Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, xristaras69 είπε

Και ο κακόμοιρος ο αγοραστής ΝΟΜΙΖΕΙ οτι δεν πληρωνει μεσιτική αμοιβη. Εχεις εσυ κλειδώσει την τιμη σε συμφωνία με αποκλειστικη εντολη με τον ιδιοκτήτη,  ΔΕΝ υπαρχει βεβαια δυνατότητα διαπραγμάτευσης απ ευθείας μεταξυ αγοραστη-πωλητη, και ετσι για ενα σπίτι που εσυ το προωθεις πχ στις 300.000 και  ο πωλητης θα ηταν ευχαριστημένος να παρει και 270.000 μετά απο διαπραγμάτευση , ο αγοραστης δεν μαθαινει ποτε αυτο το περιθωριο έκπτωσης απο τον πωλητη, το αγοραζει 300.000 , ο πωλητης παιρνει 270.000 και εσυ 30.000 και ο αγοραστής ειναι ενθουσιασμένος που ΔΕΝ πλήρωσε μεσιτική αμοιβη. 

συμπέρασμα:

αν ο αγοραστής ΠΛΗΡΩΝΕ το 2% μεσιτική αμοιβη με ξεκάθαρες διαδικασίες θα του κοστιζε το σπίτι 275.400

ΧΩΡΙΣ μεσιτική αμοιβη αλλα και χωρις δυνατότητα απ ευθείας διαπραγμάτευσης, το σπίτι του κοστίζει 300.000

Ολα αυτα που έγραψα είναι βεβαια ενα υποθετικο σενάριο καθ´ όλα νόμιμο παντού.

απλώς θελω να τονίσω οτι το «χωρις μεσιτικη αμοιβη» δεν ειναι ακριβως ετσι επι της ουσίας. 

Αυτο που λες θα ειχε νοημα αν ο αγοραστης εκανε συμβολαιο αγορας με τον μεσιτη στις 300.000 και ο μεσιτης με τοιν ιδιοκτητη στις 270.000 αλλα δυστυχως για σενα κανει με τον ιδιοκτητη στις 300.000, ο μεσιτης δεν εμπλεκεται πουθενα στο συμβολαιο. Απο κει και περα βαση του συμφωνητικου παιρνει την αμοιβη απο τον ιδιοκτητη στο παραδειγμα του φιλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, xristaras69 είπε

Και ο κακόμοιρος ο αγοραστής ΝΟΜΙΖΕΙ οτι δεν πληρωνει μεσιτική αμοιβη. Εχεις εσυ κλειδώσει την τιμη σε συμφωνία με αποκλειστικη εντολη με τον ιδιοκτήτη,  ΔΕΝ υπαρχει βεβαια δυνατότητα διαπραγμάτευσης απ ευθείας μεταξυ αγοραστη-πωλητη, και ετσι για ενα σπίτι που εσυ το προωθεις πχ στις 300.000 και  ο πωλητης θα ηταν ευχαριστημένος να παρει και 270.000 μετά απο διαπραγμάτευση , ο αγοραστης δεν μαθαινει ποτε αυτο το περιθωριο έκπτωσης απο τον πωλητη, το αγοραζει 300.000 , ο πωλητης παιρνει 270.000 και εσυ 30.000 και ο αγοραστής ειναι ενθουσιασμένος που ΔΕΝ πλήρωσε μεσιτική αμοιβη. 

συμπέρασμα:

αν ο αγοραστής ΠΛΗΡΩΝΕ το 2% μεσιτική αμοιβη με ξεκάθαρες διαδικασίες θα του κοστιζε το σπίτι 275.400

ΧΩΡΙΣ μεσιτική αμοιβη αλλα και χωρις δυνατότητα απ ευθείας διαπραγμάτευσης, το σπίτι του κοστίζει 300.000

Ολα αυτα που έγραψα είναι βεβαια ενα υποθετικο σενάριο καθ´ όλα νόμιμο παντού.

απλώς θελω να τονίσω οτι το «χωρις μεσιτικη αμοιβη» δεν ειναι ακριβως ετσι επι της ουσίας. 

Αυτά που γράφεις, είναι λίγο υποθετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, primeragt είπε

Αυτο που λες θα ειχε νοημα αν ο αγοραστης εκανε συμβολαιο αγορας με τον μεσιτη στις 300.000 και ο μεσιτης με τοιν ιδιοκτητη στις 270.000 αλλα δυστυχως για σενα κανει με τον ιδιοκτητη στις 300.000, ο μεσιτης δεν εμπλεκεται πουθενα στο συμβολαιο. Απο κει και περα βαση του συμφωνητικου παιρνει την αμοιβη απο τον ιδιοκτητη στο παραδειγμα του φιλου.

το γεγονος το συμφωνητικο της αποκλειστικής εντολής μεταξυ μεσίτη και ιδιοκτήτη να μην αφορα αμοιβη σε ποσοστό αλλα σε ποσό σου έχει περάσει καθόλου απο το μυαλό? στο παραπανω υποθετικό παράδειγμα δηλαδή, ο ιδιοκτήτης να μή υπογραψει εντολή με 2% αλλα αμοιβή 30000 κατ αποκοπή. 

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αυτά που γράφεις, είναι λίγο υποθετικά.

το ξέρω. Σενάρια συνωμοσίας 😎

6 ώρες πριν, kirileman είπε

Μου απαντάς σε μήνυμα που έγραψα το 2013; Θα σου πω μόνο ότι αυτά που γράφεις ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας, γιατί αυτά που εσύ θεωρείς δεδομένα (ότι θα υπάρξει καν συμφωνία) δεν είναι δεδομένα! Ούτε κλειδωμένες τιμές υπάρχουν, ούτε κανείς εγγυάται ότι οι δυο τους χωρίς διαμεσολαβητή θα τα βρουν (έχω δει τι γίνεται όταν έρχονται σε επαφή, ο πωλητής ζητάει περισσότερα χρήματα από την τιμή της αγγελίας, ο αγοραστής μεταφέρει αμέσως την μέγιστή του προσφορά ή μεταφέρει μια πολύ χαμηλότερη  από αυτή που τελικά μπορεί να δώσει, χωρίς να γνωρίζει αν αυτή θα ακουστεί προσβλητική,  με αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις να την "καίει" κ.α.). Νομίζεις ότι είμαστε μαλακες που καθόμαστε 3-4 άνθρωποι να σκεφτούμε πώς, πότε και με ποιο τρόπο θα μεταφέρουμε μια προσφορά, με εκατοντάδες κλεισμένων deals στο ενεργητικό μας; Η λεγόμενη απευθείας επαφή είναι ένας μύθος, και οι δύο θέλουν να βγάλουν λαβράκι και να επιβληθούν, δεν επιζητούν τη "δίκαιη" τιμή γιατί δεν τους ενδιαφέρει να ξανασυνεργαστούν. Αντίθετα, ο διαμεσολαβητής θέλει μια win-win συμφωνία, αυτό είναι νόμος σε όλα τα deals σε όλους τους χώρους, γιατί θέλει να τους ξαναέχει πελάτες. Γενικότερα, είναι απολαυστικό να ακούς ανθρώπους που είναι έξω από τη δουλειά που εσύ κάνεις να σου μιλούν με τόση βεβαιότητα για αυτή, no offense.

ΥΓ. Καλά θα ήταν να παίρναμε 30χιλ αμοιβή στις 300χιλ, δηλαδή  το 10%.

Ξανα λέω οτι αυτα που έγραψα ειναι υποθετικές σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό οταν ακούω το «χωρις μεσιτική αμοιβή». Σαν καχυποπτος που είμαι με προβλημάτισε και με εβαλε σε σκέψεις αυτή η «παροχή». 

Μου ήρθε στο μυαλό και η μάνα μου που οταν πριν χρόνια συναντήσαμε ενα μεσίτη (νόμιμο) για να της πουλήσει ενα οικόπεδο του είχε πει «εγω θέλω 100.000 , εσυ οσο παραπάνω το πουλήσεις δικά σου”.  ε και έτσι και έγινε. τα (πολλα) παραπάνω ήταν δικά του. 😊

Επεξ/σία από xristaras69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, primeragt είπε

Αυτο που λες θα ειχε νοημα αν ο αγοραστης εκανε συμβολαιο αγορας με τον μεσιτη στις 300.000 και ο μεσιτης με τοιν ιδιοκτητη στις 270.000 αλλα δυστυχως για σενα κανει με τον ιδιοκτητη στις 300.000, ο μεσιτης δεν εμπλεκεται πουθενα στο συμβολαιο. Απο κει και περα βαση του συμφωνητικου παιρνει την αμοιβη απο τον ιδιοκτητη στο παραδειγμα του φιλου.

Το ότι ο μεσίτης δεν εμπλέκεται πουθενά στο συμβόλαιο, δεν αλλάζει το γεγονός ότι όλα τα χρήματα (και τα 270k που έμειναν καθαρά στον αγοραστή, και οι 30k αμοιβή του μεσίτη) βγήκαν από την τσέπη του αγοραστή. Το ίδιο ακριβώς θα ήταν για όλους αν και οι δύο συμβαλλόμενοι πλήρωναν μεσιτική αμοιβή 15k έκαστος και τιμή σπιτιού στις 285k. Στην πρώτη περίπτωση η διαφορά είναι η ψευδαίσθηση του αγοραστή ότι αγόρασε χωρίς μεσιτική αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Είχα πρόσφατα τις παρακάτω κακές εμπειρίες, ως ιδιοκτήτης που θέλει να βγάλει το ακίνητό του στην αγορά.

Αποφάσισα, μετά από αρκετή σκέψη, να μη κάνω καταγγελίες. Αλλά θα μοιραστώ τους προβληματισμούς μου προς γνώση των ενδιαφερομένων και επαγρύπνηση σχετικά με την πονηριά που υπάρχει εκεί έξω.

Ο σκοπός μου είναι να καταλάβω πώς λειτουργεί ο κλάδος, αν πρόκειται για μια μεγαλειώδη και καλοστημένη απάτη, ποιες πρακτικές εφαρμόζονται και όχι να κατηγορήσω δημόσια κάποιους. Για αυτό και δε θα δώσω καμία λεπτομέρεια σχετικά με ονόματα μεσιτικών γραφείων και περιοχών δραστηριοποίησης.

 

Εισαγωγή:

Έχω ένα διαμέρισμα που προσφέρω προς ενοικίαση. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με την εύρεση ενοικιαστή. Έχω αποφασίσει να το κυνηγήσω μόνος και να μην κάνω ανάθεση σε μεσιτικό.

Ο λόγος είναι ότι σαν υποψήφιος ενοικιαστής στο παρελθόν δεν είχα τύχει καλής αντιμετώπισης από μεσίτες. Μου έδειχναν σπίτια κακά και υπερτιμημένα, προφανώς χωρίς να ενδιαφέρονται για την ανάγκη μου αλλά μόνο για την προμήθειά τους.

Από την άλλη, δυσκολευόμουν να βρω και αγγελίες από ιδιώτη.

Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι τα σπίτια που καταλήγουν σε μεσίτες είναι και αυτά που έχουν ανάγκη διαμεσολάβησης. Αυτά που είναι αρκετά καλά, θα προχωρήσουν και μόνα τους και θα αποσυρθούν από την αγορά.

 

Γενική αντίληψη:

Δέχομαι τηλεφωνήματα 20 μέρες μετά την ανάρτηση από μεσίτες που θέλουν ανάθεση. Η πλειοψηφία δεν έχει πελάτες που ενδιαφέρονται ήδη. Σε αυτή την περίπτωση, υπάρχει ενδιαφέρον από την πλευρά μου, καθώς θα έχω αμεσότερη αποκατάσταση και μια προσφερόμενη υπηρεσία: την πρόσβαση σε υποψήφιους ενοικιαστές που δε μπορώ να έχω αλλιώς.

Θέλουν φωτογραφίες προκειμένου να τις προωθήσουν είτε στο site τους (απορώ αν έχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα από τα διάφορα sites αγγελιών, π.χ. Χρυσή ευκαιρία) είτε για να κάνουν αγγελία στη Χρυσή ευκαιρία με τα στοιχεία τους.

Τη δεύτερη περίπτωση την αποκλείω πάντα, καθώς πραγματικά δεν προσφέρει καμία προστιθέμενη αξία. Υπάρχει ήδη αγγελία – προφανώς, αφού με βρήκε και με κάλεσε – και ξέρω να χειρίζομαι ηλεκτρονικό υπολογιστή – οπότε μπορώ, αν το κρίνω, να την αναρτήσω και άλλα σχετικά sites.

Ακόμα και στην περίπτωση που ο μεσίτης επιλέγει προωθημένη αγγελία και όχι απλή όπως κάνω εγώ, δε βλέπω πραγματικά τί θα κέρδιζα. Ο ενοικιαστής ο οποίος ψάχνει, δε θα μείνει μόνο στις 5-10 πρώτες προωθημένες αλλά θα τις κοιτάξει όλες προκειμένου να βρει και κάτι που θα του αρέσει και κάτι που θα είναι εντός του προϋπολογισμού του. Για σπίτι πρόκειται, κανείς δεν παίρνει το πρώτο που βρήκε.

Άσε που κατά πάσα πιθανότητα, μια προωθημένη αγγελία θα σήμαινε ακόμα περισσότερες κλήσεις από μεσίτες.

Σε κάθε περίπτωση, πολύ μικρή έως καθόλου αξία προς τον ιδιοκτήτη ως τώρα.

 

Κακή εμπειρία 1:

Πάμε τώρα στην πρώτη περίπτωση επιτήδειου και κουτοπόνηρου εκμεταλλευτή.

Ενώ έχω ξεκαθαρίσει στον επαγγελματία που με κάλεσε ότι

  1. δεν κάνω ανάθεση
  2. δε δίνω φωτογραφίες και αν θέλει να το δείξει, όπως ισχυρίστηκε, σε πελάτες μπορεί να χρησιμοποιήσει το σύνδεσμο με την περιγραφή και τις φωτογραφίες που υπάρχει ήδη και λειτουργεί εφόσον με βρήκε και ο ίδιος.

Εντός λίγων ημερών, συνειδητοποιώ ότι υπάρχει αγγελία αναρτημένη από το μεσιτικό γραφείο που αφορά στο ακίνητό μου. Και όχι μόνον αυτό. Έχει μπλέξει στο copy paste, μάλλον, και έχει σαλόνι από άλλο διαμέρισμα. Έχει λάθος πληροφορίες ενεργειακής κλάσης. Και το σημαντικότερο, δεν έχει σε τίποτα από αυτά την δική μου συγκατάθεση.

Το αποτέλεσμα:

  • Οι ανακρίβειες προκαλούν σύγχυση στον κόσμο. Κι εγώ ο ίδιος βλέποντας διαφορετικές περιγραφές, π.χ. για το ίδιο προϊόν σε διαφορετικά sites αρχίζω και απορώ και τελικά καταλήγω σε άλλο παρεμφερές προϊόν με συνοχή στις περιγραφές.
  • Πολλοί χρήστες αποτρέπονται από το να επικοινωνήσουν, έχοντας κι οι ίδιοι κακή εμπειρία από μεσίτες ή επειδή απλά δε θέλουν να πληρώσουν μεσιτικά.
  • Φαίνομαι ως αναξιόπιστος στα μάτια των υπόλοιπων επαγγελματιών του κλάδου. Έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν κάνω ανάθεση και ξαφνικά εμφανίζεται μια αγγελία από μεσίτη. Στο μέλλον θα μπορούσα να συνεργαστώ με κάποιους από αυτούς.

Όταν τους αντιμετώπισα, επικαλέστηκαν λάθος κατανόηση από πλευράς τους, ότι είχαν καταλάβει ότι μπορεί να κάνει ανάρτηση μόνο σε δικά τους μέσα (αν και η αγγελία βρέθηκε στη Χρυσή ευκαιρία) και ότι ο εκπρόσωπός τους είναι νέος στο επάγγελμα.

 

Κακή εμπειρία 2:

Πάλι στη Χρυσή ευκαιρία, έπεσα πάνω σε αγγελία χωρίς φωτογραφίες για διαμέρισμα σε όμορο δήμο, με τα τετραγωνικά του δικού μου διαμερίσματος στρογγυλοποιημένα και περιγραφή ίδια με τη δική μου. Από μεσίτη, προφανώς, και μάλιστα κάποιον που δε με είχε προσεγγίσει ποτέ ώστε να πάρει την άδειά μου ή να μάθει αν επιθυμώ συνεργασία σε οποιοδήποτε επίπεδο.

Δε δίστασα να πάρω τηλέφωνο και να ζητήσω να το δω, σαν ενοικιαστής. Έχω το δικαίωμα να ελέγξω και τον ανταγωνισμό μου. Στο τηλέφωνο, όταν ρώτησα τα στοχεία του σπιτιού έλαβα σαν απάντηση αυτά ακριβώς που είχα δηλώσει εγώ, κι ας διέφεραν από την αγγελία για την οποία κάλεσα. Αφού έδωσα πολύ λίγα στοιχεία δικά μου (ονοματεπώνυμο, επάγγελμα και αν έχω κατοικίδια), ο επαγγελματίας το έκλεισε βιαστικά για να καλέσει τον ιδιοκτήτη και να κλείσει ραντεβού.

Σε λίγα λεπτά, προς μικρή μου έκπληξη, χτυπάει το τηλέφωνό μου και ο ίδιος επαγγελματίας μου συστήνεται και με ρωτάει πότε έχω διαθεσιμότητα γιατί έχει έναν πελάτη που ενδιαφέρεται. Όταν ανέφερα το όνομά μου, πάγωσε, με ρώτησε αν μιλήσαμε μόλις, μου είπε ότι έγινε λάθος και όταν ζήτησα εξηγήσεις μου το έκλεισε και προφανώς δε σήκωσε ξανά το τηλέφωνο.

Διερωτώμαι, λοιπόν, αν δεν είχα καταλάβει την απάτη – γιατί περί απάτης πρόκειται – θα ερχόταν ο εν λόγω μεσίτης να μου συστήσει κάποιον και θα είχε και απαίτηση για μεσιτική αμοιβή. Κάποιον για τον οποίο δεν είχε την παραμικρή ιδέα, είχε ασχοληθεί μόνο λίγα λεπτά με δύο τηλεφωνικές κλήσεις και απλά θε εκμεταλλευόταν το σύστημα αναζητήσεων και θα έκλεβε το κλικ από εμένα προκειμένου να βγάλει 1-2 ενοίκια και να χρεώσει χωρίς λόγο ενοικιαστή και ιδιοκτήτη.

 

Πλήττεται έτσι η αγορά; Πλήττεται ο κλάδος των μεσιτών;

Θα ήθελα να μάθω τις γνώμες και τις εμπειρίες σας (καλές ή κακές) ή μια επαγγελματική άποψη.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λεξη απατη ειναι βαρια, εσυ την χρησιμοποιεις πολυ ευκολα.

Αν καποιος σου εφερε εναν πελατη που εσυ δεν ειχες,δεν ειναι απατη.

Επισης, αν δεν κατανοεις γιατι μια προωθημενη αγγελια εχει πλεονεκτηματα...ειναι απο τα πολυ βασικα του ψηφιακου marketing αυτα

Προσωπικα θα χρησιμοποιουσα μονο μεσιτη, ο χρονος που ξοδευει κανεις για να μιλαει σε παλαβους ειναι ατελειωτος και εγω εργαζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, atomo133 είπε

Είχα πρόσφατα τις παρακάτω κακές εμπειρίες, ως ιδιοκτήτης που θέλει να βγάλει το ακίνητό του στην αγορά.

Αποφάσισα, μετά από αρκετή σκέψη, να μη κάνω καταγγελίες. Αλλά θα μοιραστώ τους προβληματισμούς μου προς γνώση των ενδιαφερομένων και επαγρύπνηση σχετικά με την πονηριά που υπάρχει εκεί έξω.

Ο σκοπός μου είναι να καταλάβω πώς λειτουργεί ο κλάδος, αν πρόκειται για μια μεγαλειώδη και καλοστημένη απάτη, ποιες πρακτικές εφαρμόζονται και όχι να κατηγορήσω δημόσια κάποιους. Για αυτό και δε θα δώσω καμία λεπτομέρεια σχετικά με ονόματα μεσιτικών γραφείων και περιοχών δραστηριοποίησης.

 

Εισαγωγή:

Έχω ένα διαμέρισμα που προσφέρω προς ενοικίαση. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με την εύρεση ενοικιαστή. Έχω αποφασίσει να το κυνηγήσω μόνος και να μην κάνω ανάθεση σε μεσιτικό.

Ο λόγος είναι ότι σαν υποψήφιος ενοικιαστής στο παρελθόν δεν είχα τύχει καλής αντιμετώπισης από μεσίτες. Μου έδειχναν σπίτια κακά και υπερτιμημένα, προφανώς χωρίς να ενδιαφέρονται για την ανάγκη μου αλλά μόνο για την προμήθειά τους.

Από την άλλη, δυσκολευόμουν να βρω και αγγελίες από ιδιώτη.

Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι τα σπίτια που καταλήγουν σε μεσίτες είναι και αυτά που έχουν ανάγκη διαμεσολάβησης. Αυτά που είναι αρκετά καλά, θα προχωρήσουν και μόνα τους και θα αποσυρθούν από την αγορά.

 

Γενική αντίληψη:

Δέχομαι τηλεφωνήματα 20 μέρες μετά την ανάρτηση από μεσίτες που θέλουν ανάθεση. Η πλειοψηφία δεν έχει πελάτες που ενδιαφέρονται ήδη. Σε αυτή την περίπτωση, υπάρχει ενδιαφέρον από την πλευρά μου, καθώς θα έχω αμεσότερη αποκατάσταση και μια προσφερόμενη υπηρεσία: την πρόσβαση σε υποψήφιους ενοικιαστές που δε μπορώ να έχω αλλιώς.

Θέλουν φωτογραφίες προκειμένου να τις προωθήσουν είτε στο site τους (απορώ αν έχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα από τα διάφορα sites αγγελιών, π.χ. Χρυσή ευκαιρία) είτε για να κάνουν αγγελία στη Χρυσή ευκαιρία με τα στοιχεία τους.

Τη δεύτερη περίπτωση την αποκλείω πάντα, καθώς πραγματικά δεν προσφέρει καμία προστιθέμενη αξία. Υπάρχει ήδη αγγελία – προφανώς, αφού με βρήκε και με κάλεσε – και ξέρω να χειρίζομαι ηλεκτρονικό υπολογιστή – οπότε μπορώ, αν το κρίνω, να την αναρτήσω και άλλα σχετικά sites.

Ακόμα και στην περίπτωση που ο μεσίτης επιλέγει προωθημένη αγγελία και όχι απλή όπως κάνω εγώ, δε βλέπω πραγματικά τί θα κέρδιζα. Ο ενοικιαστής ο οποίος ψάχνει, δε θα μείνει μόνο στις 5-10 πρώτες προωθημένες αλλά θα τις κοιτάξει όλες προκειμένου να βρει και κάτι που θα του αρέσει και κάτι που θα είναι εντός του προϋπολογισμού του. Για σπίτι πρόκειται, κανείς δεν παίρνει το πρώτο που βρήκε.

Άσε που κατά πάσα πιθανότητα, μια προωθημένη αγγελία θα σήμαινε ακόμα περισσότερες κλήσεις από μεσίτες.

Σε κάθε περίπτωση, πολύ μικρή έως καθόλου αξία προς τον ιδιοκτήτη ως τώρα.

 

Κακή εμπειρία 1:

Πάμε τώρα στην πρώτη περίπτωση επιτήδειου και κουτοπόνηρου εκμεταλλευτή.

Ενώ έχω ξεκαθαρίσει στον επαγγελματία που με κάλεσε ότι

  1. δεν κάνω ανάθεση
  2. δε δίνω φωτογραφίες και αν θέλει να το δείξει, όπως ισχυρίστηκε, σε πελάτες μπορεί να χρησιμοποιήσει το σύνδεσμο με την περιγραφή και τις φωτογραφίες που υπάρχει ήδη και λειτουργεί εφόσον με βρήκε και ο ίδιος.

Εντός λίγων ημερών, συνειδητοποιώ ότι υπάρχει αγγελία αναρτημένη από το μεσιτικό γραφείο που αφορά στο ακίνητό μου. Και όχι μόνον αυτό. Έχει μπλέξει στο copy paste, μάλλον, και έχει σαλόνι από άλλο διαμέρισμα. Έχει λάθος πληροφορίες ενεργειακής κλάσης. Και το σημαντικότερο, δεν έχει σε τίποτα από αυτά την δική μου συγκατάθεση.

Το αποτέλεσμα:

  • Οι ανακρίβειες προκαλούν σύγχυση στον κόσμο. Κι εγώ ο ίδιος βλέποντας διαφορετικές περιγραφές, π.χ. για το ίδιο προϊόν σε διαφορετικά sites αρχίζω και απορώ και τελικά καταλήγω σε άλλο παρεμφερές προϊόν με συνοχή στις περιγραφές.
  • Πολλοί χρήστες αποτρέπονται από το να επικοινωνήσουν, έχοντας κι οι ίδιοι κακή εμπειρία από μεσίτες ή επειδή απλά δε θέλουν να πληρώσουν μεσιτικά.
  • Φαίνομαι ως αναξιόπιστος στα μάτια των υπόλοιπων επαγγελματιών του κλάδου. Έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν κάνω ανάθεση και ξαφνικά εμφανίζεται μια αγγελία από μεσίτη. Στο μέλλον θα μπορούσα να συνεργαστώ με κάποιους από αυτούς.

Όταν τους αντιμετώπισα, επικαλέστηκαν λάθος κατανόηση από πλευράς τους, ότι είχαν καταλάβει ότι μπορεί να κάνει ανάρτηση μόνο σε δικά τους μέσα (αν και η αγγελία βρέθηκε στη Χρυσή ευκαιρία) και ότι ο εκπρόσωπός τους είναι νέος στο επάγγελμα.

 

Κακή εμπειρία 2:

Πάλι στη Χρυσή ευκαιρία, έπεσα πάνω σε αγγελία χωρίς φωτογραφίες για διαμέρισμα σε όμορο δήμο, με τα τετραγωνικά του δικού μου διαμερίσματος στρογγυλοποιημένα και περιγραφή ίδια με τη δική μου. Από μεσίτη, προφανώς, και μάλιστα κάποιον που δε με είχε προσεγγίσει ποτέ ώστε να πάρει την άδειά μου ή να μάθει αν επιθυμώ συνεργασία σε οποιοδήποτε επίπεδο.

Δε δίστασα να πάρω τηλέφωνο και να ζητήσω να το δω, σαν ενοικιαστής. Έχω το δικαίωμα να ελέγξω και τον ανταγωνισμό μου. Στο τηλέφωνο, όταν ρώτησα τα στοχεία του σπιτιού έλαβα σαν απάντηση αυτά ακριβώς που είχα δηλώσει εγώ, κι ας διέφεραν από την αγγελία για την οποία κάλεσα. Αφού έδωσα πολύ λίγα στοιχεία δικά μου (ονοματεπώνυμο, επάγγελμα και αν έχω κατοικίδια), ο επαγγελματίας το έκλεισε βιαστικά για να καλέσει τον ιδιοκτήτη και να κλείσει ραντεβού.

Σε λίγα λεπτά, προς μικρή μου έκπληξη, χτυπάει το τηλέφωνό μου και ο ίδιος επαγγελματίας μου συστήνεται και με ρωτάει πότε έχω διαθεσιμότητα γιατί έχει έναν πελάτη που ενδιαφέρεται. Όταν ανέφερα το όνομά μου, πάγωσε, με ρώτησε αν μιλήσαμε μόλις, μου είπε ότι έγινε λάθος και όταν ζήτησα εξηγήσεις μου το έκλεισε και προφανώς δε σήκωσε ξανά το τηλέφωνο.

Διερωτώμαι, λοιπόν, αν δεν είχα καταλάβει την απάτη – γιατί περί απάτης πρόκειται – θα ερχόταν ο εν λόγω μεσίτης να μου συστήσει κάποιον και θα είχε και απαίτηση για μεσιτική αμοιβή. Κάποιον για τον οποίο δεν είχε την παραμικρή ιδέα, είχε ασχοληθεί μόνο λίγα λεπτά με δύο τηλεφωνικές κλήσεις και απλά θε εκμεταλλευόταν το σύστημα αναζητήσεων και θα έκλεβε το κλικ από εμένα προκειμένου να βγάλει 1-2 ενοίκια και να χρεώσει χωρίς λόγο ενοικιαστή και ιδιοκτήτη.

 

Πλήττεται έτσι η αγορά; Πλήττεται ο κλάδος των μεσιτών;

Θα ήθελα να μάθω τις γνώμες και τις εμπειρίες σας (καλές ή κακές) ή μια επαγγελματική άποψη.

Όπως σε κάθε κλάδο,υπάρχουν οι σωστοί επαγγελματίες και οι αρπαχτές.Αν πιάσει.

Και ναι,φυσικά υπάρχουν μεσίτες που προσφέρουν υπηρεσίες και σε βοηθούν σε πολλά γραφειοκρατικά.Και υπάρχουν φυσικά και τα λαμόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε δίκη μου περίπτωση, έκλεινα την περιγραφή της αγγελίας ως εξής 

"Οχι κατοικίδια- όχι μεσίτες"

Ευτυχώς δεν με ενοχλήσε κανένας τους.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεμα χρονου και υπομονης ειναι. Αν εχεις το χρονο και την υπομονη να ασχολεισαι με οσους σε παιρνουν τηλεφωνο, καντο μονος σου. Αν θεωρεις οτι ο χρονος σου αξιζει περισσοτερο απο την αμοιβη του μεσιτη, παιρνεις μεσιτη. Τα λοιπα, προφανεστατα αγγελιες σε σπιτογατους κλπ θα βαλουν δεν εχουν κανενα μαγικο πουλ απο ενοικιαστες να σου φερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Όπως σε κάθε κλάδο,υπάρχουν οι σωστοί επαγγελματίες και οι αρπαχτές.Αν πιάσει.

Και ναι,φυσικά υπάρχουν μεσίτες που προσφέρουν υπηρεσίες και σε βοηθούν σε πολλά γραφειοκρατικά.Και υπάρχουν φυσικά και τα λαμόγια.

Δεν υπάρχει αυτό που λες....

Μεσίτες= παράσιτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, bill999r είπε

Δεν υπάρχει αυτό που λες....

Μεσίτες= παράσιτα

Εμένα μου έτυχε πρόσφατα,σε ακίνητο που το έδωσα σε μεσίτη.

Ξέρεις κανέναν κλάδο που δεν υπάρχουν λαμόγια;

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, bill999r είπε

Πρόσφερε κάποια επιπλέον υπηρεσία περαν της επίδειξης;

Δεν έχω τον χρόνο να απαντάω στο καθένα και να δείχνω το ακίνητο μου.Το έκανε αυτός,απέκλειε τα άτομα που του είπα,και σε λίγες εβδομάδες έγινε συμβόλαιο.

Αν τώρα εσυ όλη μέρα κάθεσαι,τότε φυσικά και δεν χρειάζεσαι μεσίτη.

Πολλοι επίσης δεν γνωρίζουν τι δικαιολογητικά χρειάζονται,πως γίνεται συμβόλαιο,τι να γράψουν μέσα κλπ,ειδικά για επαγγελματικό χώρο,πώληση ακινήτου.Εκεί μπορεί να λύσει πολλές απορίες ένας σωστός μεσίτης.Φυσικά δύσκολο να βρεθεί .

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα είναι ότι όταν πας σε ένα μέρος άγνωστο, που δεν έχεις ζήσει ξανά, δεν έχεις γνωριμίες, και ψάχνεις ακίνητο για να το νοικιάσεις, αναγκαστικά θα πρέπει να απευθυνθείς σε μεσίτη. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν οι απατεώνες και οι τίμιοι. Αυτό δεν νομιζω να το γλιτώσει κανείς, και σε αυτό ευθύνεται το κράτος, εν απουσία ελεγκτικών μηχανισμών.

Όταν λοιπόν πας σε ένα νέο μέρος που δεν έχεις ζήσει ξανά, ποιον άλλο τρόπο θα βρεις για να νοικιάσεις όταν δεν ξέρεις κανεναν και δεν σε ξερει κανεις. Η λυση ειναι να πας στο facebook να βρεις καποιες σελιδες για σπιτι χωρις μεσιτη, αλλά το θεμα ειναι και αποο αυτους ποιος ειναι καλος, ποιος ειναι απατεωνας, και ποιος θα σε εμπιστευτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...