Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2020 στις 11:24 ΠΜ, dreamer24 είπε

PlayStation 4 Slim

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ PLAYSTATION 3 

ΝΑ ΠΑΡΩ PLAYSTATION 5 Η PLAYSTATION 4 SLIM?? 

ΕΧΩ ΜΙΑ LG  ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 1080P

 

Εγω πιστεύω πρέπει να πάρεις ps5 επειδή

1.Το Ps4 σε δύο χρόνια θα θεωρείται ξεπερασμένο

2. Προφανώς, καλύτερο επεξεργαστή - γραφικά από το Ps4

3. Καλύτερη δόνηση χειρηστηρίου

4. Παίζει το 99% των παιχνιδιών του ps4

Επεξ/σία από AssassinGreekGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 9/12/2020 στις 3:28 ΜΜ, AssassinGreekGamer είπε

Εγω πιστεύω πρέπει να πάρεις ps5 επειδή

1.Το Ps4 σε δύο χρόνια θα θεωρείται ξεπερασμένο

2. Προφανώς, καλύτερο επεξεργαστή - γραφικά από το Ps4

3. Καλύτερη δόνηση χειρηστηρίου

4. Παίζει το 99% των παιχνιδιών του ps4

ναι αλλα εχω μπατζετ μεχρι 300 ευρω δεν μπορω να δωσω 400 τουλαχιστον οχι αυτον τον χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dreamer24 είπε

ναι αλλα εχω μπατζετ μεχρι 300 ευρω δεν μπορω να δωσω 400 τουλαχιστον οχι αυτον τον χρονο

Αν ειναι να δώσεις 300e να πάρεις το Series S, μην το σκέφτεσαι για Ps4 εκτός αν το μπατζετ σου είναι 150e που από ότι βλέπω δεν είναι. Η αγορά νέας last gen κονσόλας είναι ό, τι πιο ασύμφορο μπορείς να κάνεις. 

Επίσης, σε περίπτωση που πάρεις ps5 με την συνδρομή θα έχεις περίπου 20 παιχνίδια, εκ των οποίων τα περισσότερα παιχνιδαρες. Αν πάρεις ps4 θα μείνεις με το χειριστήριο στο χέρι, δηλαδή θα πρέπει να πληρώνεις για κάθε παιχνίδι. 

Επεξ/σία από lebron15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, lebron15 είπε

Αν ειναι να δώσεις 300e να πάρεις το Series S, μην το σκέφτεσαι για Ps4 εκτός αν το μπατζετ σου είναι 150e που από ότι βλέπω δεν είναι. Η αγορά νέας last gen κονσόλας είναι ό, τι πιο ασύμφορο μπορείς να κάνεις. 

Επίσης, σε περίπτωση που πάρεις ps5 με την συνδρομή θα έχεις περίπου 20 παιχνίδια, εκ των οποίων τα περισσότερα παιχνιδαρες. Αν πάρεις ps4 θα μείνεις με το χειριστήριο στο χέρι, δηλαδή θα πρέπει να πληρώνεις για κάθε παιχνίδι. 

φιλε παντα ημουν fan playstation κονσολες και παιχνιδια δεν ξερω αν θα επιλεξω να αλλαξω πλατφορμα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα για την microsoft αν παρω το ps4 θα μπορω να παιξω παιχνιδια μιας γενιας αφου προερχομαι απο το ps3  επισης το series s δεν εχει δισκακια ειναι και αυτο θεμα γιατι μου αρεσει η φυσικη συλλογη παιχνιδιων και να τα εχω παντα στην κατοχη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2020 στις 9:17 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Η επιλογή κονσόλας εξαρτάται κυρίως απο το ποιά παιχνίδια σου αρέσουν.

Πχ αν θες να παίξεις κάποια παιχνίδια που βγαίνουν μόνο για το PS4, πας σε αυτό η το αντίθετο, αν δεν έχεις συγκεκριμένες προτιμήσεις, παίρνεις το Xbox S με gamepass που είναι πάνω κάτω στην τιμή του απλού PS4 και είναι ανώτερο.

Η διαφορά του PS4 με το PS4 Pro, είναι κυρίως η δυνατότερη κάρτα γραφικών του Pro που παίζει κάποια παιχνίδια σε περισσότερα frames και χωρίς drop frames, επίσης έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, πχ καλύτερα textures, depth of field, λίγο καλύτερες λεπτομέρειες και χρώματα.

Στα παλιά παιχνίδια δεν υπάρχουν διαφορές.

ευχαριστω φιλε θα παρω το xbox s ειναι η πιο συμφερουσα κονσολα συμφωνα με αυτα που αποδιδει και φυσικα με το game pass γλυτωνω αρκετα χρηματα που θα τα εδινα στα παιχνιδια της sony

Στις 9/12/2020 στις 3:28 ΜΜ, AssassinGreekGamer είπε

Εγω πιστεύω πρέπει να πάρεις ps5 επειδή

1.Το Ps4 σε δύο χρόνια θα θεωρείται ξεπερασμένο

2. Προφανώς, καλύτερο επεξεργαστή - γραφικά από το Ps4

3. Καλύτερη δόνηση χειρηστηρίου

4. Παίζει το 99% των παιχνιδιών του ps4

πουλαω ps plus συνδρομη αν ενδιαφερεσαι 

 

Στις 14/12/2020 στις 5:39 ΜΜ, lebron15 είπε

Αν ειναι να δώσεις 300e να πάρεις το Series S, μην το σκέφτεσαι για Ps4 εκτός αν το μπατζετ σου είναι 150e που από ότι βλέπω δεν είναι. Η αγορά νέας last gen κονσόλας είναι ό, τι πιο ασύμφορο μπορείς να κάνεις. 

Επίσης, σε περίπτωση που πάρεις ps5 με την συνδρομή θα έχεις περίπου 20 παιχνίδια, εκ των οποίων τα περισσότερα παιχνιδαρες. Αν πάρεις ps4 θα μείνεις με το χειριστήριο στο χέρι, δηλαδή θα πρέπει να πληρώνεις για κάθε παιχνίδι. 

πουλαω ps plus συνδρομη 3μηνη αν ενδιαφερεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα,

μετά από αναμονή περίπου ένος χρόνου (αφού το pc μας είναι χρέπι) έφτασε η ώρα για κονσόλα (όταν με το καλό θα υπάρξει ξανά απόθεμα) και θέλω λίγο τα φώτα σας:

1. Η τηλεόραση μας είναι μια 4K LG OLEDB557V με HDMI 2.0b

2. την κονσόλα την θέλουμε πιο πολύ (90%) για couch surfing παιχνίδια με την γυναίκα.

Κονσόλα δεν είχα ποτέ μου απλά αυτό με το φτιάξε τις ρυθμίσεις στο pc συνέχεια, δες γιατι δεν παίζουν τα χειριστήρια κτλ με έχει κουράσει και θέλω κάτι να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box και να χρησιμοποιήσει στο έπακρο ει δυνατόν (απο άποψη ανάλυσης/εφε) την tv μας.

Τα έβαλα κάτω και είδα ότι για να στήσω ενα pc της προκοπής θέλω λίγο παραπάνω απο 1000αρικο (ryzen 5 3600x+radeon rx 5500xt). Yπολογιστη καινούργιο δεν χρειάζομαστε (υπάρχουν 4 στο σπίτι που μας υπερκαλύπτουν για αυτα που κάνουμε (excel, statistica, office).

ο αρχικός προσανατολισμός ήταν για PS5 μόνο και μόνο επειδή PS πάντα είχε το αδέρφι μου, αλλά αρχίζοντας λίγο το ψάξιμο συνειδητοποίησα ότι σε βάθος χρόνου ίσως να μας συμφέρει καλύτερα ένα ΧΒΟΧ serıes X με το game pass. Συνεχίζοντας το ψάξιμο συνειδητοποίησα ότι το ΧΒΟΧ series X έχει HDMI 2.1 όποτε άρχισα να μπαίνω στο τρυπάκι να πρέπει να να αρχίσω να κοιτάω και το xbox serıes s και έχω αρχίσει να χάνω την μπάλλα.....

Η λογική μου λέει να πάω για το xbox serıes x (του οποίου τις δυνατότητες δεν μπορεί να χρησιμοποίησει στο έπακρο η tv μας, άρα δεν θα δουλεύει στο full και θα είναι και λίγο πιο δροσερό) + game pass, σωστά το σκέφτομαι?

 

Για να έχετε μια ιδέα για τα παιχνίδια που παιξαμε:

Portal 2, divinity original sin 2, Gears 5, Resident evil 6, Left 4 dead 2, Road redemption, serious sam, trine, earth defence force 4+5, call of duty: WWII, εγώ αν έχω χρόνο παίζω και κάνα wıcther/gothıc

Επεξ/σία από bgeorgalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος σταθερου υπολογιστη

Μια νεα σκεψη εχει μπει στο μυαλο μου να αγορασω κονσολα καθως πλεον εχουμε μεχρι και ray tracing στα 500 ευρω πραγμα που στο pc με το ιδιο ποσο ουτε την καρτα γραφικων δεν παιρνεις

Υστερα απο αρκετο ψαξιμο αρχιζω να κλεινω προς το xbox καθως μεγαλο βαρος εδωσα στο οτι εχει την δυνατοτητα 1440p 120fps με hdmi 2.0 σε gamin monitor , πραγμα που η σονυ δεν υποστηριζει και δεν νομιζω να βγαλει.οσο και το ultimate pass ειναι οτι πιο vfm . τωρα για τα exclusive ta exω δει και στις παλιοτερες εκδοσεις το ps και δεν με τρελαναν.

δεν εχω κανει καμια προπαραγγελια ποτε μου παντα περιμενω γιατι και το χρηματικο ειναι ενα θεμα.

οποτε η αγορα θα γινει οταν στρωσουν τα πραγματα με την τρελα των waves 

εσεις τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω SeX day 1. H Κονσόλα δεν παίζεται! Είναι ανοιχτή 24/7 από τότε, κατεβάζω, παίζω, βλέπω youtube, plex, τα πάντα όλα. Δεν ακούγεται, δεν ζεσταίνεται. Game Pass μέχρι 2023, δεν ξέρω τί να πρωτοπαίξω. Cyberpunk παίζω σαν άρχοντας χωρίς κολλήματα, 60 fps άνετα. Quick Resume, σε 2 sec αλλάζεις παιχνίδι. Νομίζω η MS έδωσε ρέστα σε αυτή τη γενιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tseleks είπε

Κατοχος σταθερου υπολογιστη

Μια νεα σκεψη εχει μπει στο μυαλο μου να αγορασω κονσολα καθως πλεον εχουμε μεχρι και ray tracing στα 500 ευρω πραγμα που στο pc με το ιδιο ποσο ουτε την καρτα γραφικων δεν παιρνεις

Υστερα απο αρκετο ψαξιμο αρχιζω να κλεινω προς το xbox καθως μεγαλο βαρος εδωσα στο οτι εχει την δυνατοτητα 1440p 120fps με hdmi 2.0 σε gamin monitor , πραγμα που η σονυ δεν υποστηριζει και δεν νομιζω να βγαλει.οσο και το ultimate pass ειναι οτι πιο vfm . τωρα για τα exclusive ta exω δει και στις παλιοτερες εκδοσεις το ps και δεν με τρελαναν.

δεν εχω κανει καμια προπαραγγελια ποτε μου παντα περιμενω γιατι και το χρηματικο ειναι ενα θεμα.

οποτε η αγορα θα γινει οταν στρωσουν τα πραγματα με την τρελα των waves 

εσεις τι λετε?

Χρονια πολλα με υγεια!.

Ανοιξανε σημερα τα πιτσιρικια και το ΠΣ5 και το ΧΒΟΧ σειρα Χ. 

Καταληξαν να παρατησουν το ΠΣ5, παροτι διασκεδασαν με το παιχνιδι του ρομποτ. Ερριξαν βαρος στο ΧβοχΣΧ αλλα κυριως στο φορτνιτε, και περασαν και λιγο ιμμορταλσ φοινιξ. Τελος ειπαν μαλλον καλυτερο το Χβοχ λογο ποσοτητας των παιχνιδιων στο παςς. 

Ερριξαν και τσακωθηκαν για αυτο βαρος στο νιντενντο γκαμε και γουατς, και τελικα επιμενουν σε γουι γιου για γουι γιου παρτυ και φαστ ρασινγκ νεο. Περιμενουν να παιξουν λιγο ιντζαστις 2 στο Χβοχ.

Βαση εμπειριας, μαλλον θα δωθει το ΠΣ5 στα ανιψια που ειναι πιτσιρικαρια στην σωστη ηλικια. Θα ελεγα η χβοχ πιο σιγουρο για επιλογη για κανα τριμηνο τουλαχιστων, μετα ας δουμε τι βιβλιοθηκη θα εχουν για συγκριση...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Χρόνια πολλά με υγεία. 

Όπως πολλοί έτσι και εγώ, είπα να ξανα ασχοληθώ με το gaming μετά από χρόνια.  Έχω βρει από έναν γνωστό ένα PS4 pro σε άριστη κατάσταση στα 230 ευρώ. Μαζί με 8 παιχνίδια σε αυτήν τιμή. Και ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να το πάρω σε αυτά τα χρήματα; 

Και επίσης για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Ήθελα να ρωτήσω επειδή εσείς οι gamers θα ξέρετε. Θα ήθελα να πάρω και μία τηλεόραση 4Κ μαζί με το ps4.  Μπορείτε να προτείνετε κάτι με μπάτζετ 500 μέχρι βαριά βαριά 650€;  Η τηλεόραση θα είναι κυρίως για gaming (70% της χρήσης) και το υπόλοιπο για ταινίες/σειρές. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naziogiannis είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Χρόνια πολλά με υγεία. 

Όπως πολλοί έτσι και εγώ, είπα να ξανα ασχοληθώ με το gaming μετά από χρόνια.  Έχω βρει από έναν γνωστό ένα PS4 pro σε άριστη κατάσταση στα 230 ευρώ. Μαζί με 8 παιχνίδια σε αυτήν τιμή. Και ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να το πάρω σε αυτά τα χρήματα; 

Και επίσης για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Ήθελα να ρωτήσω επειδή εσείς οι gamers θα ξέρετε. Θα ήθελα να πάρω και μία τηλεόραση 4Κ μαζί με το ps4.  Μπορείτε να προτείνετε κάτι με μπάτζετ 500 μέχρι βαριά βαριά 650€;  Η τηλεόραση θα είναι κυρίως για gaming (70% της χρήσης) και το υπόλοιπο για ταινίες/σειρές. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

H γνώμη μου είναι να μην πάρεις κονσόλα της προηγούμενης γενιάς. Θα πρότεινα λοιπόν Xbox Series X, αλλά επειδή θα αργήσουν να είναι ξανά διαθέσιμα και αν δεν θες να περιμένεις και να δώσεις 510 ευρώ, θα πρότεινα να πάρεις Xbox Series S με 310 ευρώ. Θα μπορείς με Game Pass να έχεις πρόσβαση σε πάνω από 300 παιχνίδια (συμπεριλαμβάνομένων κορυφαίων τίτλων όπως The Witcher 3, Forza Horizon 4, Gears of War 5, Nier Automata, Doom Eternal, Control, Ori, Destiny 2 κλπ) και είναι η μόνη κονσόλα μαζί με το Series X που παίζει αξιοπρεπώς ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν βγει μέχρι σήμερα, το Cyberpunk 2077. Aν παρόλα αυτά θέλεις να μείνεις στην παλιά γενιά (κακώς, γιατί σε max 2 χρόνια δεν θα μπορείς να παίξεις τα καινούρια παιχνίδια), η πιο δυνατή κονσόλα της προηγούμενης γενιάς είναι το Xbox ONE X, το οποίο έχει και αυτό όλα τα πλεονεκτήματα του Game Pass και παίζει και αυτό σχετικά καλά το Cyberpunk! My 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2020 στις 6:25 ΜΜ, jokul7 είπε

Εγώ έχω SeX day 1. H Κονσόλα δεν παίζεται! Είναι ανοιχτή 24/7 από τότε, κατεβάζω, παίζω, βλέπω youtube, plex, τα πάντα όλα. Δεν ακούγεται, δεν ζεσταίνεται. Game Pass μέχρι 2023, δεν ξέρω τί να πρωτοπαίξω. Cyberpunk παίζω σαν άρχοντας χωρίς κολλήματα, 60 fps άνετα. Quick Resume, σε 2 sec αλλάζεις παιχνίδι. Νομίζω η MS έδωσε ρέστα σε αυτή τη γενιά.

Sex με την κονσόλα ανοιχτή 24/7 δεν παίζει να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, naziogiannis είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Χρόνια πολλά με υγεία. 

Όπως πολλοί έτσι και εγώ, είπα να ξανα ασχοληθώ με το gaming μετά από χρόνια.  Έχω βρει από έναν γνωστό ένα PS4 pro σε άριστη κατάσταση στα 230 ευρώ. Μαζί με 8 παιχνίδια σε αυτήν τιμή. Και ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να το πάρω σε αυτά τα χρήματα; 

Και επίσης για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Ήθελα να ρωτήσω επειδή εσείς οι gamers θα ξέρετε. Θα ήθελα να πάρω και μία τηλεόραση 4Κ μαζί με το ps4.  Μπορείτε να προτείνετε κάτι με μπάτζετ 500 μέχρι βαριά βαριά 650€;  Η τηλεόραση θα είναι κυρίως για gaming (70% της χρήσης) και το υπόλοιπο για ταινίες/σειρές. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χρόνια πολλά με υγεία.. Όπως σου απάντησε και ο φίλος παραπάνω καλύτερα να πας σε next gen κονσόλα.. Αλλιώς αν θες κάτι οικονομικό πας σε μεταχειρισμένη στα 100 με 150 ευρώ xbox one s ή xbox one x ή ps4 το απλό, το pro το πουλάνε ακριβά στα μεταχειρισμένα 200+ ευρώ και δεν αξίζει πλέον για παλιά κονσόλα.. 

Τώρα για next gen console το series s στα 300 ευρώ είναι μια καλή επιλογή και η πιο φθηνή, αν έχεις σκοπό να βάλεις και gamepass θα ασχοληθείς με πάρα πολλά games.. Για ποιο δυνατή επιλογή σε σχέση με το series s είναι το ps5 digital στα 400 ευρώ, αλλιώς πας στο ps5 ή xbox series x στα 500.. Εγώ για next gen πήρα το series x λόγου που είχα συνδρομή gamepass από το ones s.. Αλλιώς θα γλυκό κοιτούσα και το ps5 digital στα 400 ευρώ για next gen.. 

Τώρα για τηλεόραση αν και δεν μας λες ίντσες που είναι ο πρώτος παράγοντας για επιλογή τηλεόρασης.. Κοίτα πάντως κάποια που να έχει va panel και να είναι 100hz στο πάνελ.. Αλλιώς αν θες το καλύτερο σε tv πας σε oled και δεν ξανά γυρνάς πίσω σε άλλη τηλεόραση.. Αλλά πας σε 1000+ ευρω.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...