Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω το δικό σου μποξακι, οποτε δεν μπορώ να πω κάτι σιγουρο. Εχω το ξαδερφάκι του m8s (χωρίς tv tuner) και εδω και καιρό δουλευω freaktab. Δεν ειχα κανενα προβλημα αλλά και να υπήρχε το overall ειναι θετικό σε σχέση με άλλες πηγές ή τις επισημες rom (που πλέον ουτε ασχολούμαι). Επισης εγω κοιτώ σταθερότητα και λειτουργικότητα, οχι εμφάνιση (launcher) γιατί ετσι κι αλλιώς ειμαι φανατικός του top tv launcher. Ειναι θεμα γουστου.

Στο κάτω κάτω μπορεις να τις δοκιμάσεις ολες τις rom και να δεις ποια σου κάθεται στα γουστα σου. Αμα το κανεις 1-2 φορες, μετα το να περνάς rom είναι ευκολάκι.

Edit: Αν δεν εχεις κάνει κάτι ήδη, κανε κάτι με τον καλύτερο αερισμό του box σου. Δες και την παρακάτω συζητηση

 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, isay είπε

Δεν εχω το δικό σου μποξακι, οποτε δεν μπορώ να πω κάτι σιγουρο. Εχω το ξαδερφάκι του m8s (χωρίς tv tuner) και εδω και καιρό δουλευω freaktab. Δεν ειχα κανενα προβλημα αλλά και να υπήρχε το overall ειναι θετικό σε σχέση με άλλες πηγές ή τις επισημες rom (που πλέον ουτε ασχολούμαι). Επισης εγω κοιτώ σταθερότητα και λειτουργικότητα, οχι εμφάνιση (launcher) γιατί ετσι κι αλλιώς ειμαι φανατικός του top tv launcher. Ειναι θεμα γουστου.

Στο κάτω κάτω μπορεις να τις δοκιμάσεις ολες τις rom και να δεις ποια σου κάθεται στα γουστα σου. Αμα το κανεις 1-2 φορες, μετα το να περνάς rom είναι ευκολάκι.

Edit: Αν δεν εχεις κάνει κάτι ήδη, κανε κάτι με τον καλύτερο αερισμό του box σου. Δες και την παρακάτω συζητηση

Την εχω κανει την πατέντα εχουμε ξαναμιλήσει μαζί τότε που με συμβουλεψες για ρύθμιση kodi. Ειμαι ακομα με την μαμα ρομ που ειναι ψιλο χάλια γενικά αλλα φοβόμουν να βάλω μια ρομ αλλα εχω δει αρκετά βινετακια και εχω βαλει για recovery το twpr για καθαρη εγκατάσταση μεσω twpr τι προτείνεις wipe chase davlik data και system;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3 διαφορετικα rocu βρίσκω. Το rocu express, to rocu streaming stick, και το rocu streaming stick+. Ποιο παιρουμε;

https://www.amazon.com/Roku-Express-more-powerful-Streaming/dp/B075XN1NZC/ref=lp_2530324011_1_1/134-6561637-4301660?srs=2530324011&ie=UTF8&qid=1531601416&sr=8-1

(Κατω κατω τα εχει ολα)

επισης το amazon fire stick with alexa voice ειναι best seller.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mparaxir είπε

Την εχω κανει την πατέντα εχουμε ξαναμιλήσει μαζί τότε που με συμβουλεψες για ρύθμιση kodi. Ειμαι ακομα με την μαμα ρομ που ειναι ψιλο χάλια γενικά αλλα φοβόμουν να βάλω μια ρομ αλλα εχω δει αρκετά βινετακια και εχω βαλει για recovery το twpr για καθαρη εγκατάσταση μεσω twpr τι προτείνεις wipe chase davlik data και system;

Το δυσκολότερο ειναι πραγματικά να αλλαχτει το recovery (twrp). Το να περαστεί rom μετά ειναι ευκολο. Στην περιπτωση σου βρες rom που να κάνει και πέρασε την απο το twrp. Το τι θα κάνεις wipe, δες τις οδηγίες εκεί που κατεβάζεις τη rom. Απλα θες UPATE rom και οχι burn rom που ειναι για περιπτώσεις με καλώδιο και υπολογιστή). 

Οι περισσότερες custom rom δεν είναι κάτι τρελό σαν διαφορές, απλά κάποιος έκατσε και έκανε διορθώσεις στην αρχική. Π.χ. βαζεις windows σε ένα μηχανημα (αυτή ειναι η αρχική rom) και μετά κάθεσαι και κάνεις μια σειρά απο τροποποιήσεις (ξηλώνεις bloatware, βάζεις προγράμματα, κάνεις ρυθμίσεις, κλπ) ώστε τα windows να ειναι ταχύτερα, πιο σταθερά και με τα εργαλεία που θες σαν χρήστης. Αυτό ειναι η custom rom. Δεν έχουν όμως όλοι τις γνώσεις να "ρυθμίσουν" καλύτερα τα windows, δηλαδή τι θα κάνει καλό και τι θα κάνει κακό. 

Θα μου πεις γιατί δεν το κάνουν οι ίδιεςοι εταιρίες. Γιατί ειναι θέμα κόστους εργατοωρων (και οχι μόνο). 

Αντίστοιχα στο kodi που αναφέρθηκες, κάποιος που σου δίνει έτοιμο build, εχει κάτσει και εχει κάνει τη χαμαλοδουλεια με addons, ρυθμίσεις, κλπ. To έτοιμο build ειναι ΣΑΝ custom rom. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Zerg13 είπε

3 διαφορετικα rocu βρίσκω. Το rocu express, to rocu streaming stick, και το rocu streaming stick+. Ποιο παιρουμε;

Για HD            https://www.roku.com/en-gb/products/roku-express

Για 4K HDR Roku 4  , Roku Premiere  , Roku Premiere+ , Roku Ultra , Roku Streaming Stick+  https://www.roku.com/en-gb/products/streaming-stick-plus

ΔΙΑΒΑΣΕ https://help.netflix.com/el/node/23886

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, isay είπε

Το δυσκολότερο ειναι πραγματικά να αλλαχτει το recovery (twrp). Το να περαστεί rom μετά ειναι ευκολο. Στην περιπτωση σου βρες rom που να κάνει και πέρασε την απο το twrp. Το τι θα κάνεις wipe, δες τις οδηγίες εκεί που κατεβάζεις τη rom. Απλα θες UPATE rom και οχι burn rom που ειναι για περιπτώσεις με καλώδιο και υπολογιστή). 

Οι περισσότερες custom rom δεν είναι κάτι τρελό σαν διαφορές, απλά κάποιος έκατσε και έκανε διορθώσεις στην αρχική. Π.χ. βαζεις windows σε ένα μηχανημα (αυτή ειναι η αρχική rom) και μετά κάθεσαι και κάνεις μια σειρά απο τροποποιήσεις (ξηλώνεις bloatware, βάζεις προγράμματα, κάνεις ρυθμίσεις, κλπ) ώστε τα windows να ειναι ταχύτερα, πιο σταθερά και με τα εργαλεία που θες σαν χρήστης. Αυτό ειναι η custom rom. Δεν έχουν όμως όλοι τις γνώσεις να "ρυθμίσουν" καλύτερα τα windows, δηλαδή τι θα κάνει καλό και τι θα κάνει κακό. 

Θα μου πεις γιατί δεν το κάνουν οι ίδιεςοι εταιρίες. Γιατί ειναι θέμα κόστους εργατοωρων (και οχι μόνο). 

Αντίστοιχα στο kodi που αναφέρθηκες, κάποιος που σου δίνει έτοιμο build, εχει κάτσει και εχει κάνει τη χαμαλοδουλεια με addons, ρυθμίσεις, κλπ. To έτοιμο build ειναι ΣΑΝ custom rom. 

Ναι οντος σύμφωνο οσο αφορα το recovery μεχρι να βρω το σωστό για την μαμα ρομ twpr να βαλω που ξερω οτι δουλεύει το συγκεκριμένο έκδοση recovery πιυ δουλεύει και στην ρομ που θελω να βαλω μου εβγαλε την ψυχή. 

Κοιτα συνιστανε wipe chase davlik data system να σου πω ομως δεν το ρισκαρω να κανω wipe το system επειδή ειμαι γραμμενος και σε φορουμ για τα xiaomi και γενικα βαζω developer rom στο κινητό το system να κανεις wipe είναι ότι ρίσκο που υπάρχει. 

Οποτε λεω να δοκιμάσω μονο wipe chase davlik data πιστεύω ειναι αρκετό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είμαι ψιλοάσχετος με το θέμα και θέμα αλλά έχω ψηθεί να πάρω ένα τέτοιο κουτάκι. Θα χρησιμοποιείται κυρίως για σειρές και ταινίες. Όχι ακόμα για netflix όμως.

Διαβάζοντας δεξιά και αριστερά κατέληξα σε αυτό.

https://www.geekbuying.com/item/VORKE-Z6-Plus-S912-3GB-32GB-KODI-Media-Player-389262.html

Υπάρχει κάτι πιο αξιόπιστο μέχρι 100€;

Θα ήθελα να αποφύγω πατέντες για υπερθέρμανση κλπ.

Επίσης, μπορεί να μου πει κάποιος τι διαφορά έχει το παρακάτω που να δικαιολογεί άλλο κωδικό προϊόντος και διαφορετική τιμή; Εγώ δε βρίσκω καμία προφανή.

https://www.geekbuying.com/item/VORKE-Z6-Android-7-1-2-S912-3GB-32GB-KODI-Box-386498.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω ενα tv box για την πεθερα μου για να βλεπει τουρκικες σειρες απο usb τυπου avi, mp4, mkv, ts και να μην εχει προβλημα με υποτιτλους εξωτερικους και ενσωματωμενους. Επισης να εχει και kodi για να μαθει να το χρησιμοποιει. Ποιο φθηνο ειναι το καλυτερο για την περισταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Gianadoume είπε

Καλησπέρα,

Είμαι ψιλοάσχετος με το θέμα και θέμα αλλά έχω ψηθεί να πάρω ένα τέτοιο κουτάκι. Θα χρησιμοποιείται κυρίως για σειρές και ταινίες. Όχι ακόμα για netflix όμως.

Διαβάζοντας δεξιά και αριστερά κατέληξα σε αυτό.

https://www.geekbuying.com/item/VORKE-Z6-Plus-S912-3GB-32GB-KODI-Media-Player-389262.html

Υπάρχει κάτι πιο αξιόπιστο μέχρι 100€;

Θα ήθελα να αποφύγω πατέντες για υπερθέρμανση κλπ.

Επίσης, μπορεί να μου πει κάποιος τι διαφορά έχει το παρακάτω που να δικαιολογεί άλλο κωδικό προϊόντος και διαφορετική τιμή; Εγώ δε βρίσκω καμία προφανή.

https://www.geekbuying.com/item/VORKE-Z6-Android-7-1-2-S912-3GB-32GB-KODI-Box-386498.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το πρωτο ειναι το VORKE Z6 Plus με 3GB DDR3 / 32GB
και το αλλο ειναι το πιο νεο VORKE Z6 με 3GB DDR4 / 32GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Gianadoume είπε

Σωστός. Δεν το παρατήρησα αυτό. Πάμε για το δεύτερο λοιπόν.

Σαν κουτάκι αξίζει τον κόπο ή μπορώ να βρω κάτι καλύτερο;

Πριν λιγες μερες περασε απο τα χερια μου ενα Tanix X92 LP 3/32 δηλαδη κατι σαν το dd3 ενα πραγμα......
Λιγο τα γραφικα του εβγαλαν χαμηλο σκορ αλλα αυτο που παρατηρησα ηταν οτι δεν ειχε τρυπες απο κατω μονο απο τα πλαγια με την θερμοκρασια να δουλευει στα ... κοκκινα
Παντως δεν υπαρχουν και μεγαλες διαφορες στα dd3 & dd4!
Σε γενικες γραμμες ομως αυτο ειναι ενα ''επωνυμο'' προιον σε αυτα τα σπεκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bladegld είπε

Ξέρει κάνεις αν σε xiaomi mibox 4k μπορει να παιξει ή εφαρμογη του cosmote tv go ? Αν ναι πως μπορώ να την εγκαταστήσω ? 

ναι παιζει.... αλλα..... οχι απο το αρχικο μενου. εχεις p.m.

Επεξ/σία από mtzs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα λιγο βοήθεια θέλω. Λοιπον γύρισα από τις διακοπές και ειπα επιτέλους να κανω αναβάθμιση στο mecoll kiii pro μια που ειχα βρει που λενε οτι ειναι αρκετή καλή. 

Εκανα οτι έλεγε ο φάκελος πως θα γίνει η αναβάθμιση ολα καλα πήγανε. 

Εχω ομως ενα πρόβλημα στο play store δεν μου βρίσκει το netfix για να το κατεβάσω και οταν παω μεσω πλοηγου στην σελίδα του netfix να το κατεβάσω μου γράφει μη συμβατή συσκευή μα πως με την μαμα ρομ το κατέβαζα μήπως εχασα το κλειδί; πως το λενε το drm για ριχτε βρε παιδιά μια βοήθεια. 

Εντιτ εκανα εγκατάσταση το drm info ειμαι ενταξει l1 εχω αλλα γιατι δεν το βρίσκει το netfix πρεπει να κατεβάσω apk; και αμα ναι θα βγάζει την ιδια ποιότητα εικόνας που ειχα; 

34 λεπτά πριν, mparaxir είπε

Καλησπέρα λιγο βοήθεια θέλω. Λοιπον γύρισα από τις διακοπές και ειπα επιτέλους να κανω αναβάθμιση στο mecoll kiii pro μια που ειχα βρει που λενε οτι ειναι αρκετή καλή. 

Εκανα οτι έλεγε ο φάκελος πως θα γίνει η αναβάθμιση ολα καλα πήγανε. 

Εχω ομως ενα πρόβλημα στο play store δεν μου βρίσκει το netfix για να το κατεβάσω και οταν παω μεσω πλοηγου στην σελίδα του netfix να το κατεβάσω μου γράφει μη συμβατή συσκευή μα πως με την μαμα ρομ το κατέβαζα μήπως εχασα το κλειδί; πως το λενε το drm για ριχτε βρε παιδιά μια βοήθεια. 

Εντιτ εκανα εγκατάσταση το drm info ειμαι ενταξει l1 εχω αλλα γιατι δεν το βρίσκει το netfix πρεπει να κατεβάσω apk; και αμα ναι θα βγάζει την ιδια ποιότητα εικόνας που ειχα; 

entit ξανα απο που θα κατεβασω σε apk το netfix?και ποιο?βρηκα δυο ενα σε μαυρο φοντο και εχει το N  και ενα αλλο που ειναι σε ασπρο φοντο και γραφει με κοκινα γραματα το netflix

Επεξ/σία από mparaxir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...