυτό με ασπρο φόντο. Στις υπολοιπες συσκευές το μαυρο ειναι οκ. Η διαφορά ειναι η μεγιστη αναλυση που μπορεί να σηκώσει.

Στο δικό σου playstore ΔΕΝ βγάζει το ασπρο γιατί η rom που εχεις ειναι βασισμενη σε ΜΗ android tv έκδοση. Μπορεις βεβαια να το βρεις σαν apk και να το κατεβασεις απο αλλο site ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΧΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ WAREZ για να μην κολλήσει κανενα malware. εναλλακτικά μπορεις να περάσεις custom android tv rom, από το freaktab αλλά δε στο προτείνω για διάφορους πρακτικους λόγους. 

ΥΓ: Δες το link της υπογραφής μου. Αν εχεις μαμισια rom, δες μηπως εχεις bitcoin miner και ξήλωσε το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, powerup είπε

Κανενα οικονομικο κι αξιοπιστο usb hub για να αυξησω τις θυρες usb στο tv box ? να σηκωνει σκληρο 2,5'' κι ενα air mouse. Αν εχετε προσωπικη εμπειρια ακομη καλυτερα .Αγορα απο ebay alliexpress banggood gearbest ....... Link θα βοηθουσε πολυ.

Προσοχη !
Καλυτερα εφοσον θα χρησιμοποιησεις σκληρο να παρεις με εξωτερικη τροφοδοσια οπως για παραδειγμα αυτο :

https://www.banggood.com/4-Ports-USB-3_0-Hub-5Gbps-With-OnOff-Switch-AC-Power-Adapter-Cable-For-Laptop-Desktop-PlayPlug-p-1129993.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το άσπρο το Netflix παρολου που εβαλα το apk δεν παίζει μαλλον λογου την ρομ που αυτή που εβαλα δεν ειναι android tv παιζει το μαυρο netfix εχει να προτεινει καποιος κανενα αξιοπιστο σαιτ να κατεβάσω apk μπας και φταίει το apk; απο εκει που κατέβασα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω οικονομικό TvBOX επειδη όμως είμαι ασχετος θα ήθελα καποιός να μου προτείνει κάποιο.

¨Ελεγα να διαθέσω εώς 50 ευρώ. Μιας που η χρήση του θα είναι σπάνια για καμιά ταινία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mparaxir είπε

Τελικα το άσπρο το Netflix παρολου που εβαλα το apk δεν παίζει μαλλον λογου την ρομ που αυτή που εβαλα δεν ειναι android tv παιζει το μαυρο netfix εχει να προτεινει καποιος κανενα αξιοπιστο σαιτ να κατεβάσω apk μπας και φταίει το apk; απο εκει που κατέβασα; 

Το ασπρο netflix κάνει τη δουλειά του ανεξάρτητα της rom (αρκει το hardware να εχει drm L1). Μήπως δεν κάνεις κατι σωστά ή δεν εχεις κατεβάσει το σωστό apk;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, isay είπε

Το ασπρο netflix κάνει τη δουλειά του ανεξάρτητα της rom (αρκει το hardware να εχει drm L1). Μήπως δεν κάνεις κατι σωστά ή δεν εχεις κατεβάσει το σωστό apk;

L1 εχω το τσεκαρα με το drm info που κατέβασα εχεις κανενα λινκ που εισαι ποιο ψαγμένος για κατεβασω το apk; 

Στο netfix αφου βαζω τους κωδικους μου εκει που παει να παιξει ταινια μου γράφει κάποιο πρόβλημα παρουσιάστηκε ξανα και ξανα δεν φορτώνει την ταινια, ενω με το μαυρο apk netfix παιζουν κανονικά. 

Εντιτ κατέβασα απο το apkmirror το Netflix (android tv) την τελευταία 5.3. 1 που ειναι το τελευταιο με το ασπρο πλαίσιο δεν δουλευει οταν παει να φορτώσει την ταινία σταματάει και γραφει ο τιτλος δεν ειναι διαθέσιμος για παρακολούθηση δοκιμάστε αλλον τιτλο δοκιμαζω αλλον τιποτα και απο κατω γραφει εναν κωδικό 

tvq-pb-103(1.10.5005)

Το μαύρο netfix δουλεύει καλα. 

Η ρομ που έχω περάσει ειναι android version 7.1.1

Επεξ/σία από mparaxir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mparaxir είπε

L1 εχω το τσεκαρα με το drm info που κατέβασα εχεις κανενα λινκ που εισαι ποιο ψαγμένος για κατεβασω το apk; 

Στο netfix αφου βαζω τους κωδικους μου εκει που παει να παιξει ταινια μου γράφει κάποιο πρόβλημα παρουσιάστηκε ξανα και ξανα δεν φορτώνει την ταινια, ενω με το μαυρο apk netfix παιζουν κανονικά. 

Εντιτ κατέβασα απο το apkmirror το Netflix (android tv) την τελευταία 5.3. 1 που ειναι το τελευταιο με το ασπρο πλαίσιο δεν δουλευει οταν παει να φορτώσει την ταινία σταματάει και γραφει ο τιτλος δεν ειναι διαθέσιμος για παρακολούθηση δοκιμάστε αλλον τιτλο δοκιμαζω αλλον τιποτα και απο κατω γραφει εναν κωδικό 

tvq-pb-103(1.10.5005)

Το μαύρο netfix δουλεύει καλα. 

Η ρομ που έχω περάσει ειναι android version 7.1.1

Διαβασε εδω : https://androidpctv.com/netflix-hd-4k-hdr-android-guide-tvbox/
τι λεει για το Netflix
Και εδω :


κοιτα και τσεκαρισε με τι ποιοτητα βλεπεις στο μαυρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mparaxir είπε

L1 εχω το τσεκαρα με το drm info που κατέβασα εχεις κανενα λινκ που εισαι ποιο ψαγμένος για κατεβασω το apk; 

Στο netfix αφου βαζω τους κωδικους μου εκει που παει να παιξει ταινια μου γράφει κάποιο πρόβλημα παρουσιάστηκε ξανα και ξανα δεν φορτώνει την ταινια, ενω με το μαυρο apk netfix παιζουν κανονικά. 

Εντιτ κατέβασα απο το apkmirror το Netflix (android tv) την τελευταία 5.3. 1 που ειναι το τελευταιο με το ασπρο πλαίσιο δεν δουλευει οταν παει να φορτώσει την ταινία σταματάει και γραφει ο τιτλος δεν ειναι διαθέσιμος για παρακολούθηση δοκιμάστε αλλον τιτλο δοκιμαζω αλλον τιποτα και απο κατω γραφει εναν κωδικό 

tvq-pb-103(1.10.5005)

Το μαύρο netfix δουλεύει καλα. 

Η ρομ που έχω περάσει ειναι android version 7.1.1

Στείλε μου με pm τη σελίδα-link απο την οποία κατεβασες το apk. Αν απο το apkmirror.com κατέβασε και δοκίμασε την προηγουμενη έκδοση 2101

Επισης ποια rom εχεις πάνω στο box. Βγάλε μια φωτογραφία απο το about και στειλε την ή ανεβασε την εδω μεσα. Πες μου αν εχεις αφήσει την εργοστασιακή ή εχεις βάλει κάποια απο το freaktab (και ποια)

Επισης σε ποιο πάροχο είσαι και ποιο πακέτο netflix εχεις; Το μικρό, το μεσαίο ή το μεγάλο;

Εχω ένα mecool m8s αλλά συγκυριακά τώρα είναι μη προσβάσιμο. Θα προσπαθήσω εντος ημερών να το κοιτάξω. 

 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mparaxir

UPDATE : Απο περιέργεια πήρα και σύνδεσα το δικό μου m8s pro και του πέρασα το τελευταίο ασπρο netflix από το apkmirror (το οποιο κοιταξα στο virustotal και δειχνει καθαρο). Δεν είχα κανενα προβλημα. Επαιξε κανονικά οτι του ζήτησα σε 1080 (οχι σε SD). Κανενα error, ουτε σαν το δικό σου, ουτε γινικα. Είχα μάλιστα καιρό να το συνδεσω (περιεργη συγκυρία) και με το βρηκε νετ έκανε και update στο google play (μήπως και απο εκει ειχαμε κάποιο νεο περιεργο κλείδωμα)

Μερικά στοιχεία συγκρισης-σκέψης:

  • Εχει απο τη μάνα του DRM L1 και φαίνεται κανονικά στο drm info
  • Είναι rootαρισμένο και μάλιστα στο magisk δεν εχω κρύψει το root από το netflix
  • Είναι custom rom από το freaktab και μάλιστα οχι η τελευταία. Εκδοση android 7.1.2
  • Η rom είναι κλασσική, δηλαδή ΟΧΙ android TV. Υπάρχει και android TV, απλά προσωπικά με βολευει η κλασσική. 
  • Στο playstore εμφανιζει κανονικά το μαυρο-κοκκινο netflix, αλλά οχι το ασπρο (δηλαδη ορθα δεν εμφανιζει το ασπρο). Το εβαλα σαν apk απο αλλη πηγη

Συμπέρασμα:

  • ΔΕΝ άλλαξε πολιτική η netflix οσον αφορά τα boxes και την ασπρη εφαρμογή. Εφόσον το μηχανάκι εχει DRM L1 παιζει κανονικά το ασπρο netflix σε HD (και οχι σε SD οπως το κοκκινο).
  • Προφανώς την ενδιαφερει μονο το DRM L1, δηλαδη ο κατασκευαστής του chip να εχει πληρώσει άδεια και σκασίλα του αν ειναι certified συσκευή. Οπως δηλαδή ίσχυει μεχρι τώρα (και προσωπικά δε το βλεπω να αλλαζει συντομα)

Τι πιστευω οτι συμβαίνει με το δικό σου

  1. Κάτι δεν πάει καλά με το λειτουργικό, δηλαδή με τη rom και δημιουργεί διαφορα θέματα (που δεν μπορω να μαντέψω). Σίγουρα δεν ειναι θέμα android tv ή οχι android tv. Γενικά οι μαμισιες rom της mecool, ειναι λίγο για τα μπαζα (περα απο τον bitcoin miner) οποτε όποτε περνά απο τα χερια μου mecool, πάντα μα πάντα αλλάζω τη rom σε custom
  2. Κάτι δεν πάει καλά με το τσιπάκι και τα ενσωματωμένα κλειδιά που εχει. Εχω διαβασει ελάχιστες αναλογες περιπτώσεις με προβληματικές παρτίδες απο το εργοστάσιο , αλλα προσωπικά δεν μου εχει τυχει. Τονιζω οτι οσες και rom να αλλαξεις, δεν μπορεις να πειράξεις-χαλάσεις το drm. Το drm ειναι στο τσιπάκι, αλλιως θα αλλαζαμε rom και θα βλεπαμε τζαμπα netflix HD. Αν με την παλιά rom πριν την αναβαθμιση ειχες netflix se HD, βάλε την παλιά rom

Το δευτερο λύνεται μόνο με αντικατάσταση του μηχανήματος. Ο τελικός χρήστης πρακτικά δεν μπορει να κάνει τιποτα. Για το πρώτο θα μπορούσες να παλέψεις να κάνεις update τη rom ή να περάσεις custom rom απο το freaktab (είναι λιγο μπελάς, αλλά για μενα θα αξιζε έτσι κι αλλιως). Με το δικό μου τροπο σκέψεις και τις γνώσεις μου, εγώ θα αλλαζα πρώτα τη rom και αν δεν εφτιαχνε θα μιλουσα με τον πωλητή για αντικατάσταση ή άλλη λύση. Εσύ κινείσαι οπως κρίνεις οτι σε βολευει, αλλά σίγουρα αν δεν κάνεις κάτι, δεν θα παιξει το ασπρο netflix απο μονο του.

Το μόνο που παρατήρησα σαν διαφορά με το παρελθόν και παλιότερες εκδόσεις netflix, είναι ενα μικρό lag στο scrolling αναμεσα στους τιτλους (ΟΧΙ στο παιξιμο του βιντεο). Αυτό το ειχα παρατηρήσει πριν καιρό σε αλλο mecool με επεξεργαστη με s905 (τον παλιότερο) αλλα στο δικό μου (το m8s pro φορα s912) πετουσε και  δεν εκανε lag. Το μονο που μπορώ να φανταστω είναι οτι άρχισε να "βαραίνει" η ασπρη εφαρμογή του netflix. 

UPDATE2: Με πετυχες στις καλές μου και έκανα λιγο σκάψιμο στο internet. Πετυχα κάποια θεματάκια στην παρακάτω συζήτηση με βασικότερο την επισημανση του superrceleron "Dont Update for the latest Netflix App... it will stop working if you do, you guys need to complain to neflix for the stuff they are doing...." . Μάλλον παιζει κάποια ασυμβατότητα μεταξυ της rom και του app. Δοκίμασε να περνάς παλιότερες εκδόσεις του app, μεχρι να βρεις ποια παιζει καλα. 

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/647317-rom-mecool-acemax-kiii-pro-scv1-normal-android/page2

 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μια ανασκόπηση το mecool ειχε μαμα ρομ οκ μεχρι εδώ; με Android 7.1 και αυτο απο το Playstore ειχα κατεβάσει κανονικά το ασπρο netfix και έπαιζε κανονικά. Επειδή ομως η μαμα ρομ γενικά ειναι για τα μπάζα ειχε μεσα και bitcoiner το ειχα ξηλώσει σύμφωνα με τις οδηγιες σου, αποφάσισα που διαβαζα εδω μεσα αλλα και σε ξενα φορουμ να βάλω μια custom rom. 

Εγω εβαλα μια custom rom απο το xda developers ειχα διαβάσει μεσα πολυ καλα λόγια. 

Drm l1 ειχα με την μαμα ρομ που ειχε αλλα και με την custom rom που εχω βαλει τωρα εξάλλου απλο update εκανα δεν εκανα καψιμο ρομ ώστε να πεις καθαρισες εντελώς το μηχάνημα και ωχ παίζει να σβήστηκε το κλειδί. 

Εχω στηλει μύνημα και στον δημιουργό της ρομ αλλα δεν εχει απαντήσει ακόμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mparaxir είπε

Λοιπόν μια ανασκόπηση το mecool ειχε μαμα ρομ οκ μεχρι εδώ; με Android 7.1 και αυτο απο το Playstore ειχα κατεβάσει κανονικά το ασπρο netfix και έπαιζε κανονικά. Επειδή ομως η μαμα ρομ γενικά ειναι για τα μπάζα ειχε μεσα και bitcoiner το ειχα ξηλώσει σύμφωνα με τις οδηγιες σου, αποφάσισα που διαβαζα εδω μεσα αλλα και σε ξενα φορουμ να βάλω μια custom rom. 

Εγω εβαλα μια custom rom απο το xda developers ειχα διαβάσει μεσα πολυ καλα λόγια. 

Drm l1 ειχα με την μαμα ρομ που ειχε αλλα και με την custom rom που εχω βαλει τωρα εξάλλου απλο update εκανα δεν εκανα καψιμο ρομ ώστε να πεις καθαρισες εντελώς το μηχάνημα και ωχ παίζει να σβήστηκε το κλειδί. 

 Εχω στηλει μύνημα και στον δημιουργό της ρομ αλλα δεν εχει απαντήσει ακόμα. 

Όπως το περιγράφεις τοτε είναι το bug που περιγράφει ο superceleron στο freaktab. Απο το apkmirror κατέβασε την προηγουμενη έκδοση του netflix (δηλαδή την 2101) , ξήλωσε την 2192 που ειχες περάσει, βαλε την 2101 και δοκίμασε πάλι. Στην αναγκη επανέλαβε με την 2087

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Όπως το περιγράφεις τοτε είναι το bug που περιγράφει ο superceleron στο freaktab. Απο το apkmirror κατέβασε την προηγουμενη έκδοση του netflix (δηλαδή την 2101) , ξήλωσε την 2192 που ειχες περάσει, βαλε την 2101 και δοκίμασε πάλι. Στην αναγκη επανέλαβε με την 2087

Καλημέρα εβαλα και αυτην δεν δουλευει πηγα πολύ πισω σε εκδόσεις δεν δουλεύει παράξενο α εχω το μεσαιο σε συνδρομή netflix κατσε να σου ανεβασω φώτο 

Φτου δεν μπορω να ανεβάσω φωτο ηρθα και δουλεια και στο κινητο δεν εχει καπου στις ρυθμισεις να χαμηλώσω την ποιοτητα απο τις φωτο οταν γυρισω σπίτι θα ανεβασω φώτο. 

Μετα σκέφτομαι να βαλω την προηγούμενη έκδοση ρομ απο εκει που έβαλα μπας και δουλέψει κοιτα netflix βλεπω αλλα απο το μαυρο πλαίσιο σκοπος είναι να μπει το άσπρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mparaxir είπε

Καλημέρα εβαλα και αυτην δεν δουλευει πηγα πολύ πισω σε εκδόσεις δεν δουλεύει παράξενο α εχω το μεσαιο σε συνδρομή netflix κατσε να σου ανεβασω φώτο 

Φτου δεν μπορω να ανεβάσω φωτο ηρθα και δουλεια και στο κινητο δεν εχει καπου στις ρυθμισεις να χαμηλώσω την ποιοτητα απο τις φωτο οταν γυρισω σπίτι θα ανεβασω φώτο. 

Μετα σκέφτομαι να βαλω την προηγούμενη έκδοση ρομ απο εκει που έβαλα μπας και δουλέψει κοιτα netflix βλεπω αλλα απο το μαυρο πλαίσιο σκοπος είναι να μπει το άσπρο 

Εντιτ ειδα οτι ο τύπος στο φόρουμ xda developers εβγαλε καπακι καινουργια ρομ μπας και ειδε τα μυνηματα περί netflix και διόρθωσε τίποτα θα ενημερώσω οταν σχολασω απο την δουλειά και θα ανεβάσω και φωτο

IMG_20180730_062734 (Phone).jpg

IMG_20180730_062757 (Phone).jpg

IMG_20180730_062903 (Phone).jpg

Επεξ/σία από mparaxir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...