Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή πιο οικονομική επιλογή είναι Microsoft Xbox One X + Game Pass Ultimste. Θα παίζεις και την βιβλιοθήκη του pc αν έχεις pc και θα σου βγει μακροπρόθεσμα φθηνότερα από το να έπαιρνες φθηνότερα κονσόλα.

Αλλιώς αν σε ενδιαφέρει να μην κατρακυλήσει η τιμή μετά από 6 μήνες πήγαινε σε Switch Lite καθώς θα πουλιέται ακριβώς την ίδια τιμή τα Χριστούγεννα και το 21. Απλά να ξέρεις ότι έχει ακριβά μεταχειρισμένα και τα αθλητικά ειναιτ ήδη Legacy Edition.

1 λεπτό πριν, Mr_Terror είπε

Το Χ το βρισκεις γυρω στα 330 ευρω.Το θεμα ειναι ποσο μπορεις να περιμενεις να πεσει και αλλο η τιμη του.Και το s να βρεις μτχ σε καλη τιμη μια χαρα θα παιξουν τα παιδια και θα το ευχαριστηθουν.

Βρίσκεις S μεταχειρισμένο με 120 ευρώ. Αν σκεφτείς ότι μερική πουλούν τέτοια τιμή τα PS3 και γελάει και το παρδαλό κατσίκι αν το συνδυάσεις με XGP η αξία ποιότητα προς τιμή εκτοξεύεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα παιδιά όπως καταλαβαίνετε είναι ανυπόμονα κ δεν μπορούν να καταλάβουν που τους λέω ότι είναι καλύτερα να μαζέψουν κ άλλα χρήματα για να πάρουμε το one x πιο πίσω. 

Για την ιστορία να πω ότι θα συνδεθεί σε 50αρα τηλεόραση 4Κ.

Οπότε αν καταλαβαίνω καλά αυτό που λέτε είναι ότι αν βρούμε μια καλή προσφορά σε μεταχειρισμένο να το χτυπήσουμε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορειτε για καινουργιο δειτε μτχ xbox one X και να εχει ακομα εγγυηση.Οταν εχει καινουργιο 330 μια καλη τιμη για μτχ ειναι στα 200 ευρω.Αν εχει και προικα παιχνιδια, 2ο χειριστηριο ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, spirosoupia είπε

Καλησπέρα, 

Γράφω εδώ μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε. Πατέρας με 2 αγόρια, ένας στο γυμνάσιο και ένας τελειώνει δημοτικό, με πιέζουν για αγορά κονσόλας. Για καινούριο ούτε που το σκέφτομαι με τις τιμές που παίζουν. Κοιτάζω τα μεταχειρισμένα κ βρίσκω το xbox one s γύρω στα 150-170. Από παιχνίδια θέλουν το forza horizon 4. Οπότε πιστεύετε ότι αξίζει μεταχειρισμένο ένα s αυτήν την εποχή ή να περιμένουμε πιο πίσω να πέσουν οι τιμές στο x; 

To Χ παίζει και να μη πέσει ποτέ. Έχει ανακοινωθεί το σταμάτημα της παραγωγής και θα πουλιούνται μόνο ότι υπάρχει στοκ. Γιατί? Γιατί είναι ιδαίτερα καλό , αλλά δεν πρέπει ο καταναλωτής να μπαίνει σε διαδικασία σύγκρισης με το νέο μικρό X Box που θα βγει σε λίγο καιρό.

Συνοπτικά αν το έβρισκα καινούργιο 299€, ναι αξίζει με 1000 για μένα. Πιο κάτω δύσκολο να πέσει πριν καταργηθεί. 

Πάντως ναι στο Xbox λόγω συνδρομής. Με 50€ (υπάρχει και θέμα που το περιγράφει), μπορείς να έχεις συνδρομή με 100άδες παιχνδία για 2+ χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sphinxgr said:

To Χ παίζει και να μη πέσει ποτέ. Έχει ανακοινωθεί το σταμάτημα της παραγωγής και θα πουλιούνται μόνο ότι υπάρχει στοκ. Γιατί? Γιατί είναι ιδαίτερα καλό , αλλά δεν πρέπει ο καταναλωτής να μπαίνει σε διαδικασία σύγκρισης με το νέο μικρό X Box που θα βγει σε λίγο καιρό.

Συνοπτικά αν το έβρισκα καινούργιο 299€, ναι αξίζει με 1000 για μένα. Πιο κάτω δύσκολο να πέσει πριν καταργηθεί. 

Πάντως ναι στο Xbox λόγω συνδρομής. Με 50€ (υπάρχει και θέμα που το περιγράφει), μπορείς να έχεις συνδρομή με 100άδες παιχνδία για 2+ χρόνια

Δεν έχει ανακοινωθεί το σταμάτημα παραγωγής του xbox one X και δεν θα είχε και νόημα να γίνει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που όχι μόνο δεν έχει κυκλοφορήσει το νέο μικρό xbox δεν έχει καν ανακοινωθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει δυνατότητα για το Χ μη το σκέφτεσαι καθόλου

Αλλιώς και το S είναι καλή επιλογή

 

Κάντε υπομονή μια εβδομάδα μήπως βγάλουν προσφορές λόγω mid season sales

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα , έχοντας κοιτάξει τις τρέχουσες προσφορές των μεγάλων καταστημάτων , έχω βρει μια προσφορα PS4 1TB & 3  games ( fifa 20 , Spiderman και God of War ) στα 359 ευρω . Δεν σκοπεύω να αγοράσω μια απ τις κονσόλες της επόμενη γενιάς στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας τους , οπότε πιστεύετε οτι είναι μια καλή προσφορά ή να περιμένω για μια καλύτερη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DazDil είπε

Kαλησπέρα , έχοντας κοιτάξει τις τρέχουσες προσφορές των μεγάλων καταστημάτων , έχω βρει μια προσφορα PS4 1TB & 3  games ( fifa 20 , Spiderman και God of War ) στα 359 ευρω . Δεν σκοπεύω να αγοράσω μια απ τις κονσόλες της επόμενη γενιάς στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας τους , οπότε πιστεύετε οτι είναι μια καλή προσφορά ή να περιμένω για μια καλύτερη ?

Κάποια στιγμή η τιμή θα πέσει τουλάχιστον 50, ίσως και 100 ευρώ. Την black friday υπήρχαν προσφορές με 250 ευρώ+παιχνίδι.

Δεν σου λέω να περιμένεις μέχρι τον Νοέμβριο, αλλά εγώ θα περίμενα ένα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DazDil είπε

Kαλησπέρα , έχοντας κοιτάξει τις τρέχουσες προσφορές των μεγάλων καταστημάτων , έχω βρει μια προσφορα PS4 1TB & 3  games ( fifa 20 , Spiderman και God of War ) στα 359 ευρω . Δεν σκοπεύω να αγοράσω μια απ τις κονσόλες της επόμενη γενιάς στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας τους , οπότε πιστεύετε οτι είναι μια καλή προσφορά ή να περιμένω για μια καλύτερη ?

αν θες αποκλειστηκα PS4 ... τοτε περιμενε ενα μηνα ... δεν ειναι μακρια ... 

αν δεις απο xbox μερια ... παιζει το one X στα 320 ευρω ... 
τις προηγουμενες μερες πιο πολυ ... τωρα σε μερικα μαγαζια ... 
βαλεις και ενα game pass και ξενοιασες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία γνώμη για το switch lite;

Το βρήκα στα 210€ τελική τιμή, τίμια πρόταση φαίνεται.

Δεν θέλω να δώσω πάνω από ~300€ για συσκευή, πόσο μάλλον τα 450+€ που ζητάν για την κανονική έκδοση.  

Εάν δεν αξίζει, κάτι άλλο φορητό με τέτοια γκάμα παιχνιδιών;

Όχι hack ρετρό αλά PSVITA και όχι no-name mame machine γιατί κάηκα με μια κινεζιά που πήρα πριν ένα δίμηνο..

BTW: Έχω να ασχοληθώ με κονσόλες από το 1997/8 και έχω χάσει την μπάλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LongTom είπε

Καμία γνώμη για το switch lite;

Το βρήκα στα 210€ τελική τιμή, τίμια πρόταση φαίνεται.

Δεν θέλω να δώσω πάνω από ~300€ για συσκευή, πόσο μάλλον τα 450+€ που ζητάν για την κανονική έκδοση.  

Εάν δεν αξίζει, κάτι άλλο φορητό με τέτοια γκάμα παιχνιδιών;

Όχι hack ρετρό αλά PSVITA και όχι no-name mame machine γιατί κάηκα με μια κινεζιά που πήρα πριν ένα δίμηνο..

BTW: Έχω να ασχοληθώ με κονσόλες από το 1997/8 και έχω χάσει την μπάλα!

Καλύτερα να πάρεις το κανονικό switch μεταχειρισμένο και unpatched αν βρεις ακόμα καλύτερα .. Αλλιώς το lite μεταχειρισμένο το βρίσκεις στα 150 ευρώ.. 

 

4 ώρες πριν, DazDil είπε

Kαλησπέρα , έχοντας κοιτάξει τις τρέχουσες προσφορές των μεγάλων καταστημάτων , έχω βρει μια προσφορα PS4 1TB & 3  games ( fifa 20 , Spiderman και God of War ) στα 359 ευρω . Δεν σκοπεύω να αγοράσω μια απ τις κονσόλες της επόμενη γενιάς στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας τους , οπότε πιστεύετε οτι είναι μια καλή προσφορά ή να περιμένω για μια καλύτερη ?

Δεν αξίζουν τόσα χρήματα πλέον οι κονσόλες που είναι στο τέλος της δύσης τους.. Σεν λιγότερο από χρόνο θα έχουν βγει οι διάδοχοι τους..300 ευρώ είχα πάρει το ps4 πριν 5 χρόνια.. 

Αξίζουν όμως να τις πάρεις μεταχειρισμένες σε καλή τιμουλα.. 

Xbox one 100 - 150 

Ps4 150 - 200

Τώρα αν βλέπεις τρελές τιμές σε μεταχειρισμένα ή στα σκρουτζομαγαζα είναι λόγο κωρονοιου και αυξημένης ζήτησης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dskoul είπε

αν θες αποκλειστηκα PS4 ... τοτε περιμενε ενα μηνα ... δεν ειναι μακρια ... 

αν δεις απο xbox μερια ... παιζει το one X στα 320 ευρω ... 
τις προηγουμενες μερες πιο πολυ ... τωρα σε μερικα μαγαζια ... 
βαλεις και ενα game pass και ξενοιασες! 

Με ενδιαφέρει PS4 . Έχω να ασχοληθώ με κονσόλα εδω κ 5-6 χρόνια  οπότε δεν ξέρω τι παίζει απο τιμές/προσφορές . Απλά τσέκαρα τη προσφορά και αφού είδα οτι έχει και 3 καλα games λεω καλή θα είναι . Παίζουν κ άλλες εκπτώσεις αργότερα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 ώρες πριν, NickTG είπε

Μάλλον σου ξέφυγε ένα 4 εδώ. 

Τόσο πάει εδώ που είμαι, εάν φυσικά το βρεις. 

Δεν έχουν στοκ (θα έρθει τον Αύγουστο) και όλοι χτυπάνε στα αυτιά.

Ακόμη και τα "καλά" μεταχειρισμένα από ιδιώτες δεν πέφτουν κάτω από 320-350€...

Πολλά λεφτά για μεταχειρισμένο.

7 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Καλύτερα να πάρεις το κανονικό switch μεταχειρισμένο και unpatched αν βρεις ακόμα καλύτερα .. Αλλιώς το lite μεταχειρισμένο το βρίσκεις στα 150 ευρώ.. 

 

Ακόμη και τα μεταχειρισμένα νορμάλ switch πάνε πάνω από 300αρα.

Τα lite τα βρίσκω στα 180+ στην καλύτερη περίπτωση, ενώ συνήθως το δίνουν πιο ακριβά από καινούργιο...

Δεν αξίζει το μεταχειρισμένο όπως τα βλέπω στην κατάσταση που είμαι.

|

Γενικά ας αφήσουμε κατά μέρος τα μεταχειρισμένα. 

Η συσκευή αξίζει ή καλύτερα να περιμένω μετά τον Αύγουστο για το κανονικό; 

Επίσης κάτι άλλο ανάλογο κυκλοφορεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, LongTom said:

Η συσκευή αξίζει ή καλύτερα να περιμένω μετά τον Αύγουστο για το κανονικό; 

Επίσης κάτι άλλο ανάλογο κυκλοφορεί; 

 

Κάτι άλλο ανάλογο δεν κυκλοφορεί.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η δυνατότητα σύνδεσης με της τηλεόραση μια χαρά είναι το lite.

Χάνεις σε μέγεθος οθόνης, κερδίζεις σε φορητότητα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...