Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, naziogiannis είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Χρόνια πολλά με υγεία. 

Όπως πολλοί έτσι και εγώ, είπα να ξανα ασχοληθώ με το gaming μετά από χρόνια.  Έχω βρει από έναν γνωστό ένα PS4 pro σε άριστη κατάσταση στα 230 ευρώ. Μαζί με 8 παιχνίδια σε αυτήν τιμή. Και ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να το πάρω σε αυτά τα χρήματα; 

Και επίσης για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Ήθελα να ρωτήσω επειδή εσείς οι gamers θα ξέρετε. Θα ήθελα να πάρω και μία τηλεόραση 4Κ μαζί με το ps4.  Μπορείτε να προτείνετε κάτι με μπάτζετ 500 μέχρι βαριά βαριά 650€;  Η τηλεόραση θα είναι κυρίως για gaming (70% της χρήσης) και το υπόλοιπο για ταινίες/σειρές. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

LG 49NANO86 - 2020 εως 89 ιντσες καλυπτει οτι χρειαζονται οι κονσολες που κυκλοφορησαν. 

LG NanoCell 49NANO866NA 49" Τηλεόραση Smart 4K TV | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr

Εαν το PS4 pro δουλευει καλα και τα παιχνιδια σε καλυπτουν, βγαζεις ανετα και φτηνα ολο το 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

[Βοήθεια] Πρώτη φορά κονσόλα (PS5)...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Όπως σας αναφέρω και στον τίτλο σκοπεύω να αγοράσω κονσόλα (PS5) εντός του έτους. Ωστόσο, είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω παιχνιδομηχανή (έχω ελάχιστη εμπειρία από ps4 και μικρή από ps3) και γι αυτό τον λόγο θα ήθελα να μου λύσετε σαν πιο έμπειροι κάποιες απορίες μου καθώς δική μου κονσόλα δεν διέθετα ποτέ. 

α. Γνωρίζουμε πότε θα υπάρχει διαθεσιμότητα της κονσόλας στην Ελλάδα; Θα πρέπει να προπαραγγείλω ή πιστεύετε πως αρχές Απρίλη (τότε θα μπορώ να την αγοράσω) θα μπορώ να την βρω διαθέσιμη χωρίς προπαραγγελία;

β. Μπορεί να γίνει διαμοιρασμός των παιχνιδιών με άλλους και χρειάζεται να έχω ps plus γι αυτό; Είμαι ιδιαίτερα επιλεκτικός στα παιχνίδια (μου αρέσουν μόνο τα battlefield, GTA, Red Dead Redemption, Far Cry και Need For Speed). Όλοι οι φίλοι μου έχουν κονσόλες, πως γινεται δηλαδή να μου δώσουν τα παιχνίδια τους και αντιστρόφως να τους δώσω εγώ δικά μου;

γ. Επειδή games έπαιζα όταν πήγαινα ακόμα σχολείο (πλέον είμαι 28) στο λαπτοπ, μου άρεσε πάντα να παιζω με ποντικη πληκτρολόγιο και που και που ακόμα παίζω έτσι, υπάρχει περίπτωση να μην με βολέψει το χειριστήριο; Μπορώ να συνδέσω στο ps5 ποντίκι και πληκτρολόγιο;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oλα τα παιχνιδια που λες ειναι multi αρα πας δαγκωτο σε series x γιατι πχ το need for speed κ το battlefield ειναι μεσα στο game pass. 
Αν σου αρεσουν τα σονυ εξκλουσιβ τοτε σκεψου το play

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2021 στις 12:35 ΜΜ, Chrisito είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Όπως σας αναφέρω και στον τίτλο σκοπεύω να αγοράσω κονσόλα (PS5) εντός του έτους. Ωστόσο, είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω παιχνιδομηχανή (έχω ελάχιστη εμπειρία από ps4 και μικρή από ps3) και γι αυτό τον λόγο θα ήθελα να μου λύσετε σαν πιο έμπειροι κάποιες απορίες μου καθώς δική μου κονσόλα δεν διέθετα ποτέ. 

α. Γνωρίζουμε πότε θα υπάρχει διαθεσιμότητα της κονσόλας στην Ελλάδα; Θα πρέπει να προπαραγγείλω ή πιστεύετε πως αρχές Απρίλη (τότε θα μπορώ να την αγοράσω) θα μπορώ να την βρω διαθέσιμη χωρίς προπαραγγελία;

β. Μπορεί να γίνει διαμοιρασμός των παιχνιδιών με άλλους και χρειάζεται να έχω ps plus γι αυτό; Είμαι ιδιαίτερα επιλεκτικός στα παιχνίδια (μου αρέσουν μόνο τα battlefield, GTA, Red Dead Redemption, Far Cry και Need For Speed). Όλοι οι φίλοι μου έχουν κονσόλες, πως γινεται δηλαδή να μου δώσουν τα παιχνίδια τους και αντιστρόφως να τους δώσω εγώ δικά μου;

γ. Επειδή games έπαιζα όταν πήγαινα ακόμα σχολείο (πλέον είμαι 28) στο λαπτοπ, μου άρεσε πάντα να παιζω με ποντικη πληκτρολόγιο και που και που ακόμα παίζω έτσι, υπάρχει περίπτωση να μην με βολέψει το χειριστήριο; Μπορώ να συνδέσω στο ps5 ποντίκι και πληκτρολόγιο;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

α. Δεν υπαρχει ενημερωση, αλλα μου φαινεται απιθανο να μην υπαρχει διαθεσιμοτητα τον Απριλιο. Τωρα αν θες να εισαι λιγο πιο σιγουρος, κανε μια προπαραγγελια χωρις να δωσεις χρηματα κατα τη γνωμη μου.

β. Ο πρωτος τροπος να ανταλλασετε παιχνιδια ειναι αν τα εχετε σε φυσικη μορφη. Μαλλον εννοεις ομως αυτα που εχεις digital. Στο ps4 γινεται σιγουρα να το κανεις, για το ps5 θα ξερει καλυτερα καποιος που εχει την κονσολα.

γ. Καποια παιχνιδια υποστηριζουν ποντικι πληκτρολογιο, αλλα οχι ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Brazhlias είπε

α. Δεν υπαρχει ενημερωση, αλλα μου φαινεται απιθανο να μην υπαρχει διαθεσιμοτητα τον Απριλιο. Τωρα αν θες να εισαι λιγο πιο σιγουρος, κανε μια προπαραγγελια χωρις να δωσεις χρηματα κατα τη γνωμη μου.

Γιατί πού μπορείς να κάνεις προπαραγγελία αυτή τη στιγμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lebron15 είπε

Γιατί πού μπορείς να κάνεις προπαραγγελία αυτή τη στιγμή; 

Επειδη εγραψε ο φιλος αν χρειαζεται να προπαραγγειλει, υπεθεσα πως θα εχει βρει καποιο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, malias4 είπε

Oλα τα παιχνιδια που λες ειναι multi αρα πας δαγκωτο σε series x γιατι πχ το need for speed κ το battlefield ειναι μεσα στο game pass. 
Αν σου αρεσουν τα σονυ εξκλουσιβ τοτε σκεψου το play

Φίλε μου καταρχάς σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Αλλά επειδή είμαι τελείως άσχετος τι σημαίνει gamepass? Μου αρέσει και το god of war. Έχω ένα ξαδερφάκι που κάθε βδομάδα αγοράζει παιχνίδια και έχει μια παρέα  που κάνει το ίδιο. Απ  ότι έχω καταλάβει μπαίνει ο ένας στον λογαριασμό του άλλου με το ps4 και κατεβάζουν τα παιχνίδια για δικό τους λογαριασμό ή κάτι τέτοιο. Δεν έχω θέμα να αγοράσω και ps plus άν είναι να κάνω κάτι τέτοιο.

4 ώρες πριν, Brazhlias είπε

α. Δεν υπαρχει ενημερωση, αλλα μου φαινεται απιθανο να μην υπαρχει διαθεσιμοτητα τον Απριλιο. Τωρα αν θες να εισαι λιγο πιο σιγουρος, κανε μια προπαραγγελια χωρις να δωσεις χρηματα κατα τη γνωμη μου.

β. Ο πρωτος τροπος να ανταλλασετε παιχνιδια ειναι αν τα εχετε σε φυσικη μορφη. Μαλλον εννοεις ομως αυτα που εχεις digital. Στο ps4 γινεται σιγουρα να το κανεις, για το ps5 θα ξερει καλυτερα καποιος που εχει την κονσολα.

γ. Καποια παιχνιδια υποστηριζουν ποντικι πληκτρολογιο, αλλα οχι ολα.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τον  χρόνο σου και τον κόπο σου να μου απαντήσεις. Αν τον Απρίλιο υπάρχει διαθεσιμότητα όλα κομπλέ. Τότε θα έχω μετακομίσει στο καινούργιο σπίτι και θα μου είναι πιο βολικό ν' ασχοληθώ.

Για ανταλλαγή παιχνιδιών χρειάζεται οπωσδήποτε να έχω ps plus; έστω αν γίνεται όπως γίνονταν με το ps4 (απ' ότι διάβασα γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Chrisito είπε

Φίλε μου καταρχάς σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Αλλά επειδή είμαι τελείως άσχετος τι σημαίνει gamepass? Μου αρέσει και το god of war. Έχω ένα ξαδερφάκι που κάθε βδομάδα αγοράζει παιχνίδια και έχει μια παρέα  που κάνει το ίδιο. Απ  ότι έχω καταλάβει μπαίνει ο ένας στον λογαριασμό του άλλου με το ps4 και κατεβάζουν τα παιχνίδια για δικό τους λογαριασμό ή κάτι τέτοιο. Δεν έχω θέμα να αγοράσω και ps plus άν είναι να κάνω κάτι τέτοιο.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τον  χρόνο σου και τον κόπο σου να μου απαντήσεις. Αν τον Απρίλιο υπάρχει διαθεσιμότητα όλα κομπλέ. Τότε θα έχω μετακομίσει στο καινούργιο σπίτι και θα μου είναι πιο βολικό ν' ασχοληθώ.

Για ανταλλαγή παιχνιδιών χρειάζεται οπωσδήποτε να έχω ps plus; έστω αν γίνεται όπως γίνονταν με το ps4 (απ' ότι διάβασα γίνεται)

Λοιπον το play και το xbox για να παιξεις online με καποιον απο αλλη πολη χωρα κτλ πρεπει να πληρωνεις συνδρομη online. Playstation plus και xbox live αντιστοιχα. 
Αυτες οι συνδρομες σου δινουν καθε μηνα κ 4 παιχνιδια συνηθως ομως οχι κ τοσο καλα η πχ παλια . 
Το xbox ομως εχει μια υπηρεσια το game pass ( εχει μια διακοσαρια παιχνιδια μεσα) που ειναι σαν το νετφλιξ. 
Πληρωνεις καθε μηνα η χρονο συνδρομη κ εχει μεσα ολα τα παιχνιδια της ms πχ forza ,gears ,halo ,state of  decay , flight simulator ,  και πολλα αλλα απο την πρωτη μερα που κυκλοφορουν κ μενουν για παντα. Και μετα εχει κ παιχνιδια τριτων που μπαινουν απο 6 μηνες εως κ πχ 9 η ενα χρονο κτλ. 
Προσφατα μπηκε κ το ea play (παραπανω απο 80 παιχνιδια με fifa batlefield κτλ κτλ )στο game pass χωρις εξτρα χρεωση. 
Αν τελικα καταληξεις σε xbox δες εδω για φτηνη συνδρομη κτλ  

 

 

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Chrisito είπε

Έχω pc δυνατό αλλά θέλω να πάω σε κονσόλα.

για μένα αν έχεις δυνατό pc δεν υπάρχει λόγος να πας σε xbox γιατί απλά τα ίδια game θα βρεις και εκεί. Στο λέω γιατί και εγώ έχω δυνατό pc και xbox και ps5.

Πας χωρίς σκέψη σε ps5 για τα game που θα παίξεις εκεί και δεν θα τα βρεις μερικά και από αυτά ποτέ σε pc. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκες εκανε το παλικαρι καποιες ερωτησεις για το PS5 και σεις του λετε παρε Xbox.

Δηλαδη αν καποιος σας ρωτουσε που μπορω να δω τον Παναθηναικο η απαντηση θα ηταν "καλυτερα γινε Ολυμπιακος συμφερει πιο πολυ"; Ελεος.

Ολη η παρεα του οπως και ολη Ελλαδα εχει Playstation και θελει να μοιραζεται games μαζι τους. Λετε και τον παπα για το gamepass οπου κανενα απο τα παιχνιδια που τον ενδιαφερουν δε βγαινει πριν μπαγιατεψουν. 
 

Ποιο το νοημα του προσηλιτισμου ακριβως;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2021 στις 6:10 ΜΜ, Mitroglou7 είπε

Ρε μαγκες εκανε το παλικαρι καποιες ερωτησεις για το PS5 και σεις του λετε παρε Xbox.

Δηλαδη αν καποιος σας ρωτουσε που μπορω να δω τον Παναθηναικο η απαντηση θα ηταν "καλυτερα γινε Ολυμπιακος συμφερει πιο πολυ"; Ελεος.

Ολη η παρεα του οπως και ολη Ελλαδα εχει Playstation και θελει να μοιραζεται games μαζι τους. Λετε και τον παπα για το gamepass οπου κανενα απο τα παιχνιδια που τον ενδιαφερουν δε βγαινει πριν μπαγιατεψουν. 
 

Ποιο το νοημα του προσηλιτισμου ακριβως;

 

Εγω θα του ελεγα, ΑΕΚ, ΟΦΗ, Ρεαλ Μαδριτης κ.α. ....(το καταλαβες ειμαι νιντεντογλεντης τα βραδια)

Στις 3/1/2021 στις 12:35 ΜΜ, Chrisito είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Όπως σας αναφέρω και στον τίτλο σκοπεύω να αγοράσω κονσόλα (PS5) εντός του έτους. Ωστόσο, είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω παιχνιδομηχανή (έχω ελάχιστη εμπειρία από ps4 και μικρή από ps3) και γι αυτό τον λόγο θα ήθελα να μου λύσετε σαν πιο έμπειροι κάποιες απορίες μου καθώς δική μου κονσόλα δεν διέθετα ποτέ. 

α. Γνωρίζουμε πότε θα υπάρχει διαθεσιμότητα της κονσόλας στην Ελλάδα; Θα πρέπει να προπαραγγείλω ή πιστεύετε πως αρχές Απρίλη (τότε θα μπορώ να την αγοράσω) θα μπορώ να την βρω διαθέσιμη χωρίς προπαραγγελία;

β. Μπορεί να γίνει διαμοιρασμός των παιχνιδιών με άλλους και χρειάζεται να έχω ps plus γι αυτό; Είμαι ιδιαίτερα επιλεκτικός στα παιχνίδια (μου αρέσουν μόνο τα battlefield, GTA, Red Dead Redemption, Far Cry και Need For Speed). Όλοι οι φίλοι μου έχουν κονσόλες, πως γινεται δηλαδή να μου δώσουν τα παιχνίδια τους και αντιστρόφως να τους δώσω εγώ δικά μου;

γ. Επειδή games έπαιζα όταν πήγαινα ακόμα σχολείο (πλέον είμαι 28) στο λαπτοπ, μου άρεσε πάντα να παιζω με ποντικη πληκτρολόγιο και που και που ακόμα παίζω έτσι, υπάρχει περίπτωση να μην με βολέψει το χειριστήριο; Μπορώ να συνδέσω στο ps5 ποντίκι και πληκτρολόγιο;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Δες τι κονσολες (μαρκα) και εκδοση (μοντελα) χρησιμοποιουν οι φιλοι σου, τι παιχνιδια εχουν που θα σου δανεισουν, και σκεψου εαν θα παιζεις μαζι τους στα αληθεια η οχι διαδικτυακα.

Απο εκει μετρα στα φραγκα τι σου εχουν γραψει ολοι. Τελος δες τι θες ΕΣΥ. Η κονσολα ειναι σαν τη μηχανη και σα τη γκομενα, μονος την καβαλας, μονος την παντρευεσαι, μονος βολοδερνεσαι μαζι της.

Οι γνωμες των τριτων ειναι οπως οι ψηφοι στις εκλογες, πολυσυζητημενες, με μικρη απηχηση και ακομη πιο φτωχη ουσια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xbox series x ή s

Καλησπέρα σκεφτομαι να αγορασω μια απο τις 2 κονσολες.

Το θεμα ειναι πως δεν ξερω ποια απο τις δυο για τους εξής λόγους.

Το monitor που έχω ειναι 1080p 60hz αρα τπτ το  ιδιαίτερο 

Και γενικα δεν έχω πολυ ελεύθερο χρόνο με εξαίρεση τώρα στην καραντινα 

Οποτε σκεφτομαι λιγο παραπάνω το s αλλα με προβληματίζει οτι ειναι μονο 500gb καθως σε λιγο καιρό που οτι παιχνιδι θα βγαινει θα ειναι optimized σε series s/x δεν θα εχω την δυνατότητα να το παίξω απο εξωτερικό. Αυτο εχει ως αποτελεσμα νς εχεις εσωτερικό χώρο για καινούργια παιχνίδια πολυ περιορισμένο (cold war 148gb) 

Αλλος ενας προβληματισμούς μου είναι για το αν μελλοντικα θα εχει θέματα παίζοντας "βαρια" παιχνίδια απο αποψη fps. Βεβαια δεν εχω σκοπό συντομα τουλάχιστον να αγορασω 4κ monitor.. 

Η διαφορά στην τιμη τους δεν με απασχολεί. Απλα θελω να παρω μια κονσόλα για να παίζω στον ελαχιστον ελεύθερο χρόνο που εχω αλλα χωρις να σκέφτομαι πως μετα απο 3 χρονια δεν θα μπορώ να παιξω ένα καινούργιο παιχνίδι χωρις θέματα (framedrops etc.) 

Για την ιστορία ήμουν κάτοχος του seires x για 2 μηνες και το πούλησα λογο καλής προσφοράς που εγινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...