Προς το περιεχόμενο

Η επίδραση της κάναβης


panos_90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβα τι θες να πεις.

 

 

H άποψη, πάει ως εξής:

 

Είσαι 15 και θέλεις να την πιεις. 

 

-Αν είναι νόμιμο, λες στην μαμά σου μαζί με το λιποζάν να φέρει και indica από το φαρμακείο. Την φέρνει, την πίνεις, έληξε. Όλα στην αντίληψή σου παραμένουν όπως ήταν.

 

-Αν είναι όμως είναι παράνομο ξεκινάει μια ολόκληρη "εκπαιδευτική" διαδικασία: Με αφήνει η μάνα μου; Αν δεν με αφήνει, να την γράψω στα αρχίδια μου; Λες να με πιάσουν μπάτσοι; Κολώνω; Μήπως είναι τελείως αρχιδιά να με κυνηγάνε και να μην με αφήνουν να κάνω ότι θέλω, αφού δεν πειράζω κανένα; Μήπως τελικά δεν είναι με το μέρος μου; Μήπως τελικά το  "παράνομο" δεν είναι κάτι τόσο μονοδιάστατο; Και λοιπές αμφισβητήσεις, αναθεωρήσεις και ψαξίματα... που σε αυτές τις ηλικίες, οδηγούν σε βιώματα και διαπιστώσεις για μετέπειτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε σφίχτη, για να τελειώνουμε, όσοι είναι να κάνουν κατάχρηση θα κάνουν ή κάνουν ήδη. Είναι δεν είναι παράνομη μία ουσία. ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. Από καραμέλες μέχρι ηρωΐνη. Από εκεί και πέρα, αν νομιμοποιηθεί ενδεχομένως κάποιοι να δοκιμάσουν αλλά "χασικλήδες" δεν θα γίνουν ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ. ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΦΡΑΠΕ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ, τι να κάνουμε τώρα.

 

Πιστευω οτι οι χρηστες σκληρων ναρκωτικων..ξεκινησαν απο "χαμηλα".Κανναβη?χαλαρα..μια χαρα νοιωθω..την εχω..δεν εθιζομαι...για να δουμε και την κοκα...για να δουμε και την ηρωινη...

Βαλε και τις περιεργες παρεες που θα χει για να βρει αυτες τις ουσιες..λαθος λογοι...μαγκιες , οικογενειακο σαθρο υποβαθρο..και καταληγουν εκει που καταληγουν...

 

Δεν ισχύει αυτό που λες  στην αρχή και μην μπλέκεις το χόρτο με άλλες ουσίες. Όποιοι και να είναι οι λόγοι που κάποιος κάνει ένα ναρκωτικό, ακόμα χειρότερα "σκληρό" δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ως μάγκας αλλά ως ασθενής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν δουλευα (ως τεχνικος Η/Υ) σε μια εταιρια πληροφορικης ειχαμε πελατες γνωστη οικογενεια , διασημου μουσικοσυνθετη (δεν λεω ονοματα να μην αναλωθουμε σε αυτα).

 

Η κορη του μουσικοσυνθετη εμενε σε ενα σπιτι με τα παιδια της και μπαινοβγαινε και ενας γκομενος.

 

Οικογενειακως λοιπον κανανε μπαφους...μανα , παιδια , γκομενοι κλπ. Εμπαινες μεσα και υπηρχε ντουμανι . Και ολοι μεσημεριατικα αραγμενοι στον καναπε με το γνωστο βλεμμα της αγελαδας...

 

Σε μια φαση οπως ειχαμε παρει ενα απο τα πισι στην εταιρια για φτιαξιμο..ανοιγουμε να δουμε τι γινεται στο εσωτερικο...ξερετε για σκονες κλπ...και βρισκαμε ΚΛΩΝΑΡΙΑ...

Και οταν περασε ο ενας απο τους γιους ....και του λεγαμε...ρε αδελφε..κλωναρια στο πισι ....ημαρτον..γυριζει και μας κανει

 

"ααα φερτε τα μου..γιατι δεν μου δινει η μανα μου!!"

 

 

Ωραιαααα πραματα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γνώριζα μια οικογένεια που ψήφιζαν όλοι ΠΑΣΟΚ δεν έπινε κανείς τους και πήγαιναν και εκκλησία κάθε Κυριακή .

Εκεί να δεις δραμα...

 

 

Ενιωσες πιο εξυπνος τωρα?

 

Το παραδειγμα το ανεφερα ...για να δειξω οτι η οποια ευπρεπεια και κοινη λογικη εχει καποιος παει στο διαολο.

 

Δεν κρινω ποσους και γιατι κανανε μπαφους.Κρινω το γεγονος οτι ενω ξερανε οτι θα ερθει τεχνικος στο σπιτι..αυτοι ηταν τεζα στον καναπε...

 

Ενταξει και το σωβρακο δεν ειναι παρανομο..αλλα δεν ανοιγεις σε ξενους φορωντας μονο το σωβρακο....

 

Ο ιδιος μουσικοσυνθετης ..εχει και εναν γιο...μια απο τα ιδια και αυτος.

 

Πηγα ενα μεσημερι να του φτιαξω κατι στο πισι...και χτυπαγε νταγκλες μπροστα μου και κοιμοταν πανω στον καναπε...Για να τον ρωτησω κατι για το πισι/επισκευη επρεπε να πηγαινω να τον ξυπναω !!Αν ειναι δυνατον δηλ.

 

Κανε οσους μπαφους θες οποτε θες σε ο,τι σταση θες.Αλλα μην σου γαμαει την κοινη λογικη και την ευπρεπεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ανάγκη να νιώσω έξυπνος μέσα σε ένα φόρουμ. Πραγματική ιστορία είναι δε με πιστεύεις ;

Δε κάνω πλάκα μέχρι και σημαία βγάζανε στις εκλογές.

 

Το θέμα είναι. Εσένα τι σε νοιάζει ρε άνθρωπε ; Αν δε σου κάνουν για πελάτες μη πας :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ανάγκη να νιώσω έξυπνος μέσα σε ένα φόρουμ. Πραγματική ιστορία είναι δε με πιστεύεις ;

Δε κάνω πλάκα μέχρι και σημαία βγάζανε στις εκλογές.

 

Το θέμα είναι. Εσένα τι σε νοιάζει ρε άνθρωπε ; Αν δε σου κάνουν για πελάτες μη πας :)

 

πραγματικη ιστορια αλλα δεν κολαει.Θεωρησες οτι κολαει..αρα μονο εξυπνος δεν φανηκες...σε ενα φορουμ..που δεν εχεις αναγκη..να φανεις...

 

Ρε ανθρωπε πολλα πραγματα δεν με νοιαζουν αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα τα σχολιασω.Τρανο παραδειγμα το παρον θρεντ.

Απο κει και περα εγω ημουν υπαλληλος..και για να πηγαινω προφανως στο αφεντικο μου του εκαναν για πελατες...

Και στην τελικη και γω αφεντικο να ημουν αν με πληρωνουν θα πηγαινω...αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα τους σχολιαζω...αφου οι ιδιοι δινουν δικαιωμα στον σχολιασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ θεωρείς οτι δε κολλάει.

Εσύ εδώ και τόσες σελίδες δείχνεις σπιρτο :)

Με νικησες :)

 

Eσυ κρινεις τα ποστ με την λογικη "πω αυτος σπιρτο" "πω αυτος βλακας" ?

 

Εδω θεσεις και αποψεις λεμε...ειτε συμφωνουμε ειτε οχι.Δεν κοιταμε να ανεβασουμε τον δεικτη νοημοσυνης μας οπως προσπαθεις εσυ..πετωντας μια ατακα..χωρις να μας την επεξηγησεις πως κολαει σε μας τους βλακες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη επεσες στην παγιδα : http://www.spiegel.de/international/europe/evaluating-drug-decriminalization-in-portugal-12-years-later-a-891060.html

 

α και μην βγαινεις εξω, ισως σε ληστεψουν για να αγορασουν το τσιγαριλικι τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη επεσες στην παγιδα : http://www.spiegel.de/international/europe/evaluating-drug-decriminalization-in-portugal-12-years-later-a-891060.html

 

α και μην βγαινεις εξω, ισως σε ληστεψουν για να αγορασουν το τσιγαριλικι τους...

 

 

ε ενταξει αφου αυτα γινανε στην πορτογαλια ειναι πολυ λογικο να γινουν και στην ελλαδα (εννοω τα αποτελεσματα της αποποινικοποιησης).Ιδιοι λαοι , ιδιες νοοτροπιες!

 

Εχεις καιρο να ερθεις Ελλαδα / Αθηνα ?Αν ναι οταν ερθεις περνα μια βολτα απο Μουσειο/πισω μερια Πολυτεχνειου.Ή απο σοφοκλεους , και λοιπα στενα εκει περα.ή απο το ΙΚΑ εκει κατω στο κεντρο.

 

Ναρκομανεις που παρενοχλουν κοσμο σε καθημερινη βαση.Να θελει καποια γρια να περπατησει στο Μουσειο δεν μπορει..βλεποντας ολα τα ζακια μαζεμενα...

 

Ουπς ξεχασα...εδω μιλαμε για κανναβη :) Δωστεεεε κανναβη στον λαο ρε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι τραγικος, ασχετος με το θεμα και ανικανος για διαλογο.

 

http://www.insomnia.gr/forum-9/announcement-13-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82/

 

Να σέβονται τους συνομιλητές τους, ιδίως όταν διαφωνούν με τις απόψεις τους, έχοντας υπ’ όψιν τους ότι είναι θεμιτή η κριτική στις ιδέες αλλά όχι στους ανθρώπους που τις εκφέρουν,

 

 

Περιμενω να δω αν το φιλαρακι σου ο λουσι θα σου πει "Σε προειδοποιω μια..." ή μονο εγω εχω τετοιες τιμες...

 

 

ΥΓ : σιγουρα θα βγει να το κανει να κρατησει τους τυπους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ κρινεις τα ποστ με την λογικη "πω αυτος σπιρτο" "πω αυτος βλακας" ?

 

 

 

Εσυ που δε κρίνεις από τα ποστ ρωτα τον μαστουράκο (ξέρεις τι λέω).

 

Εφερες ένα παράδειγμα με μια οικογένεια και εγώ με μια άλλη .

Το δικό σου παράδειγμα είναι πολύ ακραίο ενώ το δικό μου είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά.

Θεωρώ τους ανθρώπους αυτούς πιο επικίνδυνους από αυτούς που εφερες σαν παράδειγμα εσύ, και οτι το παραδειγμα σου είναι ατοπο μιας και μιλάμε για μειοψηφία.

Για να το πάω και ένα βήμα παρακάτω πιστεύω οτι αν πινανε και κανα τσιγάρο δε θα ήταν τόσο κολλημένοι με το κόμμα και τη θρησκεία, και αυτό μόνο ελευθερία θα τους έδινε.

 

Το κόλλημα που έχεις με το θέμα της κατάχρησης είναι εντελώς λάθος και μου δίνεις την εντύπωση πως αν ήταν στο χέρι σου όλα θα ήταν απαγορευμένα με τη δικαιολογία της κατάχρησης.

 

Μπορείς να προσβαλεις τους δικούς σου όσο θες νομίζοντας οτι είναι αδύναμοι βλάκες αμόρφωτοι που δίνοντας τους τη δυνατότητα να μη μπενουν στη φυλακή για μερικά γραμμάρια χορτου θα πέσουν με τα μούτρα και θα γίνουν όπως τα πρεζακια στην Ομόνοια, αυτό δε σημαίνει οτι η πλειοψηφία είναι έτσι.

Γιατί δόξα τον Θεό παραδείγματα αποβλακοσης σαν την οικογένεια που είπα πιο πάνω θα βρεις πολλά (με κόμματα ομάδες θρησκείες κλπ) οπος θα βρεις και πολλά παραδείγματα κατάχρησης που δεν έχουν σχέση με τη κανναβη (ποτό τσιγάρο φαγητό) ενώ με κανναβη θα πρέπει να ψάξεις πολύ.

Και ξέρεις γιατί θα ψάξεις πολυ; Οχι επειδή δεν πίνουν πολλοί (ίσα ίσα που είναι πολλοί) απλά επειδή δεν υφίσταται τέτοιος λόγος (καταχρησης ) για τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών.

 

Δε κρίνω τα ποστ για να δώ αν είναι βλάκας κάποιος και δε κρίνω και κανέναν. Απλά όταν εδώ και σελίδες αντί να διαβάσουμε κάτι ενδιαφέρον πάνω στο θέμα περνάνε τόσα ποστ που 10 άτομα προσπαθούν να εξηγήσουν τα αυτονόητα στον 1 τότε με κάνει να σκέφτομαι.

 

Εχεις βγάλει νοκ αουτ τόσα άτομα.

 

Με κούρασε το καταραμένο autocomplete πάω στο βουνό μου.

 

Για να προλάβω πριν κλειδώσει μιας και βρήκα ευκαιρία :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/forum-9/announcement-13-όροι-χρήσης/

 

Να σέβονται τους συνομιλητές τους, ιδίως όταν διαφωνούν με τις απόψεις τους, έχοντας υπ’ όψιν τους ότι είναι θεμιτή η κριτική στις ιδέες αλλά όχι στους ανθρώπους που τις εκφέρουν,

 

 

Περιμενω να δω αν το φιλαρακι σου ο λουσι θα σου πει "Σε προειδοποιω μια..." ή μονο εγω εχω τετοιες τιμες...

 

 

ΥΓ : σιγουρα θα βγει να το κανει να κρατησει τους τυπους :)

 

Δ. Τα μέλη οφείλουν να αποδέχονται την τελική κρίση των συντονιστών για θέματα σχετικά με τη διαχείριση του forum. Δεν επιτρέπεται η προσπάθεια άσκησης συντονιστικών καθηκόντων, έστω και εμμέσως. Απορίες και σχόλια σχετικά με την εφαρμογή των παρόντων Όρων Χρήσης δεν επιτρέπεται να διατυπώνονται δημόσια αλλά με προσωπικό μήνυμα προς τον αρμόδιο συντονιστή ή συντονίστρια ή τον διαχειριστή.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...