Προς το περιεχόμενο

Φραπέδες, μακρυά !!


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσαι.

 

Αυτο ισχυει εκ των πραγματων, αν μπορουσες να ξεφυγεις απο τη μοιρα σου δεν θα ηταν μοιρα αλλα πιθανοτητα

Έχεις δίκιο δεν το διατύπωσα σωστά. Με άλλα λόγια λοιπόν, gigisoni, πιστεύεις στη μοίρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ραντεβού με τον θάνατο δεν έχει κλείσει κανένας μας, θα μας επισκεφτεί αυτός όποτε γουστάρει. Εγώ μπορεί να καπνίζω και να πίνω και να πεθάνω στα 90 μου, έχω γνωρίσει περίπτωση στο κάτω κάτω, ενώ εσύ αύριο στο ξαφνικό σε πιάνει ένα επιθετικό είδος καρκίνου, λευχαιμία, και πεθαίνεις στο εξάμηνο, πέφτει γλάστρα από μπαλκόνι στην κεφάλα σου, τρακάρεις με κότα κτλ κτλ

 

Το να ήταν το θέμα "μακρυά από καφέδες για τους εξής λόγους" το καταλαβαίνω. Εδώ εξειδικευόμαστε στον φραπέ, λες και τα υπόλοιπα είδη καφέ είναι θεραπευτικά ένα πράγμα. Φυσικά η κατάχρηση σε οτιδήποτε δεν είναι καλό πράγμα, και φυσικά γενικά ο καφές δεν κάνει καλό, όχι μόνο ο φραπέ.

Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν ήταν πρόθεση μου να σε κρίνω στο προηγούμενο post. Κι εγώ καπνίζω κατά προσέγγιση 1-1.5 πακέτο κάθε μέρα, δεν έγραψα όμως πως είμαι πρότυπο υγιούς ανθρώπου, άτρωτος ή πως το τσιγάρο δεν είναι τόσο βλαβερό όσο λένε. Κατά τα άλλα δεν πίνω καφέ σε σταθερή βάση, σε φάση να νιώθω την ανάγκη να πιω τουλάχιστον έναν κάθε μέρα, αλλά είναι γνωστό γενικώς πως ο φραπές είναι απ' τους χειρότερους. Ε και η τελευταία πρόταση του post σου φυσικά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω τέτοια thread να μην κελιδώνονται και πάνε χαμένα.

 

Να γίνει ένα sub-forum με όλες τις urbanιές/μαλακίες που κυκλοφορούν στο inet να μπαίνουμε να γελάμε όταν βαριώμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καφες προσκολα πανω στα οστα λογο του ασβεστιου του γαλακτος, απορροφα το ασβεστιο απο τα κοκαλα και το ασβεστιο περναει στα νεφρα λογο του καφε που ειναι διουρητικος, το ασβεστιο δεν αποβαλεται απο τα νεφρα με αποτελεσμα να συσσωρευεται και μακροχρονια δημιουργει πετρα στα νεφρα, αυτο ειναι το χειροτερο σεναριο.

Εμφανίζεται και σε εσάς αυτό;
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατρος φιλου μου του ειπε οτι ο φραπες δεν ειναι καφες γιατι ειναι καθαρα 100% τεχνητος (χημικος) και οχι φυσικος, αυτο που ξερω σιγουρα και δεν κανει κανεις λογο γιαυτο ειναι οτι πολλοι πινουν καφε με γαλα μαζι, με ολα τα ειδη καφε, ο συνδιασμος καφε με γαλα ειναι οτι ο καφες προσκολα πανω στα οστα λογο του ασβεστιου του γαλακτος, απορροφα το ασβεστιο απο τα κοκαλα και το ασβεστιο περναει στα νεφρα λογο του καφε που ειναι διουρητικος, το ασβεστιο δεν αποβαλεται απο τα νεφρα με αποτελεσμα να συi σσωρευεται και μακροχρονια δημιουργει πετρα στα νεφρα, αυτο ειναι το χειροτερο σεναριο.

 

τι πιεις καφε δλδ τι πιεις υδροφθοριο την ιδια δουλεια κανεις δλδ.... :rolleyes:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατρος φιλου μου του ειπε οτι ο φραπες δεν ειναι καφες γιατι ειναι καθαρα 100% τεχνητος (χημικος) και οχι φυσικος, αυτο που ξερω σιγουρα και δεν κανει κανεις λογο γιαυτο ειναι οτι πολλοι πινουν καφε με γαλα μαζι, με ολα τα ειδη καφε, ο συνδιασμος καφε με γαλα ειναι οτι ο καφες προσκολα πανω στα οστα λογο του ασβεστιου του γαλακτος, απορροφα το ασβεστιο απο τα κοκαλα και το ασβεστιο περναει στα νεφρα λογο του καφε που ειναι διουρητικος, το ασβεστιο δεν αποβαλεται απο τα νεφρα με αποτελεσμα να συσσωρευεται και μακροχρονια δημιουργει πετρα στα νεφρα, αυτο ειναι το χειροτερο σεναριο.

 

 

Τι ιδιαίτερη βιοχημία είναι αυτή που περνάει ο καφές κι επικάθεται πάνω στα οστά... Ρε ότι θέλετε λέτε. Διουρητικός είναι, αλλά καμια σχέση. Κ γιατί να τον πιείς με γάλα; Δυναμίτης γίνεται για το στομάχι πρώτα απ'ολα. Διουρητικός γίνεται λόγω της καφεΐνης. Κ πέρα από την πλάκα το ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ γάλα την κάνει την απασβεστίωση από μόνο του δε χρειάζεται τον κάφε(για ενήλικες πάντα). Ο ενήλικας δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ανάγκη το αγελάδινο ΓΑΛΑ, καλύτερα να προτιμήσει τα τυριά, γίδινο/πρόβειο γάλα, αμύγδαλα κι ένα σωρό τροφές που μπορεί να επεξεργαστεί ο οργανισμός του. Το ότι το πίνουμε δε σημαίνει ότι το χρειαζόμαστε κιόλας. Εγώ πχ το πίνω σπανίως σε κανα ρόφημα. Δεν είναι τυχαίο που το μεγαλύτερο ποσοστό θηλαστικών στο ζωϊκό βασίλειο έχουν δυσανεξία στη λακτόζη μετά την βρεφική ηλικία (κλασικο παράδειγμα οι γάτες, όποιος έχει μεγάλη γάτα που χέζει σε καλάθι με άμμο ας κάνει πείραμα να την ταϊσει μόνο γάλα όπως η ηλίθια ποπ κουλτούρα μας θέλει να πιστεύουμε). Εμείς όχι απλά πίνουμε γάλα, άλλα πίνουμε το γάλα ΑΛΛΟΥ θηλαστικού, κι έπειτα αναρωτιόμαστε, γιατί γίνεται σκατά το στομάχι κάθε φορά που το πίνουμε, γιατί το πρωί που το τρώμε με τα δημητριακά πρηζόμαστε, γιατί τα κόκκαλά μας αδυνατίζουν κι άλλα πολλά. Το να πίνεις γάλα κ μάλιστα αγελαδινό για να πάρεις ασβέστιο, είναι σαν να πίνεις αποσταγμένο νερό επειδή έχεις αφυδάτωση. Υπάρχουν μελέτες που τα αποδεικνύουν αυτά που λέω , δε τα βγάζω από το κεφάλι μου άλλα δύστυχώς είναι πολλά τα λεφτά Άρη στην γαλακτοβιομηχανία. Κ χέστε τις μελέτες, παρατηρήστε τις παρενέργειες που σας προκαλεί όταν πίνετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τα urban legends εχουν και παθοφυσιολογικο μηχανισμο, τρελλαινομαι, γουσταρω. Εχει πεσει σκεψη στη δημιουργια της ουρμπανιας.

 

By the way, νο1 αιτιο για το πεπτικο ελκος ειναι η λοιμωξη απο ελικοβακτηριδιο του πυλωρου. Ο καφες ενω εχει διαπιστωθει οτι προκαλει δυσπεψια, δεν αποτελει παραγοντα κινδυνου για εμφανιση ελκους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φραπεΣ διεγειρει την παραγωγη αμυλασης, γαστρινης και λιπασης μεσω διεγερσης του ανασυνδυασμενου DNA του H. Pylori και οδηγει στον καταρρακτη της αυτοπεψιας του στομαχου.

ΝΑ μια ελκαρα μετα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ χέστε τις μελέτες, παρατηρήστε τις παρενέργειες που σας προκαλεί όταν πίνετε.

23 χρόνια σχεδόν καθημερινή κατανάλωση. Δυνατός σαν wolverine, αγέρωχος σα hugh jackman.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...