Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, pavlovic είπε

Πάντως το mi box s, για οποιον ενδιαφερεται εχει πεσει παρα πολυ απο τη περιοδο της πανδημιας. Πηρα στο ξαδερφο μου ενα δωρο, και το πηρα ενα 50αρικο ακριβώς, τη στιγμή που μεχρι πριν 3 μηνες είχε φτασει και 70 κατι ευρω. Στην εξέλιξη της τιμης του skroutz, ειδα οτι απο τοτε που ξεκίνησε να κυκλοφορεί έχει φτάσει στη χαμηλότερη τιμή του.

Ορθή η παρατήρηση αλλά να τα λέμε και όλα. Αφενός αυτή η χαμηλότερη τιμή των 44€ είναι όσο ήταν και πριν 6 μήνες, αφετέρου μιλάμε για hardware που έχει πλέον χρονάκια στην πλάτη του.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, ant_ είπε

Καλωδιο τροφοδοσιας για mi box s εχει βρει καποιος?

δεν βρηκα κανενα που να ταιριαζει σε οσα μαγαζια πηγα 

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό https://www.aliexpress.com/item/32842301463.html

Από Ελλάδα δες αυτό https://www.skroutz.gr/s/24015872/DeLock-USB-2-0-Cable-USB-A-male-DC-Μαύρο-1m-83574.html
ή γενικά κάτι σε 4.0x1.7mm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Innersense είπε

Ορθή η παρατήρηση αλλά να τα λέμε και όλα. Αφενός αυτή η χαμηλότερη τιμή των 44€ είναι όσο ήταν και πριν 6 μήνες, αφετέρου μιλάμε για hardware που έχει πλέον χρονάκια στην πλάτη του.  

επειδή, το συζητάμε πολλες φορε ςμε τα παιδια από εδώ είπε ο Μάκης κάτι σωστό. Ότι σημασία έχει το λογισμικό και όχι το box. Τα ΤΟΧ1 που γενικά είναι ανάρπαστα, είναι δύσκολο να τα βρεις από Ευρωπαική αγορά. Τα υπόλοπα θέλουν φτιάξιμο. Αν ερχόσουν και μου έλεγες "Παύλο σου βρίσκω ΤΟΧ1 από Ευρώπη, θα σου έλεγα δώσε ΙΒΑΝ , και παραγγειλέ το¨". Δυστυχώς, δεν κρύβομαι τα χέρια μου δεν πιάνουν από tv box, λογισμικά και αναγκάζομαι να πορευτώ με τα έτοιμα, γι αυτό καταφτάνω στην επιλογή του mi box s, μέχρι να βγει κάτι ανάλογο και φυσικά καλύτερο σε αυτή τη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι είναι , κριτήριο επιλογής για εμένα είναι πλέον πρώτον ποιά tv Box υποστηρίζουν οι Ρώσοι slimhouse και Vortex είτε με custom είτε ως port Ugoos και δεύτερον από αυτά που εγκρίνονται ποιό είναι πιο κοντά στα γούστα μου και στο οικονομικό μου βαλάντιο. Δεν είναι τυχαίο, που ακόμα και τώρα αυτά που υποστηρίζουν αυτοί οι δύο καλλιτέχνες πουλάνε σαν τρελά. Δεν βγήκε το A95 x F4 με τον Amlogic s905x4; Βγήκε, αλλά εάν ήταν να επέλεγα αναγκαστικά A95 x , θα επέλεγα το A95 x F3 ή το AX95 DB , χάρη στις custom rom. Αντιθέτως δεν έχω δει να κυκλοφορεί ακόμα custom rom για A95 x F4. Εάν βέβαια βγάλουν και για αυτό custom ή port Ugoos , θα αλλάξουν τα δεδομένα.

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavlovic είπε

επειδή, το συζητάμε πολλες φορε ςμε τα παιδια από εδώ είπε ο Μάκης κάτι σωστό. Ότι σημασία έχει το λογισμικό και όχι το box. Τα ΤΟΧ1 που γενικά είναι ανάρπαστα, είναι δύσκολο να τα βρεις από Ευρωπαική αγορά. Τα υπόλοπα θέλουν φτιάξιμο. Αν ερχόσουν και μου έλεγες "Παύλο σου βρίσκω ΤΟΧ1 από Ευρώπη, θα σου έλεγα δώσε ΙΒΑΝ , και παραγγειλέ το¨". Δυστυχώς, δεν κρύβομαι τα χέρια μου δεν πιάνουν από tv box, λογισμικά και αναγκάζομαι να πορευτώ με τα έτοιμα, γι αυτό καταφτάνω στην επιλογή του mi box s, μέχρι να βγει κάτι ανάλογο και φυσικά καλύτερο σε αυτή τη τιμή.

Εννοείται αυτό, ότι σημασία έχει ο συνδυασμός software και hardware για την καλή εμπειρία χρήσης.

Πάντως είναι όντως αρκετά περίπλοκα τα πράγματα στο φλασάρισμα, θέλει αρκετό διάβασμα και τα ρώσικα μου δεν είναι καλά.

Να σαι καλά @makis1024 για τις μέχρι τώρα οδηγίες σου 🙏, αλλά εδώ χρειάζεται πλήρης αναλυτικός οδηγός για το ποιο μηχάνημα θα πάρετε, τι θα φλασαρετε και πως θα το σετάρετε και προφανώς με τόσα box χάνεται η μπάλα 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα για αυτό αναφέρω το TOX1 , που τα έχει όλα out of the box,  εννοώ το λογισμικό , πλην spdif , το παίρνεις και δεν ασχολείσαι με φλασαρίσματα και custom rom. Εάν βέβαια αποφασίσεις να φλασάρεις , υπάρχουν και τα κάτωθι.    1.Χ96 Air (που θα χρειαστεί όμως και τρύπες στο κάτω καπάκι , για το ανεμιστηράκι)

2. X96 max plus.

3. Magicsee N5 max.

4. AX95 DB.

5. A95 X F3.

6. H96 max x3 και κλώνοι του όπως το HK1 box x3.

7. Beelink GT King s922x.

8. X88 king s922x.

1,2,3,5,6,8 slimbox και Vortex.

2,4,6,7,8 Vortex custom , ή Vortex port Ugoos που βγάζει πάλι ο ίδιος ο Vortex.

Ότι και να πάρεις όμως από τα παραπάνω, θα μας πεις , ποιό ακριβώς σου ήρθε γιατί βγαίνουν σε διάφορες εκδόσεις , να βρούμε μαζί το κατάλληλο λογισμικό. Π.χ το x96 Air βγαίνει σε τέσσερις εκδόσεις , το x96 max plus σε πέντε.

 

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δει το TOX1 και προσωπικά με καλύπτει σε όλα.
Δυνατό hardware, πολύ καλό software και γενικά παίζει σε καλή τιμή.

Ψάχνω από που θα μπορούσα να το φέρω σε νορμαλ χρόνο και τιμή.
Από Κίνα στο Aliexpress παίζει στα 40€ με αναμονή μήνα για να έρθει και έξοδα τελωνίου.
Υπάρχει και πωλητής που το στέλνει από Ευρωπαικές αποθήκες γύρω στα 60€, είναι όμως γραμμένος στο Aliexpress Apr 17,2021 και δεν έχει θετικές ψήφους ακόμα, οπότε είναι σαν να βάζεις το χέρι σου στο στόμα κροκόδειλου.
Στο Bangood είναι εξαντλημένο.
Ebay μόνο από Κίνα επίσης.
Υπάρχει στο Γαλλικό και Γερμανικό Amazon και φαίνεται να το στέλνουν Ελλάδα επίσης γύρω στα 60€, αλλά δεν ξέρω τι παίζει εκεί με τους πωλητές, από που το στέλνουν τελικά, τι ασφάλεια έχεις για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Innersense είπε

Το έχω δει το TOX1 και προσωπικά με καλύπτει σε όλα.
Δυνατό hardware, πολύ καλό software και γενικά παίζει σε καλή τιμή.

Ψάχνω από που θα μπορούσα να το φέρω σε νορμαλ χρόνο και τιμή.
Από Κίνα στο Aliexpress παίζει στα 40€ με αναμονή μήνα για να έρθει και έξοδα τελωνίου.
Υπάρχει και πωλητής που το στέλνει από Ευρωπαικές αποθήκες γύρω στα 60€, είναι όμως γραμμένος στο Aliexpress Apr 17,2021 και δεν έχει θετικές ψήφους ακόμα, οπότε είναι σαν να βάζεις το χέρι σου στο στόμα κροκόδειλου.
Στο Bangood είναι εξαντλημένο.
Ebay μόνο από Κίνα επίσης.
Υπάρχει στο Γαλλικό και Γερμανικό Amazon και φαίνεται να το στέλνουν Ελλάδα επίσης γύρω στα 60€, αλλά δεν ξέρω τι παίζει εκεί με τους πωλητές, από που το στέλνουν τελικά, τι ασφάλεια έχεις για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω κλπ...

A95 X F3. και όμορφο και 10 λεπτά διαδικασία για να αλλάξεις ρομ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makis1024 είπε

Μα για αυτό αναφέρω το TOX1 , που τα έχει όλα out of the box,  εννοώ το λογισμικό , πλην spdif , το παίρνεις και δεν ασχολείσαι με φλασαρίσματα και custom rom. Εάν βέβαια αποφασίσεις να φλασάρεις , υπάρχουν και τα κάτωθι.    1.Χ96 Air (που θα χρειαστεί όμως και τρύπες στο κάτω καπάκι , για το ανεμιστηράκι)

2. X96 max plus.

3. Magicsee N5 max.

4. AX95 DB.

5. A95 X F3.

6. H96 max x3 και κλώνοι του όπως το HK1 box x3.

7. Beelink GT King s922x.

8. X88 king s922x.

1,2,3,5,6,8 slimbox και Vortex.

2,4,6,7,8 Vortex custom , ή Vortex port Ugoos που βγάζει πάλι ο ίδιος ο Vortex.

Ότι και να πάρεις όμως από τα παραπάνω, θα μας πεις , ποιό ακριβώς σου ήρθε γιατί βγαίνουν σε διάφορες εκδόσεις , να βρούμε μαζί το κατάλληλο λογισμικό. Π.χ το x96 Air βγαίνει σε τέσσερις εκδόσεις , το x96 max plus σε πέντε.

 

To προβλημα ειναι αυτό που σου έχω ξαναπει. Ότι δεν το βρίσκεις εύκολα το ΤΟΧ1 και έρχεται και από Κίνα και είναι μπέρδεμα.  Eπειδή ήταν και είναι φοβερά μηχανήματα, έγιναν ανάρπαστα και τα περισσότερα έχουν εξαντληθεί. Δηλαδή τόσες πολλές πωλήσεις ΤΟΧ1 και mi box s, αμφιβάλλω αν έγιναν για άλλο tv box. Αλλά τώρα ψάξε βρες. Αναγκαστικά καταφεύγεις σε αυτά που ανέφερες αριθμημένα ή πας σε mi box s. Εγώ εύχομαι να βγει κάτι σαν το ΤΟΧ1 μελλοντικά και να προλάβουμε να το αγοράσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά, διακρίνω μια προσπάθεια να με ψήσετε για AOSP και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να αποφύγω τη μανούρα με φλασαρίσματα, εκτός αν είναι όντως τόσο πολλά τα προτερήματα. 

Στα reviews που διαβάζω καταρχάς για τα 8 box της λίστας, τα περισσότερα από τα οποία όντως βρίσκονται και από Ελλάδα σε ψηλολογική τιμή, γίνεται αναφορά για υψηλές θερμοκρασίες και κολλήματα. 
Είναι από τα σημεία που βοηθάει μια φλασαρισμένη custom rom?
Τι άλλα προτερήματα και διαφορές υπάρχουν, εκτός από την πιο ανάλαφρη και γρήγορη αίσθηση και απόκριση του συστήματος από τη μαμά rom? Καταλαβαίνω ότι πολλά πράγματα θα έχουν ειπωθεί ήδη στην πάροδο των 536 σελίδων τους θέματος, αλλά είναι πια χαοτικό. Το επόμενο βήμα φυσικά είναι να ψάξω στο Youtube αναλυτικά όλη τη διαδικασία του φλασαρίσματος γιατί δε θέλω να σας πολυζαλίζω, απλά είναι σπαστικό και ατυχές το ότι η κύρια πηγή είναι στα ρώσικα.
Το TOX1 πχ, πως καταφέρνει και αποσπά τόσο καλά σχόλια στα reviews με τη μαμά rom, αφού είναι ίδιο hardware με τα προαναφερθέντα της λίστας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Κανείς δεν προσπαθεί να σε πείσει για τίποτα. Άλλωστε τι έχουμε να κερδίσουμε σε ένα τόπικ που το mi box s τυγχάνει γενικής αποδοχής; Να μπούμε σε διαμάχη με τα υπόλοιπα μέλη; Ή να προσπαθήσουμε να σου εξηγήσουμε πως περνάς μια custom rom με τον φόβο μην κάνεις καμιά πατάτα και τελικά δεν μπορέσεις να την περάσεις; Εσύ είπες ότι δεν θέλεις mi box s γιατί δεν έχει θύρα ethernet.

2. Όλα τα s905x3 αλλά λίγο άλλα πολύ έχουν θέμα με θερμοκρασίες , γι'αυτό παράλληλα παραγγέλνουμε και ανεμιστηράκι για την ψύξη του, που τροφοδοτείται από την θύρα USB του Box. Και καλύτερα και έναν διακόπτη USB θηλικό σε αρσενικό με ενδιάμεσο διακόπτη.

3. Με Google Chrome μεταφράζεις απευθείας από τα Ρώσικα στα Ελληνικά ή Αγγλικά ή όποια γλώσσα επιθυμείς. Τι να κάνουμε δηλαδή, αφού οι δύο δημιουργοί των custom rom είναι Ρώσοι;

4. Η μαμά rom του Tox1 είναι συνδεδεμένη άμεσα με τις rom της Ugoos όπου είναι ένα rebrand από την SZBOX που αναλαμβάνει την υλοποίηση. Άλλο hardware, άλλο software.

5. Εάν δεν έχεις πρόβλημα με ATV στα 44€ το Mi Box s , είναι μια χαρά και φλερτάρει με τιμή ιστορικού χαμηλού για το συγκεκριμένο box. Και θα έχεις και netflix 4K και το βασικότερο όλων είναι ότι αποφεύγεις όλη την βαβούρα. Πέρα από αυτό, βλέπω ότι το ψάχνεις πολύ και όσο το ψάχνεις τόσο έρχονται οι αναποδιές , γι'αυτό πάρε mi box s να τελειώνεις.

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makis1024 προς θεού, ελπίζω πραγματικά να μην παρεξηγήθηκε κάτι, γι' αυτό και επέλεγα να γράψω ένα φιλικό "ψήσετε" και όχι πείσετε σαν να προσπαθεί ο οποιοσδήποτε να επιβάλει κάτι. Σέβομαι πάρα πολύ την γνώμη άλλων που έχουν ψάξει και έχουν χρησιμοποιήσει οι ίδιοι κάτι που πάω να πάρω, ειδικά όταν είναι τεκμηριωμένη. Στο δια ταύτα, αν δεν έχει γίνει ήδη κατανοητό, ευχαριστώ για όση γνώση και εμπειρία μοιράζεστε στην κοινότητα, είναι πάρα πολύ χρήσιμη. 

Όπως είπα οι λειτουργίες και ρυθμίσεις out of the box του TOX1 που είδα σε reviews με έπεισαν τελικά να προχωρήσω σε αγορά του από Κίνα να υπάρχει και ας πληρώσω ότι χρειαστεί στο τελωνείο όταν έρθει και όποτε έρθει, ευτυχώς δεν το βιάζομαι.

Τα προτερήματα του Mi Box S έτσι κι αλλιώς δε με καίγανε, νομίζω ότι τίποτα δεν θα αντικαταστήσει την εγγενή εφαρμογή Netflix της τηλεόρασης, χωρίς να ισχύει το ίδιο και για το YouTube της, γιατί ξέρουμε τι καλούδια κυκλοφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Innersense είπε

Τα προτερήματα του Mi Box S έτσι κι αλλιώς δε με καίγανε, νομίζω ότι τίποτα δεν θα αντικαταστήσει την εγγενή εφαρμογή Netflix της τηλεόρασης, χωρίς να ισχύει το ίδιο και για το YouTube της, γιατί ξέρουμε τι καλούδια κυκλοφορούν.

Αυτό ακριβώς έλεγα κι εγώ μέχρι που πήρα το Shield... Η απόκρισή του στο Netflix είναι πολύ καλύτερη από την εφαρμογή της τηλεόρασης (την οποία μέχρι τότε θεωρούσα πολύ καλή), η οποία βγάζει και κατά καιρούς διάφορα θεματάκια (π.χ. "δεν είναι δυνατόν να παίξει αυτός ο τίτλος αυτή τη στιγμή" και μόλις το βάλω μέσω shield παίζει αμέσως). Στο Youtube όπως λες η διαφορά είναι πια τεράστια υπέρ του Shield.
(Η τηλεόραση είναι η Samsung JU6800, 5.5 χρονών ήδη βέβαια, αν και σχετικά καλή τότε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εικάζω ότι ενας ορίζοντας πενταετίας είναι καλός για τις εφαρμογές σε μια συσκευή όπως η τηλεόραση. Μετά από κάποιο χρόνο οι εταιρείες βρίσκουν τον τρόπο να βγάζουν τις συσκευές outdated, οπότε εκεί πας πολύ πιο εύκολα σε ένα άλλο box κλπ.

Ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει που η προηγούμενη Samsung μου αγορασμένη ως smart, βρέθηκε στα 5 χρόνια μετά την αγορά της, οχι απλα να κολαει, αλλα να αφαιρεθεί το youtube από το store της, ως μη υποστηριζόμενο πια. Συγνώμη, αλλά μου φάνηκε τραγικό να πουλάς ένα προϊόν και αυτό οχι μόνο να χανει την αξια του, αλλά να χάνει και τις αρχικές λειτουργίες για τις οποιες το πήρες. Οπότε καλό είναι να είναι κάποιος προετοιμασμένος.

Επεξ/σία από Innersense
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...