Προς το περιεχόμενο

Φραπέδες, μακρυά !!


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γκομενα φιλου προχθες μου λεει το εξης θεικο. Ο ξαδερφος μου που σπουδαζει χημικοε τροφιμων μου ειπε οτι βαζουν σαπουνι στον nescafe γι αυτο κανει αφρο. Ισχυει κατι τετοιο? Ηθελα να ρωτησω και για αυτο με τον καφε που το απορροφανε τα κοκκαλα αν τον πινουμε με γαλα. μου φαινεται λιγο κουλο υπαρχει επιστημονικη εξηγηση?

 

σαπουνι; μηπως βαζουν και κρεμα μαλλιων. αυτο με τα κοκαλα δεν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαζη ερωτηση το ξερω γιατι να μην ισχυει

 

γιατι δεν αντιδρα το μοριο της καφεινης με τα οστα, ουτε καν φτανει στα οστα βσικα. ξερω μονο μια ουσια που κυριολεκτικα καταστρεφει τα κοκαλα τρωγωντας το ασβεστιο που περιεχουν. και δεν εχει καμια σχεση με καφεινη η οτιδηποτε μπορει να βρεθει μεσα σε τροφιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαζη ερωτηση το ξερω γιατι να μην ισχυει

Γιατί πίνοντας ένα μείγμα καφέ-γάλακτος δεν έχει διαφορά να τα πιεις ξεχωριστά. Η διαδικασία είναι πάντα η ίδια, όλα πάνε στο στομάχι, το στομάχι τους διασπά την παναγία, πάνε στο έντερο και ο οργανισμός απορροφά ό,τι θέλει να απορροφήσει. Από αυτό το πράγμα δεν προκύπτει μεταβολικό ή μεταβολισμένο προϊόν που βλάπτει τα κόκκαλα. Δεν "περνάνε" από τα κόκκαλα οι αρχικές ουσίες που τρως/πίνεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα καφες γαλα παιζει εδω και χρονια.το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορω να βρω οτι ειναι αποτελεσμα σοβαρης ερευνας!

απλα αυτες τις βδομαδες site+blogs ανακυκλωσαν το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από που είναι το παραπάνω, αλλά η καφεΐνη το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει τη συγκέντρωση του ασβεστίου στα ούρα, όχι την συνολική αποβαλλόμενη ποσότητα. Όσο ήταν να αποβάλλεις θα αποβάλλεις πάνω-κάτω, απλώς πιο συγκεντρωμένα αρχικά (κατά τη διουρητική επίδραση της καφεΐνης) και λιγότερο μετά. Αυτό είναι επιβλαβές για τα νεφρά γιατί μπορεί να προκαλέσει άμμους, πέτρες κτλ αλλά η ρύθμιση της οστικής πυκνότητας είναι κατά τη συντριπτική πλειοψηφία της διαδικασίας ορμονικό ζήτημα και η ισορροπία του ασβεστίου είναι μεγάλη ιστορία, μπλέκουν οστεκλάστες, καλσιτονίνες, pth, και 200 άλλα πράγματα που δεν ξέρω.

 

Δεν έχω υπ' όψιν μου καμία μελέτη που να στηρίζει πως η καφεΐνη σχετίζεται με διαταραχή της ομοιόστασης ασβεστίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προϊόντα της Ολλανδικής Nestle: NES CAFE (με δομή απορρυπαντικού – σαπουνιού) SMARTIES (πολύχρωμα κουφετάκια, ή αλλιώς πολύχρωμες χάντρες) KIT KAT (Σοκολατο – γκοφρέτες) MAGGI (συμπληρώματα γεύσης) HAAGEN DANZ (Παγωτά) PURINA – FRISKIES (σκυλοτροφές και γατοτροφές καταστρέφουν την υγεία του κατοικιδίου σας) Παγωτά Nestle (Aloma-Boss-Magnum-Nirvana-Pirulo-Crunch κ.ά.) Δημητριακά πρωινού (Fitness-Clusters-Cheerios-Cookie Crisp) Νερό (Κορπή- Perrier).

 

Ok, μόλις μού'κοψες μερικά απ'τα αγαπημένα μου πράγματα σ'αυτή τη ζωή :'(

(Αλλά αφού τόσα χρόνια που τα τρώω ζω ακόμα γιατί να μην ζήσω κι άλλο; ^_^)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστός μου πάρα μα πάρα πολύ σημαντικός και διάσημος επιστήμονας στο εξωτερικό μου είπε ότι ο καφές περιέχει μικροσκοπικά αυγά μέσα και η υπερβολική κατανάλωση καφέ μπορεί να οδηγήσει στη δημιουργία φωλιών σκουλικιών στο παχύ έντερο τα οποία προκαλούν προβλήματα και μπορούν να προχωρήσουν μέχρι και στο στομάχι! Επίσης μπορεί να ζευγαρώσουν με την σκωληκοειδίτιδα και να δημιουργήσουν ακόμα μεγαλύτερα σκουλήκια τα οποία προκαλούν ακόμα και θάνατο.

 

EDIT: Δεν μπορώ να αποκαλύψω τις πηγές μου.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να αποκαλύψω τις πηγές μου.

Sigourney....... ? :fear:

 

Τωρα δηλαδη που δεν εχω εσπρεσιερα σπιτι, τι καφε να κανω?

Μαλλον για γαλλικο το κοβω ή εχουμε καμια ερευνα και γι'αυτο?

ΦΡΑΠΕΣ ΜΕ ΓΑΛΑ= ΦΡΑΠΟΓΑΛΛΟ=ΦΡΑΠΕΣ+ΓΑΛΛΙΚΟΣ

 

Μην το σκεφτεσαι καν για γαλλικο......!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλό είναι να ξέρουμε όλες τι παραμέτρους στο τι μπορεί να μας βλάψει κάποια ουσία(τσιγάρο,φραπές,κτλπ.) αλλά μην ακούω αυτή τη χαζομάρα ο τάδε έζησε 100 χρόνια με τσιγάρο ποτό και ότι άλλο αποδεδειγμένα βλαβερό και δεν έπαθε τίποτα.Κάποιοι οργανισμοί έχουν καλό DNA και μπορεί να μην είναι τόσο ευάλλωτοι αλλά δεν σημαίνει πως αν κάνανε υγιεινή ζωή όλοι αυτοί δεν θα ζούσαν και 110 χρόνια επειδή προστάτευσαν την υγεία τους.Πάντως ότι κάνουμε να ξέρουμε τις συνέπεις και όχι σε ένα έλκος όπως λένε μερικοί από εδώ πως δημιουργεί ο καφές να κλαιγόμαστε και να λέγαμε τι πάθαμε.Μου φαίνεται παράλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με πιάνει ο καφές.Μη σας πω με κάνει να νυστάζω κιώλας.Πολλές φορές έχω πιει καφέ και μετα απο καμιά ώρα...ζζζζζζζζ.

 

 

offtopic: Ο περιοδικός πίνακας καναδυό σελίδες πιο πίσω είναι παλιός.Το στοιχείο 114 ονομάζετε πλέον φλερόβιο και το 116 λιβερμόνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα καφες γαλα παιζει εδω και χρονια.το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορω να βρω οτι ειναι αποτελεσμα σοβαρης ερευνας!

απλα αυτες τις βδομαδες site+blogs ανακυκλωσαν το θεμα...

Εμενα αυτο μου το εχουν πει 3 διαφορετικοι ιατροι(μακρια απο φραπε αλλα αν δεν μπορεις τουλαχιστον μην βαζεις γαλα).

Ως πιο ελαφρυς καφες που δεν κανει κακο και μπορεις να πιεις και 3 την ημερα ειναι ο γαλλικος και ο ελληνικος ειναι καλυτερος απο τον φραπε αρκει να αφηνεις να καθεται η σκονη και να μην τον πινεις μεχρι το τερμα μου ειναι το κατακαθι...!

Τωρα αν οι γιατροι πληρωνοντε να σαμποταρουν το νεσκαφε τι να πω.....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...