Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα κρατάς το Xbox one S για να παίζεις τα games που έχεις ήδη αγοράσει και σε 2-3 χρόνια αμα θες πας σε Series X που θα βγάλει μερικά καλά games.

Και πας σε gaming PC 
και ανάλογα την ανάλυση πας και αντίστοιχο budget
πχ για 1080p 60fps δεν χρειάζεται να σκάσεις 1000αρικο
και με τα ρέστα άμα θες πας σε PS4 slim η το PS5 digital edition που μπορεί να έχει κοντά στα 300.

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εφόσον λες "Έχω μάθει απλώς να πατάω play και να παίζω, δεν θέλω να ασχολούμαι με αναλύσεις, framerate, OC, κρασαρίσματα κλπ."  ο υπολογιστής δεν θα είναι για εσένα.Καλος είναι αλλά το μόνο ενοχλητικό θα έλεγα που έχει είναι ότι που και που θέλει κάποιες ρυθμίσεις ανάλογα το σύστημα σου για να τρέξεις ένα παιχνίδι και μια στοιχειώδη γνώση.Εαν θες να παίζεις απευθείας ειδικά μετά τη δουλειά χωρίς πολλά πολλά η κονσόλα είναι μονόδρομος.Κρατα αυτή που έχεις μέχρι να μην υποστηρίζει αλλά παιχνίδια και μετά πήγαινε στην ανώτερη .Εάν έχεις στο μέλλον και άλλα χρήματα πάρε και το ps.Αυτη είναι η συμβουλή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

ΑΓΟΡΑ GAMING CONSOLE 

Καλημέρα στην παρέα με υγεία και ευτυχία σε όλους σας.


Θέλω τις γνέσεις και τα φώτα σας (διότι άσχετος) σχετικά με την αγορά κονσόλας.

Λέω να αγοράσω κονσόλα στα 2 μικρά 6 και 9 χρονών αλλά με 2 περιορισμούς.

  1. Τα παιχνίδια που θα παίζουν θα είναι αυστηρά τύπου Wii (just dance, Tennis κτλ)
  2. Η τιμή κονσόλας + παρελκόμενα μαζί με τουλάχιστον ένα παιχνίδι να μην ξεπερνάει τα 400 με 450€

Επειδή ξέρω οτι μακροπρόθεσμα δεν θα αρκεστούν σε αυτού του τύπου παιχνίδια αλλά ήθελα να το καθυστερήσω 3-4 χρονάκια μέχρι η μικρή να μπορεί να διαχειριστεί τον χρόνο παιχνιδιού μιας και ήδη υπάρχει πρόβλημα με την διαχείριση χρόνου στο κινητό. 30 με 45 λεπτά την ημέρα και γίνονται ομηρικές μάχες για την τήρησή του.

Βλέπω το Nintendo Switch αλλά εχει γίνει καζάνι το κεφάλι από τις διάφορες εκδόσεις προφορές κτλ

Ποιο προτείνετε εν όψει Χριστουγέννων - Black friday;

Επίσης ποια άλλα παιχνίδια τέτοιου τύπου υπάρχουν;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Leonpap είπε

ΑΓΟΡΑ GAMING CONSOLE 

Καλημέρα στην παρέα με υγεία και ευτυχία σε όλους σας.


Θέλω τις γνέσεις και τα φώτα σας (διότι άσχετος) σχετικά με την αγορά κονσόλας.

Λέω να αγοράσω κονσόλα στα 2 μικρά 6 και 9 χρονών αλλά με 2 περιορισμούς.

  1. Τα παιχνίδια που θα παίζουν θα είναι αυστηρά τύπου Wii (just dance, Tennis κτλ)
  2. Η τιμή κονσόλας + παρελκόμενα μαζί με τουλάχιστον ένα παιχνίδι να μην ξεπερνάει τα 400 με 450€

Επειδή ξέρω οτι μακροπρόθεσμα δεν θα αρκεστούν σε αυτού του τύπου παιχνίδια αλλά ήθελα να το καθυστερήσω 3-4 χρονάκια μέχρι η μικρή να μπορεί να διαχειριστεί τον χρόνο παιχνιδιού μιας και ήδη υπάρχει πρόβλημα με την διαχείριση χρόνου στο κινητό. 30 με 45 λεπτά την ημέρα και γίνονται ομηρικές μάχες για την τήρησή του.

Βλέπω το Nintendo Switch αλλά εχει γίνει καζάνι το κεφάλι από τις διάφορες εκδόσεις προφορές κτλ

Ποιο προτείνετε εν όψει Χριστουγέννων - Black friday;

Επίσης ποια άλλα παιχνίδια τέτοιου τύπου υπάρχουν;

Ευχαριστώ

Nintendo Switch V2. Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο με αυτό που πρωτοκυκλοφόρησε με την διαφορά πως αυτό έχει καλύτερη μπαταρία. Πολλά αποκλειστικά παιχνίδια φιλικά προς τα παιδιά, ιδανική κονσόλα για τα 2d παιχνίδια και φυσικά το μεγάλο αυτού η φορητότητα. Επίσης, μέσω των αποσπώμενων joy-cons τα παιδιά θα μπορούν να παίζουν διπλό κάποια παιχνίδια χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις το pro controller.

Xbox Series S. Η πιο φθηνή next gen κονσόλα. Στην προτείνω όμως, όχι μόνο γιατί είναι η πιο φθηνή, αλλά και γιατί με μία συνδρομή στο ultimate game pass τα παιδιά σου και εσύ θα έχετε να διαλέξετε μεταξύ 250 παιχνιδιών από όλα τα είδη videogames. Δηλαδή για όσα θα δώσεις περίπου για ένα παιχνίδι στο Switch μπορείς να τα δώσεις σε μία συνδρομή για έναν χρόνο και αντί για ένα παιχνίδι να έχεις 250. Επίσης, αυτή η κονσόλα είναι πάρα πολύ μικρή, ελαφριά και εύκολα μεταφέρσιμη. Αν θέλουν τα παιδιά να παίζουν διπλό, μπορείς να κοιτάξεις για ένα χειριστήριο Xbox One εδώ στις αγγελίες, είναι συμβατό με τις Series κονσόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Nintendo Switch V2. Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο με αυτό που πρωτοκυκλοφόρησε με την διαφορά πως αυτό έχει καλύτερη μπαταρία. Πολλά αποκλειστικά παιχνίδια φιλικά προς τα παιδιά, ιδανική κονσόλα για τα 2d παιχνίδια και φυσικά το μεγάλο αυτού η φορητότητα. Επίσης, μέσω των αποσπώμενων joy-cons τα παιδιά θα μπορούν να παίζουν διπλό κάποια παιχνίδια χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις το pro controller.

Xbox Series S. Η πιο φθηνή next gen κονσόλα. Στην προτείνω όμως, όχι μόνο γιατί είναι η πιο φθηνή, αλλά και γιατί με μία συνδρομή στο ultimate game pass τα παιδιά σου και εσύ θα έχετε να διαλέξετε μεταξύ 250 παιχνιδιών από όλα τα είδη videogames. Δηλαδή για όσα θα δώσεις περίπου για ένα παιχνίδι στο Switch μπορείς να τα δώσεις σε μία συνδρομή για έναν χρόνο και αντί για ένα παιχνίδι να έχεις 250. Επίσης, αυτή η κονσόλα είναι πάρα πολύ μικρή, ελαφριά και εύκολα μεταφέρσιμη. Αν θέλουν τα παιδιά να παίζουν διπλό, μπορείς να κοιτάξεις για ένα χειριστήριο Xbox One εδώ στις αγγελίες, είναι συμβατό με τις Series κονσόλες.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πως θα παίζουν τα μικρά το just dane πχ ή το τένις; Υπάρχει ειδικό ασύρματο χειριστήριο τύπου joy-con; Μέσω Kinect αν κατάλαβα καλά ή το χειριστήριο Xbox One κάνει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για switch παιζει ιστορικο χαμηλο στα 269€ η fortnite edition(who cares) απο τις μεγαλες αλυσιδες αυτη την στιγμη,ειναι καλη επιλογη. Το Xbox series S επισης καλη επιλογη,αλλα ειναι μονο digital,δεν δεχεται δισκακια να ξες(μικρο το κακο βεβαια )

Αν η γκαμα των παιχνιδιων που θες δεν ειναι απαραιτητα exclusives της Nintendo,οπως Mario και ολα τα συναφη spinoffs,τοτε προχωρα στο xbox. Αλλιως η επιλογη ειναι Switch

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Leonpap είπε

ΑΓΟΡΑ GAMING CONSOLE 

Καλημέρα στην παρέα με υγεία και ευτυχία σε όλους σας.


Θέλω τις γνέσεις και τα φώτα σας (διότι άσχετος) σχετικά με την αγορά κονσόλας.

Λέω να αγοράσω κονσόλα στα 2 μικρά 6 και 9 χρονών αλλά με 2 περιορισμούς.

  1. Τα παιχνίδια που θα παίζουν θα είναι αυστηρά τύπου Wii (just dance, Tennis κτλ)
  2. Η τιμή κονσόλας + παρελκόμενα μαζί με τουλάχιστον ένα παιχνίδι να μην ξεπερνάει τα 400 με 450€

Επειδή ξέρω οτι μακροπρόθεσμα δεν θα αρκεστούν σε αυτού του τύπου παιχνίδια αλλά ήθελα να το καθυστερήσω 3-4 χρονάκια μέχρι η μικρή να μπορεί να διαχειριστεί τον χρόνο παιχνιδιού μιας και ήδη υπάρχει πρόβλημα με την διαχείριση χρόνου στο κινητό. 30 με 45 λεπτά την ημέρα και γίνονται ομηρικές μάχες για την τήρησή του.

Βλέπω το Nintendo Switch αλλά εχει γίνει καζάνι το κεφάλι από τις διάφορες εκδόσεις προφορές κτλ

Ποιο προτείνετε εν όψει Χριστουγέννων - Black friday;

Επίσης ποια άλλα παιχνίδια τέτοιου τύπου υπάρχουν;

Ευχαριστώ

Το switch αυτή τη στιγμή έπεσε στα 269 σε δυο τουλάχιστον μεγάλες αλυσίδες.Και πάει πακέτο με το fortnite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alastor192 είπε

για switch παιζει ιστορικο χαμηλο στα 269€ η fortnite edition(who cares) απο τις μεγαλες αλυσιδες αυτη την στιγμη,ειναι καλη επιλογη. Το Xbox series S επισης καλη επιλογη,αλλα ειναι μονο digital,δεν δεχεται δισκακια να ξες(μικρο το κακο βεβαια )

Αν η γκαμα των παιχνιδιων που θες δεν ειναι απαραιτητα exclusives της Nintendo,οπως Mario και ολα τα συναφη spinoffs,τοτε προχωρα στο xbox. Αλλιως η επιλογη ειναι Switch

Το switch fortnite edition είναι V2;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Ναι v2 ειναι.

Ωραία λέω να το χτυπήσω τώρα να μην περιμένω μέχρι την Black Friday γιατί βλέπω να εξαντληθεί μέχρι τότε. Θα τους πάρω και το just dance & Mario & Sonic Olympic games 2020 που τρελαίνεται ο μεγάλος. 

Το site shopto.net είναι αξιόπιστο site για αγορές παιχνιδιών ; 

IMG_20201121_180502.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω αν ειναι αξιοπιστο το παραπανω site δυστηχως.

Παντως must have παιχνιδια στις ηλικιες αυτες ειναι το mario kart 8 deluxe,luigis mansion 3 και mario odyssey.Kαι εννοειται για σενα το zelda:breath of the wild.Δηλαδη στην θεση σου θα επαιρνα το mario kart 8 αντι του mario & sonic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Δεν γνωριζω αν ειναι αξιοπιστο το παραπανω site δυστηχως.

Παντως must have παιχνιδια στις ηλικιες αυτες ειναι το mario kart 8 deluxe,luigis mansion 3 και mario odyssey.Kαι εννοειται για σενα το zelda:breath of the wild.Δηλαδη στην θεση σου θα επαιρνα το mario kart 8 αντι του mario & sonic.

 

Μου έβαλες φωτιές τώρα...

Το χτύπησα από mediamarkt μαζί με το just dance.

Τα Χριστούγεννα θα παρω και το Mario & Sonic και μία απο τις επιλογές σου.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Στιγμιότυπο οθόνης (6).png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με το gaming και τα παιδια ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι..ειναι πολυ πιθανο δηλαδη να χαιρονται την κονσολα τους και μολις πανε στο σπιτι κανενος φιλου τους και δουν καμια παιχνιδαρα με σουπερ γραφικα να γυρισουν σπιτι και να γκρινιαζουν!

Οπως εγω....απολυτα ευχαριστημενος με τον 8088 μου, με την μονοχρωμη οθονουλα μου και με το κλασικο μπιμπλικι για ηχο και εκανα το λαθος να παω στο σπιτι ενος φιλου μου που ειχε amiga 500.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gtsoui είπε

Το θεμα με το gaming και τα παιδια ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι..ειναι πολυ πιθανο δηλαδη να χαιρονται την κονσολα τους και μολις πανε στο σπιτι κανενος φιλου τους και δουν καμια παιχνιδαρα με σουπερ γραφικα να γυρισουν σπιτι και να γκρινιαζουν!

Οπως εγω....απολυτα ευχαριστημενος με τον 8088 μου, με την μονοχρωμη οθονουλα μου και με το κλασικο μπιμπλικι για ηχο και εκανα το λαθος να παω στο σπιτι ενος φιλου μου που ειχε amiga 500.....

Οκ, απλα νομιζω πλεον οι διαφορες εχουν αμβλυνει αρκετα σε επιπεδο γραφικων. Mεχρι 10-12 χρονων παιδια, θεωρω πως περισσοτερο μπορει να εντυπωσιαστουν απο το εικαστικο του μαριο για παραδειγμα, παρα απο τα 60 fps του sx ή την 4K αναλυση του PS5.

Τωρα απο εκει και πανω, νομιζω με το ιντερνετ αρχιζουν να παιρνουν χαμπαρι τι παιζει με τις κονσολες απο μονα τους.

Επεξ/σία από Brazhlias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/11/2020 at 18:20, Leonpap said:

Ωραία λέω να το χτυπήσω τώρα να μην περιμένω μέχρι την Black Friday γιατί βλέπω να εξαντληθεί μέχρι τότε. Θα τους πάρω και το just dance & Mario & Sonic Olympic games 2020 που τρελαίνεται ο μεγάλος. 

Το site shopto.net είναι αξιόπιστο site για αγορές παιχνιδιών ; 

IMG_20201121_180502.jpg

Έχω αγοράσει το Dark Souls Trilogy από αυτούς πριν από κανένα δίμηνο. Αν και πιστεύω πως καθυστέρησαν λίγο για την αποστολή του, εντούτοις όλα πήγαν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...