Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Vasilismi71 είπε

Καλημερα σας.

Εχω αυτο το ρημαδι...

υπαρχει καποια custom rom ωστε να το κανω να δουλευει αξιοπρεπως?

 

 

h96 max.jpg

h96.jpg

Κάνεις developer σοβαρός δεν ασχολείται με Rockchip επεξεργαστές. Μόνο αυτή βρήκα η οποία είναι modified stock rom.

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=952710&view=findpost&p=93801789

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Η φάση με το playstore στο X96max είναι ότι δεν μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογή από εκεί αλλά όσες τις έχεις κατεβάσει πχ μέσω apptoid οι ενημερώσεις γίνονται μετά  από το playstore κανονικά . Το X96mini δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα να δω τι γίνεται.

Έχω ένα BeeLink με ROM από τον ALVATECH (Android 7.1.2) και εγκατεστημένες καμιά 70αριά εφαρμογές, ΟΛΕΣ από το Play Store.
Με αφορμή αυτό το σχόλιο καθώς και κάποια άλλα πιο πίσω, δοκίμασα και εγώ να κατεβάσω μια νέα εφαρμογή από το store και πήρα το "δεν είναι δυνατή η λήψη της εφαρμογής". Αυτό γίνετε σε οποιαδήποτε εφαρμογή δοκιμάσω.
Δεν το είχα παρατηρήσει πιο πριν και ούτε ξέρω ποια χρονική στιγμή προέκυψε αυτό το πρόβλημα γιατί όλες οι εφαρμογές που, ξαναγράφω, έχω κατεβάσει από το play store σε προγενέστερο χρόνο, ενημερώνονται κανονικά μέσω του store.
Όπως υπολογίζω, αν πάω να ξαναστήσω το μηχάνημα δεν θα μπορώ να ξανακατεβάσω τις εφαρμογές που έχω ήδη πάνω παρά μόνο αν τις κάνω backup από πριν.
Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Maitre είπε


Όπως υπολογίζω, αν πάω να ξαναστήσω το μηχάνημα δεν θα μπορώ να ξανακατεβάσω τις εφαρμογές που έχω ήδη πάνω παρά μόνο αν τις κάνω backup από πριν.
Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση...

Ακριβώς αυτό πάθαμε στο box του γαμπρού μου αγορασμένο Νοέμβριο. Ούτε ένα μηνα δεν έβαλε εφαρμογές. Ήδη τα χριστούγεννα είχε "χαλάσει" το play store με κωδικό λάθους 403, 192 (ανάλογα). Εννοείται με factory reset δεν θα μπορείς μετά ΤΙΠΟΤΑ να βάλεις ούτε apk (τα περισσότερα δλδ) από γνωστά sites. 

Εγώ μια λύση βρήκα στο https://gr.aptoide.com/ που είναι από όσα δοκίμασα ένα εναλλακτικό store που μπορεί και εγκαθιστά εφαρμογές (πολλές της google, εβαλα δλδ youtube, maps αν και οι τελευταίοι κρασάρουν). Θα βρεις σε αυτό παρα πολλές που υπάρχουν και εγκαθίστανται (έβαλα πχ VLC που δεν μπορούσα από πουθενά) που από άλλα store δεν τις βρίσκεις λειτουργικές. Κάτι amazon και appstore (huawei) που επίσης δοκίμασα δεν έχουν ή δεν προσφέρουν πάρα πολλές εφαρμογές και αυτές που βάζουν δεν λειτουργούν όλες. 

Αν και έβαλα εφαρμογές δεν δοκίμασα να δω πόσο καλά λειτουργουν. Εντωμεταξύ δεν έχω δει σε καμία εφαρμογή εκτός του apdoide store να λειτουργούν διαφημίσεις σαν να μην λειτουργούν σωστά γενικά τα google services (και κάπως σχετίζεται και με τη γενική βλάβη που έχουμε)..  Δεν ξανα-ειχα Box και έτσι δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται. Το κουτάκι το επέστρεψα στον γαμπρό μου με πολλές εφαρμογές φορτωμένο. Ελπίζω να κάνει την δουλειά του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Maitre είπε

Έχω ένα BeeLink με ROM από τον ALVATECH (Android 7.1.2) και εγκατεστημένες καμιά 70αριά εφαρμογές, ΟΛΕΣ από το Play Store.
Με αφορμή αυτό το σχόλιο καθώς και κάποια άλλα πιο πίσω, δοκίμασα και εγώ να κατεβάσω μια νέα εφαρμογή από το store και πήρα το "δεν είναι δυνατή η λήψη της εφαρμογής". Αυτό γίνετε σε οποιαδήποτε εφαρμογή δοκιμάσω.
Δεν το είχα παρατηρήσει πιο πριν και ούτε ξέρω ποια χρονική στιγμή προέκυψε αυτό το πρόβλημα γιατί όλες οι εφαρμογές που, ξαναγράφω, έχω κατεβάσει από το play store σε προγενέστερο χρόνο, ενημερώνονται κανονικά μέσω του store.
Όπως υπολογίζω, αν πάω να ξαναστήσω το μηχάνημα δεν θα μπορώ να ξανακατεβάσω τις εφαρμογές που έχω ήδη πάνω παρά μόνο αν τις κάνω backup από πριν.
Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση...

Ωπ να τα μας. Aρχίζουν και τα μπλοκάρουν ένα ένα. Πριν δυο περίπου εβδομάδες σετάρισα ένα beelink gt1 ultimate και κατέβασα τις εφαρμογές κανονικά. Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται αλλά θα το δοκιμάσω αύριο. Η μόνη προς το παρόν λύση είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή του apptoid και από εκεί τις κατεβάζεις κανονικά όλες τις εφαρμογές.. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ στο X96max 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρυσή άγια η Beelink και η κάθε Beelink αλλά όταν δεν βγάζει αναβαθμίσεις και έχει την 711Ν1 από τον Ιούλιο του 2019 χωρίς αναβάθμιση με security android patch level του Ιουλίου του 19 που και αυτό μπορεί να είναι του 2018 δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να δουλέψει το playstore όπως το 2019. Γι'αυτό πέρα από το Hardware που μπορεί να είναι εντυπωσιακό , η υποστήριξη με αναβαθμίσεις λογισμικών δεν πρέπει να προσμετράται στην τελική αξία ενός Tv Box; Ή επειδή έχω 500 υλοποιήσεις και από κάθε σειρά έβγαλα 20 υλοποιήσεις , έβγαλα και το king , king pro δεν μπορώ να τα υποστηρίξω όλα και περιμένω τους developers να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Ας πάρω τότε κάτι που δεν είναι τόσο τουμπανιάρικο και να κοιτάξω για κάτι που θα έχει και υποστήριξη από την μαμά εταιρεία. Τέτοιες εταιρείες Κινέζικες είναι ελάχιστες γιατί όλοι σχεδόν ψάχνουν να μειώσουν το κόστος με φθηνά τυποποιημένα λογισμικά.

"Πήρα Tv Box στα 32€ και παίζει τα πάντα κοροΐδα" σε έναν χρόνο θα παίζει τα πάντα; Θα μπορώ να κάνω χρήση του Playstore ; Χωρίς να μου σπάει τα νεύρα και να ψάχνω εναλλακτικές; Η θα πρέπει να ψάχνω για custom λογισμικά ; Εάν υπάρχουν , και ποιός θέλει να μπλέκει με φλασαρίσματα με τον κίνδυνο να μπρικάρει εάν περάσω λάθος rom που είναι για άλλη υλοποίηση.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα χθες από το Amazon Γερμανία το fire tv stick 4k. Με package forwarding η αγορά, δε στέλνει απευθείας Ελλάδα το fire tv stick.

Μια mini αναφορά των εντυπώσεων της πρώτης ημέρας οι οποίες είναι πολύ θετικές. Η πρώτη εντύπωση είναι ψιλοεκνευριστική γιατί το αρχικό setup παίρνει 20 λεπτά. Αυτό συμβαίνει όμως γιατί επειδή είδε σύνδεση από Ελλάδα κατεβάζει τη "διεθνή"/ΗΠΑ rom. Έχω και άλλες συσκευές amazon και μάλλον η Amazon έχει αποθηκεύσει στο cloud τα στοιχεία του wifi μου. Γιατί δε μου ζήτησε τίποτε. Βρήκε το δίκτυο και συνδέθηκε αυτόματα.

To interface έχει την ίδια λογική που έχει και το Prime Video, προσπαθεί να σπρώξει το περιεχόμενο της Amazon. Αλλά έχει κανονικότατα Plex, Netflix, Youtube, VLC, Downloader και web browser (Amazon Silk και Firefox). Έχει εφαρμογή για miracast ενώ μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές και από άγνωστες πηγές αλλά και να συνδέσεις φλασάκι με OTG cable (δε το δοκίμασα / δεν έχω καλώδιο, πρέπει να αγοράσω). Ουσιαστικά είναι ένα Android stick χωρίς Google services, Πάω στοίχημα ότι αν ψάξω θα βρω τρόπο να τα περάσω. Έχει 8GB storage, 5,94GB ελεύθερα.

Amazon Music παίζει κανονικά. Έχει και Prime Video αλλά δεν έχω συνδρομή να το δοκιμάσω. Στο skroutz κάποιοι λένε ότι δε παίζει από Ελλάδα αλλά προσωπικά δε βρίσκω το λόγο.

Η πλοήγηση στο interface είναι πολύ γρήγορη. Ο Plex client αποκάλυψη. Πολύ γρηγορότερος από τον προβληματικό Plex client στη Samsung TV που είναι αργός και buggy. 

Η Alexa δουλεύει άριστα. Της λες "άνοιξε αυτή την εφαρμογή, παίξε αυτό το τραγούδι, άλλαξε αυτή τη ρύθμιση" κλπ, όλα απρόσκοπτα. Και φυσικά μπορείς να της δώσεις κάθε άλλη εντολή αν τη χρησιμοποιείς για home automation.

Το τελευταίο πράγμα που δοκίμασα ήταν το euroleague TV μέσω του Amazon Silk browser. Εκεί είναι και η πρώτη αποτυχία γιατί ενώ ο ήχος παίζει κανονικά, για κάποιο λόγο εικόνα από τον αγώνα δεν υπάρχει.

Εγώ για Plex client το αγόρασα άρα για εμένα είναι επιτυχημένη αγορά. Το τηλεκοντρόλ το νιώθεις ποιοτικό και πρόκειται γενικά για πολύ καλή συσκευή, ειδικά για 29,90€ που την αγόρασα ληστεία (εκτός των εξόδων του package forwarder). Αν ξέρεις τι αγοράζεις, καθώς δεν πωλείται επίσημα (έχει παραεισαγωγές) και δεν απευθύνεται στην Ελλάδα και πολλές εφαρμογές δε παίζουν, πρόκειται για πολύ καλή αγορά. Για τις χώρες που υπάρχει επίσημα είναι must. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα με τις εφαρμογές του play store.
Έκατσα και ασχολήθηκα τώρα το απόγευμα με το BeeLink και αφού έκανα εκκαθάριση δεδομένων από play store και google services καθώς και διαγραφή ενημερώσεων του play store και επαναφορά στην αρχική του έκδοση, τελικά μετά από επανεκκίνηση και ενημερώσεις που έκανε το μηχάνημα, είδα ότι πέρασε νεότερη έκδοση του store από αυτή που είχε όταν δεν με άφηνε να κατεβάσω εφαρμογές και τώρα δουλεύει κανονικά - όσο βέβαια είδα ως τώρα.
Ελπίζω να μην παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα αργότερα.

Οπότε από εμένα προς το παρόν όλα οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maitre είπε

Επανέρχομαι στο θέμα με τις εφαρμογές του play store.
Έκατσα και ασχολήθηκα τώρα το απόγευμα με το BeeLink και αφού έκανα εκκαθάριση δεδομένων από play store και google services καθώς και διαγραφή ενημερώσεων του play store και επαναφορά στην αρχική του έκδοση, τελικά μετά από επανεκκίνηση και ενημερώσεις που έκανε το μηχάνημα, είδα ότι πέρασε νεότερη έκδοση του store από αυτή που είχε όταν δεν με άφηνε να κατεβάσω εφαρμογές και τώρα δουλεύει κανονικά - όσο βέβαια είδα ως τώρα.
Ελπίζω να μην παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα αργότερα.

Οπότε από εμένα προς το παρόν όλα οκ.

Τα έχω κάνει και εγώ αυτά στο X96MAX αλλά δεν επανήλθε. Στο beelink δεν έχω δει ακόμα τι παίζει με την Alvatech

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Maitre είπε

S/N : A706D0SBH80716 32G
από την παρτίδα που έδινε fake 4GB RAM που στη ουσία ήταν 2GB...

 

Fake 3GB ram όχι 4GB , η μοναδική που θα ταίριαζε σε android 9 είναι ίσως η

https://mega.nz/file/bhgEHYZa#qnAeibbdn-vDVaXbS9uNUuOoe0OxuhKl_bYay5Do648

Σε hardware ταιριάζουν απόλυτα με το Vorke Z6 και DDR4 όχι LPDDR και wifi Bluetooth chip AP6255.

Για τον ίδιο λόγο θα μπορούσε να παίζει και αυτή https://yadi.sk/d/CWfQEtUbVTUYiA

 

Δεν την έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω A706D0 Beelink gt1 ultimate.

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκε σε άλλο φόρουμ. 

Δοκιμάστε

play store 

Ρυθμίσεις 

Έκδοση play store , 7 χτυπήματα 

Αν  έχετε προηγούμενη  έκδοση θα σας περάσει την τελευταία έκδοση του store 

Μήπως δουλέψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το κατάλαβα αυτό με τα 7 χτυπήματα

Πας πάνω στον αριθμό έκδοσης και την κλικάρεις ή πατάς 7 φορές; Θα το δοκιμάσω. 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, makis1024 είπε

Fake 3GB ram όχι 4GB , η μοναδική που θα ταίριαζε σε android 9 είναι ίσως η

https://mega.nz/file/bhgEHYZa#qnAeibbdn-vDVaXbS9uNUuOoe0OxuhKl_bYay5Do648

Σε hardware ταιριάζουν απόλυτα με το Vorke Z6 και DDR4 όχι LPDDR και wifi Bluetooth chip AP6255.

Για τον ίδιο λόγο θα μπορούσε να παίζει και αυτή https://yadi.sk/d/CWfQEtUbVTUYiA

 

Δεν την έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω A706D0 Beelink gt1 ultimate.

Ναι σωστά 3GB ήταν 😊

Επίσης ευχαριστώ πολύ για τα links, κατέβασα τις ROMs και αν παίζουν σωστά με το BeeLink θα είναι μια μεγάλη αναβάθμιση σε Android 9 από το 7.1.2 που τρέχει τώρα. 👍
Μόλις πάρω εφεδρικό box γιατί αυτή την στιγμή μόνο αυτό έχω, θα flashάρω αμέσως τις ROMs στο BeeLink για δοκιμή. 

 

40 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Δεν το κατάλαβα αυτό με τα 7 χτυπήματα

Πας πάνω στον αριθμό έκδοσης και την κλικάρεις ή πατάς 7 φορές; Θα το δοκιμάσω. 

Σου γράφω τι εκδόσεις έχει το δικό μου BeeLink
Play services : 20.50.16
Play Store : 23.6.13-21  (Αρχικά είχε μία έκδοση κάτω από την 20, με την πρώτη αναβάθμιση που έκανε όταν το επανάφερα στην "εργοστασιακή" έκδοση πήγε στην 22.7.11-21 και τέλος πήγε στην 23.6.13-21)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...