Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του Mi TV Stick 4K για να έχω όλες τις streaming εφαρμογές σε ένα και νοικοκυρεμένα.

Φαντάζομαι παίζει 4Κ περιεχόμενο από Netflix/Prime/Disney. Είναι κάποιος που το έχει; Πρέπει κάτι να προσέξω; Θα το πάρω από Skroutz και βλέπω στην περιγραφή υπάρχει ο κωδικός ΕU. Δεν θα έχω πρόβλημα με ασυμβατότητες φαντάζομαι. (Xiaomi είναι αυτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, -WISE- είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του Mi TV Stick 4K για να έχω όλες τις streaming εφαρμογές σε ένα και νοικοκυρεμένα.

Φαντάζομαι παίζει 4Κ περιεχόμενο από Netflix/Prime/Disney. Είναι κάποιος που το έχει; Πρέπει κάτι να προσέξω; Θα το πάρω από Skroutz και βλέπω στην περιγραφή υπάρχει ο κωδικός ΕU. Δεν θα έχω πρόβλημα με ασυμβατότητες φαντάζομαι. (Xiaomi είναι αυτή)

Παρ το και για τις εφαρμογές που αναφέρεις  δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς βοήθεια αλλά και να χρειαστείς αρκεί μια αναφορά στο πρόβλημα σου και θα βρεθούν μέλη του φόρουμ που θα σε βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, -WISE- είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του Mi TV Stick 4K για να έχω όλες τις streaming εφαρμογές σε ένα και νοικοκυρεμένα.

Φαντάζομαι παίζει 4Κ περιεχόμενο από Netflix/Prime/Disney. Είναι κάποιος που το έχει; Πρέπει κάτι να προσέξω; Θα το πάρω από Skroutz και βλέπω στην περιγραφή υπάρχει ο κωδικός ΕU. Δεν θα έχω πρόβλημα με ασυμβατότητες φαντάζομαι. (Xiaomi είναι αυτή)

Να το παρεις αδελφε ... δεν θα εχεις κανενα θεμα! 
απλα μια παρατηρηση ... εχω δει στο shopflix το Mi tv box στα 48 Ευρω! 
οκ ειναι πιο μεγαλο αλλα σου δινει μια θυρα usb και 2 gb ram

image.png.5ad36a1264e62035e30158c1c5aa48d1.png

Επεξ/σία από dskoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ dskoul

Ο -WISE- ενδιαφέρεται για την αγορά του Mi TV Stick 4K το οποίο έχει τα ιδια χαρακτηριστικά με το S αλλά προσφέρει αποκωδικοποίηση  dolby vision ενω το S όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nakata1954 είπε

@ dskoul

Ο -WISE- ενδιαφέρεται για την αγορά του Mi TV Stick 4K το οποίο έχει τα ιδια χαρακτηριστικά με το S αλλά προσφέρει αποκωδικοποίηση  dolby vision ενω το S όχι.

Evvoείται αν υπάρχει ενισχυτής με είσοδο HDMI και η τηλεόραση έξοδο ARC HDMI αλλιώς ό ήχος που περνάει είναι μέχρι stereo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2022 στις 6:23 ΜΜ, maverick_ είπε

Καλησπέρα guys. Επειδή ειμαι σίγουρος οτι κάποιος θα εχει ασχοληθεί με φλασάρισμα άλλων rom σε tv boxes θα ήθελα μια μικρή βοήθεια απο όποιον ξέρει. Εχω το HK1 Mini (https://www.skroutz.gr/s/19241803/TV-Box-HK1-Mini-4K-UHD-με-WiFi-USB-2-0-USB-3-0-2GB-RAM-και-16GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-9-0.html) και προσπαθώ εδώ και πολλές μέρες να του περάσω άλλο firmware απο αυτό που είχε αρχικά. Έχω κατεβάσει διάφορα img αρχεία που υποτίθεται ταιριάζουν στο box αλλά το θέμα μου ειναι οτι ενω ο υπολογιστης το βρισκει το box (rockchip device στο device manager) το USB Burning Tool δεν το βλεπει καθόλου. Μονο το Rockchip Batch Tool και συγκεκριμενα η εκδοση 1.8 το αναγνωρίζει και αναβει πρασινο το σημειο 1 οταν συνδεω το box με πατημενο το reset button αλλα οταν παταω το upgrade ή restore παιρνω Test device fail. Αν κανω short τα pin πανω στην μητρικη και μπω σε muskrom mode το σημειο 1 στο Rockchip Batch Tool γινεται μπλε και αν πατησω παλι upgrade ή restore περνά καποια στάδια και παλι κολλα στο Test Device. Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Και εννοειται ο το box δεν λειτουργει αν το συνδεσω στην TV αλλα το PC το αναγνωρίζει. Όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες.(Σορρυ για το μακροσκελες κείμενο) 

Το UBT δεν βλέπει rockchip , 

Θέλεις Rockchip Flash Tool τα οποία έχεις κατεβάσει (https://romprovider.com/rockchip-flash-tools-v2-42-download-here/?amp=1) και χρειάζεσαι rom συμβατή για το boxaki σου, δεν κάνουν όλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ @nakata1954 και @dskoul.

Aκολουθεί μακροσκελές μήνυμα.

Η αγορά πραγματοποιήθηκε χθες. Πρώτες εντυπώσεις (αν είναι να βοηθήσω κάποιον που το θέλει για τους λόγους που το πήρα και εγώ) άριστες.

Έχω Smart TV με Prime και Netflix και το PS5 για το Disney+. Έψαχνα ένα boxάki αφενός για να τα έχω όλα μαζεμένα αφετέρου γιατί δεν ήθελα τώρα που είναι καλοκαίρι και θα βλέπω πολύ Disney+ να μένει ανοιχτό για ώρες το PS5 μέσα στη ζέστη. Ένας ακόμα κύριος λόγος ήταν γιατί το Diseny+ στο PS5 δεν πιάνει 4Κ ανάλυση (έλεος ρε Sony). 

Κατέληξα, λοιπόν, σε λύση stick αφενός γιατί έχω ήδη boxάκι για Kodi που δυστυχώς δεν δουλεύει το Disney+ και δεν ήθελα πάλι κάτι μεγάλο και ογκώδες. Σκέφτηκα, επίσης, ότι είναι εύκολη λύση για τοποθέτηση σε οποιαδήποτε τηλεόραση κουβαλώντας το σε διακοπές (ξενοδοχεία/εξοχικά/χωριά). Επιπλέον, σε διάφορα συγκριτικά μεταξύ Mi Box S και Stick 4K, το 80% έλεγε ότι το στικ ήταν καλύτερο και λόγω codecs/forma και λόγω πιο γρήγορου επεξεργαστή.

Η πρώτη μου επιλογή ήταν το Amazon Fire Stick 4K Max αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά διαθέσιμο στην Ελλάδα. Έτσι, πήγα στο Mi Stick και δεν το μετανιώνω.

1)Πολύ πιο άμεση και ακαριαία απόκριση μέσα στις εφαρμογές σε σχέση με τα apps της τηλεόρασης. Τα 2GB μοιάζουν παρωχημένα εν έτη 2022 αλλά στην πράξη δεν είδα κανένα κόμπιασμα ακόμα και σε γρήγορες εναλλαγές μεταξύ Netflix/Prime/Disney.

2)Εφάμιλλη ποιότητα εικόνας με τις εφαρμογές της τηλεόρασης ενώ η ποιότητα στο Disney+ είναι 4Κ.

3)Το Cosmote TV δουλεύει εξαιρετικά επίσης. Σε σχέση με το box της Cosmote που έχει πολύ ξεπλυμένα χρώματα (σύνηθες πρόβλημα που παρουσιάζουν τα boxάκια της). Σε δοκιμή χθες με 100άρα σύνδεση πιάνει σταθερά 75-85Mbps σε απόσταση 7-8 μέτρων από το ρούτερ και εν μέσω εμποδίων.

Στα θετικά μπορούμε να υπολογίσουμε και την ύπαρξη Google Assistant στο πολύ βολικό τηλεχειριστήριο όπου μπορείς να πεις για παράδειγμα "play Midnight Mass on Netflix" και να σε βάλει απευθείας στη συγκεκριμένη σειρά.

Για 52 ευρώ πιστεύω κάνει στον υπερθετικό βαθμό όλα όσα περιμένει κάποιος που θέλει όλες τις streaming υπηρεσίες μαζεμένες σε ένα σημείο, με την καλύτερη δυνατή ποιότητα εικόνας και όλα αυτά σε πολύ compact μέγεθος.

'Ο,τι θέλετε να μάθετε ή να δοκιμάσω, μου λέτε. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Ευχαριστώ πολύ @nakata1954 και @dskoul.

Ο,τι θέλετε να μάθετε ή να δοκιμάσω, μου λέτε. :)

Τώρα έμπλεξες.😉

Αν έχεις tv που υποστηρίζει dolby vision , σύστημα ήχου που υποστηρίζει Dolby True HD 7.1/Atmos και λογαριασμό στο RD κατέβασε και εγκατέστησε το kodi 20 NEXUS  Binary (armeabi-v7a)   από το παρακάτω λινκ και δοκίμασε τι πουλιά πιάνει σε αναπαραγωγή αρχείων mkv με Dolby Vision και Dolby True HD 7.1/Atmos .

 

https://repo.kodinerds.net/index.php?action=list&scope=all&version=nexus/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα μου πει κάποιος τι να κάνω με το Xiaomi TV Stick που δεν πιάνει σχεδόν καθόλου σήμα Wi-Fi με το router στα 4 μέτρα χωρίς εμπόδια;

Έτρεξα (με το ζόρι) το διαγνωστικό του Netflix και έπιασε 0.75MB/s. ΑΝ φορτώσει ταινία, θα είναι στην πιο χαμηλή ανάλυση, δηλαδή unwatchable.

Το ίδιο πρόβλημα είχε και η συνάδελφος για την οποία το είχα πάρει.

Googlάροντας οι αναφορές είναι πάμπολλες. Κάποιος έγραψε ότι το έλυσε με ρυθμίσεις του router, κάτι ότι επέλεξε κανάλι 1, δεν κατάλαβα τι ακριβώς.

Και με τα Mi Box S είχα τα ίδια προβλήματα με το Wi-Fi, το έχω αναφέρει κι εδώ, απλά τώρα είμαι με ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εμένα θα μου πει κάποιος τι να κάνω με το Xiaomi TV Stick που δεν πιάνει σχεδόν καθόλου σήμα Wi-Fi με το router στα 4 μέτρα χωρίς εμπόδια;

Έτρεξα (με το ζόρι) το διαγνωστικό του Netflix και έπιασε 0.75MB/s. ΑΝ φορτώσει ταινία, θα είναι στην πιο χαμηλή ανάλυση, δηλαδή unwatchable.

Το ίδιο πρόβλημα είχε και η συνάδελφος για την οποία το είχα πάρει.

Googlάροντας οι αναφορές είναι πάμπολλες. Κάποιος έγραψε ότι το έλυσε με ρυθμίσεις του router, κάτι ότι επέλεξε κανάλι 1, δεν κατάλαβα τι ακριβώς.

Και με τα Mi Box S είχα τα ίδια προβλήματα με το Wi-Fi, το έχω αναφέρει κι εδώ, απλά τώρα είμαι με ethernet.

Υποψιάζομαι ότι το router σου έχει μόνο 2.4Ghz στο οποίο τα mi box έχουν θέματα. Ίσως βελτιωθεί αν αλλάξεις κανάλι. Σε μένα είχε βελτιωθεί ελάχιστα.

Η λύση σε αυτή τη περίπτωση είναι είτε router 5GHz, είτε repeater που υποστηρίζει 5Ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς αυτό το "5" στο εικονίδιο του Wi-Fi στο κινητό;

Πάντως στις ρυθμίσεις του router είναι ενεργοποιημένες και οι δύο μπάντες (2.4 και 5GHz).

Να απενεργοποιήσω τη 2.4GHz;

Τέλος, από προεπιλογή το current channel της 2.4 είναι το 6 και της 5 είναι το 56.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εννοείς αυτό το "5" στο εικονίδιο του Wi-Fi στο κινητό;

Πάντως στις ρυθμίσεις του router είναι ενεργοποιημένες και οι δύο μπάντες (2.4 και 5GHz).

Να απενεργοποιήσω τη 2.4GHz;

Τέλος, από προεπιλογή το current channel της 2.4 είναι το 6 και της 5 είναι το 56.

Σε μένα είναι ενεργοποιημένες και οι 2 μπάντες στο router και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην λήψη του WiFi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, phanispal είπε

Η σύνδεση είναι 100άρα, στο κινητό πιάνω υψηλή ταχύτητα, στο TV Stick με το ζόρι συνδέεται.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Διάβασε αυτό, ίσως σε βοηθήσει, πάντως όσοι είχαν πρόβλημα με τα mi ( είτε stick είτε box) από το ρούτερ τα έλυσαν, να είναι χαλασμένα τα Xiaomi κομματάκι δύσκολο.

https://www.astucesmobiles.com/en/how-to-fix-mi-tv-stick-connected-but-no-internet/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...