Προς το περιεχόμενο

Η επίδραση της κάναβης


panos_90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ειναι το ιδιο. Η θεωρια της εξελιξης μας λεει οτι τα φυτοφαγα τρωνε φρουτα και λαχανα αφοβα.

ΟΕΔ.

 

Τωρα εσυ αν επεξεργαστεις ενα φυτο και καψεις τα φυλλα του πχ μυριζεις και εισπνεεις τους ατμους του, αυτο ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα. Δικαιωμα σου αλλά για να προβεις στην νομιμοποιηση του θα πρεπει να αποδειξεις οτι ειναι ΜΗ βλαβερο.

 

 

και γιατί να το καπνίσεις ? εγώ μια εποχή είχα λαδάκι και έβαζα στο ψωμί μου το πρωί

 

επίσης μπορούμε να τρώμε και γλυκά με χασισέλαιο και φαγητά!

Ακοοοομα και σε ρόφημααα! :-D

 

το τσιγάρο , το blunt και το bong ομως (και η gas mask) είναι που έχουν την πλάκα :-)

 

 

hqdefault3.jpg

 

 

βέβαια αυτά τα λέμε για πλάκα γιατι κανένας μας δεν έχει και ουτε πρόκειται να μπλέξει με την μάστιγα του χόρτου

να γινει ΠΡΕΖζζζζΟοοοοΝΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :shock: :cry: :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην χρησιμοποιεις παραδειγματα με δικαστηρια γιατι δεν ειναι το ιδιο.

 

Ναι μεν ισχυει το τεκμηριο της αθωοτητας αλλα αναλογως το εγκλημα , υπαρχει η προφυλακιση , ή "σε αφηνω ελευθερο υπο περιοριστικους ορους" κλπ.

 

Αν οντως πιστευαμε οτι ηταν αθωοι μεχρι να αποδειχτει αλλιως..δεν θα τα ειχαμε αυτα...θα τον αφηνες ελευθερο και θα ερχοταν απλα στην δικη να βγει η αποφαση....

 

Αναρωτησου λοιπον γιατι εχουμε τις "προφυλακισεις" μεχρι την δικη.

 

Καταντάει κουραστικό... χάνεις την ουσία των παραδειγμάτων και αναλύεις άκυρα πράγματα.

Κατηγορεί κάποιος εσένα για φόνο. ΔΕΝ υπάρχει κάποια απόδειξη που να υποστηρίζει τη κατηγορία αυτή! Η λογική σου λέει, ότι αν κάποιος πιστεύει στην ενοχή σου, αυτό και μόνο αρκεί ώστε να καταδικαστείς ως ένοχος. Αρα παύεις να είσαι και αθώος. Αυτό δε λες; Δε μπορείς να αποδείξεις ότι η κάνναβη είναι ένοχη για βλάβες της υγείας, αλλά θεωρείς ότι έτσι είναι επειδή απλά θα μπορούσε να είναι έτσι...

 

Επίσης, ειτε σε προφυλακίσουν είτε όχι, η ενοχή σου εν τέλει δε πρέπει να αποδειχθεί για να κριθείς ένοχος;

 

Αρα τι προτεινεις γιατι δεν εχω καταλαβει?Ολα φορα παρτιδα στην κοινωνια μεχρι να αποδειχτει οτι αυτο το κατι ειναι βλαβερο?Απλα και μονο επειδη φυτρωνει στην φυση και δεν ειναι προιον επεξεργασιας?Αυτο ειναι το επιχειρημα?

 

Εξαρτάται από τη κάθε περίπτωση, αλλά περίπου. Αν κάτι φυτρώνει στη φύση, πρέπει να υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να απαγορευτεί η κάθε του χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταντάει κουραστικό... χάνεις την ουσία των παραδειγμάτων και αναλύεις άκυρα πράγματα.

Κατηγορεί κάποιος εσένα για φόνο. ΔΕΝ υπάρχει κάποια απόδειξη που να υποστηρίζει τη κατηγορία αυτή! Η λογική σου λέει, ότι αν κάποιος πιστεύει στην ενοχή σου, αυτό και μόνο αρκεί ώστε να καταδικαστείς ως ένοχος. Αρα παύεις να είσαι και αθώος. Αυτό δε λες; Δε μπορείς να αποδείξεις ότι η κάνναβη είναι ένοχη για βλάβες της υγείας, αλλά θεωρείς ότι έτσι είναι επειδή απλά θα μπορούσε να είναι έτσι...

 

Επίσης, ειτε σε προφυλακίσουν είτε όχι, η ενοχή σου εν τέλει δε πρέπει να αποδειχθεί για να κριθείς ένοχος;

 

 

Εξαρτάται από τη κάθε περίπτωση, αλλά περίπου. Αν κάτι φυτρώνει στη φύση, πρέπει να υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να απαγορευτεί η κάθε του χρήση.

 

To ποσο μοδατο εχει γινει πλεον να λεμε "μααα τι λετε..τσιγαριλικι...μαγκιαα" δεν φανταζεσαι ποσο κουραστικο ειναι...

 

Παμε παλι γιατι μαλλον ειναι δυσκολες εννοιες...

 

Σε κατηγορουν για φονο...εχεις προτερο εντιμο βιο..καθαρο φακελο...σε αφηνουν με περιοριστικους ορους μεχρι την δικη.

Εισαι ο πασσαρης , ξανασκοτωνεις , σε προφυλακιζουν μεχρι την δικη.

 

Την πιανεις την διαφορα?Προφανως και στις 2 περιπτωσεις πρεπει να αποδειχτει το εγκλημα...αλλα...ΤΗΝ ΠΙΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ?

 

 

Και τωρα ερχομαστε να αποδειξουμε οτι η κανναβη δεν εχει αρνητικες επιπτωσεις στην υγεια καποιου (ναι για την καταχρηση της μιλαμε).

 

Και επειδη δεν ειναι τεχνητο κατασκευασμα , αλλα φυτρωνει ΦΥΣΙΚΑ καπου , εμεις πρεπει να την δεχτουμε ακριτα?Πρεπει να υπαρχει ΣΟΒΑΡΟΣ λογος για να μην την απορριψουμε απο την ζωη μας ? For real ??

 

Δηλαδη οτι φυτρωνει εχει την εγγυηση απο την φυση οτι ειναι 100% υγιεινο ??

 

 

 

Ακομα δηλαδη να καταλαβεις οτι ο ελληνας και γενικοτερα το ανθρωπινο ον θα κανει καταχρηση εεε?Εδω παυσιπονα παιρνει ο αλλος και καταληγει εθισμενος και κατεβαζει χουφτες...και δεν θα κανει καταχρηση στην κανναβη??Τσιγαρα..αλκοολ...κοκα κολες..καφεδες...πες μου κατι που εχει γλυτωσει απο την καταχρηση...

Δυσκολο να το καταλαβεις??

 

 

Κατανταει κουραστικο πλεον το θρεντ...καντε ο,τι χρηση οποιου σκευασματος ή μη θελετε...πιστεψτε σε οτι θεο ή σατανα θελετε (χμμ πως μου ρθε κατι τετοιο τωρα?!?) ...αλλα μην ισοπεδωνετε την κοινη λογικη επειδη απλα γουσταρετε κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαφη σου με το θεμα ειναι οση η επαφη μου με το make up. Μηδενικη.

Αναμασας τα ιδια πραγματα και δεν διαβαζεις τιποτα απο οσα σου λενε, ενα η σελιδα που εβαλες ηταν οτι ναναι. 

 

Απορω πως σου απαντανε ακομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο ρε τουφ, μιλάει και αυτός για κοινή λογική τη στιγμή που σπίτι του έχει καρέκλες.

Από ΞΥΛΟ.

 

Το οποίο απ' όσο ξέρω, δεν έχει αποδειχτεί ποτέ ότι δεν είναι επικίνδυνο να το έχεις μέσα στο σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποσο μοδατο εχει γινει πλεον να λεμε "μααα τι λετε..τσιγαριλικι...μαγκιαα" δεν φανταζεσαι ποσο κουραστικο ειναι...

 

Παμε παλι γιατι μαλλον ειναι δυσκολες εννοιες...

 

Σε κατηγορουν για φονο...εχεις προτερο εντιμο βιο..καθαρο φακελο...σε αφηνουν με περιοριστικους ορους μεχρι την δικη.

Εισαι ο πασσαρης , ξανασκοτωνεις , σε προφυλακιζουν μεχρι την δικη.

 

Την πιανεις την διαφορα?Προφανως και στις 2 περιπτωσεις πρεπει να αποδειχτει το εγκλημα...αλλα...ΤΗΝ ΠΙΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ?

 

 

Και τωρα ερχομαστε να αποδειξουμε οτι η κανναβη δεν εχει αρνητικες επιπτωσεις στην υγεια καποιου (ναι για την καταχρηση της μιλαμε).

 

Και επειδη δεν ειναι τεχνητο κατασκευασμα , αλλα φυτρωνει ΦΥΣΙΚΑ καπου , εμεις πρεπει να την δεχτουμε ακριτα?Πρεπει να υπαρχει ΣΟΒΑΡΟΣ λογος για να μην την απορριψουμε απο την ζωη μας ? For real ??

 

Δηλαδη οτι φυτρωνει εχει την εγγυηση απο την φυση οτι ειναι 100% υγιεινο ??

 

 

 

Ακομα δηλαδη να καταλαβεις οτι ο ελληνας και γενικοτερα το ανθρωπινο ον θα κανει καταχρηση εεε?Εδω παυσιπονα παιρνει ο αλλος και καταληγει εθισμενος και κατεβαζει χουφτες...και δεν θα κανει καταχρηση στην κανναβη??Τσιγαρα..αλκοολ...κοκα κολες..καφεδες...πες μου κατι που εχει γλυτωσει απο την καταχρηση...

Δυσκολο να το καταλαβεις??

 

 

Κατανταει κουραστικο πλεον το θρεντ...καντε ο,τι χρηση οποιου σκευασματος ή μη θελετε...πιστεψτε σε οτι θεο ή σατανα θελετε (χμμ πως μου ρθε κατι τετοιο τωρα?!?) ...αλλα μην ισοπεδωνετε την κοινη λογικη επειδη απλα γουσταρετε κατι...

 

Επειδη εγω δεν την πιανω τη διαφορα, αλλα επισης δεν πιανω και τη συσχετιση, διοτι η καναβη, δεν πιαστηκε ουτε την πρωτη φορα, αλλα ουτε και δευτερη ωστε να παει "προφυλακιστεα", μπορεις να μου συσχετισεις το παραδειγμα σου με την καναβη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εγω δεν την πιανω τη διαφορα, αλλα επισης δεν πιανω και τη συσχετιση, διοτι η καναβη, δεν πιαστηκε ουτε την πρωτη φορα, αλλα ουτε και δευτερη ωστε να παει "προφυλακιστεα", μπορεις να μου συσχετισεις το παραδειγμα σου με την καναβη;

 

pm στον παρεδωσε να σου την εξηγησει.

 

θα σου αντιστρεψω το ερωτημα λοιπον.Για χαρη της συζητησης εγω δεχομαι την θεση σου.Οτι η κανναβη εχει προτερο εντιμο βιο.

Γιατι δεν κυκλοφορει ελευθερη ?Γιατι θεωρειται (και ειναι) στις περισσοτερες χωρες ανα την υφηλιο απαγορευμενη ουσια?

 

Βασικα το να απαγορευεις κατι ...σε οδηγει σε πρωτοτυπες δημιουργιες..

 

Δες εδω ->  http://www.mirror.co.uk/news/world-news/cannabis-cannon-mexicali-drug-dealers-1733917

 

Αν κυκλοφορουσε ελευθερη..θα το σκεφτοταν αυτο να το φτιαξει ?? :)

 

 

 

Άστο ρε τουφ, μιλάει και αυτός για κοινή λογική τη στιγμή που σπίτι του έχει καρέκλες.

Από ΞΥΛΟ.

 

Το οποίο απ' όσο ξέρω, δεν έχει αποδειχτεί ποτέ ότι δεν είναι επικίνδυνο να το έχεις μέσα στο σπίτι.

 

Η σκεψη σου εκ γεννετης ειναι λαθος.

Υποθετεις οτι εχω καρεκλες , υποθετεις οτι ειναι απο ξυλο και υποθετεις οτι το ξυλο ΔΕΝ ειναι επικινδυνο να υπαρχει μεσα σε σπιτι.

Δεν εχεις δει ξυλινη καρεκλα να λαμπαδιαζει μαλλον...

 

Ωραιο επιστημονικο ποστ..τιγκα στα επιχειρηματα και σε σωστη επαγωγικη σκεψη!

 

 

ΥΓ: σαιτς αναφερουν (κριμα ρε λουσιφερ..δεν ειναι επιστημονικες πηγες...τι να κανουμε) ..οτι οι φιλαθλοι στην αγγλια χτες/προχτες που παιξανε ξυλο (προφανως οχι ολοι..αλλα οι περισσοτεροι που ενεπλακησαν στα επεισοδια)...ειχαν κανει χρηση κοκας..

Κριμα και πανω που ειχα πειστει να την αφησουμε και αυτη ελευθερη να κυκλοφορει !! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαινεις οτι ολα αυτα που λες ειναι επειδη ειναι παρανομα και επειδη δεν υπαρχει σωστη ενημερωση?

 

 

Τουφα την αποψη μου θα την πω ακομα μια φορα γιατι πολυ πιθανο να βαρεθηκες να διαβασεις τοσες σελιδες..

 

Εγω ειμαι υπερ της κανναβης...οποιος θελει ελευθερα και ωραια να κανει οσα κανναβοτσιγαρα θελει...Απο την στιγμη που η ευεργετικη της δραση ειναι αναμφισβητητη σε καποιους τομεις και ΑΚΟΜΑ ψαχνουμε αρνητικες επιπτωσεις στον οργανισμο μας (να δεις τι εκπληκτος θα δειχνω οταν τις βρουν!!δεν θα το περιμενω!).

 

Αυτο που λεω εδω και καμποσες σελιδες...ειναι οτι δεν θα ηταν σοφο..συνετο..να επιτραπει να κυκλοφορει ελευθερη.

Προφανως να κυκλοφορει στα φαρμακεια (με συνταγη γιατρου)...προφανως να κυκλοφορει σε νοσοκομεια .

 

Αλλα το να την αφησεις ελευθερη...ειναι μαθηματικα βεβαιον οτι θα οδηγηθουμε σε καταχρηση της.

Τα απλα τσιγαρα θα καταργηθουν τελειως..σιγουρα πραματα.Θα λεει ο αλλος..γιατι να μην κανω κανναβοτσιγαρο που κανει και καλο..και να κανω απλο τσιγαρο να γεμιζω κακια πισσα και νικοτινη?

 

Θα μου πεις τοσες ουσιες με καταχρηση βλαπτουν και ομως κυκλοφορουν ελευθερες.Δεκτον..συμφωνω και προτεινω να απαγορευτουν ή να περιοριστουν..να μπουν κανονες...

 

Να μην πουλανε αλκοολ στα σουπερμαρκετ...αλλα σε καβες και να δειχνεις ταυτοτητα οπως κανουν τα αμερικανακια....Το ιδιο και με τα τσιγαρα..και με οτιδηποτε αλλο... 1. εθιζει με την καταχρηση  2.κανει απο κακο εως τιποτα.

 

Αλλα επειδη προφανως παιζουν οικονομικα συμφεροντα και καποιος αποφασισε..οτι τα τσιγαρα και τα ποτα δεν ειναι τοσο επιβλαβη στο κοινωνικο συνολο ή δεν εθιζουν τοσο οσο αλλα ναρκωτικα..αστα ελευθερα να βγαζουμε και φραγκα,....

 

Προφανως μαλακια...

 

 

Να καταληξω σε 2 θεσεις.

 

1.Η καταχρηση ειναι βεβαιη.Μαθηματικα βεβαιη.θελουμε ακομα μια ουσια στα ραφια?

2.Περιορισμο ολων των προαναφερθεντων ουσιων...

 

 

Απο κει και περα ο καθεις εχει τις θεσεις τους..καμμια διαθεση για συζητηση σε σοβαρη βαση...οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουφα την αποψη μου θα την πω ακομα μια φορα γιατι πολυ πιθανο να βαρεθηκες να διαβασεις τοσες σελιδες..

 

Εγω ειμαι υπερ της κανναβης...οποιος θελει ελευθερα και ωραια να κανει οσα κανναβοτσιγαρα θελει...Απο την στιγμη που η ευεργετικη της δραση ειναι αναμφισβητητη σε καποιους τομεις και ΑΚΟΜΑ ψαχνουμε αρνητικες επιπτωσεις στον οργανισμο μας (να δεις τι εκπληκτος θα δειχνω οταν τις βρουν!!δεν θα το περιμενω!).

 

Αυτο που λεω εδω και καμποσες σελιδες...ειναι οτι δεν θα ηταν σοφο..συνετο..να επιτραπει να κυκλοφορει ελευθερη.

Προφανως να κυκλοφορει στα φαρμακεια (με συνταγη γιατρου)...προφανως να κυκλοφορει σε νοσοκομεια .

 

Αλλα το να την αφησεις ελευθερη...ειναι μαθηματικα βεβαιον οτι θα οδηγηθουμε σε καταχρηση της.

Τα απλα τσιγαρα θα καταργηθουν τελειως..σιγουρα πραματα.Θα λεει ο αλλος..γιατι να μην κανω κανναβοτσιγαρο που κανει και καλο..και να κανω απλο τσιγαρο να γεμιζω κακια πισσα και νικοτινη?

 

Θα μου πεις τοσες ουσιες με καταχρηση βλαπτουν και ομως κυκλοφορουν ελευθερες.Δεκτον..συμφωνω και προτεινω να απαγορευτουν ή να περιοριστουν..να μπουν κανονες...

 

Να μην πουλανε αλκοολ στα σουπερμαρκετ...αλλα σε καβες και να δειχνεις ταυτοτητα οπως κανουν τα αμερικανακια....Το ιδιο και με τα τσιγαρα..και με οτιδηποτε αλλο... 1. εθιζει με την καταχρηση  2.κανει απο κακο εως τιποτα.

 

Αλλα επειδη προφανως παιζουν οικονομικα συμφεροντα και καποιος αποφασισε..οτι τα τσιγαρα και τα ποτα δεν ειναι τοσο επιβλαβη στο κοινωνικο συνολο ή δεν εθιζουν τοσο οσο αλλα ναρκωτικα..αστα ελευθερα να βγαζουμε και φραγκα,....

 

Προφανως μαλακια...

 

 

Να καταληξω σε 2 θεσεις.

 

1.Η καταχρηση ειναι βεβαιη.Μαθηματικα βεβαιη.θελουμε ακομα μια ουσια στα ραφια?

2.Περιορισμο ολων των προαναφερθεντων ουσιων...

 

 

Απο κει και περα ο καθεις εχει τις θεσεις τους..καμμια διαθεση για συζητηση σε σοβαρη βαση...οποτε...

 

Απο που και ως που θα εχουμε καταχρηση? Καταλαβαινεις οτι η πιο μεγαλη πλειοψηφια κανει επειδη ειναι μαλακες και νομιζουν οτι κανουν κατι παρανομο αρα κατι γαματο? Προσεξε τι θα απαντησεις σε αυτο, ειναι ερωτηση παγιδα που ξερω οτι θα πεσεις μεσα.

 

Και να ειναι οπως και να λες, αν αντι για τσιγαρα καπνιζουν μαυρο, που ειναι το κακο?

Εχεις διαβασει καποια ερευνα και μας λες για το κακο που κανει το μαυρο στην κοινωνια και στον ιδιο τον χρηστησε σχεση με αλλες ουσιες?

Εχεις δει ποσους θανατους εχουμε απο αλκοολ και τσιγαρο? Εχεις καμια ιδεα ποσους εχουμε απο ολες τις αλλες ψυχοτροπες ουσιες μαζι? Απο που και ως που δεν ειναι τοσο βλαβερο?

 

Το προβλημα με τις ψυχοτροπες ουσιες ειναι το εξης: ο χρηστης εμπλεκεται με υποπτα ατομα για να βρει αυτο που θελει να κανει στο σωμα του. Αυτα τα υποπτα ατομα δεν ενδιαφερονται για τον χρηστη αλλα για τα λεφτα. Ετσι εχουμε νοθευμενα υλικα, κανεναν ελεγχο στην ποιοτητα τους κλπ κλπ.

 

Μετα εχουμε το θεμα της ενημερωσης. Η κοινωνια λεει οτι ολα τα ναρκωτικα που ειναι παρανομα κανουν κακο. Ενα παιδι ισως καποια στιγμη για καποιον ασχετο λογο δοκιμασει μια ουσια. Ας πουμε οτι ειναι η κανναβη (που επειδη δεν το ξερεις υπαρχουν 2 διαφορετικα αρχικα φυτα με εντελως διαφορετικες ιδιοτητες). Αυτο το παιδι θα δοκιμασει λογικα στην εφηβεια. Θα δει οτι οχι μονο δεν ειναι κατι κακο. Οχι μονο δεν νιωθει σαν σκατα οταν δεν κανει αλλα μπορει να περναει και καλα καπνιζοντας μαυρο. Αμφισβητει αμεσως λογω ηλικιας τα παντα, ε τωρα οχι απλα τα αμφισβητει, αλλα εχει και χειροπιαστο λογο. Ε καποια στιγμη θα θελει να δοκιμασει και κατι αλλο που ισως καποια στιγμη εχει οντως προβλημα που τον εμποδιζει να ζησει μια κανονικη ζωη (που φυσικα απο οσες ουσιες ξερω, 4 ειναι αυτες που δημιουργουν τετοιο προβλημα)

Το παραδειγμα ειναι φυσικα τραβηγμενο απο τα μαλλια, αλλα πες μου εσυ τωρα, θα ειχαμε αυτα τα προβληματα αν ειχαμε σωστη ενημερωση?

 

 

For the record, ειμαι 32 χρονων και εχω δοκιμασει να καπνισω μαυρο 4 φορες. Δεν ενιωσα τιποτα, και με ενοχλουσε αρκετα επειδη δεν καπνιζω ουτε καν τσιγαρα. Η πρωτη φορα πρεπει να ηταν στα 25 νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριέμαι επί της ουσίας να πάρω θέση για την φουντίτσα, που όλοι ξέρουμε το φοβερό κακό που κάνει και σκότωσε και τον Γαρδέλη στην ταινία, απλά θα ρίξω μια άλλη άποψη που ακούω κατά καιρούς από αξιαγάπητους φουντικούς της παρέας και εδώ και 14 σελίδες δεν την είδα να βγαίνει στην επιφάνεια.

 

Υπάρχουν λοιπόν χασισοπότες, που είναι της άποψης "κάτω η νομιμοποίηση", γιατί πολύ απλά δεν είναι κακό να ξεσκαλώνει ο κόσμος από το τι είναι νόμιμο κατά το κράτος, και τι παράνομο. Αυτή η "παραβατική" γυμναστική σε συνδυασμό με τις καθοριστικές ηλικίες στις οποίες συνήθως έρχεσαι σε επαφή με τις ουσίες, με κάνει και εμένα λιγάκι αντιτιθέμενο στην νομιμοποίηση... έστω με το ένα πόδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που και ως που θα εχουμε καταχρηση? Καταλαβαινεις οτι η πιο μεγαλη πλειοψηφια κανει επειδη ειναι μαλακες και νομιζουν οτι κανουν κατι παρανομο αρα κατι γαματο? Προσεξε τι θα απαντησεις σε αυτο, ειναι ερωτηση παγιδα που ξερω οτι θα πεσεις μεσα.

 

Δεν θα συμφωνησω απολυτα σε αυτο.

1.Απο που και ως που θα χουμε καταχρηση?Καταχρηση κανουμε ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ.Οτιδηποτε  μας αρεσει και δεν μας "σκοτωνει" του βγαζουμε τα ματια.Τσιγαρα , πιοτα , φαι , σεξ , παιχνιδι , δουλεια , τηλεοραση ...οτιδηποτε μας "ψυχαγωγει" σωματικως ή πνευματικως..του αλλαζουμε τον αδοξαστο.

2.Αυτο που λες εχει βαση και προφανως συμφωνω.Το απαγορευμενο ειναι γλυκο...ιντριγκαρει.Αλλα απο την στιγμη που γινεται καταχραση και σε νομιμα προιοντα (πιοτα , τσιγαρα) και δεν εχουν χασει το ενδιαφερον τους ΧΡΟΝΙΑΑΑ τωρα..τι σου λεει οτι θα χαθει το ενδιαφερον και απο την κανναβη αν γινει νομιμη?

 

 

 

Και να ειναι οπως και να λες, αν αντι για τσιγαρα καπνιζουν μαυρο, που ειναι το κακο?

 

Αυτο δεν το ειπα ως κατι κακο.Απλα το κρατος θα σκεφτει...βγαζω λεφτα απο τα τσιγαρα...μετα αντι τσιγαρα..θα βγαζω τα ιδια (πανω κατω) λεφτα απο την κανναβη...κερδος?μηδεν....γιατι να το κανω?γιατι να μπω στον κοπο?φανταζομαι οτι μπορει να περασει μια τετοια σκεψη απο το μυαλο τους.

Αν αυτα συνυπηρχανε .και βγαζανε απο τους φορους..τα διπλα λεφτα....ισως το σκεφτοντουσαν πιο σοβαρα...

 

Εχεις διαβασει καποια ερευνα και μας λες για το κακο που κανει το μαυρο στην κοινωνια και στον ιδιο τον χρηστησε σχεση με αλλες ουσιες?

Εχεις δει ποσους θανατους εχουμε απο αλκοολ και τσιγαρο? Εχεις καμια ιδεα ποσους εχουμε απο ολες τις αλλες ψυχοτροπες ουσιες μαζι? Απο που και ως που δεν ειναι τοσο βλαβερο?

 

Το προβλημα με τις ψυχοτροπες ουσιες ειναι το εξης: ο χρηστης εμπλεκεται με υποπτα ατομα για να βρει αυτο που θελει να κανει στο σωμα του. Αυτα τα υποπτα ατομα δεν ενδιαφερονται για τον χρηστη αλλα για τα λεφτα. Ετσι εχουμε νοθευμενα υλικα, κανεναν ελεγχο στην ποιοτητα τους κλπ κλπ.

 

Αρχικα κανεις δεν βγηκε να σκοτωσει για να βρει λεφτα να παρει τσιγαρα ή μια μπυρα.ΠΡοφανως γιατι τα κοστη ειναι χαμηλα...

 

Πολυ πιθανο να συμβει το ιδιο με την κανναβη.

Θελω να πιστευω οτι αυτο που σκεφτεται το κρατος (περα απο τα κερδη) ειναι τον κοινωνικο αντικτυπο.Τι εννοω...

ΠΡοφανως κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι οποιος κανει τσιγαρα , κανναβη , αλκοολ , δεν θα κανει καταχρηση.Κανεις.Ολο και καποιος βλακας θα το παρακανει.

Αρα το κρατος αυτο που οφειλει να κανει ειναι να προστατεψει το κοινωνικο συνολο.Σε φαση αυτο που ειπα παραπανω.Να μην περπατας στον δρομο και σε καθαρισει / χτυπησει καποιος για να παρει τα λεφτα για να βρει την δοση του.

 

Οπως ειπα προφανως αν η κανναβη γινει νομιμη και πιο σωστο προιον θα ναι και πιο χαμηλη τιμη θα χει.Αλλα εγγυασαι εσυ οτι δεν θα βρεθουν ατομα...που δεν θαναι με ενα τσιγαρο στο στομα 24/7 με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

Και μην μου πεις οτι η καταχρηση δεν θα τον βλαψει ή δεν θα τον οδηγησει σε μαλακισμενες ενεργειες....Εδω αν και σπανια ακομα και αλκοολικοι κανουν μαλακιες....

 

 

Μετα εχουμε το θεμα της ενημερωσης. Η κοινωνια λεει οτι ολα τα ναρκωτικα που ειναι παρανομα κανουν κακο. Ενα παιδι ισως καποια στιγμη για καποιον ασχετο λογο δοκιμασει μια ουσια. Ας πουμε οτι ειναι η κανναβη (που επειδη δεν το ξερεις υπαρχουν 2 διαφορετικα αρχικα φυτα με εντελως διαφορετικες ιδιοτητες). Αυτο το παιδι θα δοκιμασει λογικα στην εφηβεια. Θα δει οτι οχι μονο δεν ειναι κατι κακο. Οχι μονο δεν νιωθει σαν σκατα οταν δεν κανει αλλα μπορει να περναει και καλα καπνιζοντας μαυρο. Αμφισβητει αμεσως λογω ηλικιας τα παντα, ε τωρα οχι απλα τα αμφισβητει, αλλα εχει και χειροπιαστο λογο. Ε καποια στιγμη θα θελει να δοκιμασει και κατι αλλο που ισως καποια στιγμη εχει οντως προβλημα που τον εμποδιζει να ζησει μια κανονικη ζωη (που φυσικα απο οσες ουσιες ξερω, 4 ειναι αυτες που δημιουργουν τετοιο προβλημα)

Το παραδειγμα ειναι φυσικα τραβηγμενο απο τα μαλλια, αλλα πες μου εσυ τωρα, θα ειχαμε αυτα τα προβληματα αν ειχαμε σωστη ενημερωση?

 

 

For the record, ειμαι 32 χρονων και εχω δοκιμασει να καπνισω μαυρο 4 φορες. Δεν ενιωσα τιποτα, και με ενοχλουσε αρκετα επειδη δεν καπνιζω ουτε καν τσιγαρα. Η πρωτη φορα πρεπει να ηταν στα 25 νομιζω

 

 

Πιστευω οτι οι χρηστες σκληρων ναρκωτικων..ξεκινησαν απο "χαμηλα".Κανναβη?χαλαρα..μια χαρα νοιωθω..την εχω..δεν εθιζομαι...για να δουμε και την κοκα...για να δουμε και την ηρωινη...

Βαλε και τις περιεργες παρεες που θα χει για να βρει αυτες τις ουσιες..λαθος λογοι...μαγκιες , οικογενειακο σαθρο υποβαθρο..και καταληγουν εκει που καταληγουν...

 

 

Τελος να αναφερω οτι προσωπικα θεωρω ακυρο...να πρεπει να πιω/φαω κατι για να νοιωσω καλα.Ειτε σωματικα ειτε πνευματικα ειτε οτιδηποτε....Ακομα και το φαγητο για μενα καλυπτει απλα βιολογικη αναγκη και τιποτα παραπανω.Ναι οκ μου αρεσουν καποια φαγητα..αλλα δεν εκστασιαζομαι κιολας αν τα φαω...ουτε οταν πινω ενα πιοτο..κλπ κλπ...

 

Προτιμω να τρολλαρω εναν φιλο μου , να βγω , να πηδηξω που λεει ο λογος...να πω καμμια μαλακια με την παρεα....να παιξω κατι στο πισι ή οτιδηποτε τελοσπαντων....απο το να με "καλυψει" μια ουσια..οποια και να ειναι αυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...