Προς το περιεχόμενο

Φραπέδες, μακρυά !!


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα 15 μου που άρχισα να καπνίζω, το πρωινό μου ήταν ένας φραπέ και τίποτα άλλο. Τα έχω περάσει τα 30 προ πολλού, και πίνω γύρω στους 4 φραπέδες τουλάχιστον την ημέρα, τα τελευταία 15 χρόνια και βάλε. Έχεις κάτι να πεις παραπάνω;

Ημερήσια πρόβλεψη: Γλίτωσες το έλκος, θα πας από καρδιά.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Πρώτα πρώτα, σας ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον σας. Όπως ήδη υποπτεύεστε, το συγκεκριμένο άρθρο είναι πλήρως αναληθές. Η ελβετική (και όχι ολλανδική) Nestlé είναι μια εταιρεία που στόχο έχει να παράγει προϊόντα υψηλής ποιότητας που να ανταποκρίνονται στις ανάγκες και τα γευστικά κριτήρια των καταναλωτών της, σε όποια χώρα και αν βρίσκεται. Ειδικά για τον Nescafé Frappé, που είναι μια ελληνική εφεύρεση, η Nestlé έχει αναπτύξει ένα ειδικό χαρμάνι που ταιριάζει στη γεύση των Ελλήνων και φτιάχνει τον απόλυτο κρύο καφέ που έχει συνδεθεί με την απόλαυσή μας.


Ο καφές Nescafé είναι ένα 100% φυσικό προϊόν, που παράγεται από εκλεκτές ποικιλίες καφέ. Οι καρποί του καφεόδεντρου συλλέγονται, ξεφλουδίζονται, καβουρδίζονται και αλέθονται, όπως και στα υπόλοιπα είδη καφέ. Η διαφορά είναι ότι στη συνέχεια ο καφές βράζεται, φιλτράρεται και αφυδατώνεται, ώστε να μπορεί να διαλυθεί εύκολα και ομοιόμορφα σε ζεστό ή κρύο νερό και να φτιάξει τον καφέ που όλοι αγαπάμε. Ο αφρός του Nescafé Frappé είναι το εντελώς φυσικό αποτέλεσμα του καβουρδίσματος, καθώς με τη διαδικασία του ψησίματος απελευθερώνονται τα «λιπαρά» του κόκκου καφέ, που στη συνέχεια στέκονται στην επιφάνεια του ροφήματος με το απαραίτητο «χτύπημα».


Μπορείτε να αντλήσετε περισσότερες πληροφορίες από το εταιρικό μας site www.nestle.gr τόσο για την εταιρεία όσο και για τα προϊόντα μας. Ειδικότερα για τη διαδικασία παρασκευής του στιγμιαίου καφέ, πληροφορίες υπάρχουν και στο http://www.nescafe.gr/html/story-nescafe-quality-gr.htm


Για οποιαδήποτε επιπλέον απορία ή διευκρίνιση, μη διστάσετε φυσικά να επικοινωνήσετε μαζί μας.


Με φιλικούς χαιρετισμούς,


Αγγελική Παπαδοπούλου


Angeliki Papadopoulou


Corporate Affairs Manager


Nestlé Hellas S.A.


4, Patroklou Str. 151 25 Maroussi Greece


Tel. +30 210 68 84 321 Fax +30 210 6840 312>>

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kage 

 

Περιμενες να πει οτι σε δηλητηριαζουμε ? :)

 

Αν δεν παμε σε κανα εργοστασιο να δουμε πως παραγονται απο πρωτο χερι με τα ιδια μας τα ματια..ο καθενας φανταζεται τα παντα...που μπορει να ισχυουν ή οχι.

 

Οτι η μακροχρονια χρηση καφε σε συνδυασμο με παρατεταμενη χρηση junk food καποια στιγμη θα δημιουργησουν προβλημα..ειναι απλα δεδομενο...

 

Ειδικα καφες με αδειο στομαχι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω με ενα ανεκδοτάκια, πίνοντας το φραπεδάκι μου (η ώρα βλέπετε το σηκώνει)

 

Ένας άντρας ρωτά το γιατρό αν θα ζήσει μέχρι τα 100.

 

Ο γιατρός τον ρωτά:

- Πίνεις φραπέδες, καπνίζεις;

- Όχι απαντά ο άντρας.

 

Γιατρός: Ξενυχτάς, παίζεις χαρτιά;

Αντρας: Όχι βέβαια, ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο μέχρι τώρα.

 

Γιατρός: Οδηγείς επικίνδυνα.

Αντρας: Όχι και ούτε πρόκειται.

 

Γιατρός: γ@μας καμια γκόμενα εκτός από την γυναίκα σου;

Αντρας: Όχι ούτε για αστείο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Γιατρός: Και τότε γιατί διάολο θες να ζήσεις τόσα χρόνια;

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατρος φιλου μου του ειπε οτι ο φραπες δεν ειναι καφες γιατι ειναι καθαρα 100% τεχνητος (χημικος) και οχι φυσικος, αυτο που ξερω σιγουρα και δεν κανει κανεις λογο γιαυτο ειναι οτι πολλοι πινουν καφε με γαλα μαζι, με ολα τα ειδη καφε, ο συνδιασμος καφε με γαλα ειναι οτι ο καφες προσκολα πανω στα οστα λογο του ασβεστιου του γαλακτος, απορροφα το ασβεστιο απο τα κοκαλα και το ασβεστιο περναει στα νεφρα λογο του καφε που ειναι διουρητικος, το ασβεστιο δεν αποβαλεται απο τα νεφρα με αποτελεσμα να συσσωρευεται και μακροχρονια δημιουργει πετρα στα νεφρα, αυτο ειναι το χειροτερο σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερήσια πρόβλεψη: Γλίτωσες το έλκος, θα πας από καρδιά.

 

 

Καπνίζει από τα 15, δε θα προλάβει!

 

Ραντεβού με τον θάνατο δεν έχει κλείσει κανένας μας, θα μας επισκεφτεί αυτός όποτε γουστάρει. Εγώ μπορεί να καπνίζω και να πίνω και να πεθάνω στα 90 μου, έχω γνωρίσει περίπτωση στο κάτω κάτω, ενώ εσύ αύριο στο ξαφνικό σε πιάνει ένα επιθετικό είδος καρκίνου, λευχαιμία, και πεθαίνεις στο εξάμηνο, πέφτει γλάστρα από μπαλκόνι στην κεφάλα σου, τρακάρεις με κότα κτλ κτλ

 

Το να ήταν το θέμα "μακρυά από καφέδες για τους εξής λόγους" το καταλαβαίνω. Εδώ εξειδικευόμαστε στον φραπέ, λες και τα υπόλοιπα είδη καφέ είναι θεραπευτικά ένα πράγμα. Φυσικά η κατάχρηση σε οτιδήποτε δεν είναι καλό πράγμα, και φυσικά γενικά ο καφές δεν κάνει καλό, όχι μόνο ο φραπέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή λέτε βλακείες και δεν ξέρετε τι λέτε...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Instant_coffee

 

Κατακάθια και βλακείες έλεος πια, όπως και τα ναρκωμένα παιδάκια των τσιγγάνων.

 

http://www.youtube.com/watch?v=cuPdf3bFqZE

 

lock this thread now, stop spreading false information, σε λίγο θα μας πουν ότι εξωγήινοι έφεραν τον στιγμιαίο καφέ (έτσι λέγεται ο φραπέ σαν ονομασία) για να μας κάνουν indoctrinate

 

TL;DR

 

Είναι φιλτραρισμένος ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ καφές που του αφαίρεσαν την υγρασία και γι'αυτό δεν έχει κατακάθι ή υπολείμματα όπως ο γαλλικός/εσπρέσσο/ελληνικός/κλπ. Όλοι οι καφέδες από τους ίδιους σπόρους φτιάχνονται, urban myths όλα τα άλλα έλεος πια.

Επεξ/σία από zeniath
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον οι αν.ελ. Άρχισαν να εξωτερικεύουν τις μυστικές πληροφορίες τους...

Για τους ψεκασμούς (πάσης φύσεως, αεροψεκασμους, υποθαλάσσιους, υπόγειους κλπ) θα μας πεις αύριο;; :-P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kage 

 

Περιμενες να πει οτι σε δηλητηριαζουμε ? :)

 

Αν δεν παμε σε κανα εργοστασιο να δουμε πως παραγονται απο πρωτο χερι με τα ιδια μας τα ματια..ο καθενας φανταζεται τα παντα...που μπορει να ισχυουν ή οχι.

 

Οτι η μακροχρονια χρηση καφε σε συνδυασμο με παρατεταμενη χρηση junk food καποια στιγμη θα δημιουργησουν προβλημα..ειναι απλα δεδομενο...

 

Ειδικα καφες με αδειο στομαχι....

δεν απαγορευετε να πας στα εργοστασια.εδω πανε ολοκληρα σχολεια...

δεν ξερω ποσο σκατα ειναι ο στιγμιαιος αλλα νομιζω ειναι υπερβολη το αρθρο.

κοψτε το κρεας,ζαχαρη,αλατι,αλκοολ απο την καθημερινη διατροφη και θα αλλαζες στο θεμα υγεια...

παλια τρωγαν κυριως λαχανικα,οσπρια,φρουτα... -ενταξει δεν ειχαν ουτε wifi,κεραιες κινητης,μικροκυματα κτλ..-

μέτρον άριστον

 

------------------------------------

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=498610

καπως ετσι ξεκινανε τα hoax letters...

π.χ. ο καλυτερος φραπε ηταν με ασπραδι αυγου ή μπεικιν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kage 

 

Περιμενες να πει οτι σε δηλητηριαζουμε ? :)

Όχι, αλλά όταν το άρθρο έχει λάθη, όπως τη χώρα παραγωγής, και μιλάει για..χημικά που φτιάχνουν τον αφρό, αμφισβητείται η αξιοπιστία του. Μου θυμίζει το άλλο άρθρο για την σατανική κοκα κόλα. Που βάζεις μέσα δόντι και σε λίγες μέρες εξαφανίζεται.. Δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα. Μπορούμε να επιλέγουμε τις πηγές μας και να είμαστε και λίγο σκεπτικιστές.

 

Ραντεβού με τον θάνατο δεν έχει κλείσει κανένας μας, θα μας επισκεφτεί αυτός όποτε γουστάρει. Εγώ μπορεί να καπνίζω και να πίνω και να πεθάνω στα 90 μου, έχω γνωρίσει περίπτωση στο κάτω κάτω, ενώ εσύ αύριο στο ξαφνικό σε πιάνει ένα επιθετικό είδος καρκίνου, λευχαιμία, και πεθαίνεις στο εξάμηνο, πέφτει γλάστρα από μπαλκόνι στην κεφάλα σου, τρακάρεις με κότα κτλ κτλ

Δεν σε πιάνω. Εννοείς ότι κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει από το ..πεπρωμένο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαι.

 

Δεν σε πιάνω. Εννοείς ότι κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει από το ..πεπρωμένο του;

Αυτο ισχυει εκ των πραγματων, αν μπορουσες να ξεφυγεις απο τη μοιρα σου δεν θα ηταν μοιρα αλλα πιθανοτητα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...