Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

PlayStation 4 Slim

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ PLAYSTATION 3 

ΝΑ ΠΑΡΩ PLAYSTATION 5 Η PLAYSTATION 4 SLIM?? 

ΕΧΩ ΜΙΑ LG  ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 1080P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dreamer24 είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ PLAYSTATION 3 

ΝΑ ΠΑΡΩ PLAYSTATION 5 Η PLAYSTATION 4 SLIM?? 

ΕΧΩ ΜΙΑ LG  ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 1080P

 

τα οικονομικα σου πως ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι τοσο καλα δεν εχω την πολυτελεια να δωσω πανω απο 300 ευρω σε κονσολα..

μηπως το xbox series s θα ειναι μια εναλλακτικη?λενε οτι δεν εχει καλα παιχνιδια δεν ξερω εσενα ποια ειναι η γνωμη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον φίλε τα οικονομικά σου δεν είναι και τα καλύτερα και λογικά δεν έχεις παίξει και κανένα από τα παιχνίδια του PS4, σου προτείνω ανεπιφύλακτα PS4 pro μεταχειρισμένο + ενα πακετάκι παιχνιδιών.

Με 300€ budget παίρνεις και καμιά 8-10 μεταχειρισμένα παιχνίδια και θα έχεις να παίζεις για πολύ καιρό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps 4 pro??γιατι οχι slim? 

βασικα μεταχειρισμενο χωρις εγγυηση και αν μου χαλασει γρηγορα τι κανω?πληρωνω επιπλεον λεφτα για επισκευες?δεν ειναι προτιμοτερο να παρω ενα καινουργιο slim?

για το xbox series s?αξιζει να το κοιταξω?

εχει και το Game pass γιαυτο το λεω για τα παιχνιδια αλλα θα χασω τα exclusives του Ps

ειμαι σε διλλημα τι να διαλεξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dreamer24 είπε

ps 4 pro??γιατι οχι slim? 

βασικα μεταχειρισμενο χωρις εγγυηση και αν μου χαλασει γρηγορα τι κανω?πληρωνω επιπλεον λεφτα για επισκευες?δεν ειναι προτιμοτερο να παρω ενα καινουργιο slim?

για το xbox series s?αξιζει να το κοιταξω?

εχει και το Game pass γιαυτο το λεω για τα παιχνιδια αλλα θα χασω τα exclusives του Ps

ειμαι σε διλλημα τι να διαλεξω

κοιτα εφόσον τα οικονομικα σου δεν ειναι και στα καλυτερα τους ,θα σου πρότεινα να δεις το https://www.skroutz.gr/s/24662008/Microsoft-Xbox-Series-S.html που  μαζι με το gamepass σου δινει τη δυνατοτητα να παιξεις μια μεγαλη γκαμα παιχνιδιων δωρεαν (αφου εχεις πληρωσει τη συνδρομη για το gamepass) .Εαν παλι ειναι ακομα ακριβο θα σου προτεινα https://www.skroutz.gr/s/24662008/Microsoft-Xbox-Series-S.html που καιε χει εχει game pass.Απλως να ξερεις οτι η πρωτη κονσολα ειναι ψηφιακη δεν παιρνει δισκο ,οποτε να εχεις καλη συνδεση  στο σπιτι σου απαιτειται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω φιλε θα τσεκαρω τα λινκ που μου εστειλες 24αρι ιντερνετ εχω στο σπιτι

και τα δυο λινκ που μου εστειλες ειναι τα ιδια μηπως ηθελες να μου στειλεις κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, dreamer24 είπε

Eυχαριστω φιλε θα τσεκαρω τα λινκ που μου εστειλες 24αρι ιντερνετ εχω στο σπιτι

και τα δυο λινκ που μου εστειλες ειναι τα ιδια μηπως ηθελες να μου στειλεις κατι αλλο?

εκανα λαθος ναι ιδια ειναι η αλλη κονσολα ειναι αυτη:https://www.skroutz.gr/s/17418044/Microsoft-Xbox-One-S-1TB-Anthem.html

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dreamer24Η καλύτερη λύση φίλε στα 300 ευρώ είναι το xbox series s γιατί είναι next gen console και θα μπορείς να παίζεις και του xbox one και του 360 και πρώτου xbox τα παιχνίδια, συν τα καινούργια που θα βγαίνουν στο s, συν την συνδρομή gamepass που θα έχεις μεγάλη γκάμα από παιχνίδια στη συλλογή σου, συν ότι παίζει προσφορά 3 μήνες ultimate με 1 ευρώ για καινούργιους συνδρομητές .. Τώρα αν είναι να δώσεις για καινούργια κονσόλα ps4 ή xbox one 240+ που είναι προηγούμενης γενιάς κονσόλες δεν αξίζει.. Μόνο μεταχειρισμένες στα 100 με 150 ευρώ max.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα.

Απορία τι να προτιμήσω xbox series x ή s?

Θα έχει μεγάλη διαφορά η μια κονσόλα με την άλλη στο μέλλον λέτε;

Με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια του gamepass γι'αυτό γέρνω προς microsoft.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dreamer24 είπε

PlayStation 4 Slim

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ PLAYSTATION 3 

ΝΑ ΠΑΡΩ PLAYSTATION 5 Η PLAYSTATION 4 SLIM?? 

ΕΧΩ ΜΙΑ LG  ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 1080P

 

Series S μακράν η πιο συμφέρουσα πρόταση. Θα μπορείς να παίξεις τα πάντα αυτής της γενιάς αλλά και όλα τα παλιότερα λόγω bc, έχεις game pass με όλα τα exclusives μέσα day 1 + καμιά 300αριά παιχνίδια να διαλέγεις, ειδικά αν δεν θες να χαλάσεις μια περιουσία είναι ταμάμ.

2 λεπτά πριν, Segakias είπε

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα.

Απορία τι να προτιμήσω xbox series x ή s?

Θα έχει μεγάλη διαφορά η μια κονσόλα με την άλλη στο μέλλον λέτε;

Με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια του gamepass γι'αυτό γέρνω προς microsoft.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αν έχεις τα χρήματα πήγαινε για Χ. Ειδικά αν έχεις σκοπό να πάρεις κάποια στιγμή 4Κ τηλεόραση. Εκεί είναι η διαφορά, διαφορετικά σε 1080 δεν θα έχει σοβαρές διαφορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εχω μια nanocell λένε οτι αυτές είναι 2k. Πέρα απο την ανάλυση λες να έχει διάφορες σε εφέ και frames?

 

Επίσης υπάρχουν κάπου διαθέσιμες οι κονσόλες;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dreamer24 είπε

ps 4 pro??γιατι οχι slim? 

βασικα μεταχειρισμενο χωρις εγγυηση και αν μου χαλασει γρηγορα τι κανω?πληρωνω επιπλεον λεφτα για επισκευες?δεν ειναι προτιμοτερο να παρω ενα καινουργιο slim?

 

για το xbox series s?αξιζει να το κοιταξω?

εχει και το Game pass γιαυτο το λεω για τα παιχνιδια αλλα θα χασω τα exclusives του Ps

ειμαι σε διλλημα τι να διαλεξω

Άμα είναι να πάρεις ps4 πας κατευθείαν στο pro για να δεις το max των παιχνιδιών όπως God of War, Spiderman, Ghost of Tsusima και αλλα. Τώρα για αυτό που ρωτάς για την εγγύηση, σίγουρα το μεταχειρισμένο έχει ένα μικρό ρίσκο αλλά παίζουν και πολλά με εγγύηση σε ισχύ αλλά με μεγαλύτερο κόστος.

Προσωπικά το καλοκαίρι έκανα ακριβώς αυτό που σου πρότεινα. Δηλαδή πήρα PS4 Pro (και χωρις εγγυηση) και καμιά 8 παιχνίδια με 300€ και ακόμη ούτε τα μισά δεν έχω τελειώσει!

Το Series S ξεκινάει 300 στο σκρουτζ και θεωρώ ότι είναι νωρίς για να πάει κανείς σε νέα κονσόλα για ενδεχόμενα προβλήματα και χαμηλές διαθεσιμότητες.   Το gamepass αξίζει και παίρνεις και ένα τρίμηνο με 1€ αλλά μετά θέλει και αυτό κάνα 12€ το μήνα.

Κάπου εκεί τα ζυγίζεις εσύ και αποφασίζεις τι είναι καλύτερο για σένα! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ φιλε αποφασισα να παω στο xbox series s κυριως λογω του Game pass και αργοτερα αν μπορεσω να παρω μια 4k τηλεοραση θα χτυπησω το Ps5 προκειμενου στο τελος να εχω δυο κονσολες next gen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 11:24 ΠΜ, dreamer24 είπε

PlayStation 4 Slim

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ PLAYSTATION 3 

ΝΑ ΠΑΡΩ PLAYSTATION 5 Η PLAYSTATION 4 SLIM?? 

ΕΧΩ ΜΙΑ LG  ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 1080P

 

Η επιλογή κονσόλας εξαρτάται κυρίως απο το ποιά παιχνίδια σου αρέσουν.

Πχ αν θες να παίξεις κάποια παιχνίδια που βγαίνουν μόνο για το PS4, πας σε αυτό η το αντίθετο, αν δεν έχεις συγκεκριμένες προτιμήσεις, παίρνεις το Xbox S με gamepass που είναι πάνω κάτω στην τιμή του απλού PS4 και είναι ανώτερο.

Η διαφορά του PS4 με το PS4 Pro, είναι κυρίως η δυνατότερη κάρτα γραφικών του Pro που παίζει κάποια παιχνίδια σε περισσότερα frames και χωρίς drop frames, επίσης έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, πχ καλύτερα textures, depth of field, λίγο καλύτερες λεπτομέρειες και χρώματα.

Στα παλιά παιχνίδια δεν υπάρχουν διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...